Scenariusz lekcji języka angielskiego zrealizowany w ramach programu Trzymaj Formę DATA KLASA POZIOM LICZBA UCZNIÓW TEMAT I-III Kontynuacja nauki Zdrowe życie. Zdrowe jedzenie Healty living. Healty food CELE LEKCJI: Cel ogólny Kształcenie umiejętności dokonywania wyborów dotyczących prawidłowego odżywiania się. Cele operacyjne Mówienie Uczeń wymienia nazwy produktów żywnościowych oraz stosuje podstawowe zwroty w języku angielskim w pracy grupowej; Rozumienie ze słuchu Po wysłuchaniu nagrania uczeń wykazuje się zrozumieniem tekstu uzupełniając kartę pracy - rozpoznaje informacje prawdziwe i fałszywe; Pisanie Redaguje tekst: jadłospisu, menu i reklamy. Poprawnie zapisuje stosowane w czasie lekcji wyrazy, wyrażenia i zwroty; Rozumienie tekstu pisanego Uczeń rozumie pisemne polecenia w języku angielskim oraz pomocnicze teksty i wyrazy w kartach pracy. Doskonali posługiwanie się słownikiem pol. - ang. i ang.- pol. METODY: lingwistyczne (komunikatywna, audiolingualna); podające (objaśnienie, pogadanka) problemowe (aktywizujące - decyzyjna, burza mózgów); eksponujące (ekspozycja) praktyczne (projektów, pokaz, ćwiczenia produkcyjne). TECHNIKI: burza mózgów"; przegląd rozdziału (scanning); rozumienie tekstu słuchanego praca z obrazkiem. FORMY PRACY: praca całą klasą: rozmowa ogólna; praca indywidualna - uzupełnianie piramidy; praca grupowa - zadania pisemne ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica; karty pracy; obrazki; zeszyt i własne notatki, kaseta z tekstem, magnetofon, plansza piramida, słowniki angielsko- polskie, polsko- angielskie, przybory: klej, kredki, mazaki, kartony, masa klejąca,
II. PRZEBIEG LEKCJI Czynności organizacyjne Warm-up - rozgrzewka językowa Podanie tematu lekcji Pogadanka na temat prawidłowego odżywiania Słuchanie ze zrozumieniem Praca w grupach Podsumowanie Podanie pracy domowej 1 min. 5 min. 2 min. 10 min. 8 min. 10 min. 8 min. 2 min. Lp. Etapy lekcji Czynności nauczyciela Czynności uczniów 1. Czynności organizacyjne l min. Sprawdza listę obecności i wpisuje temat do dziennika. Przygotowują się do zajęć. 2. Warm-up -rozgrzewka językowa Korzystając ze schematu piramidy żywieniowej WHO nauczyciel wyjaśnia znaczenie słów: - produkty zbożowe z pełnego przemiału i tłuszcze roślinne - warzywa i owoce - orzechy i rośliny strączkowe - nabiał i białe mięso - czerwone mięso i białe pieczywo słodycze Uczniowie mieli za zadanie przygotować obrazki przedstawiające produkty spożywcze oraz przypomnieć sobie ich angielskie nazwy. Każdy obrazek miał być podpisany. Uczniowie wykorzystując pracę domową uzupełniają piramidę zdjęciami i podpisami na tablicy. 3. Podanie tematu lekcji Naprowadza uczniów na temat lekcji, dyżurni zapisują temat na tablicy. Po wykonaniu ćwiczenia na tablicy i zapisaniu tematu lekcji nauczyciel prosi o wklejenie do zeszytu odpowiednio ułożonych elementów piramidy.(zał.3) 4. Pogadanka na temat prawidłowego odżywiania. Pyta kilku uczniów, czy ich sposób odżywiania jest zgodny z piramidą? 5. Słuchanie ze zrozumieniem Podaje informacje dotyczące tekstu, którego będą słuchali uczniowie: You are what you eat? Przepisują temat lekcji z tablicy Wklejają rysunek piramidy (zał.l) oraz ich elementy (zał.3) Wybrani uczniowie wyrażają opinie na temat swojego trybu odżywiania i jego zgodności z piramidą. Słuchają tekstu i wypełniają kartę pracy, (w razie potrzeby tekst zostaje wysłuchany ponownie). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel sprawdza z całą klasą
