Scenariusz zajęć rewalidacyjnych:

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć adaptacyjnych w grupie dzieci 3-4-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Konspekt zajęć przeprowadzonych. Metodą Dobrego Startu. w dniu r.

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

Projekt. Miesiąc aktywnego słuchania muzyki

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

LUTY W GRUPIE LEŚNE LUDKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Scenariusz 4. Realizacja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Gazetka przedszkolna nr 2 luty 2015 r.

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Scenariusz nr 31 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Gra w kolory. Grupa 5-6-latków. Karta pracy 8 Zbuntowany kameleon

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Już wakacje. Wakacje w górach.

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ DOBREGO STARTU

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Rozdział 2. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym z lekkim i umiarkowanym stopniem uszkodzenia słuchu

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

I pół. Przyrost umiejęt./ wiedzy II I = II pół. 1.Umiejętności społeczne. 175 punktów możliwych do zdobycia. Liczba A. Liczba A. II pół.

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w polu. Temat ośrodka dziennego: Święto pieczonego ziemniaka.

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w ogrodzie. Temat ośrodka dziennego: Przechowywanie owoców.

Ćwiczenia doskonalące koordynację wzrokowo słuchowo ruchową. Teresa Kusak doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej CKPiDN w Mielcu

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Mamo, tato poćwicz ze mną!

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Scenariusz zajęć w klasie III

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Zabawy w/g Batti Strauss czwartek, 19 czerwca :58 - Poprawiony czwartek, 19 czerwca :24

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

Scenariusz zajęć dla 5- latków

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ LISTOPAD

Scenariusz zajęć dla 5-latków

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Temat tygodniowy: Na wsi. Temat dnia: Zabawy muzyczno-ruchowe. Doskonalenie: czytania globalnego, przeliczania, tworzenia i kontynuowania rytmów.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Jak rozbudzać kreatywność dziecka?

WSPOMAGANIE DZIECKA W ROZWOJU INTELEKTUALNYM. A mowa B percepcja wzrokowa C percepcja słuchowa D myślenie E pamięć F uwaga G lateralizacja H wiedza

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Warsztaty: Cykliczne spotkania z pedagogiką zabawy Poznajmy się

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY!

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE MIKOŁAJKI (6 GRUDNIA) MIKOŁAJU, CZEKAMY!

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Opracowała Ewa Jakubiak

Scenariusz zajęć Temat: Poznajemy instrumenty muzyczne.

Plan miesięczny Luty Grupa Krasnoludki

Motyle Plan pracy wychowawczo dydaktycznej dla dzieci 4,5-letnich na miesiąc wrzesień 2018r.

Scenariusze zajęć rozwijające kompetencje matematyczno-przyrodnicze dla klasy 1

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Pamiętamy o zmarłych. Temat ośrodka dziennego: Jaki to nastrój?

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, obserwacja, problemowa, ćwiczeniowa.

Transkrypt:

Małgorzata Kaszyńska Scenariusz zajęć rewalidacyjnych: Temat: Usprawnianie percepcji słuchowej w oparciu o zabawy dźwiękowe z Kubusiem Puchatkiem. CEL GŁÓWNY usprawnienie percepcji słuchowej. CELE OPERACYJNE dziecko potrafi: rozpoznawać przedmiot po wydawanym przez niego dźwięku, rozpoznawać urządzenia elektryczne po dźwięku, określić kierunek źródła dźwięku podzielić słowo na sylaby, dokonać syntezy usłyszanych głosek. METODY działań polisensorycznych, działań praktycznych, słowne. ŚRODKI DYDAKTYCZNE Nagrania dźwięków urządzeń elektrycznych, rysunki tych urządzeń, emblematy i ilustracje bajkowych postaci, szalik, pomarańczowe sześciokąty do układania schematu wyrazu. Przebieg zajęć Część wstępna 1. Powitanie parami przy piosence Misie szare na melodię piosenki Kesera : Ty i ja, ty i ja, ty i ja (dzieci stoją w parach i pokazują na kolegę i siebie) Misie szare, misie szare obydwa (tańczą parami w kółeczko) Przytulają się do siebie}x2 (postępują zgodnie ze słowami piosenki) Misie szare, misie szare obydwa (tańczą parami w kółeczko) 2. Wybór przez dziecko emblematów bajkowych postaci (Krzyś, Kubuś i inne) i przyklejanie ich do ubrania. Zajęcia właściwe 3. Słuchanie z taśmy i odgadywanie nazw urządzeń, którymi posługuje się Królik.

