Korzystanie z usług służby zdrowia i opieki społecznej w Irlandii Północnej - pierwsze kroki.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Korzystanie z usług służby zdrowia i opieki społecznej w Irlandii Północnej - pierwsze kroki."

Transkrypt

1 Korzystanie z usług służby zdrowia i opieki społecznej w Irlandii Północnej - pierwsze kroki. First steps to using health and social care services in Northern Ireland Polish

2 Prawa pacjenta (Patient Rights) Każda osoba korzystająca z usług Służby Zdrowia i Opieki Społecznej w Irlandii Północnej ma prawo do: uprzejmego traktowania, z zachowaniem szacunku dla swojej prywatności, godności, a także wyznania i wierzeń kulturowych; opieki i leczenia w oparciu o potrzeby, niezależnie od możliwości zapłaty; pomocy medycznej we wszelkich nagłych wypadkach; otrzymania jasnych informacji na temat proponowanego leczenia lub opieki, łącznie z wszelkim związanym z nimi ryzykiem, na tyle, na ile jest to możliwe; udzielenia lub nieudzielenia zgody na opiekę lub leczenie medyczne bądź inne; podjęcia decyzji dotyczącej udziału lub braku udziału w badaniach naukowych lub szkoleniu studentów; wglądu do wszelkich raportów sporządzonych dla celów ubezpieczenia lub zatrudnienia oraz przechowywanych na komputerze informacji na swój temat. Według Karty Praw i Obowiązków Pacjenta i Klienta z 1992 r. Tłumaczenie (Interpreting) Jeżeli podczas spotkania z pracownikiem służby zdrowia lub opieki społecznej konieczna jest pomoc tłumacza, należy poprosić członka personelu o zorganizowanie usług tłumaczeniowych na czas wizyty. Usługa ta jest bezpłatna.

3 Karta Zdrowia (Get a Medical Card) Do rejestracji u lekarza rodzinnego lub stomatologa niezbędna jest Karta Zdrowia. W celu uzyskania Karty Zdrowia należy wypełnić formularz HS22X. Formularz HS22X można otrzymać w dowolnym ośrodku zdrowia lub w Centralnej Agencji Usług (Business Services Organisation -http://www. hscbusiness.hscni.net). Formularz rejestracji dostępny jest w różnych wersjach językowych. Wypełniony formularz należy zabrać ze sobą na rejestrację u lekarza (zob. poniżej). W razie napotkania jakichkolwiek trudności podczas wypełniania formularza, można skontaktować się z organizacjami mniejszości etnicznych wymienionymi na odwrocie niniejszej ulotki. Rejestracja u lekarza Register with a Doctor Miejscowi lekarze lub lekarze rodzinni znani są jako GP (General Practitioner lekarz ogólny). Należy zarejestrować się u lekarza ogólnego (GP). Najpierw należy znaleźć lekarza, który zgodzi się przyjąć nowego pacjenta. Usługi lekarza rodzinnego są bezpłatne dla wszystkich stałych mieszkańców (rezydentów). Można poprosić o lekarza tej samej płci. Jeżeli podczas wizyty konieczna jest pomoc tłumacza, należy poinformować o tym personel ośrodka.

