N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2



Podobne dokumenty
Scenariusz 4. Realizacja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU WZORY I OBRAZKI M. FROSTIG, D. HORNE

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

Program edukacyjny Gry i zabawy matematyczne

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Ćwiczenia orientacji przestrzennej

Trening orientacji przestrzennej

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:


Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MOTYLKI WRZESIEŃ 2017

INNOWACJA PEDAGOGICZNA GRY I ZABAWY MATEMATYCZNE Z ELEMENTAMI EKOLOGII

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Projekt. Miesiąc aktywnego słuchania muzyki

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Co robiły Muchomorki w miesiącu wrześniu?

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW. Warsztat fakultatywny. Inne jest ciekawe

KONSPEKT. Data: r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TANECZNYCH Nauka podstawowych figur tańca nowoczesnego

Konspekt zajęć ruchowych w klasie I w dniu

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

Imię i nazwisko: 0,5 pkt b)połóż ją za sobą, c)połóż ją na krześle d)połóż ją pod krzesłem. e)stań przed krzesłem. f)stań za krzesłem

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. - łączy elementy wykorzystując klej, pinezki, sznurek, aby otrzymać ruchomego pajaca

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 6

Cenne informacje dla rodziców

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Praktyka w ramach projektu Klucz do uczenia się rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Gra w kolory. Grupa 5-6-latków. Karta pracy 8 Zbuntowany kameleon

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęć w klasie III

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

Scenariusz zajęć nr 4

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Dziś policjant, dziś policjant z nami jest, z nami jest. To jest nasz przyjaciel, to jest nasz przyjaciel, o tym wiesz, o tym wiesz.

Moje przedszkole. Aktywność ruchowa: - rozwija zręczność i zwinność;

Co robiły Muchomorki w miesiącu październiku?

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

PROGRAM TERAPEUTYCZNY Z MATEMATYKI

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

SZKOŁA W RUCHU. Akcja MEN Ćwiczyć każdy może Obszar 1 ROK SZKOŁY W RUCHU PUBLICZNE GIMNAZJUM NUMER 2 W KRZEWICY

Plan pracy wychowawczo- dydaktycznej na miesiąc czerwiec 2016 w grupie dzieci 5- letnich,, Jagódki"

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

CHOCIAŻ MAŁO LATEK MAM, WSZYSTKIE CYFRY DOBRZE ZNAM

Gazetka Dla Rodziców przedszkolaka Przedszkole Gedanensis czerwiec 2011

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I - Gry i zabawy ruchowe Beata Król

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

XXI Krajowa Konferencja SNM

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

Konspekt z muzyki dla klasy II

Zabawy matematyczne dla trzylatka

Temat: Jak szybko płynie czas?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt lekcji z wychowania fizycznego

Natura jako źródło inspiracji dla dziecięcych zabaw

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Transkrypt:

I Część wstępna TOK ZAJĘĆ 1. Zabawa powitalna pt. Witam Cię CZYNNOŚCI N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2 CZYNNOSCI DZIECI Dzieci śpiewają z n-lką i machają prawą ręką UWAGI KSZTAŁTOWANIE ORIENTACJI PRZESTRZENNEJ 2.Rozmowa przy tablicy nt Figury geometryczne zainspirowana fragmentem utworu D. Wawiłow pt. Bajka nowa prostokątna i kwadratowa -posłuchajcie bajki (N-lka pyta: -o czym była bajka? -kto wskaże na tablicy kwadrat? -co powiesz nam o kwadracie? ( jak wyglada?) - A czym jest kwadrat? O królestwie w którym wszystko było kwadratowe Chętne dziecko wskazuje i mówi: - ma 4 boki/równe boki Figurą geometryczną ROZPOZNAWANIE KSZTAŁTÓW FIGUR GEOMETRYCZNYC H I NAZYWANIE ICH -rozejrzyjcie się dookoła i powiedzcie co w naszej sali ma kształt kwadratu? N-lka pyta i wskazuje: -a jak nazywa się ta figura? Kto wie podnosi rękę. -co powiesz nam o tej figurze? -rozejrzyjcie się dookoła i powiedzcie co w Chętne dziecko mówi: -trójkąt -ma 3 boki