4. Nauczyciel opowiada o odwiedzinach Kubusia u Królika. Kiedy Kubuś przyszedł pod drzwi jego domku, usłyszał dziwne dźwięki i zaczął się zastanawiać, co też może je wydawać? 5. Ponowne wysłuchanie dźwięków z taśmy i przyporządkowanie im obrazków z rysunkami urządzeń. 6. Zabawa Kubusiu, gdzie jesteś? : Dziecko z emblematem Krzysia ma zawiązane oczy i pyta: Kubusiu, gdzie jesteś? Drugie dziecko Kubuś odpowiada: Tutaj! i szybko zmienia miejsce w kole. Krzyś słuchając skąd dobiega głos, stara się złapać Kubusia. Dzieci wymieniają się rolami przyklejając sobie emblematy Krzysia i Kubusia. 7. Zabawa w chowanego w Stumilowym Lesie. W różnych miejscach Sali rozłożone są obrazki (lub kolorowanki) z postaciami z bajki. Nauczyciel wymawia imiona bohaterów głoskując je. K-RZ-Y-Ś S-O-W-A K-U-B-U-Ś T-Y-G-R-Y-S Dzieci po dokonaniu prawidłowej syntezy biegną szybko do danej postaci, ujawniając kto bawił się w chowanego w Stumilowym Lesie i gdzie się schował. 8. Układanie plastrów miodu. Nauczyciel pokazuje obrazek postaci z bajki. Dzieci układają z sześciokątów schemat graficzny imienia bohatera, biorąc pod uwagę liczbę sylab w słowie. Zakończenie zajęć 9. Relaks przy odgłosach ze Stumilowego Lasu (muzyka relaksacyjna), a następnie wsłuchiwanie się w ciszę. 10. W nagrodę za aktywny udział w zajęciach dzieci dostają obrazek wybranej postaci z bajki do pokolorowania.

Małgorzata Kaszyńska Scenariusz zajęć rewalidacyjnych Temat: Rozwijanie pamięci słuchowej w oparciu o zabawy muzyczno-ruchowe. CEL GŁÓWNY usprawnienie pamięci słuchowej. CELE OPERACYJNE dziecko potrafi: rozpoznać kolejność występowania dźwięków odtworzyć ruchem słyszany rytm rozpoznać i nazywać słyszane dźwięki rozpoznać po melodii i rytmie tytuły znanych piosenek METODY zachowań stawianych do wykonania ćwiczeń utrwalających, metoda Labana, pedagogika zabawy. ŚRODKI DYDAKTYCZNE Magnetofon i nagrania, flet, kartki z wyrazami, kartki z nazwami nut, liście wycięte z papieru, mazaki. Przebieg zajęć Część wstępna 1. Różne formy powitania dzieci. Witam wszystkich, którzy są dziś radośni, lubią jesień, tęsknią za latem, często się uśmiechają, znają wiersz o listopadzie. Uczniowie poruszają się przy dźwiękach muzyki po Sali. Na zmianę tempa lub wysokości dźwięku zatrzymują się i powtarzają słowa wiersza: Listopad złocisty, pisze listy. Purpurowe, złote, jakie ma ochotę. Uczniowie siedzą w kręgu. Listonosz mówi: Mam przesyłkę od Ani do Maćka. Wymienione dzieci zamieniają się miejscami Listonosz próbuje zająć jedno miejsce. Zamieniać się może troje lub czworo dzieci.

Zajęcia właściwe 2. Zagadki akustyczne odtwarzanie usłyszanego dźwięku. 3. Uczniowie wyszukują w wyrazie nazwę nuty. parasol, Jola, Mirek, sola, miska 4. Uczniowie dzielą się na 3-osobowe grupy, otrzymując kartoniki z nazwami nut: mi sol la Nauczyciel gra na flecie te trzy dźwięki w dowolnej kolejności. Uczniowie po ich wysłuchaniu ustawiają się w kolejności, w której wystąpiły dźwięki. 5. Zabawa Powtórz rytm. Uczniowie przy muzyce poruszają się po Sali. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i słuchają rytmu. Odtwarzają go naturalnymi formami (klaskanie, tupanie, uderzanie w uda itp.). 6. Zagadki muzyczne. Uczniowie słuchają fragmentu melodii, rozpoznają tytuł piosenki. 7. Zabawa Dyrygent. Uczniowie dzielą się na trzy grupy. Wskazana grupa śpiewa piosenkę Pan Listopad Dyrygent wskazuje inną grupę, która kontynuuje śpiew, do kolejnej zmiany. Zakończenie zajęć 8. Uczniowie podchodzą do stolika i na wybranym papierowym liściu rysują buzię w zależności od tego, jak czuli się w czasie zajęć. 9. Rozmowa. Która z zabaw podobała Ci się najbardziej? Co sprawiło Ci największą trudność? 10. Ocena aktywności uczniów.