4 Listę lekarzy ogólnych otrzymać można z: Centralnej Agencji Usług (Business Services Organisation - BSO); Poradni Obywatelskiej (Citizens Advice Bureau - CAB); lokalnego Funduszu Zdrowia i Opieki Społecznej (Health and Social Care Trust). BSO może udzielić informacji o tym, który z lekarzy ogólnych przyjmuje najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta. Zarejestrowanie się u lekarza jest niezmiernie ważne, ponieważ lekarz ogólny jest często osobą, która umawia pacjenta na pierwsza wizytę w ośrodkach zdrowia i opieki społecznej. Jeżeli lekarz rodzinny przyjmie nowego pacjenta to podpisze on jego formularz HS22X, a pacjent otrzyma Kartę Zdrowia. Przychodnie lekarskie są zwykle otwarte w ciągu dnia od poniedziałku do piątku. Jeżeli konieczna jest pomoc lekarska w nagłych wypadkach w nocy, w soboty, niedziele lub święta, należy korzystać z usług świadczonych poza godzinami przyjmowania pacjentów. Informacji na temat tych usług udziela lekarz. Rejestracja u dentysty Register with a Dentist W celu zarejestrowania się u lekarza stomatologa, należy posiadać północnoirlandzką Kartę Zdrowia. W wyborze dentysty pomoże spis lekarzy stomatologów, który można otrzymać z: BSO, CAB lub lokalnego Funduszu Zdrowia i Opieki Społecznej (Health and Social Care Trust). Należy sprawdzić, czy stomatolog świadczy usługi w ramach państwowej służby zdrowia

5 (NHS). Pacjent powinien zorientować się, jakie przysługują mu prawa być może niektóre usługi stomatologiczne będą w jego przypadku bezpłatne. Usługi optyka Optician Services W celu zbadania wzroku, należy skontaktować się z zarejestrowanym optykiem. Spis optyków otrzymać można z BSO, CAB lub lokalnego Funduszu Zdrowia i Opieki Społecznej (Health and Social Care Trust). Możesz ubiegać się o bezpłatne badanie wzroku, jeżeli otrzymujesz zasiłek dochodowy (income suport) / zasiłek wypłacany w oparciu o przychody lub: masz poniżej 16 lat lub poniżej 19 lat i uczysz się w pełnym wymiarze godzin; masz 60 lub więcej lat; jesteś zarejestrowany jako osoba niewidoma lub niedowidząca; masz zdiagnozowaną cukrzycę lub jaskrę; masz 40 lub więcej lat i jesteś rodzicem, bratem, siostrą, synem lub córką osoby ze zdiagnozowaną jaskrą lub okulista stwierdził ryzyko zachorowania na jaskrę; jesteś uprawniony do otrzymania kuponów NHS na kompleksowe soczewki kontaktowe (complex lens voucher). Możesz również otrzymać częściową pomoc w pokryciu kosztów leczenia, jeżeli jesteś osobą wymienioną na certyfikacie zwolnienia z opłat NHS (HC3).

6 Usługi farmaceutyczne Pharmacy Services Lekarz ogólny (GP) zadecyduje o tym, jakich leków pacjent potrzebuje. Wyda on wówczas formularz (zwany receptą), pozwalający pacjentowi na zakup tych leków w aptece. Farmaceuta nie może wydać pacjentowi leków bez recepty. W aptece można także zakupić pewne leki bez recepty, np. środki przeciwbólowe czy lekarstwo na kaszel. Wszystkie recepty wydane w Irlandii Północnej są obecnie bezpłatne. Dotyczy to lekarstw, peruk oraz przyrządów chirurgicznych. Nie trzeba nic robić, aby kwalifikować się do bezpłatnych recept, gdyż wszyscy, którzy zarejestrowali się u lekarza rodzinnego są do tego upoważnieni. Pomoc w nagłych wypadkach Emergency Services Wszyscy lekarze posiadają numer do kontaktu w nagłych wypadkach, poza normalnymi godzinami przyjmowania pacjentów. Numer ten otrzymać można w gabinecie lekarskim lub ośrodku zdrowia. W nagłych wypadkach każdy lekarz rodzinny udzieli pomocy lekarskiej, nawet jeżeli pacjent nie jest u niego zarejestrowany. Jeżeli konieczna jest doraźna pomoc lekarska, można udać się do oddziału ratunkowego w dowolnym szpitalu (Accident and Emergency Department) lub zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poprosić o przysłanie karetki pogotowia.

