PROGRAM EDUKACYJNY DLA PRZEDSZKOLI Pogromcy zarazków. Bogumiła Litwińska PORADNIK DLA NAUCZYCIELA. Gabriela Gajewska SCENARIUSZE ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU



Podobne dokumenty
Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w m. st. Warszawie METODYKA PROGRAMU WIĘCEJ WIEM MNIEJ CHORUJĘ

Światowy Dzień Mycia Rąk

PROGRAM PROFILAKTYCZNY BEZPIECZNY I ZDROWY PRZEDSZKOLAK

SZKOŁA PODSTAWOWA II Etap Edukacyjny: Klasy IV-VI Przyroda Czas realizacji materiału

Bakterie - organizmy wywołujące choroby

PROGRAM PROFILAKTYCZNY GMINNEGO PRZEDSZKOLA NR 1 W CHEŁMIE ŚLĄSKIM ZAGADNIENIE PROGRAMU: BEZPIECZNE ZACHOWANIA W DOMU

W hali produkcyjnej zakładów przetwórstwa rybnego

Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2015

PROGRAM PROFILAKTYCZNY Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 Miejskiego Przedszkola Samorządowego im. J. Brzechwy w Mławie.

Cele i harmonogram warsztatów

SZKOLENIE DOTYCZĄCE PROFILAKTYKI GRYPY SEZONOWEJ I NOWEJ GRYPY A(H1N1)

Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie PION PIELĘGNIARSKI, SALOWYCH, DIETETYCZEK, REHABILITANTÓW, LEKARZY Kraków ul.

PIERWSZY DZWONEK. Program edukacyjny opracowany w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych Nie!

ZAPEWNIJ BEZPIECZNĄ ZABAWĘ TWOJEMU DZIECKU OPRACOWANIE:

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Odporność wzmacniamy, bo o zdrowe żywienie i higienę dbamy w Miejskim

Prezentacja zasad przechowywania żywności i przygotowywania posiłków w sposób bezpieczny, zalecanych przez WHO oraz wyników sondy "Co wiesz o swoim

ODNIESIENIA DO PODSTAW PROGRAMOWYCH WIEDZA DO ZDOBYCIA. Escherichia coli

Zakażenia wywołane przez paciorkowce z grupy A. Informacje dla pacjentów

WSKAZOWKI DOTYCZACE UNIKANIA ZARAZENIA PTASIA GRYPA

Akademia Zdrowego Przedszkolaka. Sprawozdanie z akcji PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA. Przedszkole Nr 4 w Lublinie

PROGRAM PROFILAKTYKI W PRZEDSZKOLU MOJE BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE 2016/2017

NIE DAJ SIĘ GRYPIE CO MOGĘ ZROBIĆ, ABY OCHRONIĆ SIEBIE I INNYCH PRZED GRYPĄ? Kolumna 1 Kolumna 2 Kolumna 3. Wiersz 1 Wiersz 2 Wiersz 3 Wiersz 4

Innowacja pedagogiczna

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łodzi Przedszkole Miejskie nr 21 Łódź

ABY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO ZACHOROWANIA NA PTASIĄ GRYPĘ

Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia chorób zakaźnych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Zatrucia bakteriami z rodzaju Salmonella

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

i form pracy (pokaz, praktyczne działanie, komunikacja alternatywna, metody audiowizualne, metody aktywizujące).

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Informacje dla pacjentów

MÓW DZIECKU, ŻE JEST DOBRE, ŻE MOŻE, ŻE POTRAFI. Janusz Korczak

Salmonella na śniadanie

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI W SEZONIE LETNIM INFORMACJE DLA KONSUMENTÓW

DOBRA PRAKTYKA HIGIENICZNA. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Powiecie Warszawskim Zachodnim

Fragment darmowy udostępniony przez Wydawnictwo w celach promocyjnych. EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDAŻY!

KODEKS PRZEDSZKOLAKA

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

PROGRAM PROFILAKTYCZNY. "Moje bezpieczeństwo i zdrowie"

Co robić, aby dzieci wiedziały,

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki. i uwagi o realizacji

PROCEDURA ZAPEWNIENIA WŁAŚCIWEGO STANU HIGIENY POPRZEZ PROWADZENIE

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Bezpieczny pobyt dziecka w oddziałach przedszkolnych

NUMER SPECJALNY MIESIĘCZNIK GDZIE BYŁY I CO ROBIŁY TWOJE RĘCE?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

PROGRAM PROFILAKTYCZNY PRZEDSZKOLE LOGICUS W ROKIETNICY

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.

