Maria Markowska maria_markowska@wp.pl nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863r. w Lututowie SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY V Temat: Dlaczego człowiek tworzy parki narodowe? Cele operacyjne: - wyjaśnienie terminu park narodowy, - wskazanie na mapie Polski położenia parków narodowych, - przyporządkowanie nazw parków narodowych do ich symboli, - scharakteryzowanie krajobrazów wybranych sześciu parków narodowych, - wymienienie organizmów charakterystycznych dla wybranych parków, - zaprezentowanie informacji na temat parków będących światowymi rezerwatami biosfery, - uświadomienie właściwego zachowania się w obszarze chronionym, - uzasadnienie celowości tworzenia parków narodowych. Metoda: - praktycznego działania (praca z tekstem) - słowna (pogadanka) - gry dydaktyczne - projekcja prezentacji multimedialnej: Parki narodowe - praca z programem multimedialnym Forma pracy: indywidualna i grupowa Środki dydaktyczne : - mapa Polski; - czasopisma Wielki Atlas Świata, Aura ; - książki Cuda Polski Parki Narodowe P. Fabiański, Ekologia z ochroną środowiska E. Pyłka Gutowska, Słownik Szkolny - Ochrona przyrody i środowiska R. Olaczek - program multimedialny Krajoznawczy atlas Polski GMG Gdańsk Multimedia Group; - fotografie i pocztówki z typowymi krajobrazami parków; - zestaw komputerowy; - pokaz prezentacji multimedialnej w Programie Power Point Parki narodowe ; - papier pakowy, mazaki; - karty pracy ucznia. 1
PRZEBIEG LEKCJI 1. Faza wprowadzająca dyskusja, burza mózgów - jakie znacie formy ochrony przyrody? - jakie formy występują w naszym powiecie wieruszowskim? Celem dzisiejszej lekcji będzie odpowiedzieć na pytanie dlaczego człowiek tworzy takie formy ochrony przyrody? Zapisanie tematu lekcji. 2. Faza realizacji - uczniowie podzieleni zostają na 4- osobowe grupy; - rozdanie grupom materiałów do pracy; - każda grupa ma za zadanie na papierze zapisać jak najwięcej skojarzeń z terminem park narodowy PARK NARODOWY - po wyczerpaniu skojarzeń lider grupy przedstawia efekty pracy swojej grupy; - na podstawie wyników każda grupa próbuje zdefiniować termin park narodowy, a poprawność definicji sprawdza w dostępnej literaturze; - wprowadzenie uczniów w tematykę pokaz prezentacji multimedialnej Parki narodowe ; - uczniowie rozwiązują zadania w grupach odpowiadają na pytania z karty pracy; - liderzy grup prezentują efekty pracy w grupy. 3. Faza podsumowująca W czasie prezentacji uczniowie sami oceniają pracę grupy oraz własne zaangażowanie. Uczniowie wypełniają arkusz ewaluacyjny. Praca domowa (dla chętnych) Jesteś przewodnikiem w parku narodowym. Opracuj trasę wycieczki po dowolnie wybranym przez siebie parku. ( możesz skorzystać z internetu, map, przewodników itp.) 2
KARTA PRACY UCZNIA 1. Na mapie Polski zaznacz literami następujące parki narodowe: A Białowieski P.N. B - Babiogórski P.N. C Bieszczadzki P.N. D Karkonoski P.N. E Słowiński P.N. F Tatrzański P.N. ( Testy sprawdzające przyroda Akademia WiP Wiedza i Praktyka) Parki te ze względu na ich wyjątkowość w skali ogólnoświatowej zostały wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO. 2. Na podstawie mapy z zadania 2 wypisz te parki, które położone są nad Morzem Bałtyckim. 3. Korzystając z materiałów dowiedz się i napisz, który park wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości (WH)?... 3