7 Usługi planowania rodziny Sexual & Reproductive W ramach usług planowania rodziny dostępne jest doradztwo w zakresie środków antykoncepcyjnych, a także kontrole piersi i szyjki macicy oraz badanie zdrowia seksualnego. Usługi te świadczone są w lokalnych klinikach planowania rodziny oraz przez niektórych lekarzy ogólnych (GP). Szczegółowe informacje na temat uzyskać można u lekarza rodzinnego, położnej lub pielęgniarki środowiskowej. Można też kontaktować się z infolinią Towarzystwa ds. Planowania Rodziny (Family Planning Association) pod numerem telefonu Usługi planowania rodziny są bezpłatne oraz całkowicie poufne. Opieka Społeczna Social Services Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo lub dobro dziecka lub młodej osoby skontaktuj się z Gateway Services (Służbami ds. Ochrony Dzieci). W godzinach urzędowania od 9: 00 do 17: 00 dzwoń pod numer telefonu: Poza godzinami urzędowania (w ciągu nocy, weekendu/świąt) skontaktuj się z Out of Hours Emergency Services (Służbami w nagłych wypadkach) pod numerem telefonu: Fundusz Zdrowia i Opieki Społecznej w Belfaście zapewnia szeroki wachlarz usług dla osób starszych mieszkających w swoich domach, np. usługi pielęgniarek środowiskowych oraz opiekę w domu.

8 Jeśli mieszkasz w południowym lub wschodnim Belfaście, skontaktuj się z Call Management Centre: Tel Jeśli mieszkasz w północnym lub zachodnim Belfaście, skontaktuj się z Grove Centre l u b C a r l i s e C e n t r e Physical Disibility Services (Służby ds. Osób Niepełnosprawnych Fizycznie) pomagają osobom z niepełnosprawnością fizyczną lub sensoryczną (uszkodzonymi narządami zmysłów), które są w wieku od 18 do 64 lat. Sensory Support Services (Służby ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Sensoryczną) Południowy i Wschodni Belfast Północny i Zachodni Belfast Community Physical Disability Teams (Środowiskowe Zespoły ds. Niepełnosprawności Fizycznej) Południowy i Wschodni Belfast Północny i Zachodni Belfast Fundusz Zdrowia i Opieki Społecznej w Belfaście zapewnia również wsparcie dla opiekunów. Skontaktuj się z Carer Co-ordinator (Koordynatorem Opiekunów): Południowy i Wschodni Belfast Północny i Zachodni Belfast Możesz również skontaktować się z opiekunem społecznym za pośrednictwem swojego lekarza -GP.

9 Jak złożyć skargę How to Make a Complaint Pacjent może złożyć skargę, jeżeli: jest niezadowolony z otrzymanej usługi; nie otrzymał usługi, kiedy jego zdaniem powinna ona zostać udzielona. Skargę można złożyć we własnym imieniu lub w imieniu krewnego lub osoby, która pozostaje pod opieką składającego skargę. Sposób składania skarg: Należy zgłosić zażalenie bezpośrednio osobie świadczącej usługę w ten sposób problem może zostać od razu rozwiązany. Jeżeli niemożliwe jest osiągnięcie porozumienia lub pacjentowi trudno jest zwrócić się do tej osoby, należy poprosić o rozmowę z jej przełożonym (kierownikiem). Jeżeli nadal niemożliwe jest osiągnięcie porozumienia lub skarżącemu trudno jest zwrócić się do kierownika, należy się wówczas skontaktować się z pracownikiem ds. skarg w organizacji.

10 Lokalne szpitale Local Hospitals & Health Organisations Belfast City Hospital. Tel.: Telefon tekstowy: Royal Victoria Hospital. Tel.: Telefon tekstowy: Mater Hospital. Tel.: Telefon tekstowy: Public Health Agency (Agencja Zdrowia Publicznego) 18 Ormeau Avenue Belfast BT2 8HS Telephone: Health and Social Care Board (Zarząd ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej) Linenhall Street Belfast BT2 8BS Telephone: The Patient and Client Council (Rada ds. Pacjentów i Klientów) 1st Floor, Lesley House Wellington Place Belfast BT1 6GD Freephone: Belfast Trust Headquarters (Siedziba Główna Funduszu Zdrowia i Opieki Społecznej) Knockbracken Healthcare Park Saintfield Road, Belfast BT8 8BH Telefon: Telefon bezpłatny:

