Maj 2010 na GPW *** ***

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Maj 2010 na GPW *** ***"

Transkrypt

1 Maj 2010 na GPW Wydarzeniem miesiąca był debiut spółki POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ, który miał miejsce 12 maja. Wartość oferowanych akcji wyniosła 8,07 mld zł i była to pierwsza pod względem wielkości oferta publiczna w historii polskiego rynku kapitałowego, największa w tym roku w Europie i jednocześnie największa na rynkach europejskich od 2007 roku. Sesja w dniu 12 maja była pod wieloma względami rekordowa. Obrót akcjami PZU wyniósł 5101,34 mln zł, co jest najwyższym wynikiem dla jednej spółki w historii warszawskiej giełdy. Całkowite obroty akcjami na sesji wyniosły 6708,28 mln zł, co również jest historycznym rekordem. Oferta PZU cieszyła się wielkim zainteresowaniem wszystkich grup inwestorów. Akcje spółki objęło blisko 250 tysięcy inwestorów indywidualnych oraz duża grupa instytucjonalnych inwestorów z kraju i z zagranicy. Debiuty spółek 12 maja zadebiutowała spółka POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SA. Grupa PZU jest największą grupą ubezpieczeniową w Polsce, posiadającą w swojej ofercie szeroką gamę produktów ubezpieczeniowych i finansowych. Na koniec 2009 roku Grupa obsługiwała łącznie około 16 mln klientów. Grupa PZU prowadzi działalność w trzech podstawowych segmentach: - ubezpieczeń majątkowych i osobowych - oferowanych przez PZU, - ubezpieczeń na życie oferowanych przez PZU Życie, - otwartych funduszy emerytalnych oferowanych przez PTE PZU zarządzającego OFE PZU. 14 maja zadebiutowała na Głównym Rynku Giełdy spółka PRAGMA INKASO notowana dotychczas na alternatywnym rynku NewConnect. Spółka świadczy usługi obrotu wierzytelnościami powstałymi w obrocie gospodarczym w tym: - windykację wierzytelności na zlecenie, - zakup wierzytelności w celu windykacji na własny rachunek, - factoring. 17 maja zadebiutowała spółka DOLNOŚLĄSKIE SUROWCE SKALNE SA. Spółka wydobywa i produkuje kruszywa łamane wykorzystywane w budownictwie drogowym, kolejowym oraz ogólnym.

2 25 maja na GPW zadebiutowała spółka Kulczyk Oil Ventures Inc. z siedzibą w Calgary (Kanada). Kulczyk Oil Ventures Inc. Jest spółką prowadzącą działalność poszukiwawczą w sektorze naftowymi gazowym, zarządzaną przez międzynarodowy zespół menedżerów, posiadającą rozbudowaną sieć kontaktów międzynarodowych w sektorze naftowym i gazowym. Baza aktywów KOV jest zdywersyfikowana i obejmuje aktywa w fazie zagospodarowania oraz oceny, z dużym potencjałem dla dalszej eksploracji. 26 maja zadebiutowała na głównym parkiecie warszawskiej giełdy spółka LST Capital notowana dotychczas na rynku NewConnect. LST CAPITAL prowadzi działalność inwestycyjną, głównie na rynku inwestycji niepublicznych, określaną jako venture capital, dotyczącą inwestycji w projekty inwestycyjne o wysokim potencjale wzrostu we wczesnym stadium rozwoju oraz private equity, dotyczącą przedsięwzięć już istniejących, rozwijających się w dużym tempie i wymagających dokapitalizowania w celu osiągnięcia dalszego wzrostu ich wartości. Inne wydarzenia Na sesji w dniu 7 maja br. został ustanowiony historyczny rekord wolumenu obrotu opcjami indeksowymi na GPW w wysokości szt. Poprzedni rekord wolumenu obrotu tymi instrumentami, szt., był zanotowany na sesji w dniu 5 lutego 2010 r. 12 maja we Wrocławiu odbyło się szkolenie organizowane przez GPW, FERK i DM BOŚ SA poświęcone instrumentom strukturyzowanym notowanym na Giełdzie. 15 maja w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zaprosiły mieszkańców Warszawy i przyjezdnych do odwiedzenia budynku Giełdy w godzinach późno wieczornych i nocnych. Pomieszczenia Centrum Giełdowego oraz impreza towarzysząca AKCJE FLUIDACJE przyciągnęły ponad 11 tys. zwiedzających. Podczas Nocy Muzeów hol Centrum Giełdowego zamienił się w miejsce prezentacji sztuki młodych artystów. Głównym wydarzeniem był koncert pianisty Marcina Maseckiego, połączony z wizualizacjami w wykonaniu grupy Fluidacje. Poza udziałem w części artystycznej, tłumy odwiedzających, w towarzystwie przewodnika lub indywidualnie, miały możliwość zwiedzenia m.in. Sali Notowań,

