Anna Marmur amar11@poczta.onet.pl Nauczycielka Technologii Informacyjnej III LO w Zamościu SCENARIUSZ LEKCJI Dział: Usługi spotykane w Internecie Temat poprzedni: Poczta e-mail. Temat następny: Włączanie się do dyskusji w Grupach Dyskusyjnych. Temat bieżący: Zasady korzystania z Grup Dyskusyjnych. TYP LEKCJI: pracy zespołowej w laboratorium informatycznym. samokształceniowo- ćwiczeniowa pod kierunkiem nauczyciela. CELE LEKCJI: A) Operacyjne cele instrumentalne. 1. Wiadomości. 1.1. Znaczenie pojęć. Grupy dyskusyjne (newsgroups) Spam Post Subskrybcja Netykieta Serwery grup dyskusyjnych 1.2. Wiadomości do zrozumienia Współpraca serwerów grup Nazewnictwo Grup Hierarchiczne umieszczanie artykułów w Grupach (wątek). 2. Umiejętności techniczne. Korzystania z programów do usług internetowych. Komunikowania się za pomocą poczty elektronicznej. Konfigurowanie programu do korzystania z grup dyskusyjnych. Prawidłowa obsługa komputera: logowanie do sieci, uruchamianie, korzystania z kilku programów jednocześnie, zamykanie programów. 3. Zdolności poznawcze. 3.1. Zdolności do spostrzegania Możliwości programu i zastosowanie ich w rozwiązywaniu własnych problemów. Obiektów w programach komputerowych, dających możliwość wykorzystania usług Internetowych. 3.2. Rozwijanie wyobraźni technicznej
Zrozumienie ułatwień jakie daje sprzęt i programy w wykonywanym zadaniu, rozwiązaniu problemu. 3.3. Rozwijanie języka technicznego Pojęcia: serwer, łącza, sieć komputerów. 4. Rozwijanie zainteresowań uczniów 4.1. Wskazywanie na możliwości szybkiego kontaktu z osobami o podobnych zainteresowaniach. 4.2. Pomysły na rozwiązywanie problemów. 4.3. Wyrobienie świadomości, iż pomóc można uzyskać w niemal każdym trudnym zagadnieniu B) Kierunkowe cele lekcji. 1. Kształtowanie postawy zdyscyplinowania w trakcie pracy z komputerem. 2. Zachowania kultury w kontaktach z innymi użytkownikami Internetu. 3. Zachęta do niesienia pomocy innym Internatom gdy mamy taką możliwość. 4. Pozostawienie porządku na swoim stanowisku pracy: zakończenie pracy z programem, z siecią. 5. Współpraca w grupie na stanowisku komputerowym. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Techniczno wzrokowe(komputery). METODY: Operatywna- ćwiczeń, praktycznego działania, pogadanka. FORMY PRACY UCZNIÓW: Praca grupowa jednolita. PLAN LEKCJI 1. Sprawy organizacyjne. 2. Sprawdzenie pracy domowej. 3. Wprowadzenie do tematu. 4. Realizacja tematu. 5. Utrwalenie materiału. 6. Zadanie pracy domowej.
Część szczegółowa Część lekcji (czas) Część wstępna (12 min) Ogniwa Sprawdzenie umiejętności z lekcji poprzedniej. Nawiązanie do tematu Przebieg lekcji- czynności Nauczyciela Uczniów Przypomnienie zagadnień ostatnich lekcji. (Internet, usługi, programy). Omówienie zadania do wykonaniatematyka poprzednich zajęć. Praktyczne zastosowanie poczty e-mail. Podanie tematu lekcji- kolejna usługa internetowa Przypomnienie rodzajów usług internetowych. Wskazanie, z jakich programów należy korzystać w pracy z Internetem. Wykonanie zadania- odebrać, wysłać pocztę e- mail. Wymienić praktyczne korzyści z wykorzystania poczty Uwagi Zwrócenie uwagi na samodzielność w rozwiązywaniu zadania. Część podstawowa (22 min) Część końcowa 10 min Realizacja tematu Utrwalenie nowego materiału Zadanie i omówienie pracy domowej Zbieranie wypowiedzi uczniów na temat Grup. Wspólne sprecyzowanie pojęcia Grupy. Konfigurowanie programu do pracy z Grupami. Symbole stosowane w programie. Omówienie sposobu wyświetlania i przeglądania Grup. Omówienie ogólnych zasad dyskutowania w Grupach (netykieta) Wskazanie źródeł informacji. Zebrani wiedzy i przekonań uczniów na temat omawianej usługi internetowej Polecenie przygotowania zagadnień do ogłoszenia w Grupach dyskusyjnych. Ocena pracy uczniów. Przekazanie wiadomości na temat Grup. Zdefiniowanie pojęcia Grup Skonfigurowanie programu komputerowego do pracy z omawianą usługą internetową. Subskrybowanie Grup. Przeglądanie i wyszukiwanie Grupy tematycznie zgodnej z naszymi potrzebami. Zapoznanie się z zasadami obowiązującymi w dyskusji. Przykłady zastosowań Grup w rozwiązywaniu własnych problemów. Przyjęcie do wiadomości zadania do przemyśleń. Zakończenie pracy z programami i siecią Podkreślenie ogólnodostępnego charakteru sieci Internet i związanymi z tym faktem zagrożeniami jak też zasadami dobrego wychowania Porządek na stanowisku pracy
