SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.



Podobne dokumenty
INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki

PROGRAM NAUCZANIA DLA I I II KLASY GIMNAZJUM

Proporcje podziału godzin na poszczególne bloki. Tematyka lekcji. Rok I. Liczba godzin. Blok

INFORMATYKA treści nauczania i system oceniania. Cele edukacyjne. Treści nauczania wymagania szczegółowe

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

- 1 - Liczba godzin. Nr lekcji. Nr punktu w podręczniku. Zagadnienia do realizacji według podstawy programowej (treści nauczania)

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

i działanie urządzeń związanych równieŝ budowę i funkcje urządzeń

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

Tematy lekcji informatyki klasa 4a marzec 2012

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA,

Katarzyna Ignaszewska Anna Kowalska Bożena Szymańska Pakos Wojciech Sichniewicz SPI 51. Zadanie 3

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem, jego oprogramowaniem i korzystanie z sieci komputerowej. Uczeń:

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki Oddziały gimnazjalne SP 3 w Gryfinie, klasy II.

Szczegółowy opis oceny osiągnięć ucznia.

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Zespół Szkół nr 1, im. Jana Brzechwy, ul. Brzozowa 4, Piła, Układ Słoneczny Projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Komputer i urządzenia cyfrowe

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Wymagania edukacyjne z informatyki i technologii informacyjnej

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Rozkład materiału informatyki w gimnazjum w Kielnie dla klasy I i II z podziałem na jednostki lekcyjne.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

ZGŁOSZENIE PRAKTYKI*

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KYTERIA OCENIANIA

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

uczniowie powinni mieć przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za stan środowiska.

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

REGULAMIN. organizacji Międzyszkolnego Konkursu BIT dla uczniów klas VI szkoły podstawowej

WŁASNY PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI

Tworzenie prezentacji multimedialnej Microsoft PowerPoint

Projekt interdyscyplinarny: chemia-informatyka

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

ZAJĘCIA EDUKACYJNE SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

Rozkład materiału nauczania z przedmiotu INFORMATYKA. dla gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Fale akustyczne oraz obróbka dźwięku (Fizyka poziom rozszerzony, Informatyka poziom rozszerzony)

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Temat szkolenia: Technologie informacyjno-komunikacyjne w nauczaniu przedmiotów humanistycznych SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA, 2014

Autorski program nauczania

ZAŁOŻENIA OGÓLNE. Cele konkursu

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania w klasie VI 2013/2014 OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIA PODLEGAJĄCE OCENIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Zespół Szkół w Fiukówce. Program. koła zainteresowań z informatyki. Dla uczniów VI klasy Szkoły Podstawowej w Fiukówce

2. Metody prezentacji informacji

Ogólne cele kształcenia na zajęciach komputerowych:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE rok szkolny 2013/14 Wymagania i kryteria ocen w kl. V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH INFORMATYKI W GIMNAZJUM NR 55

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Rozkład materiału nauczania. Informatyka. Po prostu zakres podstawowy

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Uczeń otrzymuje ocenę z przedmiotu uzależnioną od opanowania przez niego wymagań edukacyjnych na określonym poziomie.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS 4-6

1. Wymagania ogólne i szczegółowe cele edukacyjne kształcenia i wychowania

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju

Przedmiotowy system oceniania

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w Szkole Podstawowej nr 18 im. Jana Matejki w Koszalinie.

TECHNOLOGIE INFORMACYJNE I EDUKACJA MULTIMEDIALNA W PRAKTYCE SZKOLNEJ

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2012

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych 2016/2017

Magdalena Psykowska. Zajęcia komputerowe w Szkole Przysposabiającej do Pracy

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: JESTEŚ TYM CO JESZ żywność zawierająca rośliny genetycznie modyfikowane

Tematy lekcji informatyki klasa 4a grudzień 2012

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Autorzy scenariusza: OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Jerzy Wiernicki informatyka, Dawid Figarski - fizyka TEMAT LEKCJI: Zasady Dynamiki Newtona w prezentacji multimedialnej Streszczenie Wspomaganie przedstawiania informacji za pomocą programów do prezentacji multimedialnych jest dziś podstawowym elementem wszelkiego rodzaju wystąpień. Uczeń może już w tym momencie nabyć umiejętność dobrego przedstawienia informacji korzystając z współczesnych technik informacyjnych. Może to być wykorzystane na różnych lekcjach, podczas sesji naukowych, podczas ustnych prezentacji maturalnych np. z języka polskiego. Na lekcji nie będziemy omawiać programu do prezentacji multimedialnej, lecz skupimy się na prawidłowym zaplanowaniu i przedstawieniu danych w postaci prezentacji. Czas realizacji 2 x 45 minut Podstawa programowa Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji. Cele kształcenia wymagania ogólne: Wyszukiwanie, gromadzenie i przetwarzanie informacji z różnych źródeł, umiejętność przedstawienia zgromadzonych informacji w prezentacji multimedialnej Treści nauczania wymagania szczegółowe: 2. Wyszukiwanie, gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji, współtworzenie zasobów w sieci, korzystanie z różnych źródeł i sposobów zdobywania informacji. Uczeń: 3. wykorzystuje technologie komunikacyjno-informacyjne do komunikacji i współpracy z nauczycielami i innymi uczniami, a także z innymi osobami, jak również w swoich działaniach kreatywnych.

