Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen



Podobne dokumenty
Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Nocturna reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado

Zestaw animacji o tolerancji

Konspekt lekcji na temat filmu pt.: Amazonia. Przygody małpki Sai dla klas I-III

Mali hakerzy reż. Christian E. Christiansen

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

Ponyo reż. Hayao Miyazaki

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć nr 7

Z bezpiecznego domu do serca puszczy. Amazonia oczami małpki Sai.

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

Zostań młodym ekologiem

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak


Budowanie poczucia własnej wartości

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Jak dorosnę. Spotkanie 30. fundacja. Realizator projektu:

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Temat: Oko w oko z żywiolem

Akeelah i jej nauczyciel reż. Doug Atchison

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Poznajemy Amazonię z małpką Sai

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Superbrat reż. Birger Larsen

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny

Plan metodyczny lekcji

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

SCENARIUSZE KATECHEZY

WARSZTATY Z ANIMACJI

Pelikan reż. Liisa Helminen

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Bezdomność- przeciwko stereotypom

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Aktywne metody nauczania.

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku


Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Nie owijam w bawełnę asertywność.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Kto puka do naszych drzwi?

1. Każdy ma swojego dusiołka

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Jaki utwór nazywamy bajką?

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Pory roku

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

Konspekt lekcji w klasie IV

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Transkrypt:

Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Niedźwiedź ludziom czy ludzie niedźwiedziowi? Kto komu zagraża? 2. Karta pracy. (str. 5) 1

SCENARIUSZ LEKCJI Paulina Krześniak Temat: Niedźwiedź ludziom czy ludzie niedźwiedziowi? Kto komu zagraża? CELE LEKCJI zachęcenie uczniów do rozmowy na tematy poruszane w filmie (wzajemna pomoc, szacunek do innych ludzi oraz do przyrody); rozwijanie umiejętności rekonstruowania poznanej fabuły; rozwijanie umiejętności opowiadania z uwzględnieniem zasad kultury żywego słowa; kształcenie umiejętności przedstawiania swoich poglądów oraz prowadzenia dyskusji: argumentowania, wnioskowania, formułowania sądów; rozwijanie w uczniach wrażliwości na przyrodę oraz kształtowanie postaw proekologicznych; wzbogacanie wyobraźni. METODY I FORMY PRACY pogadanka; opowiadanie; rozsypanka; karta pracy: rysowanie, pisanie; praca ze słownikiem. ŚRODKI DYDAKTYCZNE CZAS film Wielki niedźwiedź, reż. E. T. Jacobsen, Dania 2011; przygotowane wcześniej kartki z wypisanymi wydarzeniami z filmu; magnesy; karty pracy; słownik języka polskiego. 1 lekcja 2