Program profilaktyki. Niepublicznego Przedszkola Fundacji Familijny Poznań. Leonardo. Dbam o moje zdrowie i bezpieczeństwo

PROGRAM PROFILAKTYKI PRZEDSZKOLE LOGICUS W ROKIETNICY

Przedszkolak pełen zdrowia. Raport z edycji zimowej

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM W P U B L I C Z N Y M P R Z E D S Z K O L U W R Z E Z A W I E

Zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia wpływające na. potęgowanie i umacnianie zdrowia

ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR.1 HAPPY KIDS W KAMIEŃCU WROCŁAWSKIM NA ROK 2013/2014

Ramowy rozkład dnia w Publicznym Przedszkolu w Kobiernicach

Portfolio Plan daltoński Gr I

Badanie na obecność pałeczek CPE Informacje dla pacjentów

PROGRAM PROFILAKTYKI Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4 w Krakowie Samorządowe Przedszkole Nr 55

Sprawozdanie z realizacji programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem: Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu w Miejskim Przedszkolu

Zadania priorytetowe:

Procedury dotyczące bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu dzieci w Przedszkolu Nr 23 Stokrotka w Koszalinie ul.

HIGIENA RĄK PROCEDURA (WZÓR) 1. CEL Celem procedury jest opisanie wytycznych dotyczących zasad higieny rąk dla pracowników medycznych.

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

ń Ż Ń Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia PSSE Brzesko - Barbara Jewiarz

Ramowy rozkład dnia w Publicznym Przedszkolu w Kobiernicach

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU IMPREZY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr puzzle edukacyjne Mój dzień

Metoda projektów badawczych Dzieci zdobywają wiedzę o otaczającym świecie i nabywają umiejętności poprzez doświadczanie, eksperymentowanie,

PROGRAM PROFILAKTYCZNY PRYWATNEGO PRZEDSZKOLA MAGDALENA JAKUBIAK

Podsumowanie ankiety dotyczącej wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej dzieci

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Sprawozdanie z realizacji zadania 3 Szczotka, pasta, kubek higiena osobista każdego dnia.

GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ?

Program profilaktyczny Przedszkola Publicznego w Suchożebrach Rok szkolny 2015/2016

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2018/2019. TREŚCI METODY EFEKTY TERMINY ODPOWIEDZIALNI 1.Zachęcanie rodziców do dbania o prawidłowy rozwój dziecka

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

PROFILAKTYKA PRZECIW GRYPIE

Polish Patients with MRSA. Informacja dla pacjentów cierpiących na MRSA

CZYM BĘDĄ ZAJMOWAĆ SIĘ MOTYLKI W LISTOPADZIE?

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

4 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o grypie

Zdrowy, bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

PROGAM PROFILAKTYCZNY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RUDNIE

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Scenariusz nr 37 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII r. Grupy3,4-5,5,6 latki. Tematyka kompleksowa:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Badania przesiewowe w kierunku MRSA

rozwija się emocjonalnie i społecznie, współpracuje z dziećmi i nauczycielem, rozwija pamięć, myślenie, spostrzegawczość,

Transkrypt:

PROGRAM EDUKACYJNY DLA PRZEDSZKOLI Pogromcy zarazków Bogumiła Litwińska PORADNIK DLA NAUCZYCIELA Gabriela Gajewska SCENARIUSZE ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU

Program edukacyjny Pogromcy zarazków stanowi integralną część kampanii Pogromcy zarazków prowadzonej przez markę Dettol we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego Państwowym Zakładem Higieny. Opracowanie graficzne: 2b artgencja Rysunki: Dorota Sobota Koordynacja programu: Multi Communications Sp. z o.o. Druk i oprawa: InnerWorkings Polska Sp. z o. o. Wydanie pierwsze, Warszawa 2012 2

PORADNIK DLA NAUCZYCIELA Autor: dr hab. n. med. Bogumiła Litwińska, prof. nadzw. NIZP-PZH O Autorce: Kierownik Zakładu Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Wstęp Pogromcy zarazków to program edukacyjny, który został przygotowany z myślą o przedszkolakach (3-, 4- i 5-latkach) z całej Polski. Jego podstawo wym celem jest praktyczne wprowadzenie zagadnień związanych z higieną i ochroną przed zarazkami. Organizatorom zależy na kształtowaniu i utrwalaniu właściwych postaw higienicznych poprzez uświadamianie dzieciom, rodzicom i wychowawcom zagrożeń, jakie stanowią dla zdro wia chorobotwórcze zarazki, z którymi stykamy się na co dzień. Zajęcia dla dzieci zostały dostosowane do trzech grup wiekowych i możliwości poznawczych dzieci. Nauka odbywa się poprzez zabawę. Przedszkolaki mają szansę utrwalić nawyk prawidłowego mycia rąk, ucząc się specjalnie dla nich przygotowanego wierszyka. Podczas zajęć dowiedzą się dlaczego, jak długo i w jakich sytuacjach należy myć ręce. Poznają także zarazki i miejsca, w których jest ich najwięcej. Konkurs Mali pogromcy zarazków to fakultatywna część projektu, w trakcie której dzieci pod opieką wychowawcy będą miały okazję pochwalić się wiedzą zdobytą podczas lekcji. 3PORADNIK DLA NAUCZYCIELA