11 Inne przydatne numery kontaktowe Some useful contacts An Munia Tober (Społeczność Ludów Wędrownych) Site 12-2 Blackstaff Complex 77 Springfield Road Belfast BT12 7AE Tel: Afro Community Support Organisation NI (ACSONI) 9 Lower Crescent Belfast BT7 1NR Tel: Belfast Islamic Centre (Centrum Islamskie w Belfaście) 38 Wellington Park Belfast BT9 6DN Tel: org.uk Bryson One Stop Service for Asylum Seekers 9 Lower Crescent Belfast, BT7 1NR Tel: com Chinese Welfare Association (NI) (Towarzystwo Chińskie) 1 Stranmillis Embankment Belfast, BT7 1GB Tel: Czech & Slovak Association 7 North Street Belfast BT1 1NH Tel: co.uk East Belfast Filcom (Towarzystwo Filipińskie) C/o 17 Halstein Drive, Belfast, BT5 6JQ Tel: Indian Community Centre (Ośrodek Społeczności Hinduskiej) 86 Clifton Street Belfast BT13 1AB Tel: Multi-Cultural Resource Centre (Ośrodek Zasobów Wielokulturowych) 9 Lower Crescent, Belfast BT7 1NR Tel: NI Community for Refugees and Asylum Seekers (Komisja ds. Uchodźców i Osób Ubiegających się o Azyl w Irlandii Północnej) 136 University Street Belfast, BT7 1HH Tel: NI Council for Ethnic Minorities (Rada ds. Mniejszości Etnicznych w Irlandii Północnej) 3rd floor, Ascot House, Shaftesbury Square Belfast BT2 7DB Tel: NI Muslim Family Association 7 Rugby Road Belfast BT7 9RB Tel: Polish Association NI (Stowarzyszenie Polskie) 7 North Street, Belfast, BT1 1NH HSC Business Services Organisation (BSO) (Centralna Agencja Usług) 25 Adelaide Street Belfast BT2 8FH Tel: Citizens Advice Bureau (CAB) (Biuro Porad Obywatelskich) 46 Donegall Pass Belfast, BT7 1BS Tel: citizensadvice.co.uk

12 BT08 152

Opieka zdrowotna i społeczna w Twoim rejonie

Opieka zdrowotna i społeczna w Twoim rejonie NEWRY AND MOURNE HSS TRUST Opieka zdrowotna i społeczna w Twoim rejonie (How to Obtain Health and Social Care Services in Your Area) Przewodnik pacjenta Ostatnie uaktualnienie: styczeń 2005 TEL. W NAGŁYCH

Bardziej szczegółowo

Witamy. Pakiet powitalny dla niedawno przybyłych mieszkańców Podstawowy przewodnik po usługach na obszarze Rady Okręgu Strabane 2006.

Witamy. Pakiet powitalny dla niedawno przybyłych mieszkańców Podstawowy przewodnik po usługach na obszarze Rady Okręgu Strabane 2006. Witamy Pakiet powitalny dla niedawno przybyłych mieszkańców Podstawowy przewodnik po usługach na obszarze Rady Okręgu Strabane 2006 Polish version Zawartość Witamy 2 Jak korzystać z usług Służby Zdrowia

Bardziej szczegółowo

Pakiet informacyjny dla imigrantów w Clare. Niepełnosprawni. Szpitale. Szczepienia. Pogotowie ratunkowe

Pakiet informacyjny dla imigrantów w Clare. Niepełnosprawni. Szpitale. Szczepienia. Pogotowie ratunkowe Pakiet informacyjny dla imigrantów w Clare Zdrowie Dostęp do opieki lekarskiej Niepełnosprawni Szpitale Zgon Lekarze rodzinni Karta opieki lekarza rodzinnego Opieka lekarska dla uchodźców Matka i dziecko

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z usług lokalnego NHS.