3 NewConnect, Catalyst oraz galerii dla publiczności z ekspozycją historii giełdy w Polsce. 17 maja w siedzibie Giełdy odbyła się 29. edycja konferencji IPO Day - Dzień Debiutantów Organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wraz z GPW. W programie konferencji znalazły się prezentacje spółek: - ABC Data - Otmuchów - Air Market Celem tego przedsięwzięcia IPO Day - Dzień Debiutantów jest przybliżenie potencjalnym inwestorom, analitykom i dziennikarzom przyszłych debiutantów. IPO Day stanowi także unikatową możliwość spotkania się z Zarządami przyszłych spółek giełdowych, poznania ich dotychczasowego dorobku oraz planów inwestycyjnych firm. Pierwszy IPO Day odbył się w 2006 roku. Do tej pory inwestorom zaprezentowało się już ponad 100 spółek. W spotkaniach uczestniczyło ok inwestorów, a za pomocą łączy internetowych w 29. edycjach wzięło udział już ponad 4500 inwestorów. 18 maja w Warszawie odbyło się kolejne szkolenia poświęcone walutowym kontraktom terminowym notowanym na GPW. Szkolenia było prowadzone przez przedstawiciela giełdy i Domu Maklerskiego BOŚ SA 19 maja GPW dokonała, pierwszej po 4 lipca 2007 r., zmiany w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW. Dobre Praktyki zostały dostosowane do ostatnich zmian w przepisach prawa, aktualnych, międzynarodowych trendów w corporate governance, oraz oczekiwań uczestników rynku. Zmiany w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW wejdą w życie 1 lipca 2010 roku. Najważniejsze zmiany dotyczą takich kwestii jak: wynagrodzenia organów spółek giełdowych, zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w sprawowaniu zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwach, wartości nominalnej akcji notowanych spółek oraz udziału w walnych zgromadzeniach przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