4. Na podstawie poniższej tabeli uzupełnij zdania: Największą powierzchnię zajmuje... Park Narodowy, a najmniejszą... Park Narodowy. L.p. Nazwa parku Powierzchnia parku (ha) 1. Babiogórski 3 392 2. Białowieski 10 503 3. Biebrzański 59 223 4. Bieszczadzki 27 834 5. Bory Tucholskie 4 789 6. Drawieński 11 083 7. Gorczański 7 019 8. Gór Stołowych 6 340 9. Kampinoski 38 544 10. Karkonoski 5 573 11. Magurski 19 962 12. Narwiański 7 350 13. Ojcowski 2 146 14. Pieniński 2 346 15. Poleski 9 759 16. Roztoczański 8 482 17. Słowiński 18 618 18. Świętokrzyski 7 632 19. Tatrzański 21 164 20. Ujście Warty 7 620 21. Wielkopolski 5 338 22. Wigierski 15 086 23. Woliński 10 937 Źródło: Słownik Szkolny Ochrona przyrody i środowiska R. Olaczek 4
5. Korzystając z wykresu przedstawionego poniżej odpowiedz na pytania: a) Który z parków narodowych jest najstarszy, a który najmłodszy?...... b) Jakie parki utworzono w 1990 roku?... Rok założenia parku narodowego rok 2010 2000 1990 1980 1970 1960 1950 1940 1930 1920 1910 1900 1 3 5 7 9 11 13 15 17 19 21 23 numer parku narodowego Numery parków narodowych: 1-Babiogórski, 2-Białowieski, 3- Biebrzański, 4- Bieszczadzki, 5-Bory Tucholskie, 6-Drawieński, 7- Gorczański, 8- Gór Stołowych, 9- Kampinoski, 10- Karkonoski, 11- Magurski, 12- Narwiański, 13- Ojcowski, 14- Pieniński, 15- Poleski, 16- Roztoczański, 17- Słowiński, 18- Świętokrzyski, 19- Tatrzański, 20- Ujście Warty, 21- Wielkopolski, 22- Wigierski, 23- Woliński 5
6. Korzystając z materiałów oraz prezentacji multimedialnej uzupełnij tabelę (grupa może skorzystać z informacji zawartych w internecie, na płytach CD): Nazwa parku Symbol Charakterystyczne rośliny Charakterystyczne zwierzęta Ojcowski Zamek na górze Chojnik jeleń, sarna, dzik, borsuk, lis, kuna, zając, wiewiórka, sprowadzony z Korsyki Muflon, głuszec, zimorodek, dzięcioł, sowa uszata Słowiński żubr ogromne bogactwo flory: 632 gat. roślin naczyniowych, ponad 2000 gat. grzybów, 250 gat. porostów, 200gat. mszaków kozica szarotka alpejska, sasanka alpejska, warzucha tatrzańska łoś ryś, bóbr, wydra, bielik 7. Napisz przynajmniej 3 zasady obowiązujące w parku narodowym: -... -... -... 6
Podkreśl odpowiedni rysunek ARKUSZ EWALUACYJNY Z JAKĄ MINĄ WYCHODZISZ Z ZAJĘĆ? Uwaga: Zdjęcia do prezentacji zaczerpnęłam z CD "Krajoznawczy Atlas Polski", który to moja szkoła dostała od wydawnictwa "Mama, Tata, Komputer i Ja" nr 12 Autorzy zdjęć to: "Puszcza Białowieska" - Włodzimierz Łapiński "Żubry" - Ryszard Czerwiński "Łoś" - Andrzej Stachurski "Borsuk" - Andrzej Stachurski "Ruchome wydmy" - Ryszard Czerwiński "Orzeł bielik" - Grzrgorz i Tomasz Kłosowscy "Puchacz" - Andrzej Stachurski "Krokusy" - Włodzimierz Łapiński "Świstak" - Ryszard Czerwiński "Kozica" Ryszard Czerwiński "Niepylak apollo" - Ryszard Czerwiński "Śnieżka" - Ryszard Czerwiński "Kosodrzewina" - Ryszard Czerwiński 7