TEMAT: Kuchnia to nie apteka



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO

Protokół doświadczenia IBSE IV etap SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA ZADANIE 4

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z chemii w kl. 1 LO

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA CHEMIA KRYSTYNA ZAWADZKA

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z CHEMII. ,,Chemiczny POTOP DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Nowe liceum i technikum REFORMA 2019

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU: CHEMIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII POZIOM PODSTAWOWY I ROZSZERZONY. dla klas Technikum Nr 2

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z CHEMII. W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I ZAWODOWYCH im. KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY. Liceum Ogólnokształcące

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

Przedmiotowy system oceniania chemii w klasie 7 szkoły podstawowej.

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU SPOSÓB NA IDEALNĄ PIANĘ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM I TECHNIKUM BUDOWLANYM

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

I. Cele edukacyjne z chemii:

Scenariusz zajęć nr 7

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII

KONCEPCJA PRACY. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie na rok szkolny 2013/2014

Projekt interdyscyplinarny Metale wokół nas - - Uczeń: Uczeń: + Chemia

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

OCENIAMY TO, CZEGO NAUCZYLIŚMY. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI Klasy IV - VIII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ORAZ WYMAGANIA EDUKACYJNE Z CHEMII DLA TECHNIKUM NR 8

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie

KONCEPCJA PRACY. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie na lata

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY I

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. w Warszawie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W GIMNAZJUM NR Niniejszy dokument stanowi załącznik do Statutu Szkoły.

II. OBSZARY AKTYWNOŚCI PODLEGAJĄCE OCENIE:

Rekomendacje dotyczące wyposażenia szkolnej pracowni chemicznej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Scenariusz zajęć nr 4

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W GIMNAZJUM IM. NA BURSZTYNOWYM SZLAKU W MIKOSZEWIE

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki klasy 4 6 Szkoły Podstawowej w Kluczewie. Przedmiotowy System Oceniania z matematyki jest zgodny z:

Przedmiotowe zasady oceniania z chemii Szkoła Podstawowa nr 14 im Henryka III Głogowskiego

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Sprawiamy radość innym. Scenariusz nr 6

Kryteria oceniania z chemii I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII DLA GIMNAZJUM NR.2 W OBLĘGORKU. Opracowała: Agnieszka Komisarczyk

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z CHEMII

Scenariusz zajęć nr 8

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 Zasady oceniania Chemia Dla klas: 1o, 1d, 2o, 2d, 3d. Nauczyciel: mgr Justyna Jankowska-Święch

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z PRZYRODY DLA KL. IV i VI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W LUBINIE. Opracowała: Joanna Mróz

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

Przedmiotowy System Oceniania z Chemii w Gimnazjum Nr 105 w Warszawie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII, BOLOGII DWUJĘZYCZNEJ I BIOLOGII DOŚWIADCZALNEJ

Projekt interdyscyplinarny: chemia-informatyka

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Przedmiotowy system oceniania z chemii w Szkole Podstawowej nr 12 w Łodzi

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z FIZYKI

Temperatura na Ziemi zmienia się!

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE Z TECHNIKI PRAC BIUROWYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: JESTEŚ TYM CO JESZ żywność zawierająca rośliny genetycznie modyfikowane

System oceniania z przedmiotu. fizyka

MŁODZI ODKRYWCY ROK SZKOLNY 2017/2018 REGULAMIN. Szkoła Podstawowa nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kaczmarka

Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy. Branżowa Szkoła I stopnia Technikum

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE WGRUDZIĄDZU ĆWICZENIA ZWIĄZANE Z ODŻYWIANIEM I ODDYCHANIEM CZŁOWIEKA

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z CHEMII W ZESPOLE SZKÓŁ W SZUTOWIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Przedmiotowe zasady oceniania z chemii w klasie VII i VIII

mgr Lucjan Lukaszczyk nauczyciel informatyki PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KAROLA MIARKI W PIELGRZYMOWICACH

1. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia wraz z wagami ocen

Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY I BIOLOGII W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W ŁUKOWIE

Przedmiotowe zasady oceniania przyroda

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z CHEMII

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA CHEMIA

Proporcje podziału godzin na poszczególne bloki. Tematyka lekcji. Rok I. Liczba godzin. Blok

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY KL. IV VI. Do programu Na tropach przyrody I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PRZYRODA 2017/2018

Transkrypt:

TEMAT: Kuchnia to nie apteka STRESZCZENIE Przepisy na ten sam wypiek mogą znacznie się od siebie różnić składem procentowym składników, a mimo to ciasta po upieczeniu będą miały podobny wygląd i smak. Osoby przygotowujące smaczne wypieki twierdzą, że podchodzą do przepisów intuicyjnie w myśl zasady, że kuchnia to nie apteka. Pomysł na lekcje jest próbą sprawdzenia, czy istnieją jakieś zasady dotyczące stosunków wagowych czy też objętościowych składników w różnych przepisach na to samo ciasto. CZAS REALIZACJI 2 x 45 minut PODSTAWA PROGRAMOWA Cele kształcenia wymagania ogólne: 1. Uczeń korzysta z chemicznych tekstów źródłowych, pozyskuje, analizuje, ocenia i przetwarza informacje pochodzące z różnych źródeł, ze szczególnym uwzględnieniem mediów i Internetu. 2. Uczeń zdobywa wiedzę chemiczną w sposób badawczy obserwuje, sprawdza, weryfikuje, wnioskuje i uogólnia; wykazuje związek składu chemicznego, ( ) i właściwości substancji z ich zastosowaniami; posługuje się zdobytą wiedzą chemiczną w życiu codziennym ( ) 3. Uczeń ( ) projektuje i przeprowadza doświadczenia chemiczne. Treści nauczania wymagania szczegółowe: III etap edukacyjny: 1.2. Substancje i ich właściwości. Uczeń: przeprowadza obliczenia z wykorzystaniem pojęć: masa, gęstość i objętość; 1 S t r o n a

