Zostań młodym ekologiem

Podobne dokumenty
Podsumowane wiadomości o roślinach

Charakterystyka królestwa Protista

Słynny malarz polski Jan Matejko

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Drzewa iglaste i liściaste

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Zasady zdrowego żywienia

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

2. Tabele w bazach danych

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Ruchy tropiczne roślin

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Procenty w życiu codziennym

Warunki i przebieg fotosyntezy

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Funkcja rzeczownika w zdaniu

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz zajęć nr 7

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

Temat dnia: Projektuję meble szkolne"

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Dodawanie ułamków dziesiętnych

2. Graficzna prezentacja algorytmów

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

1. Roland rycerz średniowieczny

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Budowa i rola DNA. 1. Cele lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. Metadane scenariusza

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Rodzaje zdań złożonych

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Transkrypt:

Metadane scenariusza Zostań młodym ekologiem 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - zna pojęcie ekologia, - wie, kogo możemy nazywać ekologiem. b) Umiejętności Uczeń potrafi: - dokonać autorefleksji nad środowiskiem, które go otacza, - uświadamiać sobie, jak ważna jest właściwa postawa wobec środowiska. 2. Metoda i forma pracy pogadanka, praca indywidualna i zbiorowa 3. Środki dydaktyczne karta pracy 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel omawia z uczniami tematykę zajęć. Tłumaczy, czym zajmuje się ekologia. Informacje na ten temat zapisuje na tablicy w postaci schematu zależności:

EKOLOGIA TO NAUKA, która zajmuje się: badaniem między organizmami a środowiskiem, zależności (powiązań) w którym żyją Czego uczy nas ekologia? Ekologia uczy, jak żyć w przyjaźni ze środowiskiem, które nas otacza. b) Faza realizacyjna Nauczyciel rysuje na tablicy mapę pojęciową. Umieszcza na niej środowiska, które otaczają uczniów i z którymi trzeba uczyć się żyć w przyjaźni. Uczniowie zastanawiają się, jakie jeszcze inne środowiska nas otaczają i dopisują je do mapy. domem ludźmi roślinami zwierzętami Muszę uczyć się żyć w przyjaźni z szkołą powietrzem wodą glebą Uczniowie uświadamiają sobie, jakie środowiska ich otaczają. Następnie zastanawiają się, na czym polegać będzie ich przyjaźń z tymi środowiskami. Nauczyciel informuje uczniów, że aby mogli zasłużyć na zaszczytne miano młodego ekologa, muszą ocenić swój stosunek do środowiska. W tym celu odpowiadają na pytania znajdujące się na przygotowanych przez nauczyciela kartach (załącznik 1). Za każde pytanie otrzymują odpowiednią liczbę punktów. c) Faza podsumowująca Uczniowie omawiają wspólnie z nauczycielem swoje odpowiedzi i obliczają ilość zdobytych punktów. Oceniają, czy ich zachowania są przyjazne środowisku. Dokonują samooceny swoich zachowań. Ustalają, jaka ilość zdobytych punktów jest wystarczająca, aby uzyskać tytuł młodego ekologa.

5. Bibliografia K. Buczała i inni, Zieloną ścieżką Edukacja ekologiczna dla klas 7-8, WSiP, Warszawa 1996. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Załącznik 1 Jeżeli chcesz zasłużyć na zaszczytne miano młodego ekologa, musisz ocenić swój stosunek do środowiska. Przeczytaj uważnie tekst i odpowiedz na zawarte w nim pytania. Za każde pytanie otrzymasz odpowiednią liczbę punktów. Zadania dla ucznia Zadanie 1. Co to znaczy żyć w przyjaźni z roślinami? Przyjrzyj się uważnie schematowi. Zwróć uwagę, jakie korzyści przynosi człowiekowi drzewo?

Ilustracja drzewa: http://www.asp.gda.pl/agrand/g_4.html Następnie zastanów się i napisz, jak okażesz roślinom swoją przyjaźń? 1 2 3 4.. Za to zadanie możesz otrzymać tyle punktów, ile wskażesz przykładów (za każdy przykład 1 pkt). Zadanie 2. Co to znaczy żyć w przyjaźni ze zwierzętami? Zastanów się, jakie działania człowieka wyrażają jego właściwy stosunek do zwierząt? Wypełnij ankietę. 1. Czy masz zwierzę? Napisz, jakie?. 2. Kto codziennie troszczy się o to, by Twoje zwierzę miało pokarm?. 3. Czy wiesz, co jest największym przysmakiem Twojego zwierzaka? Napisz, co to jest?. 4. Jak uważasz, czy tresowanie zwierząt na oczach publiczności w cyrku, jest dobrą zabawą? podkreśl - TAK lub NIE 5. Które z poniżej wymienionych zachowań oceniasz jako przyjazne zwierzętom (podkreśl je kolorową kredką)? dokarmianie zwierząt zimą, strzelanie do kaczek przez myśliwych, zabijanie zwierząt dla ich cennego futra, zachowanie ciszy w lesie, chodzenie po wyznaczonych szlakach 6. Wyobraź sobie, że jesteś zwierzęciem, o co poprosiłbyś człowieka?... Za to zadanie możesz uzyskać maksymalnie 6 punktów, pod warunkiem, że masz zwierzę, którym się zajmujesz. Jeżeli nie opiekujesz się zwierzęciem, nie odpowiadasz na pytania od 1 do 3. Zadanie 3. Szkoła, do której uczęszczasz, jest też Twoim środowiskiem. W Twojej szkole codziennie spotykasz się z nauczycielami, kolegami i innymi pracownikami. Z nimi też musisz się uczyć żyć w przyjaźni. Co robisz dla Twojego środowiska? Uzupełnij schemat. Pomyśl, jak powinieneś się zachowywać w szkole. na przerwac h...

Szkoła, do której uczęszczam, to moje środowisko, a ja uśmiecham się do... Za to zadanie możesz otrzymać tyle punktów, ile wskażesz przykładów (maksymalnie 5 pkt.). Zadanie 4. Dom to również Twoje środowisko. Co robisz dla Twojego domu? (Jeśli czegoś nie robisz, to w miejsce kropek wpisz znak -. Jeżeli wykonujesz te czynności, to w miejsce kropek wpisujesz znak +.) 1. Podlewam kwiaty.. 2. Ścieram kurze 3. Porządkuję swoje biurko. 4. Wynoszę śmieci... 5. Wietrzę swój pokój... Za to zadanie możesz otrzymać maksymalnie 5 punktów. Każdy + to 1 punkt. b) Zadanie domowe Napisz, w jaki sposób możesz oszczędnie korzystać z wody. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza

brak