Zarazki Zarazki są głównymi bohaterami programu edukacyjnego Pogromcy zarazków. Jest to termin używany do opisania maleńkich organizmów, nazy wanych drobnoustrojami, takich jak bakterie, wirusy i grzyby. Znajdują się one wszędzie wokół nas: w powietrzu, wodzie, glebie, żywności, roślinach i na różnych powierzchniach. Roznoszone mogą być przez owady, zwierzęta oraz ludzi. Podczas gdy niektóre drobnoustroje mogą być nieszkodliwe dla ludzi, kontakt z innymi, które są chorobotwórcze dla człowieka, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Każdego dnia, w każdym miejscu narażeni jesteśmy na styczność z chorobo twórczymi drobnoustrojami, które są wszechobecne. Ważne jest więc zwrócenie uwagi na miej sca i sytuacje, w których mogą one zagrozić nam i naszym dzieciom. PORADNIK DLA NAUCZYCIELA Zarazki a zdrowie Badania wykazały, że złe nawyki higieniczne dorosłych są główną przyczyną chorób biegunkowych u najmłodszych dzieci. Do 5 roku życia przebieg zakażeń przewodu pokarmowego może być bardzo ciężki. Każdego roku na świecie z powodu biegunek umiera od 3,5 do 4 mln dzieci w tej grupie wiekowej. W 2003 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, dotyczący epidemicznego występowania zakażeń przewodu pokarmowego, który wykazał, że 69% tych zakażeń było skutkiem przenoszenia zarazków poprzez zanieczyszczone ręce i powierzchnie. A 80% wszystkich infekcji wywoływanych jest właśnie przez brudne ręce. Na dłoniach człowieka całkowita liczba komórek bakterii może wahać się od 40 tys. do 5 mln na cm kw. Część z nich wchodzi w skład tzw. fizjologicznej mikroflory skóry, ale znajdują się tam także chorobotwórcze bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, które przedostały się na ręce po zetknięciu z zanieczyszczoną powierzchnią. Przez ręce są przenoszone m.in. rotawirusy i norowirusy odpowiedzialne za biegunki, gronkowiec złocisty powodujący zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe, pałeczki Salmonella, Shigella, patogenne Escherichia coli, jaja tasiemca i owsika. Zakażenia i zatrucia pokarmowe, powodowane przez te drobnoustroje określane są jako choroby brudnych rąk. Higiena rąk Zarazki obecne na rękach z łatwością przenoszone są na wszystko, z czym masz kontakt w domu i poza nim. Dotykając różnych powierzchni, zabieramy znajdujące się na nich drobnoustroje i zostawiamy swoje bakterie i wirusy. Jednorazowy kontakt z powierzchnią skażoną drobnoustrojami powoduje przeniesienie od 100 do 10 tys. komórek zarazków. Najłatwiej do skóry przylegają pałeczki E. coli, Salmonella, gronkowiec 4

