PAŃSTWO, PRAWO, SPOŁECZEŃSTWO, OBYWATEL Realizacja zadania nr 1 w klasach I etapu edukacyjnego W dniach od 20 do 30 listopada 2014 roku wychowawcy klas I III przeprowadzili z uczniami zajęcia wychowawcze pod tytułem Polska moja ojczyzna. W realizacji tematu posiłkowali się scenariuszem zajęć przygotowanym przez mgr Justynę Piwowarczyk: Realizacja zadania 1 na poziomie klas I -III Zajęcia wychowawcze pod tytułem "POLSKA MOJA OJCZYZNA" Cele lekcji: Definiowanie i rozumienie pojęć z zakresu edukacji obywatelskiej. Kształtowanie uczuć i postaw patriotycznych. Formy pracy: grupowa indywidualna Metody pracy: Aktywizująca, praktyczna, rozmowa nauczająca, miniwykład. Środki dydaktyczne; przybory plastyczne, szablony przedstawiające godło Polski, kontur Polski i flagę, mapa fizyczna Polski, legenda o powstaniu państwa polskiego. Czas realizacji 45 minut Przebieg zajęć: 1. Przybliżenie znaczenia pojęć: Polska, naród, ojczyzna. 2. Wprowadzenie pojęć: państwo, prawo, obywatel, społeczeństwo. PAŃSTWO zorganizowana politycznie społeczność zamieszkująca określone terytorium, mająca swój rząd i prawa. PRAWO ogół przepisów i norm prawnych regulujących stosunki między ludźmi danej społeczności. OBYWATEL członek społeczeństwa danego państwa, mający określone obowiązki i prawa gwarantowane przez konstytucję. SPOŁECZEŃSTWO ogół ludzi pozostających we wzajemnych stosunkach wynikających z warunków życia, podziału pracy i udziału w życiu kulturalnym; też: ogół obywateli danego okręgu, miasta, itp. 3. Prezentacja legendy o powstaniu państwa polskiego oraz przedstawienie polskich symboli narodowych.
4. Odśpiewanie dwóch zwrotek hymnu narodowego zwrócenie uwagi na właściwą postawę oraz ustalenie uroczystych sytuacji, w których można usłyszeć hymn narodowy. 5. Quiz o Polsce: dzieci udzielają odpowiedzi na pytanie przy mapie. Jak brzmi pełna nazwa naszego kraju? Jak nazywa się stolica Polski? Co widnieje w herbie Warszawy? Jak nazywa się największa rzeka w Polsce? Jakie znasz miasto położone nad Wisłą? Jak nazywa się polskie morze? Jak wygląda flaga Polski? Jak wygląda godło Polski? Pokaż granice swojego kraju, góry, morze, Wisłę, Warszawę, swoją miejscowość. Jak mieli na imię trzej bracia Słowianie? Jakie miasto było pierwszą stolicą Polski? Jaki tytuł nosi nasz hymn narodowy? Jakie miasta leżą nad Wisłą? 6. Wykonanie pracy plastycznej na temat " Znam symbole narodowe". Dzieci wykonują prace plastyczne dowolną techniką; wydzieranka, wyklejanka, malowanie farbami, itp. Wykorzystują poniższe szablony
Efektem przeprowadzonych zajęć (oczywiście oprócz poszerzenia i utrwalenia wiadomości na tematy związane z pojęciem ojczyzna, obywatel itp.) były piękne prace plastyczne wykonane różnorodnymi technikami.
Kolejnym krokiem w realizacji zadania nr 1 było przeprowadzenie wśród uczniów klas I-III quizu wiedzowego. Test przygotowany przez panią Justynę Piwowarczyk sprawdzał wiedzę najmłodszych uczniów naszej szkoły z zakresu ustroju państwa polskiego, podstawowych praw, obowiązków i wolności obywatelskich, jak również podstawowych pojęć prawnych. TEST SPRAWDZAJĄCY DLA KLAS I-III 1. Co to jest państwo?. 2. Kto jest najważniejszy w państwie? Dlaczego?. 3. Jakich informacji na temat państwa dostarcza Ci Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej?. 4. Czym jest prawo?. 5. Co to znaczy mieć prawo do czegoś?. 6. Kim jest obywatel?. 7. Czy każdy może być obywatelem? 8. Czym jest społeczeństwo? Kto i co je tworzy?. 9. Czy każdy może zostać członkiem społeczeństwa?. 10. Jakie słowa/określenia kojarzą Ci się ze słowem prawo?
Najlepiej z quizem poradzili sobie następujący uczniowie: Milena Hećko, Łukasz Uchnast i Patrycja Styś reprezentujący klasy trzecie oraz Marcel Flis, Klaudiusz Podraza i Jakub Cichoń jako przedstawiciele klas drugich.
Uczniowie klas pierwszych na pytania quizu odpowiadali ustnie. Najpiękniej o ojczyźnie, prawach i obowiązkach obywateli mówili następujący uczniowie: Maria Mickiewicz, Weronika Teresko i Szymon Piasecki.