1. Cieplny przepływ energii oraz promieniowanie

Podobne dokumenty
1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Temat: Analiza energetyczna procesów cieplnych powtórzenie. Scenariusz lekcji fizyki w gimnazjum

Badanie prawa Archimedesa

Realizacja eksperymentu wg instrukcji. Jak możesz oszczędzać energię w kuchni?

TEMAT: BADANIE ZJAWISKA PRZEWODNICTWA CIEPLNEGO W CIAŁACH STAŁYCH

Warunki i przebieg fotosyntezy

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

Przemiany energii w zjawiskach cieplnych. 1/18

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Ćwiczenie 425. Wyznaczanie ciepła właściwego ciał stałych. Woda. Ciało stałe Masa kalorymetru z ciałem stałym m 2 Masa ciała stałego m 0

Pakiet doświadczeń i obserwacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Obserwujemy zjawisko elektryzowania się ciał.

Helena Stech: Scenariusz lekcji Elektrostatyka powtórzenie. Scenariusz lekcji fizyki w gimnazjum

FIZYKA CIEPŁO PRZEMIAN FAZOWYCH

2. Metody prezentacji informacji

Dyfuzja w gazach - jaka jest szybkość dyfuzji. oraz jakie inne czynniki wpływają na to zjawisko.

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Plan wynikowy dla klasy II do programu i podręcznika To jest fizyka

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

MGR Analiza energetyczna przejść fazowych.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz zajęć nr 6

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

TEMAT: BADANIE PRZEPŁYWU ENERGII NA SPOSÓB CIEPŁA I ROLA IZOLACJI KRZYWA CHŁODZENIA

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI I ASTRONOMII W KLASIE II ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ UŻYTECZNE CIEPŁO

Ruchy tropiczne roślin

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Zostań młodym ekologiem

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

WYZNACZANIE RÓWNOWAŻNIKA CHEMICZNEGO ORAZ MASY ATOMOWEJ MAGNEZU I CYNY

Scenariusz lekcji fizyki

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

2. Tabele w bazach danych

NAUKA O CIEPLE ZESTAW DO ĆWICZEŃ UCZNIOWSKICH

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji w technikum z działu Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów ( 1 godz.) Temat: Estry pachnąca chemia.

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY.

18. Jaki wpływ na proces palenia ma zjawisko konwekcji?

Schemat punktowania zadań

Własności walca, stożka i kuli.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Wpływ temperatury na rozmiary ciał stałych oraz objętości. cieczy i gazów.

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z FIZYKI

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z FIZYKI

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

GRAWITACJA I ELEMENTY ASTRONOMII

Dyfuzja w cieczach - jak szybko zachodzi i od czego zależy.

Temat: POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM

Wymagania edukacyjne z fizyki w klasie drugiej gimnazjum rok szkolny 2016/2017

Temperatura na Ziemi zmienia się!

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Podstawy fizyki wykład 6

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Przedmiotowy system oceniania (propozycja)

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Temat: Reakcje zobojętniania sposobem na otrzymywanie soli

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU PRZEGRZANA WODA SPIS TREŚCI:

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Imię i nazwisko ucznia Data... Klasa...

- podaje warunki konieczne do tego, by w sensie fizycznym była wykonywana praca

Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Wymagania edukacyjne Fizyka klasa 2

Czasownik bez tajemnic

To jest fizyka 2. Rozkład materiału nauczania (propozycja)

2. Konfiguracja programu Outlook Express

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY z Fizyki dla uczniów dotychczasowych gimnazjów i klas dotychczasowych gimnazjów 2018/2019

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Spotkania z fizyka 2. Rozkład materiału nauczania (propozycja)

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz zajęć nr 2

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Co nas chroni przed UV?

Ćwiczenie 6. Wyznaczanie parametrów eksploatacyjnych kolektora słonecznego

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Wojewódzki Konkurs Fizyczny dla uczniów Gimnazjum w roku szkolnym 2012/2013 ETAP WOJEWÓDZKI - 13 marca 2013 r.

