SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR TEMAT ZAJĘĆ : Sławne kobiety w historii Polski. CEL OGÓLNY : Zapoznanie uczniów z sylwetkami sławnych kobiet. CELE OPERACYJNE : - uczeń poprawnie czyta tekst i rozumie jego treść; - uczeń potrafi wyszukiwać potrzebne informacje; - potrafi nazwać cechy charakteru człowieka mające wpływ na odnoszenie sukcesów; - potrafi planować, organizować i oceniać pracę własną i kolegów; - umie efektywnie współdziałać w grupie; - uczeń wie, czym wsławiły się królowa Jadwiga, M. Skłodowska Curie, W. Szymborska. METODY PRACY : praca z tekstem, wywiad, gry i zabawy dydaktyczne. FORMY PRACY : grupowa, indywidualna, zbiorowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE : teksty do opracowania, portrety sławnych kobiet, wycinki z gazet, krzyżówki, karty pracy, środki plastyczne. Etapy lekcji Przebieg zajęć Umiejętności kluczowe Zaangażowanie 1. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. 2. Poszczególne grupy zajmują wyznaczone miejsca. 3. Nauczyciel wyjaśnia cel zajęć, przydziela poszczególnym grupom zadanie do wykonania. 4. Uczniowie dzielą się zadaniami w grupie. Skuteczne komunikowanie się w różnych sytuacjach / nauczyciel - klasa, nauczyciel grupa, uczeń - uczniowie. Planowanie i organizowanie. Samodzielna organizacja grupy, przydzielanie funkcji. Badanie 1.Uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonych zadań. 2.Uczniowie przedstawiają w grupie pomysły. 3. Uczniowie planują sposób pracy Planowanie pracy. Twórcze rozwiązanie problemu. Komunikacja uczeń uczniowie. Planowanie zapisu efektów pracy. Przekształcanie 1. Uczniowie przystępują do realizacji Skuteczne komunikowanie się
zadań zawartych w instrukcji. W oparciu o przygotowany materiał odpowiadają na pytania zawarte w tekście. Grupa I 1. Kim była królowa Jadwiga? 2. Za co ją podziwiamy? 3. Jakie cechy charakteru pomogły jej w osiągnięciu sukcesu? Grupa II 1.Czym zajmowała się Maria Skłodowska Curie? 2. Czym zasłużyła na pamięć Polaków? 3. Jakie cechy charakteru pomogły jej w osiągnięciu sukcesu? Grupa III 1. Czym zajmuje się Wisława Szymborska? 2. Za co podziwiamy poetkę? 3. Jakie cechy charakteru pomogły jej w osiągnięciu sukcesu? w różnych sytuacjach. Efektywne współdziałanie Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób. Planowanie i organizowanie własnego uczenia się. Prezentacja 2. Uczniowie organizują konferencję prasową z kobietą, na temat której czytali. Do przeprowadzenia wywiadu wykorzystują fotografie, pytania zawarte w tekście. 3. Uczniowie wyznaczają osoby do wykonania rekwizytów potrzebnych do przeprowadzenia konferencji prasowej. 4. Uczniowie wyznaczają role poszczególnym osobom w konferencji prasowej. 5. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i udziela ewentualnych objaśnień. 1. Liderzy prezentują efekty pracy swoich grup. Po prezentacji wspólnie z nauczycielem podsumowują pracę grup, zapisując nazwiska sławnych kobiet. Skuteczność komunikowania się w różnych sytuacjach /uczeń-grupa - klasa nauczyciel/. Odpowiedzialność za przedstawienie rezultatów pracy; umiejętność prezentacji i wystąpień publicznych. Ocenianie efektów pracy.