złocisty oraz rhino- i rotawirusy. Drobnoustroje z dłoni poprzez dotyk mogą przenieść się na kolejne osoby i różne powierzchnie. Łatwiej przylegają do rąk wilgotnych niż do suchych, dlatego bardzo ważne jest staranne osuszenie dłoni po ich umyciu. Jedną z najtańszych i najbardziej efektywnych metod walki z zakażeniami przenoszonymi na zanieczyszczonych dłoniach jest mycie rąk wodą z mydłem, najlepiej antybakteryjnym (lub żelem dezynfekującym, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody). Nie zmienia ono zasa dniczo składu flory fizjologicznej skóry, może natomiast całkowicie usunąć z jej powierzchni drobnoustroje chorobotwórcze. Jak wykazały badania, mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90%. Kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób. Powinniśmy pamiętać o umyciu rąk zawsze: po powrocie do domu z pracy, ze sklepu lub po podróży koleją, czy środkami komunikacji miejskiej; przed przygotowywaniem posiłku, a szczególnie po przyrządzeniu potraw z mięsa, drobiu lub ryb; przed przystąpieniem do posiłku oraz karmienia dzieci; po skorzystaniu z toalety; po czynnościach porządkowych i wyrzuceniu śmieci; po zabawie ze zwierzętami i po porządkowaniu kuwet; Zdrowy Dom po tym, jak zakrywamy dłońmi nos i usta w czasie kaszlu i kichania oraz po użyciu chusteczki do nosa; po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu; po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie, zmianach skórnych; po zmianie pieluszki u dziecka lub osoby chorej; po kontakcie z krwią, wymiocinami lub wydalinami (moczem, kałem). Aby chronić siebie i rodzinę przed zarazkami, należy poznać miejsca, w których mogą się one znajdować w bardzo dużych ilościach. Miejsca szczególnie narażone na kolonizowanie zarazków Pamiętajmy, aby myć i dezynfekować miejsca często dotykane oraz te, na których występują zarazki. To przede wszystkim: blaty kuchenne, deski do krojenia, lodówki, zlewozmywaki i kosze na śmieci; ścierki i gąbki do zmywania; spłuczki toalety, krany, klamki i inne uchwyty; klawiatury komputerów, telefonów, urządzenia dotykowe, piloty; pomieszczenia, w których często panuje wilgoć, jak łazienka, a w niej wanny czy kabiny prysznicowe (powinny być dobrze wentylowane i wietrzone); miejsca, gdzie przebywają zwierzęta. 5PORADNIK DLA NAUCZYCIELA

Higiena żywności i kuchni Nie zapominajmy o tym, że zarazki znajdujące się w surowym mięsie, rybach, jajach, na brudnych warzywach i owocach można łatwo rozprzestrzenić poprzez ręce na różne powierzchnie kuchenne. Robimy to, przygotowując posiłki, kiedy mamy kontakt z wymienionymi produktami, a następnie dotykamy naczyń, desek do krojenia, blatów kuchennych, zlewozmywaka. Są one idealnym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Zarazki rozprzestrzeniamy także, używając ścierki do rąk bezpośrednio po kontakcie z zanieczyszczoną żywnością czy przecierając zmywakiem blaty. Miej scem, na którym znajduje się duża ilość bakterii, jest często pomijany przy myciu uchwyt do otwierania lodówki zarazki gromadzą się tam, gdy wkładamy surowe mięso, a następnie tą samą ręką otwieramy i zamykamy lodówkę. PORADNIK DLA NAUCZYCIELA myciu rąk przed przyrządzaniem posiłków oraz każdorazowo po kontakcie z surową żywnością (mięso, ryby, drób, jaja itd.); wycieraniu do sucha powierzchni i naczyń kuchennych (wilgoć ułatwia namnażanie się bakterii i grzybów); przechowywaniu jedzenia we właściwej temperaturze i zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu; utrzymywaniu czystości w lodówce i przestrzeganiu, aby temperatura w niej wynosiła 0-4 C. Niska temperatura nie zabija zarazków, ale w znacznym stopniu zwalnia proces ich rozmnażania; Dlatego, aby kuchnia była czysta i bezpieczna, należy pamiętać o: myciu blatów kuchennych, desek do krojenia i innych narzędzi kuchennych, które miały kontakt z surową żywnością; używaniu jednorazowych ściereczek lub regularnym praniu i dezynfekcji ścierek nawet czyste ręce wytarte brudną ścierką stają się ponownie siedliskiem zarazków; opróżnianiu, myciu i dezynfekcji kosza na śmieci. Pełen kosz przyciąga insekty, które przenoszą zarazki i stanowi również idealne miejsce do namna ża nia się bakterii. Dla utrzymania czystości warto używać kosza z pokrywą i stosować wymienne worki foliowe. Pamiętajmy! Brudna kuchnia to miejsce wysokiego ryzyka szerzenia się zakażeń pokarmo wych. Zadbajmy o czystość powierzchni, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Myjmy i dezynfekujmy ręce po kontaktach z produktami, które mogą zawierać drobnoustroje chorobotwórcze! 6

Higiena łazienki Łazienka jest miejscem sprzyjającym utrzymywaniu się wilgoci, co ułatwia rozwój bakterii i grzybów pleśniowych, które stanowią potencjalne źródło zakażenia dla jej użytkowników. Aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia drobnoustrojów znajdujących się w tym pomieszczeniu, należy pamiętać o pewnych zasadach, a mianowicie: systematycznie, po każdym użyciu, myć wannę, umywalkę oraz kabinę prysznica; utrzymywać w czystości klamki, krany, glazurę wokół wanny i umywalki; wietrzyć pomieszczenie w celu zapobiegania kondensacji wilgoci; nie używać szmatek i gąbek przeznaczonych do sprzątania łazienki w innych częściach domu, a szczególnie w kuchni; Pupile i zwierzęta domowe Musimy pamiętać o tym, że nasze zwierzęta domowe mimo zapewnienia im wymaga nych szczepień oraz utrzymywania ich w czystości, posiadają florę bakteryjną, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania: myciu rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami; regularnym myciu misek zwierząt i naczyń służących do przygotowywania im jedzenia; Przestrzeń miejska jeśli dziecko korzysta z nocnika, należy umieścić go na łatwo czyszczącej się twardej powierzchni. Bezwzględnie należy opróżniać zawartość do toalety, nie do umywalki, oraz myć i dezynfekować nocnik po użyciu. Należy też zwracać dziecku uwagę, których części nocnika może dotykać; regularnie myć i dezynfekować muszlę i deskę sedesową. przechowywaniu psich i kocich misek w oddzielnym miejscu, nie razem z naczyniami kuchennymi; niepozwalaniu zwierzętom na lizanie nas po twarzy. Wychodząc z domu, także powinniśmy pamiętać, że na zewnątrz będziemy mieli do czynienia z zarazkami. Szczególnie przestrzeń miejska zwiększa ryzyko kontaktu z chorobotwórczymi bakteriami i wirusami. Miejscami dużej kolonizacji zarazków są przedmioty i urządzenia dotykane przez wiele osób, a więc klawiatury bankomatów, poręcze schodów, wózki i koszyki na zakupy w sklepach, stoliki i siedzenia w strefach publicznych. Centrum handlowe to także nie najlepsze miejsce na spacer z dziećmi klimatyzowane pomieszczenia, zamknięty obieg powietrza oraz nagromadzenie wielu osób zwiększa ryzyko infekcji. 7PORADNIK DLA NAUCZYCIELA

Przez komunikację miejską również przewija się codziennie wiele osób, dotykając tych samych poręczy, uchwytów, kasowników czy siedzeń. Starajmy się możliwie ograniczyć kontakt z tymi powierzchniami oraz myć ręce po wyjściu z autobusu, tramwaju czy pociągu. Bezwzględnie ręce należy myć po skorzystaniu z toalety publicznej oraz przed jedzeniem w barach, restauracjach i punktach z szybkimi przekąskami. Siedliskiem drobnoustrojów są także pieniądze, które przekazywane są do wielu rąk. Badania wykazały, że więcej zarazków gromadzi się na banknotach niż na monetach. Jak można ograniczyć ryzyko? PORADNIK DLA NAUCZYCIELA Na spacery zabieraj ze sobą antybakteryjny żel do rąk, którego możesz używać, kiedy nie ma dostępu do wody. Przyda się w centrum handlowym, zoo, na placu zabaw czy podczas podróży. Kiedy jesteś poza domem, np. na spacerze, w autobusie lub w innym miejscu, i zaistnieje potrzeba umycia rąk, a możesz mieć z tym problem, wówczas możliwe jest zastosowanie preparatu antybakteryjnego (np. w postaci żelu, na bazie alkoholu) do dezynfekcji rąk, który wystarczy dobrze wetrzeć w dłonie, aby pozbyć się niebezpiecznych drobnoustrojów. Zawsze myj ręce po powrocie z pracy, ze spaceru, z zakupów. Pamiętaj! Aby zachować zdrowie, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny! Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Bądź dobrym przykładem i myj dokładnie ręce zawsze, gdy jest to potrzebne! 8

SCENARIUSZE ZAJĘĆ Autor: mgr Gabriela Gajewska O Autorce: Mgr Gabriela Gajewska, nauczyciel dyplomowany Kolegium Nauczycielskiego w Warszawie, ekspert MEN do spraw awansu zawodowego, wykładowca w studium pedagogicznym, autorka fachowych artykułów oraz książek edukacyjnych dla uczniów. Wstęp Najlepszym sposobem zachowania zdrowia jest troska o nie, zatem przestrzeganie codziennie zasad zdrowego żywienia, higieny i czynnego wypoczynku. Osobami odpowiedzialnymi za zdrowie najmłodszych są nie tylko rodzice, opie kunowie i wychowawcy, ale przede wszystkim same dzieci. Proponowane scenariusze zajęć wprowadzają przedszkolaki w problematykę właściwych zachowań prozdrowotnych oraz uczą podstaw higieny. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci z grup 3-, 4-, 5-latków. Zawierają pomysły metodyczne, które sprzyjają lepszemu zrozumieniu przez przedszkolaki zaga d nień związanych z higieną, brudem i zarazkami. Pozwalają poprzez różne działania (zabawę, eksperymenty, gry ruchowe, zajęcia plastyczne) w łatwy sposób, nabyć umiejętności dbania o własne zdrowie. Uczą aktywnie zdobywać wiedzę związaną z rozprzestrzenianiem się zarazków, które mogą wywoływać choroby. Zawierają propozycje ćwiczeń praktycznych jakich sytuacji unikać, aby pozostać zdrowym i jak skuteczne myć ręce. Treści zajęć wynikają z podstawy programowej i wpisują się w program treningu czystości, który wdrażany jest już u najmłodszych dzieci w przedszkolu. Przedszkolaki pod okiem wychowawcy trenują staranne mycie rąk, przy tym recytują wierszyk, który jest spisem czynności, jakie należy wykonać, aby mycie można było uznać za prawidłowe. Nieodzowna jest także współpraca z rodzicami, ponieważ to oni biorą aktywny udział w kształtowaniu właściwych postaw zdrowotnych swoich dzieci, a najprostszą nauką jest naśladownictwo. Wspólne mycie rąk w domu i recytowanie wierszyka z pewnością będzie sprzyjało kształtowaniu nawyku czystych rąk, a tym samym chroniło rodzinę przed infekcjami, których źródłem są zarazki zbierane na dłoniach. Mam nadzieję, że nauka połączona z zabawą będzie dla dzieci dobrym sposobem nabywania ważnej wiedzy i umiejętności praktycznych, które wykorzystają w swoim codziennym życiu. 9SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 3-LATKÓW Scenariusz SCENARIUSZE ZAJĘĆ Temat: Rymowankę znam, jak dobrze rączki umyć mam. Cele ogólne: Kształtowanie nawyków dbania o zdrowie. Cele operacyjne: Przedszkolak; uczy się prawidłowego mycia rąk doskonali sprawność manualną rozwija zmysł dotyku i węchu Rodzic; współdecyduje o wartości zajęć Metody pracy: aktywizująca wyjaśniająca praktycznego działania Formy pracy: indywidualna zespołowa Środki dydaktyczne i materiały: mydełka w kostce, mydła w płynie, karta pracy nr 1 i 2 skopiowana dla każdego przedszkolaka, ręczniki, farby, pędzle, ołówki, gąbka, grzebień, pasta do zębów, karta pracy numer 8 dla nauczyciela. Przebieg zajęć 1. Dzieci siadają w okręgu na dywanie. Nauczyciel kładzie przed dziećmi wore czek z mydłami w kostce i mydłem w płynie. Zadaniem przedszkolaków jest odgadnięcie poprzez dotyk, co znajduje się w środku. Maluchy dotykają i głośno opisują przedmioty znajdujące się w woreczku. 2. Po odgadnięciu oglądają mydełka i odpowiadają na pytania nauczyciela: do czego służy mydełko? gdzie jest jego miejsce w domu? do czego używane jest w przedszkolu? 3. Nauczyciel opowiada, jak ważne jest częste mycie rąk. Zaznacza, że zarazki z dłoni, chociaż ich nie widać, można usunąć tylko przez dokładne wykonywanie określonych czynności z użyciem mydła. 4. Ćwiczenia prawidłowego mycia rąk (karta pracy nr 8). Nauczyciel na niby nakłada mydło na dłonie dzieci, prosi o powtarzanie po nim rymowanki i wykonywanie czynności, o których jest mowa w wierszyku: 10

O zdrowie dbam. Jak to robię, powiem wam. Wcieram mydło w obie ręce, między palce, młynek kręcę - tak, zarazki z nich spłukuję I dlatego mniej choruję. 5. Dzieci siadają przy stoliczkach i malują farbami wypełniając kontury mydełka w płynie i kostce. Każde dziecko ma przed sobą odbitą kartę pracy nr 2. Nazywają kolory, których użyły w swojej pracy. Nauczyciel pomaga w prawidłowym nazwaniu kolorów. 6. Po zakończeniu malowania dzieci przechodzą do łazienki. Myją ręce mydłem i wodą, powtarzając kilka razy rymowankę. Nauczyciel rozpoczyna wierszyk, a przed szkolaki kończą. Nauczyciel przypomina o dokładnym wytarciu rąk. 7. Sprawdź, czy ten zapach znasz. Przedszkolaki przykładają swoje ręce do nosa próbują rozpoznać, jaki zapach mydełko pozostawiło na ich dłoniach. 8. Zabawa ruchowa przy muzyce. Wiem, co z tym robić mam. Dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki, gdy muzyka milknie, zatrzymują się. Nauczyciel pokazuje przedmioty związane z higieną ciała (gąbka, mydło, grzebień, pasta do zębów), a dzieci wykonują czynności związane z użyciem przedstawionej rzeczy. Kiedy pojawia się mydło, dzieci odtwarzają czynność dokładnego mycia rąk. SCENARIUSZE ZAJĘĆ 9. Przedszkolaki siadają przy stolikach i na karcie pracy nr 1 próbują z pomocą nauczyciela odrysować kontur swojej dłoni. Prace zabiorą do domu i opowiedzą rodzicom, czego się nauczyły dziś w przedszkolu. Poproszą rodziców o dokoń cze nie zadania według polecenia na karcie pracy. 11

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 4-LATKÓW Scenariusz SCENARIUSZE ZAJĘĆ Temat: Mydło jest w łazience, myję nim ręce. Cele ogólne: Kształtowanie nawyków dbania o zdrowie. Cele operacyjne: Przedszkolak; dowiaduje się, skąd na rękach zarazki uczy się prawidłowego mycia rąk nazywa przybory używane do pielęg nacji rąk Rodzic; współdecyduje o wartości zajęć Metody pracy: aktywizująca wyjaśniająca praktycznego działania Formy pracy: indywidualna zespołowa Środki dydaktyczne i materiały: mydło, karta nr 1,4 i 7 pracy dla każdego przedszkolaka, ręczniki, kredki, pojemnik z farbą plakatową, karta pracy numer 8 dla nauczyciela. Przebieg zajęć 1. Dzieci siadają na dywanie. Nauczyciel zadaje przedszkolakom zagadkę. Co to jest pieni się, pachnie, stoi w łazience i często myjesz nim ręce? (Odp. mydło). 2. Po podaniu prawidłowej odpowiedzi, Nauczyciel rozmawia z dziećmi o tym, jak często myją ręce, czy robią to szybko, czy obficie mydlą dłonie i dokładnie wycierają ręcznikiem. 3. Nauczyciel opowiada, dlaczego należy często myć dłonie. (Odp. Bo nimi dotykamy różnych rzeczy i zbieramy na nie zarazki, które powodują choroby). Jako przykład, jak zarazki przyklejają się do rąk, pokazuje własną dłoń po przyłożeniu jej do pojemniczka z farbą plakatową. Wyciera suchą chusteczką, a dzieci obserwują, czy wszystko udało się wytrzeć. 4. Rozmowa kierowana na temat sposobów dokładnego umycia rąk. Przedszkolaki podają różne propozycje. Naśladują sposób mycia rąk demonstrowany przez nauczyciela (karta pracy numer 8). 12

5. Dzieci przechodzą do stoliczków. Nauczyciel podaje polecenie: pomalujcie kredkami tylko te przybory, które są używane do pielęgnacji rąk. Uzupełniają samodzielnie kartę pracy nr 7 (mydło, pilniczek, nożyczki, ręcznik, cążki). 6. Ćwiczenia naśladowcze: Na placu zabaw. Przedszkolaki wychodzą na środek sali i przedstawiają za pomocą gestów określone czynności np. odbijanie piłki, lepienie babek z piasku, podskoki, jazdę na rowerze... 7. Nauczyciel zaprasza dzieci do stoliczków, rozdaje karty pracy nr 4. i czyta wierszyk Wszędobylski Krzyś Stawiałem babki w piaskownicy Trzymałem koło kierownicy Azorka objąłem wpół Po zjeżdżalni pomknąłem w dół Co teraz zrobić mam? Nie wiem sam. Dzieci zastanawiają się, gdzie Krzyś zebrał na rękach zarazki i czy powinien je umyć. Łączą kreską brudne ręce Krzysia z mydłem. SCENARIUSZE ZAJĘĆ 8. Nauczyciel rozdaje kartę pracy nr 1. Przedszkolaki odrysowują kontur swojej dłoni. Prace zabiorą do domu i opowiedzą rodzicom, czego się nauczyły dziś w przedszkolu. Poproszą rodziców o dokończenie zadania według polecenia na karcie pracy. 13

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 5-LATKÓW Scenariusz SCENARIUSZE ZAJĘĆ Temat: Z mydłem każdy za pan brat. Cele ogólne: Kształtowanie nawyków dbania o zdrowie. Cele operacyjne: Przedszkolak; dowiaduje się, jak zarazki przenoszą się przez brudne ręce wie, co robić by ustrzec się chorób ćwiczy spostrzegawczość Rodzic; współdecyduje o wartości zajęć Metody pracy: aktywizująca wyjaśniająca praktycznego działania Formy pracy: indywidualna zespołowa Środki dydaktyczne i materiały: mydełko, karta pracy nr 1, 3, 5, 6 dla każdego przedszkolaka, ręczniki, ołówki, kredki, konfetti, trzy pudełka do wsypania konfetti (w każdym pojemniku inny kształt lub kolor), mokra gąbka, karta pracy numer 8 dla nauczyciela. Przebieg zajęć 1. Obserwacja kierowana Czy mam czyste ręce? Nauczyciel zaprasza dzieci na środek sali do pojemnika z zabawkami. Proponuje, aby każde wzięło do ręki zabawkę, potem zamieniło ją z sąsiadem i za każdym razem sprawdziło, czy ręce pozostały czyste. 2. Praca z kartą nr 3 (ręka na klawiaturze komputera). Nauczyciel wyjaśnia, że na rękach mamy dużo zarazków, chociaż ich nie widzimy. Zbieramy je na dłonie również z klawiatury komputera, telefonu, poręczy. Dzieci zamalowują miejsca, w których zarazki chętnie się gromadzą. 3. Udział w doświadczeniu: Jak zarazki lubią łapki? Nauczyciel stawia na stoliku trzy pojemniki z konfetti i wilgotną gąbkę. Przedszkolaki przykładają rękę do gąbki, a następnie wkładają kolejno do pojemników raz rękę suchą, raz wilgotną. Oglądają dłonie opowiadają, co zauważyły. 4. Mycie rąk. Nauczyciel zaznacza, jak ważne jest częste i dokładne mycie rąk. Przedszkolaki powtarzają po nauczycielu czynności związane z etapami starannego mycia rąk (karta pracy numer 8). 14

5. Pląs Czyste ręce to zdrowie (do melodii Poszło dziewczę po ziele ). Dzieci poruszają się w kole, śpiewają i wykonują pokazywane przez nauczyciela gesty. Przedszkolaczek o tym wie o tym wie o tym wie czyste ręce to zdrowie to zdrowie jest Mydło w dłoniach pieni się i zarazki goni zeń chlapu, chlap chlapu, chlap z mydłem jestem za pan brat 6. Na podstawie kart pracy nr 5 (plac zabaw) i nr 6 (w toalecie) przedszkolaki oceniają zachowania postaci z ilustracji; Karta pracy nr 5 co robią dzieci na placu zabaw? otocz pętlami te, które zapomniały, że mają brudne ręce? (Odp. dziecko trzyma kanapkę w ręku, trze oczy, trzyma palec w buzi.) SCENARIUSZE ZAJĘĆ Karta pracy nr 6 sprawdź, po śladach zostawionych w toalecie, jakie czynności higieniczne wykonywało dziecko połącz kolejne ślady kreską (Odp. podszedł do umywalki, następnie do WC, znowu do umywalki i do ręcznika, wyszedł). jak oceniacie jego zachowanie? 7. Nauczyciel sprawdza, co zapamiętały dzieci z zajęć, rozdaje kartę pracy nr 1. Pięciolatki obrysowują kontur swojej dłoni. Prace zabiorą do domu i opowiedzą rodzicom, czego się nauczyły dziś w przedszkolu. Poproszą rodzi ców o dokończenie zadania według polecenia na karcie pracy. Razem dzieci powtarzają w domu: Mama, tata o tym wie o tym wie czyste ręce to zdrowie to zdrowie jest Ręce często myjemy No i nie chorujemy Tak, tak, tak Tak, tak, tak, Z mydłem każdy za pan brat. 15

KARTY PRACY INDYWIDUALNEJ Karta pracy 1 Wie o tym cała rodzina, zdrowie od mycia rąk się zaczyna. Obrysujcie Państwo kontury rąk wszystkich domowników i umieśćcie w widocznym miejscu w domu. KARTY PRACY 16

Karta pracy 2 KARTY PRACY 17

Karta pracy 3 KARTY PRACY 18

Karta pracy 4 KARTY PRACY 19

Karta pracy 5 KARTY PRACY 20

Karta pracy 6 KARTY PRACY 21

Karta pracy 7 KARTY PRACY 22

Karta pracy 8 1. Zmocz dłonie ciepłą wodą. 2. Użyj tyle mydła, by pokryło dłonie. KARTY PRACY 3. Pocieraj dłoń o dłoń. 4. Pocieraj palce i przerwy pomiędzy nimi. 5. Pocieraj paznokcie o dłonie. 6. Pocieraj grzbiet każdej dłoni. 7. Opłucz obie ręce. 8. Osusz dokładnie ręce. 23

Konkurs Mali pogromcy zarazków Zachęcamy wszystkie grupy przedszkolne, które zrealizowały zajęcia programu edukacyjnego Pogromcy zarazków, do udziału w konkursie Mali pogromcy zarazków. Na zwycięskie przedszkola czekają atrakcyjne nagrody. Regulamin i szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej www.pogromcyzarazkow.pl w zakładce Program edukacyjny. Serdecznie zapraszamy!