Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska?



Podobne dokumenty
TEMAT: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska?

Temat: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska? Imię i nazwisko

TEMAT: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska?

Temat: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska? Imię i nazwisko

TEMAT: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska?

Temat: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska? Imię i nazwisko

TEMAT: Czy przyczyną śmierci Napoleona I Bonaparte było zatrucie arszenikiem?

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Temat: Powtórzenie wiadomości o ułamkach zwykłych z wykorzystaniem elementów ekologii

TEMAT: Czy można skutecznie przewidywać trzęsienia ziemi?

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE LED. dla przemysłu i nie tylko lat. #

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Świetlówka liniowa LED BG T8 fi 26x W 230V 120 st. 4000K Naturalna Biel BERGMEN

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Żarówka mimo wszystko

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Lekcja 6. Metody pracy: pogadanka, wykład, pokaz z instruktarzem, ćwiczenia praktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Zmiany w Polsce po wejściu do UE, na przykładzie Tradycyjnych żarówek. Svitlana Popiv

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

Tematy zajęć realizowanych w pracowni LUCEMIUM II

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

Jak zrealizować projekt edukacyjny w szkole podstawowej?

Scenariusz zajęć - 45 min

Scenariusz zajęć wprowadzających Przestrzeń z energią

Deklaracja grupy przedsiębiorstw winkler w sprawie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska

Ciekawa forma. PHILIPS LED Żarówka 8,5 W (75 W) E27 Ciepła biel Bez możliwości przyciemniania

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

KATALOG PANELI LED. Katalog paneli LED ważny od 7 września epiled ul. Belgijska Wrocław

Gimnazjum nr 43 w Poznaniu im. Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

[Wpisz tutaj streszczenie dokumentu. Streszczenie to zwykle krótkie podsumowanie zawartości dokumentu. Wpisz tutaj streszczenie dokumentu.

Naświetlacz LED Nord 10 10W 230V 5500K 60 st. IP67 naturalna / neutralna biel BERGMEN PHILIPS srebrny, zasilacz MEAN WELL ELMIC

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU Elektryczny silnik liniowy

Realizacja eksperymentu wg instrukcji. Jak możesz oszczędzać energię w kuchni?

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Sposoby przedstawiania algorytmów

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Edukacja konsumencka na lekcjach biologii i chemii z wykorzystaniem WebQuestów

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

Od łuczywa do żarówki energooszczędnej

SPÓŁDZIELNIE, DEVELOPERZY, WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE

Cele pracy Badania rozsyłu wiązek świetlnych lamp sygnałowych stosowanych we współczesnych pojazdach samochodowych Stworzenie nowego ćwiczenia laborat

Ciekawa forma. PHILIPS LED Żarówka 8,5 W (75 W) E27 Ciepła biel Bez możliwości przyciemniania

Światło komfortowe dla Twoich oczu

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

ŚWIETLÓWKI GENERATOREM OSZCZĘDNOŚCI

Jednorazówki w odwrocie

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Kolorowa taśma LED 5m z pilotem - 16 kolorów, 4 efekty

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Co nas chroni przed UV?

RAPORT ZBIORCZY Z PRZEPROWADZONYCH BADAŃ NA TEMAT EKOLOGICZNEGO ŻYCIA

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

LCC - REWOLUCJA W OŚWIETLENIU

Temat zajęć Alternatywne sposoby otrzymywania energii cieplnej

Product Line 035A Nowa rodzina źródeł światła

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

L E D. Energooszczędna przyszłość Twojej firmy. w w w. piniu.pl

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Po odbyciu cyklu zajęć z dydaktyki przyrody w Uczelni przeprowadzana jest czterotygodniowa praktyka śródroczna polegająca na hospitacji lekcji

Konstrukcja odcinków niewymiernych z wykorzystaniem. Twierdzenia Pitagorasa.

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Światła robocze do ciągników rolniczych: LED czy halogen?

Lampka na biurko LED lampa biurkowa 256 Barw 5W RGB

Projekt interdyscyplinarny: chemia-informatyka

energii ze źródeł odnawialnych

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Światła robocze do ciągników rolniczych: LED czy halogen?

SCENARIUSZ LEKCJI: Jak obliczyć pracę prądu elektrycznego?

Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy. Branżowa Szkoła I stopnia Technikum

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz lekcji fizyki

Oświetlenie ledowe: wszystko o trwałości LEDów

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Szkolenie nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów

RAPORT Z EWALUACJI. Cel ewaluacji: Zebranie informacji na temat efektywności wykorzystania wyników analiz sprawdzianu po klasie szóstej

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat 5. Programowanie w języku Logo

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Projekt z ZUS w gimnazjum

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

CEL. Rys. Danuta Sterna

LEKCJA 1 Poznajemy robota mbot

Dlaczego klimat się zmienia?