Korzystanie z usług lokalnego NHS. Korzystanie z usług lokalnego NHS. Powyższa ulotka wyjaśnia zasady działania Narodowej Służby Zdrowia (NHS) w Anglii. Choose 1 well. www.bournemouthandpoole.nhs.uk Korzystanie z usług lokalnego NHS Opieka

Bardziej szczegółowo

Magherafelt Wita Państwa serdecznie!

Magherafelt Wita Państwa serdecznie! Magherafelt Wita Państwa serdecznie! Ufundowano dzięki uprzejmości P R O M O T I N G H E A LT H S E C U R I N G C A R E Northern Health and Social Services Board Spis treści Witamy Magherafelt Rada Miasta

Bardziej szczegółowo

Healthcare Opieka zdrowotna

Healthcare Opieka zdrowotna Highland Life / Information Pack / Information Pack - English / Healthcare Życie w regionie Highland / Pakiet Informacyjny / Pakiet Informacyjny język polski / Opieka zdrowotna Healthcare Opieka zdrowotna

Bardziej szczegółowo

Opieka medyczna w Walii

Opieka medyczna w Walii Opieka medyczna w Walii Jeżeli niedawno przyjechałe(a)ś do Walii lub próbujesz dowiedzieć się więcej jak wygląda opieka medyczna w Walii poniższe informacje mogą być dla ciebie pomocne. Co to jest NHS?

Bardziej szczegółowo

Northern Ireland Community Welcome Pack June 2013 Irlandii Północnej Pakiet Powitalny

Northern Ireland Community Welcome Pack June 2013 Irlandii Północnej Pakiet Powitalny Northern Ireland Community Welcome Pack June 2013 Irlandii Północnej Pakiet Powitalny Polski/Polish/English Contents WPROWADZENIE - INTRODUCTION... 2 ZRZECZENIE SIĘ DISCLAIMER... 3 UMOWA ZACHOWANIA DOBRYCH

Bardziej szczegółowo

BALLYMENA! INTER-AGENCY /-/

BALLYMENA! INTER-AGENCY /-/ BALLYMENA INTER-AGENCY /-/ grupa integracyjna wspierająca mniejszości etniczne WITAMY W BALLYMENA! Podstawowy przewodnik usług w Ballymena 1 Spis treści Podziękowania... 3 Powitanie: Burmistrz Ballymeny...

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po aptekach oraz usługach stomatologicznych i okulistycznych NHS Grampian

Przewodnik po aptekach oraz usługach stomatologicznych i okulistycznych NHS Grampian Niniejsza ulotka odpowiada na Twoje pytania dotyczące aptek oraz usług stomatologicznych i okulistycznych w Grampian Polish - Polski Przewodnik po aptekach oraz usługach stomatologicznych i okulistycznych

Bardziej szczegółowo

Witamy w Dumfries & Galloway. Przewodnik dla Emigranta i Członków Mniejszości Narodowych

Witamy w Dumfries & Galloway. Przewodnik dla Emigranta i Członków Mniejszości Narodowych Witamy w Dumfries & Galloway Przewodnik dla Emigranta i Członków Mniejszości Narodowych Stowarzyszenie Wielokulturowe Dumfries & Galloway (Dumfries & Galloway Multicultural Association- DGMA) Stowarzyszenie

Bardziej szczegółowo

Pakiet Powitalny dla Nowoprzybyłych Mieszkańców Okręgu Limavady

Pakiet Powitalny dla Nowoprzybyłych Mieszkańców Okręgu Limavady Pakiet Powitalny dla Nowoprzybyłych Mieszkańców Okręgu Limavady 1. RADA (LOKALNA) strona 2 2. MINISTERSTWA RZĄDOWE strony 3, 4 3. MIESZKALNICTWO strona 5 4. LEKARZE strona 6 5. SZPITALE strona 7 6. APTEKI

