Dlaczego smog jest grozny jak smok

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Konspekt Zajęć o tematyce związanej z problemem zanieczyszczenia powietrza. w Krakowie. i okolicach, nawiązujących do hasła:

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Powietrze bez śmieci. Ogólnopolska kampania antysmogowa. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie Klasa IIIe

K A R T Y P R A C Y. projekt Anna Kaszuba-Dębska. krakowskialarmsmogowy.pl / polskialarmsmogowy.pl

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Tajemnice powietrza : projekt doświadczeń

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

ROCZNY PROGRAM ROZWOJU TĘCZOWEGO PRZEDSZKOLA W DZIERZGONIU NA ROK SZKOLNY 2012/2013.

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Scenariusz zajęć nr 4

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA

Człowiek jako część ekosystemu

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Zabawy z powietrzem. Cześć dzieciaki! ZAPRASZAM. Czy chcecie pobawić się powietrzem?

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Departament Zrównoważonego Rozwoju Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas

Autorski wiersz grupy IV MISIE

Dbamy o dobre powietrze w naszej miejscowości.

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Scenariusz zajęć nr 3

MICHAŁA RADY NA ODPADY

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Jak pokonać nocne strach?

RAPORT Z REALIZACJI ZADAŃ KONKURSOWYCH PROGRAMU MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ! TYLKO WODA HU..HU..HA.. ZIMA ZE ZDROJKIEM WCALE NIE JEST ZŁA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KLASA 3A ZREALIZOWAŁA PROGRAM: RODZICE I DZIECI POWIETRZE BEZ ŚMIECI. Termin zajęć: styczeń kwiecień 2018

Ciepło i bezpiecznie

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

ROCZNY PLAN PRACY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 93 W KATOWICACH Z PRZYRODĄ NA TY

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

Karty pracy klasa I III

Scenariusz zajęć nr 1

Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY

Temat: Oko w oko z żywiolem

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach

Dbamy o dobre powietrze w naszej miejscowości

Scenariusz zajęć nr 2

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Ukwiecony sad. Scenariusz nr 6

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 5 W RYBNIKU

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Ja i moja rodzina. Scenariusz nr 6

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Nadanie imienia grupie Wiewiórki Przygotowania do tej uroczystości trwały od połowy września. Włączyłam do nich zarówno dzieci jak i rodziców.

Sprawozdanie z realizacji projektu ekologicznego Lider lokalnej ekologii pod hasłem Ciepło i bezpiecznie

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęd otwartych dla nauczycieli zorganizowanych 24 III 2010 r. w Samorządowym Przedszkolu nr 5 im. E. Szelburg-Zarembiny w Rykach

Przyroda Lasu Bielańskiego

Scenariusz zajęć nr 5

Edycja 2018/2019. Materiały edukacyjne. dla nauczycieli przedszkoli

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć ekologicznych w klasie III.

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

" To jestem ja" " Moja grupa" Moja droga do przedszkola " Idzie jesień przez las, park"

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8

Departament Zrównoważonego Rozwoju Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu

Scenariusz zajęć nr 8

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 40 Poznańskie Koziołki w Poznaniu NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Temat: Wiatr podróżnik i towarzysz zabaw.

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

w programie Baltie 1. Proponowany czas realizacji 3 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

Scenariusz zajęć nr 4

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Instrukcja dla nauczyciela

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ I OPIEKUŃCZEJ NA ROK SZKOLNY ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE SP W KĘPICACH

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

SCENARIUSZ DLA NAUCZYCIELI WPROWADZENIE DO CYKLU ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-9 LAT

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 3

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Transkrypt:

Dlaczego smog jest grozny jak smok SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO? COPYRIGHT BY LIBRUS, KATOWICE 2017 AUTOR: DOROTA SOBOTA,TERESA KUBOWICZ 1