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie. Nauczyciel prosi dzieci, aby podzieliły się swoimi wrażeniami po obejrzeniu filmu i powiedziały, co im się w nim podobało, a co nie. 2. Rozsypanka: porządkowanie fabuły. Prowadzący, używając magnesów, przypina do tablicy kartki papieru, na których wypisane są najważniejsze wydarzenia przedstawione w filmie pt. Wielki niedźwiedź. Kartki umieszczone są na tablicy w przypadkowej kolejności. Dzieci proszone są o ułożenie wydarzeo w kolejności chronologicznej, zgodnej z przebiegiem akcji filmu. (Można poprosid o to jednego ucznia, lepiej jednak, gdy robi to nauczyciel, kierując się sugestiami całej grupy. Innym wariantem tego zadania jest podzielenie klasy na zespoły, przekazanie każdemu z nich kompletu karteczek z punktami wydrukowanymi w mniejszym formacie i poproszenie o przyklejenie ich na większej kartce we właściwej kolejności). Propozycje treści kolejnych punktów: Wyjazd Sophie i Jonathana do dziadka. Kłótnia dzieci. Zniknięcie Sophie. Odkrycie przez Jonathana, że Sophie została porwana przez Wielkiego Niedźwiedzia. Spotkanie Jonathana z myśliwym. Próba zwabienia niedźwiedzia, by myśliwy mógł go zabid. Porwanie i uwięzienie dziewczynki przez myślowego. Podstęp chłopca i niedźwiedzia. Zemsta myśliwego. Ocknięcie się niedźwiedzia. Powrót dzieci do domu dziadka. 3. Opowiadanie. Uporządkowanie wydarzeo składających się na fabułę filmu staje się punktem wyjścia do opowiedzenia o nich. Wybrany lub chętny uczeo opowiada treśd filmu. Nauczyciel zwraca uwagę na poprawnośd i płynnośd wypowiedzi. 4. Karta pracy. Prowadzący pyta dzieci, co było niezwykłe w wyglądzie Wielkiego Niedźwiedzia. Kiedy dzieci zwrócą uwagę na to, że zwierzę porastał las, nauczyciel prosi o narysowanie Wielkiego Niedźwiedzia (polecenie 1. z kart pracy). 5. Pogadanka. Nauczyciel pyta dzieci, czy pamiętają, dlaczego myśliwemu tak bardzo zależało na uśmierceniu niedźwiedzia. Warto tu przypomnied opowieśd myśliwego o tym, jak wszyscy mieszkaocy wielkiego lasu opuścili go z powodu strachu przed niedźwiedziem. Jedyną osobą, która została w dawnej osadzie, był właśnie myśliwy. Chciał on zabid niedźwiedzia, aby do wioski mogli wrócid jej mieszkaocy. 6. Dyskusja. Nauczyciel pyta dzieci, czy rzeczywiście Wielki Niedźwiedź stanowił zagrożenie dla ludzi. Uczniowie proszeni są o uzasadnienie swojego zdania. Możliwe odpowiedzi i argumenty dzieci: Wielki Niedźwiedź był zagrożeniem dla mieszkaoców lasu: - Wielki Niedźwiedź był bardzo duży i mógł wyrządzid ludziom krzywdę nawet niechcący, - grzbiet niedźwiedzia był porośnięty przez las, co mogło mylid ludzi i byd źródłem niebezpieczeostw Wielki Niedźwiedź nie stanowił zagrożenia dla mieszkaoców lasu: - Wielki Niedźwiedź był bardzo łagodnym zwierzęciem, - niedźwiedź nie był agresywny, nie atakował ludzi, był zdolny do użycia siły tylko w swojej obronie. 7. Pogadanka. Podsumowując dyskusję, nauczyciel zwraca uwagę dzieci na fakt, że często to właśnie ludzie są zagrożeniem dla zwierząt, które sami uważają za groźne. Jeżeli człowiek nie ingeruje lekkomyślnie w życie dzikich zwierząt, nie zbliża się do terytoriów, w których czują się bezpiecznie, nie naraża się na niebezpieczeostwo. Tak właśnie jest z niedźwiedziami tymi prawdziwymi. Ludzie, pozostawiając odpadki na szlakach turystycznych przebiegających w pobliżu siedlisk niedźwiedzi, wywabiają je z nich i narażają je, a w konsekwencji także siebie, na niebezpieczeostwo. Prowadzący 3

podkreśla, jak ważne jest odpowiedzialne i mądre zachowanie na łonie natury, np. nad jeziorem, w lesie, na szlaku górskim. Warto zapytad dzieci, jak należy zachowywad się w każdym z tych miejsc, by nasz pobyt nie miał negatywnego wpływu na środowisko (wodę, rośliny, zwierzęta). 8. Praca ze słownikiem. Prowadzący zwraca uwagę uczniów na fakt, że dbałośd o środowisko naturalne jest szczególnie ważna z punktu widzenia ekologii. Następnie warto zapytad uczniów, czym jest ekologia. Podsumowaniem odpowiedzi uczniów jest odszukanie hasła ekologia w słowniku języka polskiego i odczytanie go na głos. (Definicja wg Innego słownika języka polskiego: ekologia to nauka badająca zależności między roślinami, zwierzętami i ludźmi, a ich środowiskiem oraz równowagę zachodzącą w tym środowisku.) 9. Karta pracy. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie polecenia 2. z kart pracy. Chętne osoby przedstawiają sformułowane przez siebie zasady. Praca domowa Czy zdarzyło Ci się kiedyś potkad na swojej drodze dzikie zwierzę? Opisz, jak to spotkanie wyglądało. 4

Karta pracy Zadanie 1. Na czym polegała niezwykłośd Wielkiego Niedźwiedzia? Narysuj go. 5

Zadanie 2. O czym powinniśmy pamiętad, będąc w lesie, w górach czy nad jeziorem? Jak dbad o środowisko naturalne? Jakich zasad przestrzegad? Stwórz Kodeks młodego ekologa. KODEKS MŁODEGO EKOLOGA 1.... 2.... 3.... 4.... 5.... 6.... 7.... 8.... 9.... 10.... 6