4 W dniach maja odbywała się Sali notowań warszawskiej giełdy konferencja 2nd CEE Financial Center Meeting. Konferencja stanowiła forum wymiany informacji i opinii przedstawicieli sektora finansowego Europy Środkowo-Wschodniej, W ramach konferencji zostały poruszone m.in. następujące zagadnienia: - Polska i globalny kryzys finansowy - Znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej dla europejskich rynków finansowych - Nowe trendy na rynkach finansowych - ETF-y versus pochodne versus fundusze - Pasywne i aktywne zarządzanie funduszami - Nowe rozwiązania w zakresie zarządzania danymi Uczestnikami byli emitenci, doradcy, inwestorzy instytucjonalni i indywidualni, dystrybutorzy informacji. 20 maja w Krakowie GPW przy współpracy CDM Pekao SA i FERK przeprowadziła szkolenie poświęcone kontraktom terminowym i tworzeniu mechanicznych systemów transakcyjnych przy inwestowaniu w te instrumenty. 24 maja w Warszawie odbyło się szkolenia poświęcone możliwości inwestowania w notowane na Giełdzie produkty strukturyzowane i ETF-y, przez osoby posiadające Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) w Domach Maklerskich. Szkolenia było prowadzone przez przedstawiciela Giełdy i Domu Maklerskiego BOŚ SA 25 maja odbyło się w Katowicach zorganizowane przez GPW seminarium "Rynek giełdowy źródło kapitału dla przedsiębiorstw" pierwsze z tegorocznego cyklu seminariów organizowanych w sześciu miastach Polski. Są to seminaria kierowane do przyszłych emitentów na Głównym Rynku GPW oraz rynku NewConnect i Catalyst. Podczas seminariów prelegenci z GPW wyjaśniają na czym polega proces upublicznienia spółki, przedstawiają korzyści wynikające z notowania na GPW oraz obowiązki spółki publicznej. 26 maja wartość obrotów na Głównym Rynku GPW wyniosła mln zł. Był to drugi najwyższy wynik w historii warszawskiej giełdy po rekordowej sesji 12 maja br., kiedy obroty akcjami wyniosły mln zł. Podobnie jak 12 maja br., najwyższy obrót został zrealizowany na akcjach spółki PZU i wyniósł 1,78 mld zł. To czwarty w historii warszawskiej giełdy najwyższy obrót akcjami jednej firmy.

5 27 maja odbyła się kolejna edycja konferencji Investors' Day - Dni Otwartych Spółek Giełdowych organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Konferencje Investors' Day dają możliwość spółkom prezentacji wyników finansowych szerokiej grupie inwestorów indywidualnych oraz mediom. Podczas konferencji 27 maja swoje wyniki przedstawiły spółki Power Media, Notoria, PBG, Telestrada, Cinema City International oraz Orzeł. W maju Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęła drugą edycję projektu RESPECT Index, którego celem jest promowanie najwyższych standardów odpowiedzialnego zarządzania w spółkach giełdowych. Start projektu oznacza rozpoczęcie badania, którym zostaną objęte spółki notowane na Głównym Rynku GPW, z wyłączeniem spółek zagranicznych. Na podstawie jego wyników powstaną ranking i rating spółek odpowiedzialnych - RESPECT Ranking i RESPECT Rating. Efektem będzie rewizja składu pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej giełdowego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index, który jest obliczany przez GPW od listopada 2009 r. Ogłoszenie nowego składu indeksu odbędzie się w listopadzie 2010 r. W maju Giełda podpisała umowę o dystrybucję danych giełdowych ze szwajcarska firmą CARRYQUOTE AG, która zaoferuje swoim klientom dostęp do informacji giełdowych w czasie rzeczywistym z Głównego Rynku GPW. CARRYQUOTE specjalizuje się w dostarczaniu informacji rynkowych na urządzenia mobilne i oferuje m.in. informacje z giełd papierów wartościowych i rynku forex. Aktualnie oferuje swoim klientom dane z kilkudziesięciu giełd. Po podpisaniu umowy liczba dystrybutorów serwisów giełdowych zwiększyła się do 51, wśród których 32 to podmioty krajowe a 19 zagraniczne (z Wielkiej Brytanii, USA, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Austrii, Szwecji, Danii, Norwegii i Słowacji). Zmiany w indeksach Po sesji 14 maja zostały przeprowadzone zmiany w składzie indeksów giełdowych. Na liście uczestników indeksu WIG20 w miejsce spółki CERSANIT została wpisana spółka PZU S.A., W indeksie mwig40 w miejsce spółki ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY S.A. została wpisana spółka CERSANIT S.A. * W indeksie swig80 w miejsce spółki NEPENTES S.A. została wpisana spółka ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY S.A.