Program nauczania Fizyka GPI OSSP

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Transkrypt:

1. Cieplny przepływ energii oraz promieniowanie Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości poznaje sposoby przekazywania energii cieplnej, rozróżnia pojęcia: promieniowanie, przewodnictwo cieplne, konwekcja, potrafi podać jak promieniują ciała czarne i białe i jakie ma to znaczenie w życiu codziennym, wyróżnia przewodniki i izolatory ciepła i potrafi wskazać ich zastosowanie. ii. b) Umiejętności potrafi wyciągać wnioski z obserwacji, wskazywać zastosowanie zdobytych wiadomości w życiu codziennym. b. 2. Metoda i forma pracy Praca z całą klasą, ćwiczenia, praca samodzielna. c. 3. Środki dydaktyczne Karty pracy dla ucznia Termometry Palnik, kuchenka elektryczna, mała grzałka Puszki aluminiowe (po napojach) jedna pomalowana na czarno a druga srebrna (lub owinięta folią aluminiową) Kostki lodu, plastelina do przymocowania kostek na dnie naczynia Zlewki żaroodporne, drobne kawałki pociętej folii aluminiowej Pręt metalowy i szklany z naniesionymi wcześniej kroplami parafiny, statywy na których mocujemy pręty na takiej samej wysokości d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Przedstawia zestawy do obserwacji i wskazuje na co uczniowie mają zwrócić uwagę (załącznik 1, załącznik 2, załącznik 3, załącznik 4, załącznik 5). Przypomina zasady bezpieczeństwa przy wykonywaniu ćwiczenie (czas 10 minut).

ii. b) Faza realizacyjna Uczniowie wykonują obserwacje i wypełniają swoje karty obserwacji. 1. Do dwóch puszek jednej matowej czarnej a drugiej srebrnej nalewamy gorącej wody i umieszczamy w nich termometry oraz mieszadełka. Wyznaczamy dwóch uczniów, aby co 10 minut sprawdzali temperaturę wody w puszkach i zapisywali obserwacje (załącznik 1). 2. W klasie włączamy na początku lekcji kuchenkę elektryczną. Prosimy, aby kilku uczniów (dwóch, trzech) kolejno podeszło do kuchenki i powiedziało pozostałym co odczuwają. Uczniowie na bieżąco wypełniają karty pracy. Powtarzamy to gdy kuchenka jest już wyłączona i nie jest czerwona (załącznik 2). 3. Na talerzu układamy kostki lodu. Prosimy aby uczniowie (kilku, jak w punkcie 1) zbliżyło policzek do talerza z lodem i przekazało swoje obserwacje innym (załącznik 3). 4. Obserwacje jak topią się krople parafiny umieszczone na prętach metalowym i szklanym (załącznik 4). 5. Obserwacje, jak topią się kostki lodu umieszczone na dnie wysokiej zlewki i zalane wodą, gdy gotujemy tę wodę przy pomocy małej grzałki umieszczonej nad kostkami (załącznik 5). 6. Obserwacje, jak zachowują się kawałeczki foli aluminiowej umieszczone w zlewce z wodą podczas podgrzewania wody za pomocą palnika (załącznik 5). iii. c) Faza podsumowująca Zebranie informacji dotyczących poznanych sposobów przekazywania energii. Uzupełnienie obserwacji pojęciami podanymi przez nauczyciela (lub uczniów, jeśli znają pojęcia związane z przekazywaniem energii). Ogrzane ciała są źródłem energii. Cieplny przepływ energii może się odbywać: w ciałach stałych za pomocą przewodzenia ciepła w gazach i cieczach za pomocą konwekcji. Ze względu na zdolność przewodzenia, dzielimy ciała na przewodniki i izolatory. Najlepszym izolatorem ciepła jest próżnia. Uzupełnienie kart pracy (załącznik 6) e. 5. Bibliografia St. Elbanowska, J. Zamorska, W. Zamorski, Fizyka i astronomia Gimnazjum 2, Juka, Warszawa 2001.

