Scenariusz lekcji z rachunkowości Klasa III - technikum ekonomiczne Temat lekcji: Pojęcie i ewidencja kosztów zakupu. Cele lekcji: Uczeń: - uczy się pracy w grupie, 1. wyrabia umiejętność efektywnej organizacji pracy, - - nabywa umiejętność porządkowania wiadomości z wybranego materiału, - wyjaśnia pojęcie kosztów zakupu, - klasyfikuje i księguje koszty zakupu. Metody: - miniwykład, - praca w grupach, - gra dydaktyczna, - dywanik pomysłów. Materiały i narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zajęć: - kserokopie zadań, - dokumenty księgowe, - schematy ewidencji kosztów zakupu, - kartki z numerami grup, - kartki do metody: dywanik pomysłów - arkusz ewaluacyjny Literatura dotycząca rachunkowości: B. Padurek, J. Piecyk: Obrót pieniężny, rozrachunki, obrót materiałowy, Wrocław 21 M. Gmytrasiewicz, A. Karmańska, I. Olchowicz: Rachunkowość finansowa, Warszawa: Difin, 1999. A. Kuczyńska Cesarz: Rachunkowość, Warszawa, Difin 24 Czas trwania: 45 min Przebieg lekcji: 1. Rozpoczęcie (2min) Sprawdzenie listy obecności. 2. Wprowadzenie (1min) Zapoznanie uczniów z zasadami pracy na lekcji oraz przybliżenie tematu i celu lekcji. 3. Organizacja pracy (2min) W celu realizacji tematu lekcji dzielę uczniów na cztery grupy stosując klucz jeden do czterech. Uczniowie zajmują miejsca przy stolikach z nr 1 do 4. Grupy wybierają swoich liderów. Zadania do rozwiązania Zadanie 1 Proszę rozwiązać krzyżówkę, w której hasła poziome są odpowiedzią na zagadnienia zawarte w legendzie, zaś hasło pionowe, wynikające z nich jest podpowiedzią do tematu lekcji. Grupy otrzymują kartki ze szkieletem krzyżówek oraz legendą do nich.(1min). Grupa I i II otrzymują krzyżówki, których rozwiązaniem jest hasło KOSZTY, a grupy III i IV krzyżówki z hasłem końcowym ZAKUPU (załącznik nr 1) (1 min). Rozwiązania krzyżówek określają temat lekcji.
Zapoznaję uczniów z zasadami oceniania po rozwiązaniu krzyżówki (1 min): 4 pkt. za najszybsze i bezbłędne rozwiązanie krzyżówki, 3pkt. za bezbłędne rozwiązanie krzyżówki, 2 pkt. za niepełne rozwiązanie krzyżówki z odgadniętym hasłem głównym, 1 pkt. za braki w rozwiązaniu hasła głównego i pomocniczych. Grupy rozwiązują zadanie w czasie 5 minut, a liderzy zgłaszają kolejność ukończenia pracy. Po prezentacji rozwiązań oceniam pracę grup przyznając im odpowiednią ilość punktów zgodną z podanymi zasadami. Jest to ocena cząstkowa będąca składnikiem oceny końcowej lekcji (4min). Następnie wyjaśniam uczniom, że na dwóch kolejnych lekcjach będziemy omawiali rozliczanie i księgowanie kosztów zakupu materiałów, a dzisiaj musimy wyjaśnić co to są koszty zakupu, jak je dzielimy i jak księgujemy. Dlatego temat lekcji brzmi: Pojęcie i ewidencja kosztów zakupu. Nie tłumaczę uczniom znaczenia kosztów zakupu lecz mobilizuję grupy do pracy nad wyjaśnieniem tego pojęcia. Jest to drugie zadanie do rozwiązania w grupach na dzisiejszej lekcji (2min) Zadanie 2 Co rozumiesz pod pojęciem koszty zakupu? Rozdaję uczniom karteczki, na których każdy z nich pisze jednym pojęciu kosztów zakupu. Grupy stosując metodę dywanika pomysłów piszą swoje pojęcia kosztów zakupu i ustalają jedna wspólną definicję. Liderzy grup prezentują rozwiązania grup i ustalamy ostateczne pojęcie kosztów zakupu (4min). Przy ocenianiu tej części lekcji biorę pod uwagę: kolejność wykonania pracy i poprawność określenia kosztów zakupu. Przyznaję kolejne punkty od 4 do 1 (2min). Następnie objaśniam uczniom rodzaje kosztów zakupu i rozdaję każdej grupie materiały pomocnicze przedstawiające ich ewidencję na kontach (załącznik nr 2a i 2b) (2min). Na podstawie otrzymanych materiałów uczniowie wykonują kolejne zadanie. Zadanie 3 Na podstawie otrzymanych dokumentów zaksięguj operacje na kontach uwzględniając koszty zakupu rozliczane w czasie. Podaj treść księgowanych operacji. Rozdaję uczniom dokumenty (załącznik nr 3) i ustalam czas pracy (7 min). W czasie pracy dyskretnie naprowadzam uczniów na właściwy tok rozumowania nie narzucając gotowych rozwiązań. Ogłaszam zakończenie pracy w grupach. Proszę liderów o prezentację (4min). Oceniam pracę grup biorąc pod uwagę kolejność zakończenia pracy i poprawność rozwiązań. Przyznaję kolejne punkty od 4 do 1 pkt. Dokonuję podsumowania lekcji (3min). Każda grupa otrzymuje kartki, na których są podane gotowe sformułowania dotyczące kosztów zakupu. Zadaniem uczniów jest wpisanie w wolną krateczkę, czy określenie jest prawdziwe, czy fałszywe. Jest to dla nauczyciela informacja zwrotna o stopniu opanowania tematu lekcji. Które z poniższych zdań są prawdziwe P a które fałszywe F 1. Koszty zakupu, to koszty związane z nabyciem materiałów 2. Koszty zakupu księguje się na koncie Usługi obce 3. Koszty związane z zakupem materiałów dotyczą tylko jednego okresu obrachunkowego 4. Koszty zakupu nie są obciążone podatkiem VAT Grupa, która najszybciej rozwiąże podane zadanie prezentuje wyniki. Przyznaję punkty od 4 do 1 pkt. biorąc pod uwagę szybkość i poprawność rozwiązania. Sumuję punkty zdobyte przez poszczególne grupy i oceniam pracę na lekcji (4min) Nie zadaję uczniom zadania domowego, ponieważ w tym samym dniu mają jeszcze jedną lekcję rachunkowości.
Dziękuję wszystkim za uwagę i współpracę. Załącznik nr 1 Wariant a KRZYŻÓWKA 1. 2. 3. 4. 5. 6. Przeczytaj uważnie i pomyśl jak rozwiązać krzyżówkę. Są w niej zawarte wiadomości, które poznałeś na poprzednich lekcjach. Litery z pól pogrubionych czytane pionowo dadzą rozwiązanie. Hasła poziome: 1. Cena uwidoczniona na fakturze VAT. 2. Grupa aktywów, w której są ujęte w bilansie materiały. 3. Odchylenia powstające, gdy cena ewidencyjna jest większa niż cena rzeczywista. 4. Wydanie materiałów do produkcji. 5. Dostawy niefakturowane są umieszczane w bilansie w... 6. Na podstawie Fa VAT księgowany jest... Wariant b KRZYŻÓWKA 1. 2. 3. 4.