6 Po sesji w dniu 18 czerwca zostanie przeprowadzona korekta kwartalna list uczestników indeksów WIG20, mwig40 i swig80. - lista uczestników indeksu WIG20 nie ulegnie zmianie (w stosunku do stanu na dzień 18 maja); - na liście uczestników indeksu mwig40 akcje spółki VISTULA S.A. zostaną zastąpione akcjami spółki ENEA S.A.; - na liście uczestników indeksu swig80 akcje spółek: ORCOGROUP, 06MAGNA, FERRUM S.A., GROCLIN, IZOLACJA, WARIMPEX zostaną zastąpione akcjami spółek:, VISTULA, ALMA, INSTAL KRAKÓW, INTEGERPL, MIRBUD, 04PRO. Po sesji 27 maja listy uczestników indeksów WIG, WIG-PALIWA zostały uzupełnione o pakiet akcji spółki KOV (Kulczyk Oil Ventures Inc.) * Najważniejsze dane statystyczne Zmiany procentowe indeksów w maju Od początku roku WIG20-4,5% 1,9% MWIG40-3,0% 5,4% SWIG80-6,4% 5,5% WIG -4,1% 3,9% WIG-PL -4,0% 3,2% Spośród wszystkich spółek giełdowych notowanych na głównym rynku 72 zanotowały dodatnią stopę zwrotu. Największe wzrosty cen w maju Spółka Kurs Kurs Zmiana % EUROMARK 3,97 5,20 31,0 INTEGERPL 62,00 79,80 28,7 BEEFSAN 0,43 0,55 27,9 Obroty giełdowe na rynku kasowym wyniosły mln zł i były o 47% wyższe od obrotów we kwietniu. Na rynku terminowym obroty wyniosły mln zł i były o 37% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Obroty instrumentami (mln zł) Akcje i PDA** Obligacje** 269 MiniWIG20 2,0 Kontrakty terminowe Wartość* Wolumen (szt.) Opcje

7 Wartość* 50,0 Wolumen (szt.) Produkty strukturyzowane Wartość* 77,2 Wolumen (szt.) Więcej informacji statystycznych w Biuletynie Miesięcznym Debiuty 14 maja na rynku NewConnect zadebiutowała spółka BLACK POINT. Podstawowa działalność spółki skupia się na produkcji i sprzedaży tuszy i tonerów do urządzeń drukujących. Na ofertę spółki składa się ponad 300 modeli kartridży do drukarek atramentowych oraz tonerów do drukarek laserowych. Rocznie produkcja sięga prawie miliona sztuk. 18 maja 2010 r. na parkiecie alternatywnego rynku zadebiutowała spółka Maximus.Maximus to hurtowy i detaliczny dystrybutor asortymentu budowlanego ze Śląska. Główną gamę oferowanych przez debiutanta materiałów stanowią specjalistyczne produkty renomowanych producentów tj. folie (budowlane, izolacyjne, dachowe, fundamentowe) stretch, systemy wentylacyjne, systemy termoizolacyjne, materiały wykończeniowe w budownictwie. 31 maja zadebiutowała na rynku NewConnect spółka Proxy Ad sp. z o.o. Podstawową działalność spółki stanowi marketing sąsiedztwa (ang. proximity marketing) z wykorzystaniem technologii Bluetooth. Reklama Bluetooth lub inaczej marketing sąsiedztwa z wykorzystaniem technologii Bluetooth jest nowoczesną formą komunikacji marketingowej, która umożliwia dotarcie bezpośrednio na telefon komórkowy konsumenta przebywającego lub przechodzącego właśnie w pobliżu punktu sprzedaży. Inne wydarzenia 19 maja Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wpisał na listę Autoryzowanych Doradców NewConnect pierwszy podmiot z Republiki Czeskiej Raiffeisenbank a.s. Raiffeisenbank a.s. jest 70. Autoryzowanym Doradcą NewConnect oraz trzecim podmiotem zagranicznym w tym gronie. Pierwszymi