Scenariusz NIE dla smogu! Przedszkole Bezpieczeństwo Temat: Dlaczego smog jest groźny jak smok? Cele: Reagowanie na niebezpieczeństwa zagrażające życiu i zdrowiu. Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym. Cele szczegółowe: Dziecko: wie, czym jest smog i jak powstaje; rozumie, że oddychanie skażonym powietrzem może mieć tragiczne skutki dla zdrowia; wie, jak można zmniejszać zagrożenie dla organizmu wynikające z istnienia smogu; podaje propozycje działań człowieka zmniejszających zagrożenie smogiem; stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć; dba o swoje zdrowie; zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin i zwierząt i unika ich; wie, jakie warunki potrzebne są do rozwoju zwierząt i wzrostu roślin. Na co będę zwracać uwagę: wyjaśnię, czym jest smog; wymienię przyczyny jego powstawania; podam sposoby walki ze smogiem. Pytanie kluczowe: Dlaczego smog jest groźny jak smok? Formy i metody pracy: formy: indywidualna, zespołowa, grupowa, metody: poglądowa (eksperyment), dyskusja kierowana, karty pracy. Materiały i lista załączników: kartki papieru formatu A4 kolorowe kredki taśma malarska tekst bajki Chory domek ilustracje do opowiadania różne drobne przedmioty (patyki, drewno, papier, butelki plastikowe, gumowe zabawki, szmatki itp.) kosz wiklinowy na drewno, worek foliowy na śmieci duża sylwetka drzewa bez liści papierowe, zielone listki w dużej ilości chusta animacyjna lub koc lub większy kawałek materiału np. prześcieradło melodia Czarowanie Pedagogiki Zabawy KLANZA lub inna melodia o łagodnym nastroju strzykawka, pojemnik z wodą suszarka do włosów lub wentylator świeczka karta pracy dla ucznia Znajdź różnicę Czas: 45-60 minut Autor: Dorota Sobota, Teresa Kubowicz Redakcja: Małgorzata Grzywacz, Anna Łajkowska Korekta językowa: Edyta Dendra Projekt graficzny: Katarzyna Dobromilska Copyright LIBRUS Katowice 2017 2

Scenariusz NIE dla smogu! Przedszkole Bezpieczeństwo PRZEBIEG LEKCJI:? PRZEBIEG LEKCJI OBJAŚNIENIA: 1. Nauczyciel po przywitaniu z dziećmi rozpoczyna zajęcia ćwiczeniem Drzewo wesołe drzewo smutne. Ad 1. Ćwiczenie Drzewo wesołe drzewo smutne. a) Dzieci podzielone na dwie grupy otrzymują kartki papieru i kolorowe kredki. Polecenie dla pierwszej grupy: niech każdy narysuje drzewo, które jest smutne. Jak takie drzewo może wyglądać? Co mu przeszkadza w życiu? Jakie jest jego otoczenie i ono samo? Dzieci z drugiej grupy mają narysować drzewo wesołe. Czym różni się od smutnego? Co sprzyja jego egzystencji? b) Zawieszenie prac w dwóch specjalnie oznaczonych miejscach: drzewa smutne pod szarą chmurką, wesołe pod słoneczkiem (do wykorzystania ilustracje z załącznika nr 2). Omówienie treści prac. Zwrócenie uwagi na elementy zagrażające życiu roślin. Który świat bardziej się nam podoba? Świat drzew smutnych czy wesołych? Gdzie żyłoby nam się lepiej i dlaczego? 2. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie Chory domek. Ad 2. Opowiadanie Chory domek. Załącznik nr 1 i 2. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie (załącznik 1) i posiłkuje się ilustracjami (załącznik nr 2). Następnie rozpoczyna rozmowę na temat opowiadania. Pytania pomocnicze: co spowodowało, że pojawiło się zanieczyszczenie powietrza? jakiej rady udzielił doktor mieszkańcom zielonego domku? 3

Scenariusz NIE dla smogu! Przedszkole Bezpieczeństwo 3. Zabawa w segregowanie. Ad 3. Na sali rozrzucone są różne przedmioty. Zadaniem dzieci jest pozbieranie tych rzeczy wg zasady: to czym można palić w piecu do koszyka wiklinowego, to czym nie można do worka na śmieci. Zebrane przedmioty odkładamy we wcześniej ustalone miejsce. 4. Doświadczenia z powietrzem i nie tylko. Ad 4. Do słoiczka lub butelki z niewielką ilością wody wrzucamy zapaloną, kolorową gazetę, po czym szybko zamykamy pojemnik. W doświadczeniu może pomagać nauczycielowi dziecko (niezbędne jest zadbanie o bezpieczeństwo). Po spaleniu gazety w słowiku pojawia się dym. Dzięki szczelnemu zamknięciu pojemnika dym w nim pozostaje. Nauczyciel zadaje pytanie dotyczące powstawania podobnego zjawiska w środowisku. Podobnie jest ze smogiem wisi nad miastem. Po tym eksperymencie nauczyciel prosi dzieci o uwagę i proponuje kilka małych doświadczeń: Dzieci oddychają głęboko, nabierają powietrza i zatrzymują w płucach następnie wypuszczają. Wniosek powietrze jest potrzebne do oddychania. Nauczyciel wciąga powietrze do strzykawki, a następnie wypuszcza je do szklanki pełnej wody powietrze bąbelkuje w wodzie. Wniosek powietrze jest niewidocznym gazem. Nauczyciel uruchamia suszarkę do włosów lub wentylator powiew powietrza wprawia w ruch wiatraczek. Wniosek powietrze wprawia w ruch przedmioty, można strumień powietrza skierować na pojemnik z pierwszego doświadczenia. Wniosek wiatr przepędza smog. Powietrze wydmuchiwane przez suszarkę przenosi zapach perfum i zmywacza do paznokci. Wniosek powietrze jest nośnikiem aromatów. Na wilgotnym gaziku trzymanym nad świeczką lampy zbiera się sadza. Wniosek filtry oczyszczają powietrze. 4

