Arka Noego czy uda się uratować ginące gatunki?



Podobne dokumenty
WANTED POSZUKIWANY- POSZUKIWANA Autor: Agnieszka Durda

Czy wyrok na GMO już zapadł? lekcja zmieniania świata

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

ZWIERZĘTA. z różnych stron ŚWIATA

W 30 lat od Raportu Komisji Brundtland Konwencja o Różnorodności Biologicznej

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO

1. Odczytywanie danych statystycznych prezentowanych w różny sposób

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Proporcjonalność prosta i odwrotna

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 4

DEBATA. Jestem za, czy przeciw integracji Polski z Unią Europejską.

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Poszukiwanie energii przyjaznej ludziom i środowisku

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

1. Zarządzanie informacją w programie Access

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa treści zadań nawiązują do edukacji polonistycznej.

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

1. Każdy ma swojego dusiołka

Mapa Unii Europejskiej

1. W świecie obyczajów i tradycji

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: JESTEŚ TYM CO JESZ żywność zawierająca rośliny genetycznie modyfikowane

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

10 przyrodniczych cudów świata

Ilość wody potrzebnej do wytworzenia produktu

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć - 45 min

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

1. Symulacja komputerowa, pogadanka SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA MAGDALENA SZEWCZYK

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz nr 28 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

Plan metodyczny lekcji

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W GIMNAZJACH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

Przykładowy projekt ewaluacji wewnętrznej z wykorzystaniem metody profil

Projekt Jasne, że razem

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 8

Karta pracy nr 15 Obliczanie stopy bezrobocia

Scenariusz lekcji marketingu w klasie III Technikum Ekonomiczne

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

Czekoladowe pole. Informacja dla uczestników

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

SPRAWOZDANIE ROCZNE z pracy sieci współpracy i samokształcenia "Nowoczesne technologie w edukacji" za rok szkolny 2014/2015

Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Woda cenne dobro czy prawo człowieka?

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Transkrypt:

TEMAT LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Arka Noego czy uda się uratować ginące gatunki? AUTOR: PRZEDMIOT: Biologia CZAS TRWANIA: 90 minut CELE EDUKACYJNE: 0 Wskazanie, że wspólne i przemyślane działania mogą przysłużyć się społeczeństwu. METODY I TECHNIKI PRACY: 0 problemowa, 0 praca w grupie, ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 0 zdjęcia, rysunki zwierząt, 0 teksty do analizy, 0 Poznanie gatunków wymarłych i zagrożonych wyginięciem. 0 Poznanie źródeł przyczyniających się do wyginięcia gatunków. 0 Szukanie możliwości ochrony ginących gatunków. 0 pogadanka, 0 wykorzystanie tekstu źródłowego i Internetu. 0 szary papier i mazaki, 0 tabele, 0 filmy Epoka lodowcowa, Klonowanie szansa czy zagrożenie. BIBLIOGRAFIA: 1. Umiński T., Ekologia, środowisko i przyroda, WSiP 2. www.wikipedia.pl 3. http://wiedza.ekologia.pl/ochrona-przyrody/ Chronione-gatunki-czyli-co-i-jak-chronic,11022.html 1

PRZEBIEG LEKCJI 0 LEKCJA 1 (lekcja w sali komputerowej) 1. Nauczyciel przed lekcją przygotowuje na tablicy lekcyjnej kilka zdjęć wybranych gatunków, które wyginęły, np. lew workowaty, moa, zebra kwagga, tur, dodo, oraz tych, które są zagrożone wyginięciem: panda wielka, wyjec gwatemalski, płetwal błękitny, słoń indyjski, orangutan, bocian czarnodzioby. Dodatkowo wywiesza ogłoszenie (Załącznik nr 1). 2. Pogadanka: Nauczyciel pyta uczniów: co zrobiło na nich największe wrażenie? Dlaczego? Równocześnie wskazuje, że celem lekcji będzie ukazanie, jak wiele gatunków straciliśmy bezpowrotnie, które gatunki są zagrożone wyginięciem, dlaczego jest to ważne dla nas, aby zostały dla innych pokoleń. Co się stanie jak zniknie jeden gatunek, np. eukaliptusy w Australii, i jak wpłynie to na inne gatunki, np. koala, które żywią się jego liśćmi? 3. Podanie tematu lekcji: Arka Noego czy uda się nam uratować ginące gatunki? 4. Nawiązanie do historii biblijnej przez odczytanie fragmentu o arce Noego. Następnie postawienie pytania: dlaczego Bóg chciał uratować zwierzęta? 5. Nauczyciel informuje uczniów: W 1995 r. zespół ekspertów ONZ określił, że liczba znanych i opisanych gatunków wynosi około 1,7 mln, natomiast ogólna liczba gatunków organizmów żyjących na Ziemi wynosi kilkanaście milionów. Ciągle nie znamy wielu gatunków tworzących bogactwo lasów tropikalnych lub żyjących w głębi oceanów. Ćwiczenie: Oblicz procent, jaki stanowią gatunki zagrożone we wszystkich podanych krajach. Jakie wnioski nasuwają ci się po otrzymaniu wyniku? (Załącznik nr 2) 6. Prezentacja krótkich fragmentów filmu Epoka lodowcowa 1 fragment zabijania mamuta przez człowieka pierwotnego oraz fragment kiedy ginie ostatni ptak dodo. Krótki wykład na temat tego, dlaczego do dziś nie przetrwały niektóre gatunki zwierząt (działanie człowieka, brak pokarmu, zmiany klimatyczne). 2