f. g. 6. Załączniki Załącznik 1. Doświadczenie 1. Do dwóch puszek jednej matowej czarnej a drugiej srebrnej nalewamy gorącej wody i umieszczamy w nich termometry oraz mieszadełka. Zbliż do puszek dłonie (zewnętrzną stroną) na odległość 2 5 cm. Co czujesz? Co 10 minut notuj temperaturę wody w każdej puszce. Przed pomiarem wodę dobrze wymieszaj. Lp Czas pomiaru Puszka czarna Puszka biała 1 0 min. Załącznik 2. Doświadczenie 2 W klasie włączamy na początku lekcji kuchenkę elektryczną. Prosimy, aby kilku uczniów (dwóch, trzech) kolejno podeszło do kuchenki i powiedziało pozostałym co odczuwają. Powtarzamy to, gdy kuchenka jest już wyłączona i nie jest czerwona. Załącznik 3. Doświadczenie 3 Na talerzu układamy kostki lodu. Prosimy aby uczniowie (kilku, jak w punkcie 1) zbliżyło policzek do talerza z lodem i przekazało swoje obserwacje innym. Załącznik 4. Doświadczenie 4. Na statywach na tej samej wysokości umieszczamy pręty metalowy i szklany z kroplami parafiny. Ogrzewamy je jednocześnie tym samym palnikiem Obserwacje jak topią się krople parafiny. Załącznik 5. metal Doświadczenie 5. szkło Na dnie wysokiej zlewki umocuj kawałki lodu, wlej wodę, umieść małą grzałkę tak, aby znajdowała się ona nad lodem. Zagotuj wodę przy pomocy grzałki. Co dzieje się z kostkami lodu? Do zlewki kawałeczki z wodą wrzuć kawałki foli aluminiowej i podgrzej wodę przy pomocy palnika. Obserwuj jak zachowują się umieszczone w zlewce kawałki foli.

Załącznik 6. i. a) Karta pracy ucznia Od rozgrzanej do czerwoności kuchenki bardzo szybko dociera do nas energia. Czy energie dociera do nas gdy płyta kuchenki przestaje świecić światłem widzialnym?.. Niewidzialne światło od gorącej, ale już nie świecącej kuchenki nazywamy. Czy wiesz, z jaką prędkością w przestrzeni (w powietrzu) biegnie takie promieniowanie? Gdy zbliżymy twarz do lodu odczuwamy.. Wnioski dotyczące promieniowania ciał. Jak promieniują ciała? Do dwóch puszek jednej matowej czarnej a drugiej srebrnej nalewamy gorącej wody i umieszczamy w nich termometry oraz mieszadełka. Co 10 minut sprawdzamy temperaturę wody w puszkach. Co czujesz, gdy zbliżasz do pusze dłonie? Uzupełnij tabelkę. Lp Czas pomiaru Puszka czarna Puszka biała 1 0 min. Wnioski o promieniowaniu ciał ciemnych i jasnych. Na statywach na tej samej wysokości umieszczamy pręty metalowy i szklany z kroplami parafiny. Jak zachowują się punkty z parafiny umieszczone na każdym z prętów? metal szkło Taki rodzaj przekazywania energii nazywamy

Materiały, które dobrze przewodzą ciepło nazywamy, a materiały, które słabo przewodzą ciepło. Szkło jest., a metal. ciepła. Na dnie wysokiej zlewki umocuj kawałki lodu, wlej wodę, umieść małą grzałkę tak, aby znajdowała się ona nad lodem. Zagotuj wodę przy pomocy grzałki. Co dzieje się z kostkami lodu? Do zlewki kawałeczki z wodą wrzuć kawałki foli aluminiowej i podgrzej wodę przy pomocy palnika. Obserwuj jak zachowują się umieszczone w zlewce kawałki foli. Jak zachowują się kostki lodu? Jak zachowują się kawałki foli? Taki rodzaj przekazywania energii nazywamy. Wnioski dotyczące przekazywania energii za pomocą konwekcji. ii. b) Praca domowa Załącznik 7. Podaj przykłady zastosowania: konwekcji, przewodnictwa ciepła, promieniowania. 45 minut h. 7. Czas trwania lekcji i. 8. Uwagi do scenariusza Uczniowie uzupełniają karty pracy po wykonaniu każdego doświadczenia. Podają inne przykłady ilustrujące każdy rodzaj przekazywania energii.