6. Praca w grupach Dzieli klasę na trzy grupy i podaje grupom polecenia i wskazówki do wykonania zadania: I-opracowanie menu zgodnego ze wskazówkami WHO dla młodzieżowej restauracji praca konkursowa. II- przygotowanie prawidłowego jadłospisu na jeden dzień dla aktywnego fizycznie ucznia gimnazjum. III- kanapka dla gimnazjalistyreklama 7. Podsumowanie Obserwuje wkład pracy poszczególnych grup i ocenia 8. Podanie pracy domowej każdego ucznia. Rozdaje formularze ankiety 'Are you healthy?' i tłumaczy słownictwo potrzebne do przeprowadzenia ankiety. Przygotowują zadania pisemne w wyznaczonych grupach. Każda grupa przedstawia efekty własnej pracy. Uczniowie otrzymują formularze ankiety 'Are you healthy?' którą maj ą przeprowadzić wśród 5 członków rodziny i wyniki przynieść na kolejną lekcję. Opracowała: Marta Kalkstein Gimnazjum nr 2 we Wrześni
Załącznik 1 SŁODYCZE SWEET CZERWONE MIĘSO I BIAŁE PIECZYWO SWEET RED MEAT AND WHTTE BREAD NABIAŁ I BIAŁE MIĘSO ORZECHY I ROŚLINY STRĄCZKOWE WARZYWA OWOCE PEŁNOZIARNISTE PIECZYWO IOLIWA RUCH DIARY PRODUCTS AND WHITE MEAT NUTS AND LEGUMINOUS PLANTS VEGETABLES AND FRUIT BROWN CEREAL AND VEGETABLE FATS ACTION Załącznik 2 1. Take apples, bananas and some grapes.błąd: Nie znaleziono źródła odwołania 2. Peel the apples and the bananas. 3. Cut the fruit into small pieces. 4. Put the fruit into the bowl. 5. Add a spoonful of sugar and some lemon juice. 6. Mix the fruit with sugar. 7. Add cream to the fruit salad. 8. Decorate it with chocolate.
Załącznik 3 SWEETS RED MEAT AND WHITE BREAD DIARY PRODUCTS AND WHITE MEAT NUTS AND LEGUMINOUS PLANT VEGETABLES AND FRUIT BROWN CEREAL AND VEGETABLE FATS Załącznik 4 Ankieta - "Are you healthy?" 1.How often do you do sport? a) never b) at school three hours a week c) five, six hours a week 2. How often do you watch TV? a) five hours a day b) three hours a day c) an hour a day 3. How often do you eat cakes, biscuits and sweets? a) three times a day b) once a day c) never 4.How often do you eat fresh fruit and vegetables? a) never b) once a week c) every day 5. How often do you clean your teeth? a) once a day b) twice a day c) after every meal 6. How often do you play computer games? a) every day b) three times a week c) once a week 7. How long do you sleep? a) six hours a night b) eight hours a night c) ten hours a night 8. How often do you go for a walk? a) never b) once a week c) three times a week 9.How many meals do you eat every day? a) one b)three c) four 10.Do you smoke cigarettes or drink alcohol? a) often b) hardly ever c) never
Po zakończeniu pracy uczniowie liczą, których odpowiedzi zdobyli najwięcej: a, b czy c. Najwięcej odpowiedzi "a": You don't care for you health. You should do more sport. You shouldn't watch so much TV. You should eat less sweets and more fruit and vegetables. You should go for a walk more often. You shouldn't smoke and drink alcohol. Najwięcej odpowiedzi "b": You think about your health but not enough. Try to eat better food and do more sport. Good luck! Najwięcej odpowiedzi "c": You care for your health. Congratulations! Opracowała: Marta Kalkstein Gimnazjum nr 2 we Wrześni