4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń: 8) tworzy rozbudowaną prezentację multimedialną na podstawie konspektu i przygotowuje ją do pokazu, przenosi prezentację do dokumentu i na stronę internetową, prowadzi wystąpienie wspomagane prezentacją; Tworzenie bezbłędnej prezentacji, przekształcanie prezentacji na inne formy przekazu, wystąpienie wspomagane prezentacją. Cel Kształtowanie umiejętności bezbłędnego tworzenia prezentacji multimedialnej Słowa kluczowe prezentacja, slajd, hiperłącze, multimedia w prezentacji Co przygotować? Prezentacje: prawidłowo wykonane, błędnie wykonane, przykładowa prezentacja do tematu lekcji, pliki z zadaniami, test (np. na platformie e-lerningowej), podręcznik z fizyki, ew. adresy stron internetowych z informacjami dotyczącymi dynamiki Lekcja nr 1 TEMAT LEKCJI: Planowanie prezentacji multimedialnej i omówienie zasad dynamiki Newtona Streszczenie Teoretyczne omówienie wszystkich aspektów tworzenia prezentacji multimedialnej oraz przypomnienie podstawowych zasad dynamiki. Cel Ugruntowanie wiadomości w zakresie prawidłowego wykonania prezentacji Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie omówienie typów prezentacji: - wspomagająca wystąpienie prelegenta - do samodzielnego oglądania przez odbiorcę - samo uruchamiająca się 2. Zasady tworzenia prezentacji omówienie wspomagane prezentacją (nr 1) - jednolita oprawa graficzna - umiejętne stosowania kolorów (tła i czcionki) - umiejętne zastosowanie animacji

- poprawna gramatyka i ortografia tekstu - umiejętny dobór ilości tekstu na slajdach 3. Przedstawienie i dyskusja nad błędnie stworzoną prezentacją (prezentacja nr 2, lub własne zbiory nauczyciela) 4. Przedstawienie poprawnie stworzonych prezentacji (własne prawidłowo wykonane prezentacje) 5. Omówienie etapów przygotowywania prezentacji a) Określenie tematu i sposobu przedstawiania b) Planowanie prezentacji ustalenie, jakie informacje będą umieszczane na poszczególnych slajdach (tekst, obrazy, dźwięk ) c) Przygotowanie konspektu prezentacji d) Zaprojektowanie wyglądu slajdów e) Przygotowanie slajdów f) Dodatnie do slajdów animacji, przycisków akcji, przejść g) Ustalenie sposobu wyświetlania slajdów h) Pokaz

6. Przypomnienie i mówienie zasad dynamiki Newtona I, II i III zasada dynamiki wraz z przykładami Lekcja nr 2 TEMAT LEKCJI: Tworzenie prezentacji multimedialnej Streszczenie Praktyczne wykorzystanie wiedzy uzyskanej na pierwszej lekcji. Cel Stworzenie poprawnej prezentacji z wykorzystaniem dostępnych możliwości programu prezentacyjnego. 1. Tworzenie prezentacji dotyczącej trzech Zasad Dynamiki Newtona z zastosowaniem hiperłącz, pików multimedialnych, przykładowy pokaz prezentacja nr 3, do uzupełnienia przez uczniów.

Zadanie domowe lub zadanie do wykonania na kolejnej lekcji: samodzielne stworzenie prezentacji np. na temat energii z podziałem na energię potencjalną i kinetyczną. Treść do wykonania zadania umieszczamy na platformie e-lerningowej, np. Moodle. Sprawdzenie wiedzy Wykonanie krótkiego testu z wiedzy umieszczonego na platformie e-lerningowej, np. Moodle Ocenianie Aktywność podczas dyskusji na temat zasad poprawnego tworzenia prezentacji oraz omawiania błędnie stworzonych prezentacji. Umiejętne wykorzystanie możliwości programu do tworzenia prezentacji. Jakość i poprawność wykonania prezentacji na lekcji. Jakość i poprawność wykonania pracy domowej. Wynik testu.

Dostępne pliki PREZENTACJA nr 1 - dobre rady PREZENTACJA nr 2 - przykładowe błędy PREZENTACJA nr 3 - zasady dynamiki Newtona PREZENTACJA nr 4 energia Test wiedzy Zadanie