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Prof. Józefa Tischnera W Wodzisławiu Śl. WYMAGANIA EDUKACYJNE FIZYKA

Potencjał efektywności energetycznej w oświetleniu gospodarstw domowych

GRAWITACJA MODUŁ 6 SCENARIUSZ TEMATYCZNY LEKCJA NR 2 FIZYKA ZAKRES ROZSZERZONY WIRTUALNE LABORATORIA FIZYCZNE NOWOCZESNĄ METODĄ NAUCZANIA.

Transkrypt:

POMYSŁ NA LEKCJĘ PRZYRODY materiał dla nauczyciela TEMAT Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska? KRÓTKO O POMYŚLE Pomysł na lekcję dotyczy źródeł niepewności w nauce i technice oraz rozpoznania przyczyn, z powodu których naukowcy tak rzadko mówią jednoznaczne TAK lub NIE. Celem nauki jest stawianie hipotez, a następnie ich weryfikacja, która w efekcie prowadzi do obalenia lub potwierdzenia postawionej hipotezy. Metodami uzyskiwania niezbędnych danych są m.in.: obserwacja zjawisk oraz badanie ich na drodze eksperymentalnej, budowanie modelu czy poszukiwanie danych w publikacjach innych naukowców. Bardzo często, w zależności od aktualnie posiadanych danych lub modelu, jakim się posługujemy, uzyskujemy sprzeczne odpowiedzi na to samo pytanie. Problem ten został przedstawiony na przykładzie świetlówek energooszczędnych, budzących obecnie wiele kontrowersji. Uczniowie, używając metod naukowych, mają za zadanie potwierdzić lub obalić następujące hipotezy: Hipoteza 1.: Koszty eksploatacji kompaktowych świetlówek energooszczędnych są niższe niż koszty eksploatacji klasycznej żarówki. Hipoteza 2.: Używanie świetlówek energooszczędnych przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Dokładne zbadanie kilku aspektów tego tematu oraz wspólna dyskusja na forum klasy powinny doprowadzić uczniów do wniosku, że jednoznaczne obalanie bądź potwierdzanie hipotez nie jest łatwe i nie zawsze się udaje. Czas realizacji: 2 x 45 minut PODSTAWA PROGRAMOWA Etap edukacyjny: IV, przedmiot uzupełniający: przyroda. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne: Rozumienie metody naukowej, polegającej na stawianiu hipotez i ich weryfikowaniu za pomocą obserwacji i eksperymentów. Pomysł na lekcję jest jednym z czterech proponowanych tematów zajęć w ramach stworzonego nowego wątku tematycznego pt.: Źródła niepewności w nauce. Inspiracją do stworzenia nowego wątku były treści nauczania zawarte w podstawie programowej przedmiotu przyroda, rozproszone w kilku wątkach, jak: Metoda naukowa, Nauka i pseudonauka oraz Nauka w mediach. Wątek tematyczny: Źródła niepewności w nauce Temat omawiany na przykładzie zagadnień z fizyki i techniki. 1 S t r o n a

TREŚCI NAUCZANIA wymagania szczegółowe. Uczeń: (5.1) posługuje się naukowymi metodami weryfikowania informacji (np. źródło informacji, analiza danych, analiza wyników i wniosków pod kątem zgodności z aktualną wiedzą naukową); (5.2) ocenia informacje i argumenty pod kątem naukowym, odróżnia rzetelne informacje naukowe od pseudonaukowych; uzasadnia konieczność segregowania odpadów w gospodarstwie domowym oraz konieczność specjalnego postępowania ze zużytymi świetlówkami; proponuje działania ograniczające zużycie energii elektrycznej oraz wytwarzanie odpadów w gospodarstwach domowych; ocenia złożoność problemu badawczego i możliwość sformułowania jednoznacznej odpowiedzi. CELE Określenie źródeł niepewności w nauce i technice na przykładzie analizy wybranych aspektów użytkowych, ekonomicznych i środowiskowych eksploatacji świetlówek kompaktowych. SŁOWA KLUCZOWE Niepewność w nauce, prawdopodobieństwo, fizyka, energia, żarówki, kompaktowe świetlówki energooszczędne, prąd, napięcie, moc. CO PRZYGOTOWAĆ Komputer z rzutnikiem Filmy do wyświetlenia (potrzebny dostęp do internetu lub wcześniej zapisane filmy): http://www.trochetechniki.pl/zarowki-kontra-swietlowki,c,1825.html http://wyborcza.biz/biznes/10,100970,12398745,ue_od_soboty_zakazuje_sprzedazy klasycznych zarowek_.html?v=1&obxx=12398745 Prezentacja Przykładowa klasyczna żarówka i kompaktowa świetlówka energooszczędna (o tej samej mocy elektrycznej, np. 20 W), dwie oprawki w które można wkręcić źródła światła i podłączyć je do prądu (np. lampki na biurko) Puste opakowania po świetlówkach energooszczędnych o różnej mocy i od różnych producentów Dwa termometry o zakresie do 100 o C, dwa statywy laboratoryjne do termometrów Siatka dyfrakcyjna PRZEBIEG ZAJĘĆ 2 S t r o n a 1. Wprowadzenie (5 minut). Nauczyciel przedstawia temat lekcji: Czy świetlówki energooszczędne są oszczędne i sprzyjają ochronie środowiska? i informuje, że w trakcie zajęć uczniowie będą