7. Na podstawie tekstu źródłowego podaj główne przyczyny wytępienia niektórych gatunków. Wszystkie te przyczyny uczniowie wypisują na tablicy po pracy w grupie. (Załącznik nr 3). 8. Każda grupa pisze jednominutową dramę pokazującą los zabijanego gatunku, a następnie ją odgrywa. 9. Krótki fragment filmu Klonowanie szansa czy zagrożenie National Geographic pokazujący banki genów zagrożonych gatunków. Zadanie domowe: 0 Napisz przesłanie 5-minutowe, które wygłosiłbyś na spotkaniu ONZ w sprawie ratowania ginących gatunków. 0 LEKCJA 2 1. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji. 2. Jedna osoba prezentuje zadanie domowe. 3. Dzielimy klasę na 4 grupy i każda grupa otrzymuje zadanie: Jesteście stowarzyszeniem, które chroni ginące gatunki. Z Unii Europejskiej możecie otrzymać 1000 euro na obronę jednego tylko gatunku wśród wybranych wskazanych w Polskiej Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych (uczniowie korzystają z informacji zawartych w Internecie wykaz gatunków zagrożonych). Musicie podjąć decyzję jaki to będzie gatunek i podać pisemne uzasadnienie tej decyzji do Komisji Europejskiej. Uczniowie po wykonaniu zadania prezentują swoje wyniki. 4. Nauczyciel pyta, czy łatwo było podjąć im decyzję i uzasadnić swoją odpowiedź. Następnie tłumaczy, jak trudne są działania chroniące gatunki ginące. 5. Uczniowie nadal pracują w tych samych grupach. Robią analizę SWOT, analizując akty prawne w artykule na stronie internetowej: http://wiedza.ekologia.pl/ochrona-przyrody/ Chronione-gatunki-czyli-co-i-jak-chronic,11022.html (Załącznik nr 4). Nauczyciel tłumaczy zasady metody, po czym określa, że dotyczy ona tematu: Czy uda się uratować ginące gatunki? 3

6. Uczniowie dzielą się swoimi wnioskami z dyskusji i na szarym papierze wypisują podstawowe działania chroniące bioróżnorodność roślin i zwierząt. Zadanie domowe: 0 Przygotuj w grupie (te same grupy, które były na lekcji) kampanię ratowania rzadkiego gatunku w Polsce. Uzasadnij, dlaczego wybrałeś ten gatunek oraz opisz przebieg kampanii. 0 Zadanie to można wykorzystać jako praktyczną cześć podsumowującą lekcje i podejmującą temat ochrony gatunków w szerszym zakresie. PRAWA DO SCENARIUSZA Scenariusz zajęć powstał w ramach konkursu Lekcja zmieniania świata organizowanego przez Ministerstwo Środowiska. Ministerstwo nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w scenariuszu, a te nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska resortu. Prawa do materiałów na stronie posiada Ministerstwo Środowiska, a teksty są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Polska. 4

ZAŁĄCZNIK NR 1 W roku 2012 bezpowrotnie straciliśmy kolejny gatunek zwierzęcia. Jest nim pies domowy. Ludzie wytępili go doszczętnie. Wszystkie psy jakie tylko istniały na Ziemi znikły i już nigdy nie wrócą. 5

ZAŁĄCZNIK NR 2 PAŃSTWO/KRAJ WSZYSTKIE GATUNKI GATUNKI ZAGROŻONE PROCENT Algieria 523 27 Kenia 2283 200 Bangladesz 1074 75 Chiny 4310 402 Australia 2439 300 Niemcy 563 6 Francja 780 37 Włochy 781 30 Polska 595 20 ZAŁĄCZNIK NR 3 0 Mamy do czynienia z przywłaszczaniem sobie własności niczyjej, albo takiej, której właściciel nie jest w stanie upilnować. Wieloryby w wodach Antarktydy były niczyje, natomiast wieloryb zabity i wyciągnięty na statek-przetwórnię był wymierną w pieniądzach własnością firmy. W takiej sytuacji prawnej obowiązuje zasada niepisana: każdego wieloryba trzeba natychmiast zabić, bo jak ja go nie zabiję, to inni go zabiją. Dlatego wieloryby są ekologicznie wytępione. 0 Przyczyną nieszczęścia słoni, zwłaszcza afrykańskich, bo mają większe kły, jest kość słoniowa. Zyski, które przynosi handel kością są tak duże, że handlarzy stać na dobrze zorganizowane grupy kłusowników, które działają nawet w parkach narodowych. 0 Z nosorożcami jest najgorzej, gdyż ich rogi według wierzeń ludów azjatyckich mają zdolność leczenia wielu przypadłości, a poza tym przywracają młodość starszym mężczyznom. 0 Ptaki na terenie Wielkiej Brytanii są pod ochroną, ale w okolicach Morza Śródziemnego, gdzie nawet skowronki są pożądaną zdobyczą myśliwską, giną. W okresie przelotów panuje tam szaleństwo zabijania wszystkiego co lata. U nas ten problem dotyczy batalionów. Strzelając do nich myśliwi ograbiają przyrodę Litwy, Estonii, Łotwy i Finlandii. 6

ZAŁĄCZNIK NR 4 JAK JEST? Pozytywne działania JAK NIE POWINNO BYĆ? Negatywne działania SZANSE Co można zrobić, jakie są szanse? ZAGROŻENIA Co się stanie, jeśli nic nie zrobimy? 7