8 doradcami zagranicznymi byli St. Andrews Securities Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii oraz Filipex Enterprises Inc. z USA. Najważniejsze dane statystyczne Zmiany procentowe indeksów w maju Od początku roku NCINDEX -1,8% 16,5% Spośród spółek notowanych na NewConnect 31 zanotowało dodatnią stopę zwrotu. Największe wzrosty cen w maju Spółka Kurs Kurs Zmiana % DORADCY24-PDA 0,05 0,07 40,0 GPPI 1,04 1,42 36,5 PROMET 9,09 12,20 34,2 Obroty akcjami i prawami do akcji na NewConnect wyniosły 118 mln zł i były o 27% niższe od obrotów w kwietniu. Obroty instrumentami (mln zł) * Akcje 107,9 PDA 4,0 *bez transakcji pakietowych Więcej informacji o rynku na stronie NewConnect Debiuty Od 19 maja na rynkach regulowanych prowadzonych przez GPW i BondSpot w ramach Catalyst notowane są dwie nowe emisje listów zastawnych BRE Banku Hipotecznego o łącznej wartości 50 mln zł.

9 W dniu 24 maja na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje wyemitowane przez Gminę Ustronie Morskie. Gmina wyemitowała i wprowadziła do obrotu 3100 obligacji o łącznej wartości zł. Ustronie Morskie leży w pasie nadmorskim przy trasie Kołobrzeg Koszalin, jest perełką bałtyckiego wybrzeża. Powierzchnia gminy wynosi ha, a zamieszkuje ją ok osób. Jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce, co wyklucza jej szanse na pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej. Stąd pomysł władz tej jednostki samorządowej na poszukiwanie finansowania swoich licznych inwestycji poprzez warszawską giełdę. Na koniec maja 2010 r. na rynku Catalyst notowanych było 49 serii instrumentów dłużnych, wyemitowanych przez firmy i jednostki samorządu terytorialnego. Poza tym 12 serii obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządowe ma status instrumentów autoryzowanych na rynku Catalyst, co oznacza, że emisje tych podmiotów zostały zarejestrowane w systemie informacyjnym Catalyst, a emitenci przyjęli na siebie określone obowiązki informacyjne wobec inwestorów. Wartość wszystkich notowanych na Catalyst instrumentów finansowych przekracza 13,5 mld zł. Inne wydarzenia Podczas Kongresu Regionów w Świdnicy w dniu 21 maja GPW była gospodarzem panelu na temat roli rynku Catalyst w pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego przez samorządy. W trakcie panelu zostały zaprezentowane zasady działania rynku Catalyst, procedury i uregulowania prawne związane z emisją obligacji komunalnych, a także doświadczenia i praktyczne rady emitentów, którzy już skorzystali z możliwości, jakie oferuje Catalyst Catalyst w maju - najważniejsze dane statystyczne Obroty na Catalyst (mln zł) maj kwiecień GPW 51,86 5,91 BondSpot 4,54 1,58 Razem 56,40 7,49 Instrumenty o najwyższych obrotach na Catalyst* (mln zł) Instrument maj WAW ,47 IDS1018 5,64 WAW1017 5,55 GNT0312 1,15

10 WAW1019 0,13 * obroty łączne z GPW i BondSpot

Czerwiec 2010 na GPW

Czerwiec 2010 na GPW Czerwiec 2010 na GPW Czternastu nowych emitentów pojawiło się w czerwcu na trzech rynkach giełdowych po dwóch na Głównym Rynku i na Catalyst oraz aż dziesięciu na NewConnect - alternatywnym rynku akcji

Bardziej szczegółowo

Kwiecień 2013 na GPW

Kwiecień 2013 na GPW Kwiecień 2013 na GPW 15 kwietnia odbyła się pierwsza sesja giełdowa w nowym systemie transakcyjnym Universal Trading Platform (UTP) Ważne zmiany w regulacjach w Alternatywnym Systemie Obrotu,. Grupa GPW