3.4. Reakcje chemiczne. Uczeń: ( ) dokonuje prostych obliczeń związanych z zastosowaniem prawa stałości składu i prawa zachowania masy. IV etap edukacyjny poziom podstawowy 3.4 Chemia wspomaga nasze zdrowie. Chemia w kuchni. Uczeń: opisuje procesy fermentacyjne zachodzące podczas wyrabiania ciasta i pieczeniachleba, ( ); 3.5 Chemia wspomaga nasze zdrowie. Chemia w kuchni. Uczeń:( ); przedstawia znaczenie i konsekwencje stosowania dodatków do żywności ( ). CELE Rozwijanie postawy badawczej i umiejętności posługiwania się metodą naukową do rozwiązywania problemów. SŁOWA KLUCZOWE metoda naukowa, pytanie badawcze, hipoteza badawcza, masa, objętość, skład procentowy, ciasto, proszek do pieczenia, wodorowęglan sodu, soda oczyszczona CO PRZYGOTOWAĆ kalkulatory, ewentualnie telefony komórkowe lub komputer z arkuszem kalkulacyjnym np. Excel. tabele miar i wag dla produktów spożywczych różne przepisy na ciasto jednego typu ewentualnie: waga, mąka, sito, szklanki, miska (do wykonania pokazu nauczyciela lub eksperymentu wykonanego przez uczniów: Porównanie masy szklanki mąki przesianej ze szklanką mąki nieprzesianej). Harmonogram działań Lekcja 1: Nauczyciel ogłasza plebiscyt na ulubione ciasto uczniów. 2 S t r o n a

Lekcja 2: Każdy z uczniów przynosi kartkę z nazwą ulubionego ciasta. Lekcja 3: Nauczyciel ogłasza wyniki plebiscytu na ulubione ciasto oraz zadaje pracę domową, aby każdy uczeń przyniósł przepis na ciasto, które zajęło I miejsce w plebiscycie. Lekcja 4 i 5: Nauczyciel przeprowadza zajęcia według scenariusza przedstawionego poniżej. PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Wprowadzenie Nauczyciel przedstawia cele zajęć, podaje informacje o przebiegu zajęć, dodatkowo formułuje wspólnie z uczniami pytania badawcze, na które będzie można otrzymać odpowiedzi w trakcie zajęć: - Jakie składniki wchodzą w skład wybranego typu ciasta? - Jaki jest stosunek procentowy cukru do mąki w różnych przepisach na to samo ciasto? - Jaki jest stosunek procentowy tłuszczów do mąki w różnych przepisach na to samo ciasto? - Jaki jest stosunek procentowy płynów do mąki w różnych przepisach na to samo ciasto? - Jaki jest stosunek procentowy proszku do pieczenia do mąki w różnych przepisach na to samo ciasto? 2. Praca w zespołach Uczniowie zostają podzieleni na grupy 5-6 osobowe. Następnie każda grupa formułuje hipotezę badawczą, którą będzie sprawdzać. Przykładowe hipotezy badawcze: 3 S t r o n a

- Skład ciasta tego samego typu jest zawsze taki sam. - Stosunek procentowy mąki do cukru we wszystkich przepisach jest podobny. Każdy zespół otrzymuje kartę pracy oraz różne przepisy na ciasto. Każdy zespół analizuje swój przepis na ciasto i notuje, które ze składników występują we wszystkich przepisach i można je uznać za niezbędne, następnie dokonują analizy ilościowej składników. Każda grupa decyduje w jakich jednostkach będzie prezentowała wyniki: w jednostkach masy czy objętości. Uczniowie przeliczają masy produktów na objętość produktów lub odwrotnie posługując się tabelą Zmiany jednostek objętości na jednostki masy, tak aby wszystkie wyniki uzyskane przez daną grupę zostały zapisane w tych samych jednostkach masy/objętości. Uzyskane wyniki uczniowie powinni wpisać do karty pracy. 3. Podsumowanie Każdy zespół wyłania swojego przedstawiciela, który będzie prezentował wyniki pracy swojego zespołu na forum klasowym. Nauczyciel spisuje na tablicy wyniki poszczególnych zespołów: Nr zespołu Hipoteza Wyniki 4. Dyskusja podsumowująca Nauczyciel podczas dyskusji powinien zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie: - do sporządzenia danego typu ciasta pewne składniki są niezbędne, a inne są tylko dodatkami, 4 S t r o n a

- skład procentowy składników w przepisie na ten sam produkt może być różny, - na jakość ciasta ma duży wpływ nie tylko skład procentowy składników, ale także, sposób jego przygotowania. OCENIANIE Nauczyciel może oceniać osiągnięcia uczniów na podstawie obserwacji ich pracy i aktywności na lekcji oraz na podstawie wypełnionych imiennych kart pracy. DOSTĘPNE PLIKI Karta pracy - wersja dla uczniów. Karta pracy - wersja dla nauczyciela. Tabele zmian jednostek objętości na jednostki masy. 5 S t r o n a