Małgorzata Kaszyńska Scenariusz zajęć rewalidacyjnych Temat: Usprawnianie percepcji wzrokowej w oparciu o zabawy z szalikami. CEL GŁÓWNY usprawnienie percepcji wzrokowej. CELE OPERACYJNE dziecko potrafi: naśladować nauczyciela, odtworzyć widziane czynności, stosować słowa określające położenie przedmiotów w przestrzeni, określać długość na oko, określać długość przez przymierzenie określać szerokość na oko, określać szerokość przez przymierzenie kompletować szalik, rękawiczki, czapkę o takim samym kolorze i wzorze METODY działań polisensorycznych działań praktycznych aktywizujące i integrujące ŚRODKI DYDAKTYCZNE Ławka, kilka zabawek, różnokolorowe szaliki, rymowanki, masaż relaksacyjny, Szablony szalika, ołówki Przebieg zajęć Część wstępna 1. Powitanie piosenka:. Wszyscy są, witam was Zaczynamy już czas [powtarzamy 3-4 razy] Jestem, jesteś ty[pokazują palcami] coraz szybciej Raz, dwa, trzy [klaszczą]

Gdy się dzieci mają bawić To dzień dobry mówią sobie Uśmiechają się do siebie I podają sobie ręce. Zajęcia właściwe 2. Rozmowa z dziećmi na temat zbliżającej się zimy, zmiany warunków atmosferycznych oraz konieczności dostosowania ubioru do pogody. 3. Zabawa dydaktyczna Sklep Przygotowanie sklepu. Ustawiamy ławkę, która jest ladą, a na niej kilka zabawek (misia, lalkę, samochód, kosz do klocków), pomiędzy którymi rozmieszczamy różnorodne szaliki. Dzieci ustawiają się w kolejce. Jedno dziecko pełni rolę sklepowego. Pamiętając o magicznych słowach (proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia) dokonują zakupu szalika, określając jego położenie, np.: Poproszę szalik, który leży za misiem. Uwaga! Szalików powinno być więcej aniżeli dzieci, aby można było dokonywać wyboru. 4. Dzieci ustawiają się w kole z zakupionymi szalikami. Jedno wchodzi do środka. Zabawa przy słowach: Przyjacielu pomysłowy Co tam przyszło ci do głowy Pokaż nam to w jednej chwili Żebyśmy się już bawili Dziecko, które jest już w środku wymyśla jedno ćwiczenie z szalikiem. Może to być, np.: machanie na pożegnanie, zataczanie koła na podłodze, wymachiwanie w górę z trzymaniem za dwa końce, powiewania w lewo, w prawo, w górę, w dół. 5. Zabawa w parach. Dzieci dobierają się losowo (losując kolorowe kółka, cyferki itp.) i tak jak poprzednio bawią się przy słowach: Już za chwilę się okaże Co ta para nam pokaże My to wszyscy zobaczymy I to samo uczynimy. Demonstracja ćwiczeń, np.: huśtawka, zaprzęg, trzepanie koca, składanie koca itp.

6. Dzieci oglądają swoje szaliki, głaszczą, opisują, określając: kolor, wzór, wrażenia dotykowe. 7. Określanie długości i szerokości na oko za pomocą przymiotników Długi krótki, szeroki wąski, gruby cienki 8. Porównywanie długości i szerokości przez przyłożenie używając przymiotników: Szerszy węższy dłuższy krótszy 9. Kompletowanie szalika, czapki, rękawiczek o takim samym kolorze i wzorze. 10. Masaż relaksacyjny w parach Dreszczyk : Jedno dziecko z pary kładzie się na brzuchu opierając policzek na dłoniach ułożonych na podłodze płasko jedna na drugiej. Drugie dziecko z pary mówi tekst i ilustruje go czynnościami palców i dłoni na plecach leżącego dziecka. Ilustrację może wspomagać muzyka. Tędy płynie rzeczka Rysowanie rzeczki od karku do krzyża Idzie pani na szpileczkach Dotykanie pleców wskazującymi palcami od krzyża do głowy Tu przebiegły konie Delikatne klepanie pleców palcami zwiniętymi w pięści, od krzyża do głowy w rytmie galopu koni pa-ta-taj Tędy przeszły słonie Powolne oklepywanie pleców od krzyża ku głowie, całymi dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki A tu idzie szczypaweczka Umiarkowane szczypanie kręgosłupa Zaświeciły dwa słoneczka Powolny kolisty masaż górnej części palców otwartymi dłońmi (palce złączone) Spadł drobniutki deszczyk Przebieranie wszystkimi palcami po plecach od krzyża ku głowie Czy przeszedł ci dreszczyk? Lekkie szczypanie kręgów szyjnych 11. Praca indywidualna ozdabianie wzorem szablonów szalika.

Zakończenie zajęć 12. Pożegnanie piosenką: Gdy się dzieci mają żegnać Do widzenia mówią sobie Uśmiechają się do siebie I podają ręce obie.