1. Życie religijne w Polsce



Podobne dokumenty
1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

1. Pieniądz jako kategoria ekonomiczna

1. Społeczeństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym

1. Władza sądownicza w Polsce

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Obywatel w urzędzie gminy

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Warszawa, maj 2014 ISSN NR 57/2014 PONTYFIKAT PAPIEŻA FRANCISZKA W OPINIACH POLAKÓW

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

1. Problemy społeczne współczesnej Polski

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

1. Formy państw i ustrojów

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA HISTORYCZNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W MIELCU

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Kryteria oceniania z religii klasa VII. Błogosławieni, którzy szukają Jezusa. Wydawnictwo Jedność. Ocena celująca:

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Demografia społeczności żydowskiej w Polsce po Zagładzie

1. Odczytywanie danych statystycznych prezentowanych w różny sposób

1. Każdy ma swojego dusiołka

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

2. Konstruowanie budżetu domowego

2. Tabele w bazach danych

1. Techniki graficzne

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; zadeklarować zmienną w programie; przypisywać wartości zmiennym i stałym;

1. Klasycyzm w architekturze

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Rozwój osadnictwa na świecie

1. Czy uważasz się za osobę tolerancyjną?

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

2. Metody prezentacji informacji

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji. Obliczanie NWD- algorytm Euklidesa.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

I. Podstawa prawna: 4. Statut szkoły. Nauczyciel: Ks. Damian Kubisz

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

CBOS CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ MŁODZIEŻ I DOROŚLI O ABORCJI BS/127/99 KOMUNIKAT Z BADAŃ WARSZAWA, SIERPIEŃ 99

Organizatorzy: Parafia rzymsko-katolicka pw. św. Wawrzyńca DKM w Borownie; Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II. Patronat honorowy;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

KOMUNIKATzBADAŃ. Korzystanie z religijnych stron i portali internetowych NR 93/2016 ISSN

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

, , STOSUNEK DO PRAWNEJ DOPUSZCZALNOŚCI ABORCJI I EWENTUALNEJ ZMIANY USTAWY WARSZAWA, KWIECIEŃ 96

1. Sztuka abstrakcyjna

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

1. W świecie obyczajów i tradycji

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Transkrypt:

1. Życie religijne w Polsce Uczeń powinien: 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości wyjaśnić pojęcia: struktura wyznaniowa, praktyki religijne, ekumenizm, antysemityzm, znać unormowania prawne w zakresie funkcjonowania w naszym kraju związków wyznaniowych. znać zasady kultury życia publicznego, w tym te odnoszące się do poszanowania zasad tolerancji religijnej, przedstawić informacje o życiu religijnym Polaków, znać i rozumieć przemiany w życiu religijnym. Uczeń potrafi: 2. b) Umiejętności opisać relacje między organami władzy państwowej a związkami wyznaniowymi w naszym kraju, zwłaszcza relacje z Kościołem katolickim, opisać strukturę społeczeństwa polskiego w oparciu o kryterium wyznaniowe, dostrzegać aktualne problemy w życiu religijnym Polaków, określać pożądane cechy postawy prospołecznej ludzi religijnych, dostrzegać wpływ i konsekwencje konfliktów na tle religijnym na życie społeczne opisać, ilustrując przykładami, pozytywne i negatywne zjawiska w życiu religijnym Polaków, korzystać z danych statystycznych, tekstów popularnonaukowych, informacji podawanych przez media w celu opisu życia religijnego Polaków. 2. 2. Metoda i forma pracy Prezentacja multimedialna, pogadanka, praca w grupach. 3. 3. Środki dydaktyczne Prezentacja multimedialna, podręcznik, ksero tekstów popularnonaukowych, aktów prawnych, artykułów prasowych, tabel statystycznych i innych informacji związanych z tematem lekcji.