weryfikować hipotezy dotyczące kompaktowych świetlówek energooszczędnych, postawione na kartach pracy. W tym celu uczniowie przeanalizują oraz zinterpretują różne dane zaprezentowane na lekcji oraz dołączone do kart pracy. Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły już na samym początku lekcji (po około 4-5 osób w zespole) i rozdaje im karty pracy. Uczniowie zapoznają się z zadaniami podanymi na kartach. Nauczyciel informuje uczniów, że są trzy rodzaje kart, aby zbadać trzy różne aspekty użytkowania świetlówek energooszczędnych. Wstępnym, wspólnym etapem pracy wszystkich zespołów jest zebranie podstawowych informacji na temat klasycznych żarówek i świetlówek energooszczędnych oraz zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy uczniów na ten temat (Zadania 1. i 2. z kart pracy). Zadanie 3. jest inne w każdym z trzech rodzajów kart, dotyczy ono badania różnych aspektów użytkowania świetlówek energooszczędnych. Zadanie 4. natomiast jest wspólne dla wszystkich grup i stanowi podsumowanie pracy. 2. Pokaz (15 minut). Nauczyciel pokazuje uczniom żarówkę i energooszczędną świetlówkę kompaktową oraz informuje, że w trakcie pokazu należy rozwiązać Zadanie 1. z kart pracy. Następnie nauczyciel podłącza kolejno obie lampy do prądu, demonstruje, jak szybko się zapalają i jakim światłem świecą. Za pomocą siatki dyfrakcyjnej nauczyciel demonstruje widma obu lamp. Jeśli uczniowie nie od razu zauważą różnice między lampami, nauczyciel wyłącza je na chwilę, pozwalając im nieco ostygnąć (ważne w przypadku świetlówki), i powtarza prezentację po raz drugi. Po pokazie nauczyciel prosi uczniów o odpowiedzi na pytania z Zadania 1.: Czy oba rodzaje lamp osiągają maksymalną jasność równie szybko? Jeśli nie, to która z lamp osiąga maksymalną jasność szybciej? Czy oba rodzaje lamp emitują światło o podobnej jasności? Jeśli nie, to która z lamp świeci jaśniej? Czy istnieją różnice w kolorze emitowanego przez nie światła? Jeśli istnieją, to która z lamp emituje światło bardziej naturalne i zbliżone do światła słonecznego? Nauczyciel prosi o odpowiedź ochotników lub sam wskazuje osoby, które mają odpowiedzieć na pytania. 3. Wykład ilustrowany [prezentacja] (15 minut) Nauczyciel na podstawie prezentacji omawia różnice między zasadą działania klasycznej żarówki a świetlówki energooszczędnej, wyjaśnia mechanizm świecenia obu rodzajów lamp, krótko wspominając o różnicach w widmie emisyjnym. Wyjaśnia również związek między mechanizmem świecenia a efektywnością zamiany pobieranej mocy na światło i stratami energii na promieniowanie cieplne. Wspomina również o zawartości rtęci w świetlówkach i zakazie jej używania w urządzeniach gospodarstwa domowego. Następnie wyjaśnia założenia Unii Europejskiej dotyczące wycofywania klasycznych żarówek, tłumaczy uczniom, dlaczego wymieniamy zwykłe żarówki na energooszczędne, powołuje 3 S t r o n a

się na dokument UE regulujący tę wymianę oraz wyliczenia UE dotyczące oszczędności energii i emisji CO 2. Po prezentacji nauczyciel przedstawia uczniom w uzupełnieniu dwa krótkie filmy. 4. Pokaz filmów (10 minut) Według UE świetlówki energooszczędne zużywają nawet do 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki, a więc są bardziej ekologiczne. Przedstawiona zostaje opinia Greenpeace, jako środowiska ekologów, która popiera wycofanie zwykłych żarówek z rynku (czas trwania 1 16 ): http://wyborcza.biz/biznes/10,100970,12398745,ue_od_soboty_zakazuje_sprzedazy klasycznych zarowek_.html?v=1&obxx=12398745 Film przedstawia opinie różnych osób i różnych środowisk na temat świetlówek energooszczędnych (czas trwania 3 53 ): http://www.trochetechniki.pl/zarowki-kontra-swietlowki,c,1825.html 5. Praca w zespołach (20 minut) Uwaga: w przypadku uczniów wykonujących część obliczeniową według wariantu I. nauczyciel powinien pamiętać, że różnice w kosztach obliczone w podpunkcie a) dotyczą pojedynczej żarówki wymienianej na świetlówkę kompaktową. Dlatego podpunkt b) służy do orientacyjnego porównania uzyskanych kwot z rocznymi kosztami energii elektrycznej dla przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce. Jeśli nauczyciel dysponuje odpowiednią ilością czasu, może wykorzystać wnioski z tego podpunktu do otwarcia krótkiej dyskusji na temat wyrabiania w sobie nawyku wyłączania zbędnych żarówek, w celu oszczędzania energii elektrycznej. Uwaga: jeśli nauczyciel nie dysponuje termometrami, uczniowie wykonujący doświadczenie według wariantu II. mogą zbliżyć dłonie kolejno w pobliże jednej i drugiej lampy na odległość około 2-3 cm i ocenić, czy obie emitują ciepło, a jeśli tak która emituje go więcej. Ze względu na ryzyko poparzenia się, nie wolno uczniom dotykać baniek! 6. Prezentacja wyników (15 minut) Nauczyciel wybiera osoby, które będą referowały wyniki pracy zespołowej, kolejno według wariantów z kart pracy. Uczniowie omawiają krótko swoje zadania i przedstawiają wyniki. 7. Dyskusja (10 minut) Nauczyciel otwiera dyskusję na temat wyników przedstawionych w poprzednim podpunkcie. Nauczyciel rysuje na tablicy (flipcharcie) tabelę z Zadania 4. kart pracy i zaprasza uczniów do wspólnego jej uzupełnienia i dyskusji. 4 S t r o n a

Dyskusja powinna doprowadzić do sformułowania dwóch ważnych wniosków: Wniosek 1.: Nie da się jednoznacznie potwierdzić hipotezy 1. ani jej zaprzeczyć, ponieważ koszty eksploatacji świetlówek energooszczędnych zależą od warunków, w jakich są eksploatowane, a także od innych czynników, takich jak koszt ich zakupu czy trwałość, choć generalnie w większości przypadków koszt eksploatacji świetlówek jest rzeczywiście niższy. Wniosek 2.: Nie da się jednoznacznie potwierdzić hipotezy 2. ani jej zaprzeczyć, ponieważ istnieje bardzo wiele czynników związanych z używaniem świetlówek wpływających na środowisko np. oszczędność energii wpływająca na zmniejszenie emisji CO 2, a z drugiej strony obecność szkodliwej dla środowiska rtęci oraz skomplikowane procesy produkcji i utylizacji świetlówek. Trudność sprawia oszacowanie, który z tych czynników jest przeważający, ponieważ, ze względu na zawartość rtęci w świetlówkach i niewystarczające doinformowanie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z użytkowaniem świetlówek i sposobach ich utylizacji, istnieje ryzyko zanieczyszczenia środowiska naturalnego rtęcią. Nauczyciel zamyka dyskusję zdefiniowaniem źródeł niepewności, które doprowadziły do takich wniosków. OCENIANIE Nauczyciel ocenia osiągnięcia uczniów na podstawie ich aktywności na lekcji oraz wypełnionych kart pracy. W czasie zajęć należy stosować ocenianie kształtujące przekazywać informację zwrotną, wzmacniającą samodzielne i zespołowe działania uczniów. POMYSŁY NA KONTYNUACJĘ Problem niepewności w badaniach i rozumowaniu naukowym można analizować z uczniami także na podstawie pomysłów na lekcje z wątku tematycznego Źródła niepewności w nauce. Temat lamp energooszczędnych jest bardzo szeroki, m.in. można omówić wszystkie dostępne źródła światła (w tym również diody LED i lampy halogenowe), można też skupić się na wpływie sztucznego oświetlenia na zdrowie i samopoczucie człowieka albo zrealizować lekcję, podczas której pokazany zostanie problem utylizacji świetlówek energooszczędnych. DOSTĘPNE PLIKI Pomysł na lekcję - materiał dla nauczyciela Karty pracy 1-3 Przykładowe wypełnione karty pracy 1-3 Prezentacja 5 S t r o n a