5. 6. Źródło: opracowanie własne Przeczytaj uważnie i pomyśl jak rozwiązać krzyżówkę. Są w niej zawarte wiadomości, które poznałeś na poprzednich lekcjach. Litery z pól pogrubionych czytane pionowo dadzą rozwiązanie. Hasła poziome: 1. Materiały niepełnowartościowe, nie nadające się do wykorzystania. 2. Wydanie materiałów do zużycia. 3. Materiały przekazujące produktom swoją istotę. 4. Porównanie Fa VAT z Pz nazywamy...zakupu. 5. Zakup materiałów jest księgowany na koncie materiały po stronie... 6. Różnica między ceną ewidencyjną, a ceną zakupu. Załącznik nr 2 a Schemat ewidencji kosztów zakupu Rozrachunki z dostawcami Usługi obce (1) (1a) (1b) Rozrachunki z tytułu VAT Rozliczenie kosztów Koszty zakupu (2a) Rozliczenia miedzyokresowe kosztów zakupu (2b)
Objaśnienia do schematu: (1) Fa VAT za usługę transportową (1a) wartość netto (1b) podatek VAT naliczony (2a) przeniesienie kosztów zakupu nie rozliczanych w czasie (2b) przeniesienie kosztów zakupu do rozliczenia w czasie Załącznik nr 2b Schemat ewidencji zakupu i przyjęcia materiałów z uwzględnieniem kosztów zakupu Rozrachunki z dostawcami Materiały Rozliczenie zakupu (1) (1a) (2) obce Rozrachunki z tytułu VAT (1b) (3) Usługi Rozliczenie kosztów Koszty zakupu (4a) Rozliczenie międzyokresowe kosztów zakupu (4b) Objaśnienia do schematu: (1) Fa VAT za zakupione materiały i transport zakupionych materiałów (1a) wartość netto zakupionych materiałów i usługi transportowej (1b) podatek VAT naliczony (2) Pz przyjęcie zakupionych materiałów do magazynu ( w cenie rzeczywistej lub ewidencyjnej) (3) Rozliczenie usługi transportowej (4a) Przeniesienie kosztów zakupu nie rozliczanych w czasie (4b) Przeniesienie kosztów zakupu do rozliczenia w czasie
Źródło: B.Padurek,J.Piecyk: Obrót pieniężny, rozrachunki, obrót materiałowy,wrocław 21 Załącznik nr 3 P.P Laura sp. z o.o. Ul. Dolna 3 36-2 Rzeszów Pieczęć sprzedawcy Sprzedawca.Przedsiębiorstwo Produkcyjne...... Laura..sp. z o.o......ul Dolna 3... 36-2 Rzeszów... Nr identyf 813-723-25-24... Nr rach. bank BPH I/Rzeszów 8374698-6523- 27-2 l p Nazwa towaru lub usługi Symbol SWW/K W winidur K-26 m transport FAKTURA VAT NR 4 Miejscowość, data...rzeszów 6.1.22... Data sprzedaży/zaliczki..6.1.22...zaliczka... J.m. km ilość cena jednostkowa bez podatku ORYGINAŁ Nabywca Przedsiębiorstwo Produkcyjne... Tytan sp. z o.o.,,,,,... ul. Reja 5 36-624 Rzeszów... nr identyf...813-643-3-2... Sposób zapłaty... termin zapł... Wartość Podatek Wartość towaru/usł towaru/usługi ugi % kwota wraz z bez podatkiem podatku g zł gr zł gr zł zł r 3 33 22 726 4 1 3 26 1 22 22 12 1 1 2 gr Słownie:.cztery tysiące..sto czterdzieści osiem.. (-) (-) RAZEM 34 W TYM 34 X 748 414 8 zw 22 748 4148 7 3 Podpis osoby upoważnionej Podpis i pieczęć osoby upoważnionej do odbioru faktury VAT do wystawienia faktury VAT DO ZAPŁAT 4148 zł. gr Przedsiębiorstwo Produkcyjne Tytan sp. z o.o. ul. Reja 5 36-624 Rzeszów Dostawca P.P Laura sp. z o.o. Ul. Dolna 3 36-2 Rzeszów Pz przyjęcie materiałów Nr bieżący Pz Nr magazynu Pz Egz. Data Nr zamówieni a Środek transportu Przeznaczenie Data wysyłki Data otrzymania 1 dostawcy 6.1.21 7.1.22 Nr i data Fa 4/2 z dn.6.1
Nr Nazwa indeksu materiału winidur Ilość Cena Wartość Dostarczona Jedn. Przyjęta zł gr zł gr m 3 1 1 3 33 Konto syntet. mater. Zap as ilość RAZEM 1 1 33 Wystawił Zatwierdził Dostarczył Wydał Ewidencja ilość-wartość (-) (-) (-) Data (-) 7.1.22 Źródło: opracowanie własne