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. za 2011 rok

Sprawozdanie Zarządu z działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. za 2011 rok z działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. za 2011 rok Warszawa, marzec 2012 r. 1 PODSTAWOWE INFORMACJE O GIEŁDZIE 3 1.1 Główne parametry rynków prowadzonych przez Giełdę 5 1.2 Wybrane

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. za 2013 rok

Sprawozdanie Zarządu z działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. za 2013 rok z działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. za 2013 rok Warszawa, luty 2014 r. Spis treści 1 PODSTAWOWE INFORMACJE O GIEŁDZIE... 3 1.1 GŁÓWNE DANE DOTYCZĄCE RYNKÓW PROWADZONYCH PRZEZ

Bardziej szczegółowo

Wrzesień na Giełdzie

Wrzesień na Giełdzie Wrzesień na Giełdzie Wrzesień był dla warszawskiej giełdy bardzo dobrym miesiącem na rynku pierwotnym. Na giełdowych rynkach zadebiutowało łącznie 12 spółek 7 na Głównym Rynku i 5 na NewConnect. Dla tego

Bardziej szczegółowo

Kwiecień 2012 na GPW

Kwiecień 2012 na GPW Kwiecień 2012 na GPW Dwie kolejne spółki zagraniczne wśród 15 debiutantów na giełdowych rynkach akcji i obligacji, Zlecenia typu cross dostępne od początku kwietnia, GPW pierwszym rynkiem w Europie pod

Bardziej szczegółowo

Sierpień 2011 na GPW

Sierpień 2011 na GPW Sierpień 2011 na GPW 4 rocznica rynku NewConnect i 300 notowanych spółek, GPW podała wyniki finansowe za pierwsze półrocze, Debiut 10. spółki ukraińskiej na Głównym Rynku GPW, 22 debiuty na NewConnect

Bardziej szczegółowo

Czerwiec 2007 na GPW Debiuty Automotive Components Europe J.W. Construction Holding PolRest Kredyt Inkaso MOJ. Grupa Finansowa Premium.

Czerwiec 2007 na GPW Debiuty Automotive Components Europe J.W. Construction Holding PolRest Kredyt Inkaso MOJ. Grupa Finansowa Premium. Czerwiec 2007 na GPW Debiuty W czerwcu zadebiutowało na GPW 10 nowych spółek, w tym 2 spółki zagraniczne oraz dwie na zasadzie przeniesienia z pozagiełdowego rynku MTS-CeTO. 1 czerwca - Automotive Components

Bardziej szczegółowo

Październik 2012 na GPW

Październik 2012 na GPW Październik 2012 na GPW Zespół Elektrowni PAK SA na GPW największy debiut w roku 2012, Dwie spółki zagraniczne zadebiutowały na Głównym Rynku akcji, Pierwsi członkowie rynku gazu na Towarowej Giełdzie

Bardziej szczegółowo

Listopad na GPW *** ***

Listopad na GPW *** *** Listopad na GPW Listopad był dla warszawskiej giełdy bardzo dobrym miesiącem na rynku pierwotnym. Na giełdowych rynkach zadebiutowało łącznie 15 spółek 9 na Głównym Rynku i 6 na NewConnect. Główny Rynek

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 2014 r. Luty 2015 r.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 2014 r. Luty 2015 r. Sprawozdanie Zarządu z działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 2014 r. Luty 2015 r. I. DLA AKCJONARIUSZY... 3 LIST PREZESA ZARZĄDU...3 LIST PRZEWODNICZĄCEGO RADY NADZORCZEJ...5 I. 1 I.