4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel z uczniami powtarzają podstawowe wiadomości na temat organizacji Kościoła katolickiego w świecie i w Polsce oraz informacje na temat mniejszości religijnych w naszym kraju. Nauczyciel odwołuje się do wiedzy uczniów na temat wydarzeń historycznych (przejęcie władzy przez komunistów, uwięzienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego przez komunistów, wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża), które wpłynęły na sytuację Kościoła katolickiego w Polsce po II wojnie światowej. Następnie wyjaśnia pojęcia: agnostycyzm, antysemityzm, ateizm, ekumenizm, Episkopat Polski, Prymas. 2. b) Faza realizacyjna Uczniowie śledzą tok prezentacji multimedialnej Życie religijne w Polsce, wykonują notatki. Grupy otrzymują ksero informacji z publikacji prasowych, tekstów popularnonaukowych, aktów prawnych, danych statystycznych, informacji pochodzących z różnych źródeł, w tym z mediów, itp. celem odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytania dotyczące struktury wyznaniowej społeczeństwa polskiego, funkcjonowania Kościoła katolickiego w Polsce, sytuacji mniejszości religijnych w naszym kraju oraz skali postaw antysemickich w społeczeństwie polskim. 3. c) Faza podsumowująca Poszczególne grupy uczniów prezentują wyniki swoich prac i robią notatki. Uczniowie ustalają wielkość statystyczną deklaracji wiary lub jej braku oraz przyczyny tego stanu rzeczy, opisują postawy cechujące ludzi wierzących w naszym kraju, poziom zgodności między deklaracjami a praktykami religijnymi, stosunek do nauczania kościelnego i do instytucji Kościoła, dokonują oceny stopnia ekumenizmu oraz postaw antysemickich w społeczeństwie polskim, zwracają uwagę na przyczyny tych zjawisk. Na koniec zajęć uczniowie otrzymują test sprawdzający celem wypełnienia go jako pracy domowej (załącznik 1). 5. 5. Bibliografia 1. Jackowska N., Kościół katolicki w Polsce, Wydawnictwo GAUDENTINUM, Poznań 2003. 2. Statystyka diecezji Kościoła katolickiego w Polsce 1992-2004, Wydawnictwo Pallotinum, Warszawa 2006. 3. Wiedza o społeczeństwie, red. M. Bankowicz, M. Grzybowski, J. Stelmach, T. Woś, T. Włudyka, PWN, Warszawa 2001. 4. Zieliński Z., Kościół w Polsce 1944-2002, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, Warszawa 2003. 6. 6. Załączniki załącznik 1. 1. a) Karta pracy ucznia 1. Ustal odpowiedź:

1 o istnieniu obiektywnych norm dobra i zła w większym stopniu są przeświadczeni Polacy wykształceni i mieszkający w największych miastach 2 tylko 5% Polaków w życiu społecznym za najważniejszą rzecz uważa religijność 3 ponad 30% Polaków opowiada się za eutanazją 4 ¾ Polaków uważa przerwanie ciąży za zdecydowanie złe 5 ponad połowa Polaków i Polek uważa współżycie seksualne przed ślubem za niedopuszczalne 6 1/3 Polaków jest przekonana, że władze państwowe powinny kierować się zasadami nauki społecznej Kościoła 7 antysemitów nowoczesnych, tj. ludzi twierdzących, iż Żydzi mają decydujący wpływ na życie społeczne i gospodarcze, było więcej w 2002 roku, niż w 1992 roku 8 w Polsce obok Kościoła rzymsko-katolickiego istnieje ponad 250 różnych wyznań 9 co roku przybywa w Polsce 400 tys. nowych katolików 1 0 w porównaniu z okresem PRL zmalała grupa osób konsekwentnie niewierzących i niepraktykujących TAK NIE 2. Wskaż prawidłowe odpowiedzi: Najwięcej wiernych gromadzi się w świątyniach w diecezji: a) sosnowieckiej b) łódzkiej c) krakowskiej d) rzeszowskiej Najmniej osób zadeklarowało kontakty z: a) Świadkami Jehowy b) Zielonoświątkowcami c) Żydami d) buddystami Największy odsetek Polaków uważa za zawsze złe i niemożliwe do usprawiedliwienia zachowanie, którym jest: a) eutanazja b) przerwanie ciąży c) zdrada współmałżonka d) rozwód Najwięcej osób deklarujących wiarę znajduje się: a) w Irlandii b) na Malcie c) w Stanach Zjednoczonych d) w Albanii Najmniej respondentów ceni w życiu osobistym: a) dobre zdrowie b) pracę zawodową c) uczciwe życie d) życie pełne przygód i wrażeń Nowoczesny antysemityzm występuje na terenie byłego zaboru: a) austriackiego b) rosyjskiego c) pruskiego

Tradycyjni antysemici są w elektoracie: a) Platformy Obywatelskiej b) PIS-u c) Samoobrony d) SLD Najbardziej popularną osobą wśród duchowieństwa jest: a) ks. Henryk Jankowski b) o. Tadeusz Rydzyk c) kard. Józef Glemp d) kard. Franciszek Macharski W deklarowaniu praktyk religijnych wyprzedza Polskę m.in.: a) Grecja b) Szwajcaria c) Irlandia d) Rosja Najbardziej popularnym źródłem informacji o mniejszościach religijnych w Polsce jest: a) radio b) telewizja c) prasa d) internet Pogłębienia dialogu z innymi religiami domaga się: a) 4% Polaków b) 15 % Polaków c) ponad 70% Polaków d) ponad 90% Polaków Najwięcej tradycyjnych antysemitów mieszka: a) w wielkich aglomeracjach b) w miastach na zachodzie Polski c) na wsi d) w Krakowie Polacy mają najczęstszy kontakt z: a) Żydami b) muzułmanami c) buddystami d) Świadkami Jehowy Do diecezji o najmniejszym odsetku wiernych w świątyniach nie należy: a) bielsko - żywiecka b) szczecińsko - kamieniecka c) łódzka d) sosnowiecka Karta odpowiedzi 1. 2. b) Notatki dla nauczyciela TAK NIE 1 o istnieniu obiektywnych norm dobra i zła w większym stopniu są x przeświadczeni Polacy wykształceni i mieszkający w największych miastach 2 tylko 5% Polaków w życiu społecznym za najważniejszą rzecz uważa x religijność 3 ponad 30% Polaków opowiada się za eutanazją x 4 ¾ Polaków uważa przerwanie ciąży za zdecydowanie złe x 5 ponad połowa Polaków i Polek uważa współżycie seksualne przed ślubem za x niedopuszczalne 6 1/3 Polaków jest przekonana, że władze państwowe powinny kierować się zasadami nauki społecznej Kościoła x

7 antysemitów nowoczesnych, tj. ludzi twierdzących, iż Żydzi mają decydujący x wpływ na życie społeczne i gospodarcze, było więcej w 2002 roku, niż w 1992 roku 8 w Polsce obok Kościoła rzymsko-katolickiego istnieje ponad 250 różnych x wyznań 9 co roku przybywa w Polsce 400 tys. nowych katolików x 1 0 w porównaniu z okresem PRL zmalała grupa osób konsekwentnie niewierzących i niepraktykujących x 2. Najwięcej wiernych gromadzi się w świątyniach w diecezji: a) sosnowieckiej b) łódzkiej c) krakowskiej d) rzeszowskiej Najmniej osób zadeklarowało kontakty z: a) Świadkami Jehowy b) Zielonoświątkowcami c) Żydami d) buddystami Największy odsetek Polaków uważa za zawsze złe i niemożliwe do usprawiedliwienia zachowanie, którym jest: a) eutanazja b) przerwanie ciąży c) zdrada współmałżonka d) rozwód Tradycyjni antysemici są w elektoracie: a) Platformy Obywatelskiej b) PIS-u c) Samoobrony d) SLD Najbardziej popularną osobą wśród duchowieństwa jest: a) ks. Henryk Jankowski b) o. Tadeusz Rydzyk c) kard. Józef Glemp d) kard. Franciszek Macharski Najwięcej osób deklarujących wiarę znajduje się: a) w Irlandii b) na Malcie c) w Stanach Zjednoczonych d) w Albanii Najmniej respondentów ceni w życiu osobistym: a) dobre zdrowie b) pracę zawodową c) uczciwe życie d) życie pełne przygód i wrażeń Nowoczesny antysemityzm występuje na terenie byłego zaboru: a) austriackiego b) rosyjskiego c) pruskiego Pogłębienia dialogu z innymi religiami domaga się: a) 4% Polaków b) 15 % Polaków c) ponad 70% Polaków d) ponad 90% Polaków Najwięcej tradycyjnych antysemitów mieszka: a) w wielkich aglomeracjach b) w miastach na zachodzie Polski c) na wsi d) w Krakowie

W deklarowaniu praktyk religijnych wyprzedza Polskę m.in.: a) Grecja b) Szwajcaria c) Irlandia d) Rosja Najbardziej popularnym źródłem informacji o mniejszościach religijnych w Polsce jest: a) radio b) telewizja c) prasa d) internet Polacy mają najczęstszy kontakt z: a) Żydami b) muzułmanami c) buddystami d) Świadkami Jehowy Do diecezji o najmniejszym odsetku wiernych w świątyniach nie należy: a) bielsko - żywiecka b) szczecińsko - kamieniecka c) łódzka d) sosnowiecka 7. 7. Czas trwania lekcji 45 minut ewentualnie 2 x 45 minut 8. 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz może być realizowany podczas zajęć fakultatywnych dla grupy uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego.