WARSZTATY Z REALIZACJI FILMU. Obszar aktywności: artystyczna -wprowadzenie do samodzielnego posługiwania się narzędziami medialnymi

Podobne dokumenty
WARSZTATY Z FOTOGRAFII. Temat zajęć: FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA

Kinoteka Dzieci warsztaty animacji

PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH FOTOGRAFICZNYCH OBIEKTYW

w a r s z tat y Wytwórni Filmów Oświatowych sp. z o.o. 1 strona

USTAWIENIA KAMERY FILMOWEJ SKRÓT ZAJĘĆ:

w a r s z tat y Wytwórni Filmów Oświatowych sp. z o.o. EKOLOGICZNE WARSZTATY EDUKACJI FILMOWEJ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Warsztaty fotograficzne dla seniorów i seniorek MILANÓWEK 2013 Sylwia Nikko Biernacka SKRÓT TECHNIKI

Scenariusz zajęć nr 5

WARSZTATY Z ANIMACJI. Metody pracy: pokaz filmowy, demonstracja i realizacja własnego filmu.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

Nazwa projektu: Kreatywni i innowacyjni uczniowie konkurencyjni na rynku pracy

Priorytet Przysłony. Angielska nazwa dzisiejszego trybu kreatywnego pochodzi od słowa APERATURE czyli PRZYSŁONA.

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

FOTOGRAF PROJEKT EDUKACYJNY

WARSZTATY Z ANIMACJI

Darmowy fragment

W ramach projektu "Kolędowanie na sokólszczyźnie okiem młodych dokumentalistów"

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla szkół podstawowych na rok szkolny 2013/2014

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ. Dokument rysowany światłem zajęcia z fotografii

P i o t r Ś l a s k i : Ł a t w e f o t o g r a f o w a n i e 1

Ekspozycja i tryby fotografowania

FOTOGRAFIA CYFROWA W DOKUMENTACJI NAUKOWO-TECHNICZNEJ ZAJĘCIA ORGANIZACYJNE.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Opis przykładu dobrej praktyki

Wstęp do fotografii. piątek, 15 października ggoralski.com

Tematy zajęć realizowanych w pracowni LUCEMIUM II

PODSTAWOWE FUNKCJE APARATÓW

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Techniki multimedialne Multimedia techniques

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

PROJEKT INDIANA JONES W TATRACH -NAUCZYMY SIEBIE, A TAKŻE CIEBIE. ZDJĘCIA-INSPIRACJA DO PRACY 1. Określenie swoich mocnych i słabych stron

cele ogólne: Uczniowie zapoznają się historią gatunku filmowego, jakim jest animacja.

Nasz region w obiektywie uczniów klasy IV

L.p. Tematyka zajęć. Liczba przeznaczonych godzin. Zaplanowanie działań kółka fotograficznego.

Kryteria ocen PLASTYKA kl. 7

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Letni plener fotograficzny dla amatorów i nie tylko Ocypel r.

Scenariusz zajęć nr 3

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Simp-Q. Porady i wskazówki

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 10

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

REGULAMIN KONKURSU EDUKACYJNEGO Z GRĄ TERENOWĄ,,GEOSTANOWISKA W TWOIM SĄSIEDZTWIE

Zajęcia fotograficzno informatyczne

RAFAŁ MICHOŃ. Zespół Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Jastrzębiu Zdroju O r.

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

W ramach projektu realizowane będą następujących zadania:

PROGRAM KOŁA EKOLOGICZNO INFORMATYCZNEGO REALIZUJĄCY AUTORSKI PROJEKT: NASZE NAJ...

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

w a r s z tat y Wytwórni Filmów Oświatowych sp. z o.o. WARSZTATY EDUKACJI FILMOWEJ

PROGRAM KOŁA FOTOGRAFICZNEGO. prowadząca: mgr Aleksandra Sieja

Scenariusz zajęć nr 7

Osiągnięcia ucznia na ocenę dostateczną. Zna najważniejszych wynalazców z dziedziny fotografii.

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

O kompetencjach społecznych raz jeszcze W jaki sposób nauczyciel przedszkola może celowo i świadomie rozwijać kompetencje społeczne?

MĄDRA ADOPCJA. Autorzy. Instrukcja dla osoby prowadzącej zajęcia. Paweł Fortuna. Katarzyna Ługowska. Jan Borowiec

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Alberta Einsteina: Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Nasza wiedza jest zawsze ograniczona, podczas gdy wyobraźnią ogarniamy cały świat.

scenariusz lekcji reportażowej

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku SYLABUS PRZEDMIOTU /MODUŁU KSZTAŁCENIA

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla grup gimnazjalnych na rok szkolny 2013/2014

Wybrane kompetencje medialne. Opracowała: Małgorzata Dec Edukacja Medialna KUL

Projekt działań edukacyjnych: Jak zdobywać wiedzę. i poszerzać swoje

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

PLASTYKA KLASA 7 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

EDUKACJA CZYTELNICZA I MEDIALNA W GIMNAZJUM (III etap nauczania)

REGULAMIN KONKURSU EDUKACYJNEGO GEOSTANOWISKA W TWOIM SĄSIEDZTWIE EDYCJA 2017

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

REGULAMIN KONKURSU EDUKACYJNEGO Z GRĄ TERENOWĄ GEOSTANOWISKA W TWOIM SĄSIEDZTWIE EDYCJA 2014

REGULAMIN KONKURSU EDUKACYJNEGO GEOSTANOWISKA W TWOIM SĄSIEDZTWIE EDYCJA 2015

OPIS ZADANIA. Spotkanie z Morzem Bałtyckim 2016

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

PLASTYKA KLASA 7 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

PROGRAM AUTORSKI. Kim będę w przyszłości poznajemy zawody

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 8

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Miejsce odbywania zajęć: Poznań, ul. Kościelna 37

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Scenariusz zajęć nr 5

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Prowadząca: Agnieszka Todorowska

Centrum Edukacji Przyrodniczej

WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE VI

A2 Edycja informacji zmiana parametrów ekspozycji aparatem fotograficznym NIKON D3100

Warsztaty II stopnia dla zaawansowanych miłośników fotografii w Bałuckim Ośrodku Kultury LUTNIA

Fotografia - opis przedmiotu

ZAJĘCIA PODNOSZĄCE KOMPETENCJE CYFROWE Z FOTOGRAFIKI KOMPUTEROWEJ WIEDZA KLUCZEM DO SUKCESU! NR RPO /16

Warsztatach II stopnia dla zaawansowanych miłośników fotografii w Bałuckim Ośrodku Kultury LUTNIA.

KONRAD POSTAWA FOTOGRAFIA CYFROWA, CZYLI ROBIMY ZDJĘCIA SMARTFONEM

Energetyk-Elektronik-Bytom.net

Osoby odpowiedzialne. D. Krzaczkowska. D. Krzaczkowska. D. Krzaczkowska

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

Pracownia Komunikacji Twórczej Wydział Malarstwa i Rzeźby, Katedra Mediacji Sztuki

Transkrypt:

WARSZTATY Z REALIZACJI FILMU Temat: Problemy z ekspozycją w fotografii i filmie Obszar aktywności: artystyczna -wprowadzenie do samodzielnego posługiwania się narzędziami medialnymi Zakres treści edukacyjnych: umiejętność obsługi sprzętu fotograficznego i filmowego Cel główny: poznanie czynników wpływających na jakość techniczną i artystyczną zdjęć i obrazu filmowego. Cele szczegółowe: umiejętność świadomego operowania czułością, czasem ekspozycji, przysłoną, które mają wpływ na jakość zdjęć i filmów oraz ich wartość estetyczną; korzystanie z programów tematycznych w aparatach fotograficznych Metody pracy: przekaz, demonstracja, przykłady oraz samodzielne doświadczenie nabyte przy realizacji zadania Formy pracy: praca w grupach Pomoce dydaktyczne: komputer, ekran, tło białe i czarne, aparaty fotograficzne, statyw, oświetlenie Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie w temat i zakres działań Przedstawienie tematu warsztatów oraz aparatu fotograficznego jako narzędzia twórczych dokonań. Prowadzący tłumaczy, jak powstaje obraz. Światło przepuszczone przez obiektyw rzutuje oświetlony obiekt na klisze lub na matryce, gdzie powstaje obraz obiektu. Za dużo światła powoduje prześwietlenie, za mało daje obraz ciemny. Pierwszym elementem regulującym ilość przepuszczonego światła jest migawka aparatu. Prowadzący omawia dalej działanie przysłony to odpowiednik źrenicy oka, która zmniejsza się, gdy jest jasno i powiększa, gdy jest ciemno. Następny czynnik to czułość określana jako ISO, podawana w wartościach liczbowych 100, 200, 400 6400 i więcej. Każda zmiana czasu, przysłony, czy czułości o jedną pozycję to dwukrotne zwiększenie lub zmniejszenie ilości światła. Krótki czas migawki zamraża ruch długi rozmazuje. Otwór przysłony wpływa na głębię ostrości. Czułość ISO ułatwia dobranie ekspozycji do zamierzeń, ale wpływa na jakość zdjęcia niskie ISO daje najlepszą jakość, ale potrzebuje dużo światła, a duża wartość mniej światła, ale otrzymamy obraz zaszumiony i mniej ostry. Prowadzący tłumaczy te i inne zależności prezentując przykłady różnych kombinacji. 2. Podział na grupy robocze, przydzielenie zadań

Uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy, dostają kompaktowe aparaty po jednym na grupę. Poznają elementy obsługi aparatu. Każdej z grup zostaje przydzielony jeden parametr, który mogą modyfikować czułość ISO, czas ekspozycji, czyli migawka, przysłona. Dwa pozostałe parametry będą ustalane automatycznie przez aparat. 3. Praca w grupach z określeniem czasu wykonania zadań i realizacji wyznaczonego celu Młodzież wykonuje serie zdjęć z różnymi wartościami przydzielonego parametru. Aby ocenić później, jak dany parametr wpływa na zdjęcie, prowadzący ustala: dla ISO portret na jednolitym tle; dla przysłony portret z oddalonymi elementami tła; dla migawki np. portret w ruchu. Jeżeli czas pozwoli, to następuje wymiana parametrów ekspozycji dla każdej grupy. 4. Przedstawienie efektów pracy Projekcja wykonanych fotografii. Każda grupa dzieli się swoimi doświadczeniami ze zdjęć pozostałym uczestnikom. 5. Omówienie / prezentacja prac przez poszczególne grupy Wykonane zdjęcia zostają omówione przez prowadzącego. Efekty zmian parametrów ekspozycji na zdjęcie są widoczne. Dla początkujących stworzono nastawy programów tematycznych w aparatach. Ikonki jak portret, krajobraz, sportowiec, kwiatek itp. wskazują, kiedy należy użyć danego programu, a aparat dobiera najlepsze parametry ekspozycji. 6. Podsumowanie Prowadzący podkreśla rolę świadomego wyboru ustawień ekspozycji przy fotografowaniu oraz jego wpływ na jakość i artystyczną wartość zdjęć.

Temat: SZTUKA BEZ OGRANICZEŃ Obszar aktywności: filmowa, performatywna i plastyczna Zakres treści edukacyjnych: wiedza z zakresu historii sztuki, kultury i warsztatu filmowego. Warsztat będzie łączył formę 20 minutowego wykładu z historii sztuki z realizacją krótkiej etiudy filmowej. Wiedza z obszaru sztuki antycznej i sztuki współczesnej ujmującej temat przyrody, działania w przyrodzie i wobec przyrody. Warsztat w oparciu m.in. o takich twórców performatywnych jak: Miro opakowujący drzewa, a nawet całe wyspy, czy Teresa Murak ubierająca się w suknię z zielonego jarmużu. Cele: przekazanie wiedzy z zakresu sztuki zajmującej się działaniem z udziałem przyrody, w szerokim ujęciu. Zwrócenie uwagi na siłę oddziaływania takich właśnie obrazów oraz efektów medialnych osiąganych przez artystów. Inspiracja historią sztuki w stworzeniu własnych filmów opartych o działanie performatywne, akcyjne bądź czysto plastyczne. Dopuszczalne jest m.in. daleko posunięte zaangażowanie uczestników w realizowany projekt, jak chociażby oklejenie nagiego ciała liśćmi klonu, pomalowanie torsu farbami itp. Warsztat bez twórczych ograniczeń. Miejsce: plener/pracownie WFO Materiały: Kamery video/ aparaty z możliwością nagrywania filmów/smartphony Blendy odbijające światło Statywy Oświetlenie Rekwizyty konieczne do zrealizowania etiudy Kartony Tła fotograficzne Farby itp. Mikrofony Komputery z programami montażowymi Tkaniny Folia malarska Krepina Glina Liście, etc. Przebieg:

1. Wprowadzenie uczestników warsztatu w temat, wykład w sali kinowej WFO jako inspiracja do dalszych działań. 2. Podział na grupy i wypracowanie tematu do realizacji. 3. Zapoznanie ze sprzętem oraz technologią filmową. 4. Grupy udają się do wybranych przestrzeni/plenerów, gdzie rozwijają swoje pomysły. Cały proces dochodzenia do ostatecznego efektu jest dokumentowany kamerą. Czas realizacji-godzina. 5. Następnie materiał jest montowany i udźwiękowiony. 6. Projekcja etiud w sali kinowej WFO. 7. Omówienie prac powstałych podczas warsztatów. 8. Uczestnicy otrzymują płytę DVD z filmami zrealizowanymi podczas zajęć. Efekty: uczestnicy poza efektem poznawczym z zakresu historii sztuki, mają okazję wcielić się w rolę twórcy z obszaru sztuki performance czy filmu i dokonać aktu wypowiedzi artystycznej z wykorzystaniem czegoś, zdawałoby się tak banalnego, jak przyroda. Przekazanie wiedzy na temat mechanizmów budowania przekazów w sztuce, odczytywania kodów kulturowych, a także zdobywanie umiejętności przekładania pomysłów na język filmu.

Temat warsztatu: WIADOMOŚCI EKOLOGICZNE Obszar aktywności: aktywność artystyczna Zakres treści edukacyjnych: podstawy ekologii, nawyki i dobre praktyki Cele: kształtowanie dobrych praktyk i postaw u małych dzieci, uświadomienie możliwości dbania o ekologię od najmłodszych lat i wpływanie na dobre postawy innych. Praca z materiałami różnego pochodzenia. Miejsce: sala warsztatowa, montażownia Materiały: Aparat fotograficzny z możliwością rejestracji video lub kamera video Mikrofon ze statywem lub na przewodzie z możliwością trzymania w ręku Stół montażowy z obsługą Projektor, komputer, Materiały powszechnie uważane za śmieci Duże szare pudło Kredki i mazaki Kolorowe gazety Kartony 100x70 w trzech kolorach: żółtym, zielonym, niebieskim Klej do papieru Przebieg: 1. Wprowadzenie w temat i zakres działań. Prowadzący wyjaśnia, że z warsztatów powstanie film o tematyce ekologicznej. 2. Krótka prezentacja o tym, co to znaczy ekologia, materiał przygotowany wcześniej i zaprezentowany na ścianie z projektora. Pogadanka i zgadywanie z jakich materiałów wykonane są różne przedmioty. Warsztaty ograniczają się do trzech grup materiałowych: szkła, plastyku i papieru. 3. Uczestnicy dostają zadanie powydzierać z kolorowych gazet przedmioty wykonane z trzech, wcześniej wspomnianych, materiałów. 4. Następnie dzieci dokonują selekcji wydartych przedmiotów właśnie ze względu na pochodzenie. 5. Uczestnicy przyklejają na różnokolorowe kartony wcześniej posegregowane przedmioty. 6. Następnie omówiony zostaje temat ponownego wykorzystania tych materiałów i sposobu w jaki się to robi. Pomogą w tym wcześniej przygotowywane filmiki z Internetu prezentujące proces przetwarzania: plastykowych butelek, przedmiotów ze szkła i papieru.

7. Teraz dzieci wystąpią w roli ekspertów w telewizji. Z szarego pudła zostanie wycięty otwór w kształcie ekranu telewizora. Dzieci będą miały za zadanie pomalować go w wesołe kolory. 8. Następnie każdy z uczestników, po kolei, będzie wchodził do pudła przez wycięte w ściance bocznej drzwiczki i wypowiadał się na temat: Co to jest ekologia? Jak zbierać śmieci? Co się robi ze starych butelek? Każda taka wypowiedź zostanie zarejestrowana a później zmontowana w film z mądrościami ekologicznymi przedszkolaka. 9. Uczestnicy otrzymują zmontowany film, który posłużyć może do pracy z dziećmi jako narzędzie dydaktyczne dla opiekunów w przedszkolu i w domu. Efekty: dzieci zyskują świadomość problemu ekologii, potrzeby dbania o środowisko i możliwości przetwarzania śmieci, czyli radzenia sobie z nimi. Uczą się także współdziałania w grupie nad wspólnym celem. Dzieci maja świadomość, że nauczyły się czegoś nowego, a tym samym zrobiły o tym film.

Temat: NIEWIDZIALNY ŚWIAT SIĘ RUSZA, CZYLI NAKRĘĆ FILM MIKROSKOPEM Zakres treści edukacyjnych: technika pracy z kamerą sprzęgniętą z mikroskopem. Wstęp do poruszania się po świecie mikro i umiejętność rozpoznania. Cele: wyjaśnienie jak działa układ: kamera-mikroskop i jak przy ich pomocy uzyskać dostęp do świata niewidzialnego. Obszar aktywności: aktywność plastyczna i filmowa Miejsce: plener/sala warsztatowa Materiały: Mikroskop Oświetlenie Komputer ze stanowiskiem montażowym, projektor Próbówki Rękawiczki ochronne Pojemniki na zebrane próbki biologiczne Płytki do preparatów Pęsety laboratoryjne Przebieg: 1. Wprowadzenie w temat zajęć za pomocą prezentacji w komputerze i krótkiej dyskusji. Uczestnicy dzielą się swoją wiedzą i wyobrażeniami na temat świata mikro. 2. Uczniowie podzieleni na grupy udają się w plener w poszukiwaniu próbek biologicznych np. wody z kałuży, zbiornika wodnego, martwej muchy, pająka, żywej i zasuszonej rośliny, mchu, butwiejących szczątków gąsienicy, etc. 3. Następnie dzieci przygotowują preparaty, wkładają próbki między szklane płytki i oglądają pod mikroskopem. 4. Każdy obraz jest rejestrowany kamerą. Niektóre są kolorowe, inne szare, ale za to ruchome. Powiększenia odkrywają inne życie. Kamera rejestruje poruszający się plankton w próbce wody z kałuży itp. 5. Zebrane w ten sposób materiały filmowe posłużą do zmontowania filmu z opisem zawartości poszczególnych ujęć. 6. Każdy uczestnik otrzyma, wyprodukowany wspólnymi siłami, film naukowy nakręcony mikroskopem. 7. Zebrane podczas warsztatów materiały filmowe, mogą stanowić dodatkowy materiał dydaktyczny dla nauczycieli w klasie.

Efekty: poznanie sprzętu filmowego do mikrofotografii, świadomość uzyskiwanych efektów wizualnych w filmie, połączona z odkrywaniem atrakcyjnego świata mikrofotografii. Poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu niewidzialnego świata przyrody. Praca w grupie, współdziałanie w osiąganiu określonych efektów wizualnych. Sprowokowanie do spojrzenia na otaczający świat przyrody z większą refleksją i respektem.

Temat: CZAS W PRZYRODZIE Obszar aktywności: filmowa z wykorzystanie techniki poklatkowej Zakres treści edukacyjnych: poszukiwanie ekwiwalentu wizualnego dla utworów literackich, użycie techniki zdjęć poklatkowych, obserwacja procesów zachodzących w przyrodzie. Cele: uświadomienie upływu czasu jako czynnika wpływającego na procesy zachodzące w przyrodzie, umiejętność łączenia mediów w obrębie tematu przyrody. Miejsce: plener Materiały: Aparaty fotograficzne Statywy Komputer, projektor, prezentacja PPT Mikrofon Wybrany tekst literacki zgodny z programem nauczania szkół gimnazjalnych Przebieg: 1. Zapoznanie z tematem i techniką używaną podczas warsztatów za pomocą prezentacji PPT. 2. Podział na 4 grupy. Omówienie tematu warsztatów. Rozmowa o sposobach wizualizacji wyrażeń literackich, przemienianiu słowa w obraz. 3. Każda z grup realizuje swoją, wcześniej ustaloną, część utworu poetyckiego lub lirycznego o tematyce przyrodniczej. Ujęcia wszystkich grup złożą się na wspólne dzieło. 4. Wprowadzenie w technikę zdjęć poklatkowych-timelapse-realizowanych z tego samego miejsca przez dłuższy okres czasu z interwałem 10 sekund. 5. Uczestnicy wychodzą w plener z aparatami i statywami. W czasie 60 minut zbierają materiał. 6. Następnie w montażowni składają wszystkie ujęcia. 7. Nagranie ścieżki dźwiękowej. Jedna osoba czyta wybrany utwór i ten dźwięk zostaje zamieszczony w filmie. 8. Montaż obrazu do tekstu wiersza. 9. Gotowy film wyświetlony zostanie w sali kinowej WFO. Każdy z uczestników otrzyma film w postaci płyty DVD. Efekty: uczniowie pracują na kilu poziomach jednocześnie: poznają filmową technikę zdjęć poklatkowych. Technikę wymagającą cierpliwości, czasu i skupienia. Pracują nad ekranizacją

dzieła literackiego, uczą się łączenia mediów, przekładania informacji ze słowa pisanego na obraz. Zyskują także świadomość znaczenia czasu w procesach zachodzących w przyrodzie, mimo że rejestrowali przyrodę tylko przez 60 minut, bo taką refleksję umożliwia użyta w tych zajęciach technika.

Temat zajęć: BEZKRWAWE ŁOWY - podglądanie zwierząt z naturalnych kryjówek lub czatownii przy pomocy lornetki oraz sprzętu foto-filmowego Cele zajęć: 1. Zachęcić młodzież do zwrócenia uwagi na bogactwo rodzimej przyrody. 2. Rozbudzić chęć utrwalania jej piękna aparatem fotograficznym, kamerą wideo lub telefonem. 3. Przekazać wiedzę jak tworzyć warunki do efektywnego podglądania przyrody Tok zajęć 1.Projekcja ujęć różnych zwierząt podglądanych z czatowni (materiały autorskie). 2. Omówienie metod maskowania oraz zasad zachowania zarówno podczas mobilnego jak i stacjonarnego poglądania zwierząt. (Podglądanie przyrody to rodzaj polowania do którego należy się odpowiednio przygotować, by było ono owocne. Niezbędny jest pewien zasób wiedzy o faunie którą chcemy zobaczyć /uzyskanej z książek lub mediów/, znajomość terenu oraz posiadanie odpowiednich środków maskujących. Wybór miejsc naturalnych kryjówek warto skonsultować z gospodarzem terenu /np.leśniczym/, którego zgoda jest niezbędna także do postawienia "czatownii". 3.Projekcja trzech dwuminutowych fragmentów filmów autora z unikatowymi zachowaniami obserwowanych zwierząt i omówienie sposobu ich wykonania. (Podczas tych bezkrwawych łowów należy pamiętać, że ciekawe zdjęcia wykonamy tylko wtedy gdy zdołamy dobrze zakamuflować swoją obecność, by obserwowane zwierzęta nie odkryły bliskiej obecności człowieka.) 4.Zajęcia warsztatowe ze sprzętem fotograficznym i filmowym. Uczniowe poznają zasady prawidłowej obsługi tych urządzeń oraz możliwości ich optyki, która pozwala nie tylko podglądać obraz przyrody (jak lornetka), ale także je rejestrować.

Temat: Filmowe metody podglądania przyrody -prelekcje z pokazem filmów i zajęciami praktycznymi Słuchaczom prelekcji chciałbym zdradzić tajniki filmowych sposobów wykonywania zdjęć przyrody oraz zaprezentować uchwycone przez obiektyw kamery sekrety natury. Jedna prelekcja może dotyczyć wszystkich metod stosowanych przez polskich filmowców przyrodników lub tylko części z nich, co jest wskazane przy połączeniu prelekcji z zajęciami warsztatowymi ze sprzętem filmowym (lub fotograficznym). Ich uczestnicy mogą wówczas praktycznie poznać niektóre sposoby wykonywania zdjęć /np. zdj.makro, zdj.mikroskopowe, zdj. poklatkowe, zdjęcia w podczerwieni/. Prelekcje ilustrowane będą adekwatnymi do tematu filmami przyrodniczymi. Metody podglądania przyrody (wykonywania zdjęć): 1.Przyroda w obiektywie ukrytej kamery - zasady wykonywania zdjęć z specjalnie zbudowanych kryjówek przy pomocy teleobiektywów (prelekcja + materiały filmowe). 2 Przyroda z bliskiej odległości - czyli zdjęcia makro umożliwiają pokazanie życia drobnych organizmów, a także zobaczenie szczegółów budowy filmowanych obiektów (np. roślin, owadów itp.) normalnie niezauważalnych. 3. Przyroda w mikroskali - przy pomocy mikroskopu możemy podglądać życie mikroorganizmów oraz budowę wewnętrzną świata przyrody, czyli oglądać obrazy natury niewidoczne gołym okiem. 4. Przeniknąć ciemność - zdjęcia w zupełnej ciemności przy pomocy specjalnej kamery i reflektorów podczerwieni. Umożliwiają zarejestrowanie naturalnego zachowania zwierząt aktywnych nocą lub żyjących np. w jaskiniach. Można także podglądać życie zwierząt wewnątrz nor i innych ciemnych kryjówek. 5. Przyspieszyć czas - rejestrując zjawiska przyrodnicze techniką zdjęć poklatkowych, trwający wiele dni proces (np. kiełkowanie roślin, rozkwitanie pąków kwiatowych) możemy zobaczyć na ekranie w czasie kilkudziesięciu sekund lub kilku minut. Zwolnienie czasu np. dla uchwycenia szczegółów ruchu też jest możliwe. 6. Sztuczna łąka - podglądanie przyrody w specjalnie wykonanej dekoracji (np. w wiwarium lub akwarium) będącej wiernym odtworzeniem środowiska naturalnego (owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki). Ta metoda uniezależnia wykonywanie zdjęć od warunków pogodowych i terenowych oraz ułatwia bliskie podejścia do aktorów. Poziom merytoryczny prelekcji zawsze można dopasować do wieku uczestników, przy czym brak właściwie ograniczenia wiekowego.

Mam nadzieję, iż moje prelekcje ilustrowane filmami przyrodniczymi zainspirują słuchaczy do bardziej wnikliwego oglądania otaczającej nas przyrody, a może również skłonią do utrwalania jej piękna aparatem fotograficznym lub kamerą.