Refleksja 1. Uczniowie opowiadają o współpracy w grupie, nauczyciel zadaje pomocnicze pytania. 2. Uczniowie dokonują samooceny pracy. 3. Nauczyciel dokonuje oceny uczniów. Zaangażowanie 1. Nauczyciel wyjaśnia kolejne zadanie uczniom /krzyżówka/ i sposób oceniania. 2. Nauczyciel rozdaje zadania dla grup. Badanie 1. Uczniowie zapoznają się z treścią zadań. 2. Uczniowie planują sposób pracy Przekształcanie 1. Uczniowie wykonują zadanie. 2. Nauczyciel obserwuje uczniów, w razie konieczności udziela odpowiedzi na pytania uczniów. Efektywne współdziałanie. Pogłębienie świadomości własnego procesu uczenia się /planowanie, organizowanie, ocenianie/. Skuteczność komunikowania się; uczeń uczniowie, nauczycieluczeń. Efektywne komunikowanie się. Planowanie i organizowanie pracy. Planowanie pracy. Skuteczna komunikacja uczeń uczniowie. Planowanie zapisu efektów pracy. Skuteczne komunikowanie się w różnych sytuacjach. Efektywne współdziałanie Prezentacja Refleksja 1. Uczniowie prezentują rozwiązanie krzyżówek. 1. Uczniowie omawiają krzyżówki z uwzględnieniem haseł, które sprawiły im trudność. 2. Nauczyciel podsumowuje udział uczniów w zajęciach /ocenia ich aktywność/. 3. Uczniowie dzielą się refleksją na temat wartości zajęć dla nich. Czego nauczyli się podczas zajęć? Czego dowiedzieli się od grup koleżeńskich? Jak pracowali w zespołach? Skuteczne komunikowanie się. Skuteczne komunikowanie się. Ocenianie własnego uczenia się.
Grupa I Zadania dla zespołów Królowa Jadwiga panowała w Polsce od 1384 r. Opiekowała się chorymi w szpitalach, troszczyła się o biednych, czym zaskarbiła sobie miłość poddanych. Była kobietą wykształconą, władała pięcioma językami. Otaczała opieką uczonych, a część swoich kosztowności przeznaczyła na odnowienie Akademii Krakowskiej. 1. Kim była królowa Jadwiga? 2. Za co ją podziwiano? 3. Jakie cechy charakteru pomogły jej w osiągnięciu sukcesu? Grupa II Maria Skłodowska Curie była wielką uczoną i niezwykłą kobietą. W czasach, w których żyła, w Polsce mogli studiować tylko mężczyźni. Wyjechała więc na studia do Paryża. Odkryła pierwiastek promieniotwórczy rad. Dzięki jej staraniom powstał Instytut Radowy, gdzie leczy się ludzi chorych na raka. Wielką Polkę podziwiano za wytrwałość, pracowitość, skromność. 1. Czym zajmowała się Maria Skłodowska Curie? 2. Czym zasłużyła na pamięć Polaków? 3. Jakie cechy charakteru pomogły jej w osiągnięciu sukcesu? Grupa III Wisława Szymborska jest poetką. Od ponad 60 lat mieszka w Krakowie. Odnosi duże sukcesy w dziedzinie literatury. Ludzie, którzy ją znają, podkreślają, że cechuje ją skromność i życzliwość. 1. Czym zajmuje się Wisława Szymborska? 2. Za co podziwiamy poetkę? 3. Jakie cechy charakteru pomogły jej w osiągnięciu sukcesu? Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło: Grupa I 1. 2. 3. 4. 5.
1. Krakowska, odnowiona przez Jadwigę. 2. Imię królowej Polski panującej od 1384 r. 3. Opiekowała się nimi w szpitalach królowa Jadwiga. 4. Iloma językami władała królowa Jadwiga? 5. Na odnowienie jakiej Akademii przeznaczyła swoje kosztowności królowa Jadwiga? HASŁO : Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło. Grupa II 1. 2. Ł 3. 4. O 5. S K 6.. 1. M. Skłodowską Curie podziwiano za wytrwałość, pracowitość i.... 2.... promieniotwórczy. 3. Nazwa instytutu założonego z inicjatywy M. Skłodowskiej Curie. 4. Nazwa pierwiastka odkrytego przez M. Skłodowska Curie. 5. Po zimie.... 6. Miasto, w którym studiowała M. Skłodowska Curie.
HASŁO : Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło. Grupa III. 1. 2. 3. 4. 5. 1. Nazwa miesiąca, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. 2. W dziedzinie tej W. Szymborska odnosi duże sukcesy. 3. Miasto, w którym mieszka W. Szymborska. 4. Imię Szymborskiej. 5. Jest nią W. Szymborska. HASŁO : Opracowała: Jolanta Szkaradek nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie