Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją językową

Podobne dokumenty
Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

KONSPEKT. Data: r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

Rozdział 2. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym z lekkim i umiarkowanym stopniem uszkodzenia słuchu

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

DZIECI 3-LETNIE I 4-LETNIE MIKOŁAJKI (6 GRUDNIA) MIKOŁAJU, CZEKAMY!

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat dnia. Integralny ośrodek tematyczny: NIEDŁUGO BOŻE NARODZENIE. MIKOŁAJU, CZEKAMY! Cele ogólne:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz 4. Realizacja

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Dyrektor / Sekretariat: Telefon / Fax: (62)

PLAN WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNY WG. METODY DOBREGO STARTU M. BOGDANOWICZ

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęcia z elementami programowania dla dzieci 3 - letnich

GRUPA III : "ZAJĄCE" DZIECI 5 - LETNIE NAUCZYCIEL : Magdalena Kutyła

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI 4 - LETNICH NA MIESIĄC MAJ

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 6

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ DLA 3 LATKÓW-MAJ TEMAT KOMPLEKSOWY : MUZYKA JEST WSZĘDZIE

Temat zajęć: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNO RUCHOWYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Scenariusz zajęć logopedycznych

OBSZAR 1 - ZAJĘCIA EDUKACYJNE. Scenariusz zajęcia z zakresu aktywności ruchowej

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

Powroty ptaków. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności. b) Postawy

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Zamierzenia dydaktyczno wychowawcze na miesiąc grudzień.

Mamo, tato poćwicz ze mną!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Rodzinki. Prawda: Noe wprowadził do arki po parze zwierząt, aby po wyjściu z niej zapełniły ziemię.

Konspekt zajęć przeprowadzonych. Metodą Dobrego Startu. w dniu r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki Styczeń Cele operacyjne i sposoby ich relaizacji

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

WSPOMAGANIE DZIECKA W ROZWOJU INTELEKTUALNYM. A mowa B percepcja wzrokowa C percepcja słuchowa D myślenie E pamięć F uwaga G lateralizacja H wiedza

Scenariusz zajęć w grupie pięciolatków z wykorzystaniem tabletów

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

SCENARIUSZ LEKCJI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNYCH DLA STÓP PŁASKICH I PŁASKO KOŚLAWYCH W KLASIE I

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ZAMIERZENIA NA STYCZEŃ 2019

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ LISTOPAD

Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

GRUDZIEŃ W GRUPIE MISIE

Strona Zepołu Szkół nr 1 w Bełżycach Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I - Gry i zabawy ruchowe Beata Król

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 2

5 g edukacja polonistyczna + 5 g wychowanie fizyczne.

LUTY W GRUPIE LEŚNE LUDKI

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

ZAMIERZEENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GR. VI PUCHATKI STYCZEŃ 2019 R.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

dnia w grupie 5- latków Teatrzyk kukiełek na podstawie utworu Bajka o dniach tygodnia Cz. Janczarskiego

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą Temat: Bawimy się w grupie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ DOBREGO STARTU

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

Termin realizacji: To jestem ja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą obwodu stacyjnego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Ćwiczenia orientacji przestrzennej

Grupa Wróbelki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

Transkrypt:

Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją językową. 21.12.2010 Temat zajęcia - W dzień Wigilii aktywność językowa i literacka; wprowadzenie w świąteczny nastrój, rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego oraz rozmowy na jego temat, rozwiązywanie zagadek, rozumienie pojęcia życzliwość dla drugiego człowieka Cel ogólny: 5-latki: Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego (wiersza) Rozwijanie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek Usprawnianie narządów mowy Ćwiczenie słuchu fonematycznego Utrwalanie orientacji w schemacie ciała Cel operacyjny: 5-latki: dziecko potrafi uważnie wysłuchać utwór literacki dziecko potrafi wskazać główną treść utworu dziecko potrafi określić, czym jest życzliwość w stosunku do drugiego człowieka dziecko prawidłowo układa usta w wypowiadaniu określonych sylab dziecko potrafi prawidłowo rozwiązać zagadki Metody pracy z dziećmi: rozmowa tłumaczenie naśladownictwo inscenizacja ilustracyjna wiersza aktywność ruchowa Formy pracy: Praca indywidualna Pomoce dydaktyczne: Ilustracje do wiersza Heleny Szayerowej W dzień Wigilii Ilustracja przedstawiająca rodzinę wokół choinki 6 sylwet paczek z prezentami w 6 kolorach (na odwrotnej stronie ilustracje prezentów) 6 kartoników z zagadkami (Weronika Kostecka) do paczek z prezentami, zagadka do odpowiedniego koloru prezentu (lalka, narty, telefon, korale, buty, samolot) lusterka

Przebieg zajęć: 1. Zabawa orientacyjno-porządkowa Saneczkarze - dzieci "saneczkarze" w siadzie, nogi w lekkim rozkroku - każdy ma przed sobą duży klocek (przeszkoda) - Wykonują ruchy zgodnie z poleceniem - przeszkoda z lewej strony, z prawej strony, z przodu - układają klocek na wskazanym miejscu - następnie klocek kładą za sobą - saneczkarze" przechylają się w tył, na lewą stronę, na prawą stronę, przewracają się na lewą stronę, na prawą stronę - dzieci kładą się na lewym boku, na prawym boku 2. Ilustracja wiersza W dzień Wigilii Halina Szayerowa W dzień Wigilii, od rana, nim wieczór nastanie, ludzie chodzą po ulicy zaaferowani. Przez dzień cały niestrudzenie tłum płynie jak strumień Każdy dźwiga mnóstwo paczek, ledwie może unieść! Dzieci stają przy wystawach, gdzie zabawek pełni, myśląc czy się z pierwszą gwiazdą ich marzenia spełnią? W dzień Wigilii dookoła odświętny już nastrój, a ten nastrój się udziela i ludziom i miastu. Na choinkach gęsty śnieg pod nogi się ściele, ale nie od bieli śniegu ludziom jest weselej! Dzień Wigilii to niezwykły sobie dzień jak co dzień! W każdym sercu, wierzcie mi, życzliwość się rodzi. I choć ludzie w dzień Wigilii tacy zagonieni, mają Uśmiech i z kimś drugim pragną go wymienić!

3. Rozmowa - rozmowa z dziećmi na temat wiersza Dlaczego ludzie przed świętami są bardzo zabiegani i przejęci? Jakie zakupy robią ludzie z okazji świąt? Jakie marzenia mają dzieci przed świętami? Co tworzy świąteczny nastrój? Dlaczego ludziom przed świętami jest wesoło? Co to znaczy, że ktoś jest życzliwy? Co to znaczy, że w sercach ludzi rodzi się życzliwość? W jaki sposób można z kimś wymienić uśmiech? 4. Zabawa z lusterkiem - każde dziecko otrzymuje lusterko - dzieci w trakcie wykonywania poleceń przegląda się w nim Dzieci uśmiechają się robiąc szeroki uśmiech, mały uśmieszek Dzieci śmieją się głośno wypowiadając sylaby: ha, ha, ha, ho, ho, ho, he, he, he, hi, hi, hi 5. Rozwiązywanie zagadek - na tablicy umieszczona jest ilustracja choinki, a wokół niej znajduje się 6 postaci (mama, tata, syn, córka, babcia, dziadek) oraz 6 sylwet prezentów - zadaniem dzieci jest wymienienie poszczególnych członków rodziny - dla każdej z tych postaci pod choinką leży prezent, a żeby przekonać się, jakie są to prezenty należy wylosować kartoniki z zagadkami, których rozwiązaniem jest nazwa prezentu LALKA Co to za zabawka kto z was powie Co wygląda zupełnie jak człowiek? Jak chłopiec, dziewczynka lub bobas.. Kto jej nazwę odgadnie i poda? NARTY Gdy na ziemi śnieg się bieli Jak na niebie białe chmurki, Przypinamy je do butów I zjeżdżamy na nich z górki! TELEFON Gdy zadzwonić chcesz do babci, Bo masz coś do powiedzenia, To korzystasz wtedy z tego urządzenia.

Wybierasz babciny numer, Przykładasz słuchawkę do ucha, A po chwili słyszysz: Tak, słucham? BUTY Na obcasach albo płaskie, na rzepy lub sznurowanie, Tenisówki lub pantofle na klamerki zapinane, W lecie klapki lub sandały, a gdy pada to kalosze! Co dzień wkładasz je na nogi. O czym mowa? Zgadnij, proszę! SAMOLOT Zgadnij, co to za maszyna, Która ptaka przypomina. Wzbija się wysoko w chmury. Lecą w nim pasażerowie, Podziwiając ziemię z góry. KORALE Na niteczkę nawleczone Kulki żółte lub czerwone. Gdy zawiesić je na szyi, Wyglądają doskonale. Czy już wiecie, moi mili, Co to jest! To są - po rozwiązaniu zagadki nauczycielka odkrywa prezent w odpowiednim kolorze - dzieci wskazują dla kogo jest on przeznaczony - wszystkie dzieci dzielą wyraz na sylaby - dzieci zdolne (chętne) wyróżniają głoskę w wyrazie w nagłosie 6. Zabawa na zakończenie Ludzie do ludzi - dzieci swobodnie poruszają się po Sali przy wesołej, skocznej muzyce (utwór 25) - na hasło: Ludzie do ludzi dzieci dobierają się parami i witają się zgodnie z poleceniami: witamy się stopami, plecami, ramionami, kolanami, głowami itp. - podziękowania dzieciom za udział we wspólnej zabawie

W dzień Wigilii W dzień Wigilii, od rana, nim wieczór nastanie, ludzie chodzą po ulicy zaaferowani. Przez dzień cały niestrudzenie tłum płynie jak strumień Każdy dźwiga mnóstwo paczek, ledwie może unieść! Dzieci stają przy wystawach, gdzie zabawek pełni, myśląc czy się z pierwszą gwiazdą ich marzenia spełnią? W dzień Wigilii dookoła odświętny już nastrój, a ten nastrój się udziela i ludziom i miastu. Na choinkach gęsty śnieg pod nogi się ściele, ale nie od bieli śniegu ludziom jest weselej! Dzień Wigilii to niezwykły sobie dzień jak co dzień! W każdym sercu, wierzcie mi, życzliwość się rodzi. I choć ludzie w dzień Wigilii tacy zagonieni, mają Uśmiech i z kimś drugim pragną go wymienić!