Bardziej szczegółowo

Witamy w Glasgow. wersja polska. Polish

Witamy w Glasgow. wersja polska. Polish Witamy w Glasgow wersja polska Polish Rada Miasta Glasgow wita Cię Niniejszy pakiet informacyjny przeznaczony jest dla obywateli polskich, którzy przybyli do Glasgow w celu podjęcia pracy. Zawiera on

Bardziej szczegółowo

Życie i praca w Huntingdonshire (Living and Working in Huntingdonshire)

Życie i praca w Huntingdonshire (Living and Working in Huntingdonshire) Życie i praca w Huntingdonshire (Living and Working in Huntingdonshire) Przydatne informacje dla nowych mieszkańców 1 Polish Co zawiera ta broszura? (What s In This Booklet?) Priorytety Urząd władz lokalnych

Bardziej szczegółowo

Życie i Praca w Basingsoke and Deane

Życie i Praca w Basingsoke and Deane Multicultural Forum 1 What s in this guide? Powitanie i priorytety 3 Informacje i pomoc 4 Przyjazd i pozostanie w UK 9 Pracując w UK 9 Ważne formalności 13 Pieniądze oraz Bankowość 14 Utworzenie domu 18

Bardziej szczegółowo

Consent it s your decision (Polish version)

Consent it s your decision (Polish version) Consent it s your decision (Polish version) Zgoda pacjenta - to Twoja decyzja Jak angażować się w decyzje odnośnie opieki zdrowotnej i leczenia Do kogo jest skierowana ta ulotka? Informacje zawarte w tej

Bardziej szczegółowo

Wyrażanie zgody czego masz prawo oczekiwać

Wyrażanie zgody czego masz prawo oczekiwać t Wyrażanie zgody czego masz prawo oczekiwać Przewodnik dla dorosłych Zgoda to zależy od Ciebie Kiedy lekarz, dentysta, pielęgniarka, pracownik opieki społecznej lub terapeuta prosi Ciebie o wyrażenie

Bardziej szczegółowo

Planowanie przy wypisywaniu pacjenta ze szpitala

Planowanie przy wypisywaniu pacjenta ze szpitala Planowanie przy wypisywaniu pacjenta ze szpitala Uwagi dla pielęgniarki przyjmującej do szpitala: W trakcie badania pielęgniarskiego przeprowadzanego przy przyjmowaniu pacjenta do szpitala należy odłączyć

Bardziej szczegółowo

Opieka zdrowotna dla osób przybyłych z zagranicy do pracy w Szkocji. Health care for people coming to Scotland to work

Opieka zdrowotna dla osób przybyłych z zagranicy do pracy w Szkocji. Health care for people coming to Scotland to work English Health care for people coming to Scotland to work Polish / Polski Opieka zdrowotna dla osób przybyłych z zagranicy do pracy w Szkocji In Scotland, most health care is provided by the National Health

Bardziej szczegółowo

BĄDŹ ŚWIADOM SWOICH PRAW! Informacje dla pracowników w Irlandii

BĄDŹ ŚWIADOM SWOICH PRAW! Informacje dla pracowników w Irlandii BĄDŹ ŚWIADOM SWOICH PRAW! Informacje dla pracowników w Irlandii Celem tej broszury jest: dostarczenie wszystkim pracownikom migracyjnym w Irlandii informacji na temat ich praw w zrozumiały i dostępny sposób.