naszej sali ma kształt trójkąta? 3. Zabawa ruchowa Znam nazwy figur geometrycznych Analogicznie prostokąt i koło -jak byłam mała to zawsze bardzo myliły mi się dwie figury, bo są do siebie baaardzo podobne, Spójrzcie na tablicę, jak myślicie jakie to figury? -dlaczego? -a które z nich są tak bardzo różne, że trudno je pomylić? -dlaczego? -jak będę grała na bębenku to chodzicie po sali, gdy przestanę grać i powiem nazwę figury to klaszczecie w ręce, ale gdy powiem inną nazwę kręcicie głową nie -kwadrat i prostokąt -mają 4 boki Koło i trójkąt trójkąt ma 3 boki, koło nie ma boków DOSTRZEGANIE PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC ROZPOZNAWANIE NAZW FIGUR GEOMETRYCZNYC H II Część główna 4. Zabawa dydaktyczna pt. Klasyfikujemy, przeliczmy, porządkujemy -mam dla Was koperty, wyjmijcie to co jest w środku -Połóżcie kopertę z tyłu, za sobą, a figury przed Dzieci kładą koperty z tyłu a figury geometryczne z przodu, jedną obok drugiej KSZTAŁTOWANIE ORIENTACJI PRZESTRZENNEJ

sobą, jedną obok drugiej Pyta: -jakie macie figury? Kto wie podnosi rękę (Gdy n-lka wybierze dziecko dodaje: powiedz i pokaż) Policzcie i kto wie, niech podniesie rękę: -ile macie kół? kół Jakie jeszcze macie figury? Policzcie i kto wie, niech podniesie rękę: -ile macie kwadratów? kwadratów. Jakie jeszcze macie figury? -ile macie trójkątów? trójkątów Jakie jeszcze macie figury? -ile macie Chętne dzieci podnoszą ręce i odpowiadają pokazując: -koło, -1 -pokazują 1 palec -kwadrat -2 -pokazują 2 palce -trójkąt -2 -pokazują 2 palce - prostokąt -1 -pokazują 1 palec ROZPOZNAWANIE KSZTAŁTÓW FIGUR GEOMETRYCZNYC H I NAZYWANIE ICH ASPEKT KARDYNALNY

prostokątów? prostokątów -Policzcie ile jest wszystkich figur, kto już wie podnosi rękę. wszystkich figur -jakie mają kolory? Mówi: - pokażcie mi dowolna: *małą figurę, *niebieska figurę *dużą figurę *czerwona figurę Kto ma pokazuje mi : * małą niebieską figurę * dużą żółtą figurę * dużą czerwoną *małą zieloną N-lka rozdaje kartki, mówi: -będziemy na nich układać figury, strzałka na kartce pokazuje w którą stronę będziemy je układać -pierwsze połóżcie małe Chętne dzieci odpowiadają: 6 Dzieci pokazują 6 palców -czerwony, niebieski, żółty zielony KLASYFIKOWANIE PRZEDMIOTÓW POD WZGLĘDEM ICH CECH JAKOŚCIOWYCH (1 cecha, 2 cechy) ASPEKT PORZADKOWY

5. Zabawa ruchowa pt. Głowa do głowy koło, -drugi duży trójkąt, - trzeci połóżcie duży kwadrat, -czwarty mały kwadrat, -piąty duży prostokąt -szósty mały trójkąt N-lka pyta: -który z kolei jest duży trójkąt? -mały kwadrat? -małe koło? Brawo! Schowajcie figury z powrotem do kopert. -gdy usłyszycie muzykę, poruszacie się po całej sali, na przerwę w muzyce powiem jakimi częściami ciała się dotykacie w parach (głowa do głowy, nosy, do nosów, pupy do pupy itd.) KSZTAŁTOWANIE ORIENTACJI W SCHEMACIE CIAŁA III Zakończenie 6. Ewaluacja zajęć Komu podobały się zajęcia to uśmiecha się do mnie, a komu nie niech zrobi smutną minę. Dzieci za pomocą mimiki twarzy pokazują czy podobały im się zajęcia Dziękuje za wspólną zabawę.