Scenariusz NIE dla smogu! Przedszkole Bezpieczeństwo 5. Quiz. Ad 5. Każde dziecko otrzymuje dwa emblematy: szarą smutną chmurkę i żółte wesołe słoneczko (zał. 4). Nauczyciel podaje stwierdzenia dotyczące przyrody, dzieci podnoszą do góry odpowiedni emblemat w zależności od tego, czy coś służy czy szkodzi środowisku. Przykładowe stwierdzenia: spaliny z samochodów zanieczyszczają środowisko chmurka, filtry na kominach pomagają dbać o powietrze słonko, spalanie śmieci to bardzo zła praktyka ludzi chmurka, sadzenie drzew sprzyja oczyszczaniu powietrza słonko, na chorym drzewie nie rosną listki chmurka. 6. Zabawa Czarowanie. Ad 6. Po ostatnim stwierdzeniu nauczyciel zawiesza na tablicy sylwetę drzewa bez liści (zał. 3). Rozpoczyna zabawę zręcznościową Czarowanie. Uprzednio zebrany (zawiązany) worek śmieci umieszczamy na chuście animacyjnej i w rytm melodii Czarowanie (KLANZA lub inna melodia o podobnym nastroju) podrzucamy do góry. Prosi dzieci o zaczarowanie złego worka ze śmieciami w coś dobrego, pozytywnego dla środowiska. W międzyczasie nauczyciel zamienia worek śmieci na pełen zielonych liści (uprzednio przygotowany) i po jego rozpakowaniu dzieci dekorują listkami przygotowaną wcześniej sylwetę drzewa. 7. Zakończenie zajęć. Ad 7. Nauczyciel dziękuje dzieciom za aktywność. Nauczyciel podsumowuje wiedzę przyswojoną na zajęciach, kończąc nawiązuje do pytania kluczowego np.: Wasze wypowiedzi i rysunki przekonały mnie, że smog jest naprawdę groźny (jak smok). Wiemy też, jak można go pokonywać. Wierzę, że razem będziemy poszukiwać sojuszników w naszej walce, bo przecież chcemy długo i bezpiecznie żyć! 5

Karta dla nauczyciela Załącznik 1 Przedszkole Bezpieczeństwo Opowiadanie Chory domek W pewnym mieście stał sobie mały, zielony domek z czerwonym kominem. Pewnego dnia stało się coś dziwnego Mieszkańcy domku rozpalili w dużym węglowym piecu rzeczy, które wpadły im w ręce, a były to śmieci, gumowe stare zabawki Z komina zaczął unosić się czarny, duszący dym, który natychmiast rozprzestrzenił się wokół domu i okolicy. I tak było codziennie aż do momentu, kiedy duży piec zachorował. Zaczął się dusić i kaszleć, a piękny, czerwony komin nie mógł oddychać Wezwano doktora, który sprawdził i bardzo dokładnie przebadał piec. Ogromnie się zmartwił, gdy zobaczył, czym mieszkańcy zielonego domku w nim palili. Wystawił receptę na natychmiastowe wyczyszczenie pieca i zakaz spalania śmieci, a w kominie założenie filtra. Po jakimś czasie piec był całkowicie zdrowy, a w okolicy z daleka było widać piękny, zielony domek z czerwonym kominem, nad którym świeciło słońce i nad którym unosił się biały dym. 6

Załącznik 2 Przedszkole Bezpieczeństwo 7

Załącznik 2 Przedszkole Bezpieczeństwo 8

Załącznik 2 Przedszkole Bezpieczeństwo 9

Załącznik 2 Przedszkole Bezpieczeństwo 10

Załącznik 2 Przedszkole Bezpieczeństwo 11

Załącznik 2 Przedszkole Bezpieczeństwo 12

Załącznik 2 Przedszkole Bezpieczeństwo 13

Załącznik 2 Przedszkole Bezpieczeństwo 14

Załącznik 3 Przedszkole Bezpieczeństwo 15

Załącznik 3 Przedszkole Bezpieczeństwo 16

Załącznik 4 Przedszkole Bezpieczeństwo 17

Załącznik 4 Przedszkole Bezpieczeństwo 18

Załącznik 5 Przedszkole Bezpieczeństwo 19