Bardziej szczegółowo

Maj 2013 na GPW. Debiuty spółek. Inne wydarzenia

Maj 2013 na GPW. Debiuty spółek. Inne wydarzenia Maj 2013 na GPW 53. zagraniczna spółka zadebiutowała na GPW (Immofinanz AG) Miesięcznik Euromoney uhonorował Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie tytułem Najlepsza giełda finansowa w Europie Środkowej

Bardziej szczegółowo

Czerwiec 2012 na GPW

Czerwiec 2012 na GPW Czerwiec 2012 na GPW Obligacje kolejnej spółki z WIG20 zadebiutowały na Catalyst Nowe segmenty na rynku NewConnect Walne Zgromadzenie GPW dokonało podziału zysku za rok 2011 Strona interntowa GPW Złotą

Bardziej szczegółowo

Współmenedżerowie Oferty Dom Maklerski Banku Handlowego S.A. Bank Handlowy w Warszawie S.A. Bank Polska Kasa Opieki S.A. UniCredit CAIB Poland S.A.

Współmenedżerowie Oferty Dom Maklerski Banku Handlowego S.A. Bank Handlowy w Warszawie S.A. Bank Polska Kasa Opieki S.A. UniCredit CAIB Poland S.A. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Oferta do 750.000 obligacji na okaziciela serii B o wartości nominalnej 100 zł każda oraz ubieganie się o dopuszczenie i wprowadzenie 1.700.000 obligacji

Bardziej szczegółowo

Czerwiec 2013 na GPW

Czerwiec 2013 na GPW Czerwiec 2013 na GPW W siedzibie GPW odbyła się konferencja IPO Summit Warsaw 2013 Warszawska Giełda otworzyła stałe przedstawicielstwo w Londynie 15 debiutów w czerwcu na trzech giełdowych rynkach Debiuty

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności IPO Doradztwo Kapitałowe S.A. za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku

Sprawozdanie Zarządu z działalności IPO Doradztwo Kapitałowe S.A. za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku Sprawozdanie Zarządu z działalności IPO Doradztwo Kapitałowe S.A. za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku Warszawa, dn. 25 maja 2015 r. Spis treści 1 Wprowadzenie... 4 1.1 Podstawowe informacje

Bardziej szczegółowo

KAPITAŁ DLA FIRM 2010

KAPITAŁ DLA FIRM 2010 Autor Raportu RAPORT KAPITAŁ Rozwój na pełnych żaglach PARTNER GŁÓWNY PATRONI HONOROWI PATRONI MEDIALNI Nasze usługi pasują idealnie Krawczyk i Wspólnicy Spółka Komandytowa Biurowiec Focus al. Armii Ludowej

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 2014 r.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 2014 r. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 2014 r. Luty 2015 r. I. DLA AKCJONARIUSZY... 3 LIST PREZESA ZARZĄDU...3 LIST PRZEWODNICZĄCEGO RADY NADZORCZEJ...5

Bardziej szczegółowo

Scenariusz z lekcji z przedmiotu: podstawy przedsiębiorczości

Scenariusz z lekcji z przedmiotu: podstawy przedsiębiorczości Scenariusz z lekcji z przedmiotu: podstawy przedsiębiorczości TEMAT LEKCJI: Geneza oraz funkcjonowanie giełdy na przykładzie GPW CZAS: 45 minut CELOGÓLNY:: Uczeń będzie mógł sie dowiedzieć się jak powstała

Bardziej szczegółowo

Rynek kapitałowy jako narzędzie finansowania rozwoju polskich regionów

Rynek kapitałowy jako narzędzie finansowania rozwoju polskich regionów Celem raportu jest omówienie roli rynku kapitałowego w rozwoju polskich regionów oraz pokazanie, że jest jeszcze ogromna liczba przedsiębiorstw i samorządów, które mogą skorzystać z tej formy finansowania

Bardziej szczegółowo

Debiuty. Planowane debiuty Główny Rynek GPW. Nr 7-26.11.2007

Debiuty. Planowane debiuty Główny Rynek GPW. Nr 7-26.11.2007 Debiuty 19.11.07 Spółka Asseco Business Solutions (debiut na Głównym Rynku GPW) Prawa do akcji spółki Asseco Business Solutions wzrosły na otwarciu w debiucie o 0,45 proc. do 11,05 zł. Spółka działa jako