Bardziej szczegółowo

Informacje dla pacjentów i odwiedzających

Informacje dla pacjentów i odwiedzających Informacje dla pacjentów i odwiedzających Spis treści Mapki terenu szpitala oraz dojazd do szpitala 13 Alergie 29 Automaty telefoniczne/skrzynki pocztowe 27 Bankomaty 26 Bereavement - Wsparcie dla osób

Bardziej szczegółowo

Pakiet Powitalny Community Welcome Pack. Waterside Housing Community Network

Pakiet Powitalny Community Welcome Pack. Waterside Housing Community Network Pakiet Powitalny Community Welcome Pack Waterside Housing Community Network Katalog lokalnych usług Local Services Directory Map of Waterside Area 2 Witamy w naszej społeczności. Welcome Witamy w naszej

Bardziej szczegółowo

Życie i praca w Irlandii Północnej

Życie i praca w Irlandii Północnej ludzie:umiejętności:praca Życie i praca w Irlandii Północnej Pośrednictwo ludzie: umiejętności: praca w Europie Poland Europos žemėlapis Islandia Finlandia Portugalia Irelandia Polnocna Irlandia Hiszpania

Bardziej szczegółowo

wıtamy Twój przewodnik po życiu społeczności i usługach w Kensington, Liverpool

wıtamy Twój przewodnik po życiu społeczności i usługach w Kensington, Liverpool wıtamy Twój przewodnik po życiu społeczności i usługach w Kensington, Liverpool Witamy w Kensington Pakiet Powitalny jest przewodnikiem po szerokiej gamie usług dostępnych w Kensington i jego okolicach.

Bardziej szczegółowo

Zbiór informacji dla pracowników migrujących w Salford

Zbiór informacji dla pracowników migrujących w Salford Zbiór informacji dla pracowników migrujących w Salford Polish version Salford zawsze serdecznie wita osoby przybywające z innych krajów. Nowoprzybyłe osoby z całego świata mają ogromny wkład w rozwój i

Bardziej szczegółowo

Front Cover. Wielka Brytania od środka

Front Cover. Wielka Brytania od środka Front Cover Wielka Brytania od środka Contents Page Spis treści Spis treści Witamy Życie w Wielkiej Brytanii - Wiadomości ogólne - Telefonowanie - Telefony komórkowe - Godziny otwarcia - Dni wolne od pracy

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI WITAMY W SHEFFIELD... 1 SPIS TREŚCI... 2 Miasto Sheffield...3 OGÓLNE INFORMACJE O ŻYCIU W WIELKIEJ BRYTANII... 4 Tłumacze ustni...

SPIS TREŚCI WITAMY W SHEFFIELD... 1 SPIS TREŚCI... 2 Miasto Sheffield...3 OGÓLNE INFORMACJE O ŻYCIU W WIELKIEJ BRYTANII... 4 Tłumacze ustni... WITAMY W SHEFFIELD Witamy w Sheffield! Niniejszy informator powstał we współpracy Rady Miasta Sheffield i partnerów. Zawiera pożyteczne informacje o życiu w Sheffield dla Ciebie i Twojej rodziny. Dzięki

Bardziej szczegółowo

Prison Reform Trust and HM Prison Service/NOMS

Prison Reform Trust and HM Prison Service/NOMS Prison Reform Trust and HM Prison Service/NOMS This publication can be shared, copied, distributed and transmitted but not sold. It can not be altered in any way without the permission of the copyright

Bardziej szczegółowo

Живот в Област Банбридж

Живот в Област Банбридж Живот в Област Банбридж Живот в Област Банбридж ОТГОВОРНОСТИ Наръчникът Живот в Област Банбридж не може да поеме отговорност за действията или пропуските на които и да е от организациите, трети страни

Bardziej szczegółowo

Front Cover Witamy w Oxfordshire. Przewodnik po przepisach, zwyczajach i usługach dla zagranicznych turystów, pracowników i imigrantów

Front Cover Witamy w Oxfordshire. Przewodnik po przepisach, zwyczajach i usługach dla zagranicznych turystów, pracowników i imigrantów Front Cover Witamy w Oxfordshire Przewodnik po przepisach, zwyczajach i usługach dla zagranicznych turystów, pracowników i imigrantów Contents Page Spis treści Spis treści Witamy Życie w Wielkiej Brytanii

Bardziej szczegółowo