Netykieta na listach dyskusyjnych. 1. Korzystaj z FAQ. Na grupach służących wymianie doświadczeń tworzone są dokumenty zwane FAQ (ang. Frequently Asked Questions), zawierające najczęściej zadawane na liście pytania i odpowiedzi na nie. Zanim zadamy pytanie na liście dyskusyjnej, upewnijmy się, czy ktoś inny już nie zrobił tego wcześniej. 2. Pisz krótko i treściwie-pytania i uwagi powinny być formułowane w sposób zwięzły i przejrzysty. 3. Trzymaj się tematu. Treść listu powinna odpowiadać tematyce danej grupy dyskusyjnej. Postaraj się również, aby odpowiadając na posty, nie zbaczać z tematu. 4. Pamiętaj o tym, że tekst pisany nie oddaje w pełni nastroju, w jakim znajduje się autor. Należy zwrócić uwagę na wszelkie dowcipy i aluzje, gdyż mogą być źle odebrane przez innych użytkowników. Aby zostać dobrze zrozumianym, umiejętnie stosujemy uśmieszki. 5. Trzymajmy nerwy na wodzy. Jeśli czyjaś wypowiedź szczególnie nas irytuje, wyślijmy odpowiedź pod prywatny adres i nie wszczynajmy awantury na forum publicznym. 6. Wybieraj tytuł adekwatny do treści listu. Wielu czytelników najpierw przegląda nagłówki listów, a dopiero, jeśli ten ich zainteresuje, czytają całość postu. 7. Podpisuj się imieniem i nazwiskiem. Nikt nie lubi dyskutować z anonimem, a przecież nie wstydzimy się mieć własnego zdania. 8. Nie cytuj całego listu. Odpowiadając na post, zostaw tylko fragmenty, do których się odnosisz, a pozostałe usuń. Cytujemy całe zdania. Ułatwi to zrozumienie dyskusji. Nie ma sensu ponownie wysyłać na grupę całego listu, jeśli dodajemy tylko jedno zdanie od siebie. Również niepotrzebne jest cytowanie sygnaturki. O tym, kto jest autorem danego postu, dowiadujemy się z pierwszej linijki. 9. Nie wysyłaj binariów. Każdy dodatkowy kilobajt można łatwo przeliczyć na złotówki, które czytelnicy będą musieli wydać na ściągnięcie postu z serwera. Wyjątkiem są grupy specjalnie do tego przeznaczone. Można je łatwo poznać po słowie bin lub binaries w nazwie grupy. 10. Nie używaj dużych liter w postach, jeśli nie ma to uzasadnienia. Wielkie litery oznaczają krzyk. Nie krzyczymy bez potrzeby. Wysyłając post pisany jedynie wielkimi literami, łamiemy netykietę i możemy być pewni, że zostaniemy napiętnowani przez czytelników. 11. Nie wysyłaj spamu i nie reaguj na niego. Ściganie użytkowników rozsyłających spam jest zadaniem administratorów grup dyskusyjnych. 12. Zastanów się, czy wysyłanie tego samego postu na kilka grup ma sens. Na ogół nie ma.
Adresy serwerów News Nazwa serwera News Nazwa serwera News Nazwa serwera News galaxy.uci.agh.edu.pl news.lubli.pl news.wariat.org gate.maloka.waw.pl news.man.lodz.pl plearn.edu.pl lfs.cyf-kr.edu.pl news.man.poznan.pl news.gadu-gadu.pl news.amu.edu.pl news.mat.uni.torun.pl news.tpnet.pl news.coi.pw.edu.pl news.mimuw.edu.pl news.pols.gliwice.pl news.fuw.edu.pl news.man.torun.pl news.pwr.wroc.pl news.icm.edu.pl news.nask.org.pl news.onet.pl news.ict.pwr.wroc.pl news.pdi.net news. Pełna lista serwerów news w Polsce wraz z adresami administratorów, znajduje się na stronie http://www.ict.pwr.wroc.pl/pzs/pzs.html Nazwy grup W nazwie występuje kilka członów oddzielonych kropkami. Grupy ułożone są w hierarchiczne układy- najwyższy poziom (czytane od prawej strony) położenie geograficzne, dalej tematyczne. Położenie geograficzne pl Polska de Niemcy Zakres tematyczny comp komputery news tematy wiązane istniejącymi grupami rec rekreacja sci nauka soc socjalne talk rozmaite dyskusje misc wszechstronna tematyka alt grupy alternatywne do istniejących Przykład: pl.comp.pecet grupa dyskutuje w języku polskim o komputerach klasy PC (pecet). Adresy stron z informacjami o grupach dyskusyjnych. http://news.icm.edu.pl http://www.agh.edu.pl http://www.usenet.pl