Bardziej szczegółowo

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie Główny Rynek, NewConnect i Catalyst. Warszawa, 21 października 2013 r.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie Główny Rynek, NewConnect i Catalyst. Warszawa, 21 października 2013 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie Główny Rynek, NewConnect i Catalyst Warszawa, 21 października 2013 r. Plan prezentacji: 1. Wprowadzenie 2. Giełda w Warszawie 3. Rozwój GPW 2 WPROWADZENIE 3 RYNEK

Bardziej szczegółowo

Raport Catalyst - podsumowanie rozwoju

Raport Catalyst - podsumowanie rozwoju PATRONAT: Raport Catalyst - podsumowanie rozwoju Grudzień 2012 Wprowadzenie 30 września 2009 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchomiła zorganizowany rynek dłużnych instrumentów finansowych

Bardziej szczegółowo

Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2005 r.

Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2005 r. Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2005 r. Warszawa, listopad 2006 r. Opracowanie pod redakcją: Jacka Osińskiego Dobiesława Tymoczko Zespół autorski: Agnieszka Brewka Monika Józefowska Paweł Kłosiewicz

Bardziej szczegółowo

Bank Ochrony Środowiska S.A.

Bank Ochrony Środowiska S.A. Bank Ochrony Środowiska S.A. (spółka utworzona i działająca zgodnie z prawem polskim, z siedzibą w Warszawie i adresem: Aleja Jana Pawła II 12, 00-950 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego

Bardziej szczegółowo

GPW TRZY RYNKI. Wykład inauguracyjny, Sala Notowań - 5 marca 2014 r. -1-

GPW TRZY RYNKI. Wykład inauguracyjny, Sala Notowań - 5 marca 2014 r. -1- GPW TRZY RYNKI Wykład inauguracyjny, Sala Notowań - 5 marca 2014 r. -1- Żyjecie w pięknych czasach, bo -2- ..Wasze pokolenie nie zna recesji PKB Polski w latach 1992-2014 (%) 8,0 7,0 7,0 6,2 7,1 6,2 6,8

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Banku Handlowego w Warszawie S.A. w 2009 roku

Sprawozdanie z działalności Banku Handlowego w Warszawie S.A. w 2009 roku SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI BANKU HANDLOWEGO W WARSZAWIE S..A.. W 2009 ROKU MARZEC 2010 1 2 SPIS TREŚCI I. GOSPODARKA POLSKA W 2009 ROKU... 4 1. GŁÓWNE TENDENCJE MAKROEKONOMICZNE...4 2. RYNEK PIENIĘŻNY

Bardziej szczegółowo

w 2007 r. Warszawa, listopad 2008 r.

w 2007 r. Warszawa, listopad 2008 r. Rozwój systemu finansowego w Polsce w 27 r. Warszawa, listopad 28 r. Opracowanie pod redakcją: Pawła Sobolewskiego Dobiesława Tymoczko Zespół autorski: Katarzyna Bień Agnieszka Brewka Jolanta Fijałkowska

Bardziej szczegółowo

www.pwc.com/pl/rynkikapitalowe Droga na giełdę Rynki kapitałowe

www.pwc.com/pl/rynkikapitalowe Droga na giełdę Rynki kapitałowe www.pwc.com/pl/rynkikapitalowe Droga na giełdę Rynki kapitałowe Niniejsza publikacja została sporządzona w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji (PDA). Opcje nadsubskrypcji ( greenshoe options

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. W 2011 R.

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. W 2011 R. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. W 2011 R. Warszawa, dnia 5 marca 2012 r. SPIS TREŚCI 1. WARUNKI ZEWNĘTRZNE FUNKCJONOWANIA BANKU BGŻ S.A. 3 1.1. SYTUACJA MAKROEKONOMICZNA

Bardziej szczegółowo