Szum informacyjny. Manipulacja.

Podobne dokumenty
1. Obywatel w urzędzie gminy

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Mój świadomy wybór mediów.

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Jestem już w sieci. Cyberprzemoc. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Temat dnia: W klasie"

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 6

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

JUBILEUSZU SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr /2014

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Słynny malarz polski Jan Matejko

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Temat: Wpływ środków uzależniających na nasze życie-rola reklamy

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat lekcji: Jesień w koło nas - poznaję skarby jesieni.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

1. Zarządzanie informacją w programie Access

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Temat: Nikotyna-poznaję wroga

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Scenariusz zajęć nr 6

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Promujemy życzliwość i kulturę osobistą Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Budowanie poczucia własnej wartości

Kształcone wiadomości i umiejętności. Uczeń:

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Transkrypt:

Szum informacyjny. Manipulacja. Koleżanko, Kolego! Proponujemy Ci przeprowadzenie lekcji wychowawczej, której celem jest zrozumienie jak duża ilość informacji dociera zewsząd do odbiorcy. Temat ten wymaga ukazania zarówno ogromnej dostępności nośników medialnych na naszym rynku jak i zalewu różnorodnych wiadomości. Naszym zadaniem jest przygotowanie do odpowiedniego filtrowania informacji, które w zależności od przekazu mogą narzucać interpretację (manipulować). Lekcję tę można uzupełnić lekcją języka polskiego, etyki lub wykorzystać jej fragmenty przy innych okazjach. mgr Zofia Myalska mgr Jadwiga Kocuj temat Szum informacyjny. Manipulacja. poziom nauczania, klasa, liczba jednostek lekcyjnych klasa I lub II gimnazjum, 1 godzina lekcyjna cele uczeń: -uświadamia sobie jak wiele informacji dociera do niego -potrafi wybrać informacje najważniejsze -wie, że ma dostęp do każdego nośnika medialnego -wymienia stacje radiowe i telewizyjne -wskazuje środki dydaktyczne gazetki reklamowe, magnetofon, radio, telewizor, taśma magnetofonowa, wycinki z gazet, koperty z poleceniami dla grup, białe kartki, szare arkusze papieru na plakaty, kolorowe pisaki. metody pogadanka-rozmowa dydaktyczna, ćwiczenia, burza mózgów formy zbiorowa, grupowa, indywidualna

Przebieg lekcji I FAZA PRZYGOTOWAWCZA 1. Organizacja zajęć uczniowie siadają zgodnie z wybranymi wcześniej przydziałami do grup 2. Otrzymują pierwsze zadanie ( załącznik nr 1 ) 3. Po zakończonym zadaniu odpowiadają na pytania ( załącznik nr 2 ) 4. Grupy otrzymują drugie zadanie ( załącznik nr 3 ) II FAZA REALIZACYJNA 1. Praca w grupach wg instrukcji ( załącznik nr 4 ) 2. Praca w grupach wg instrukcji ( załącznik nr 5 ) III FAZA PODSUMOWUJĄCA 1. Prezentacja notatek informacyjnych przygotowanych przez grupy ( załącznik nr 6 ) 2. Zadanie pracy domowej ( załącznik nr 7 )

ZAŁĄCZNIK NR 1 W klasie gra muzyka, jest włączone radio i telewizor. Każdy uczeń ma gazetkę reklamową oraz białą kartkę papieru. Wycinają z gazetki fotografie sprzętu radiowotelewizyjnego, przyklejają na białych kartkach papieru. Białe kartki mogą zawiesić w dowolnym miejscu w klasie: na gazetkach, na ścianach, drzwiach, oknach, lampach. Nauczyciel wyłącza radio, magnetofon, telewizor. ZAŁĄCZNIK NR 2 Nauczyciel zadaje pytania: ( przykłady ) - co przedstawiają Wasze prace? ( nośniki medialne, dobry sprzęt, itp. ) - jeśli chcecie coś kupić, czy macie z tym problem? - ile różnego rodzaju produktów oferowanych jest na naszym rynku? - jak się pracowało? - czy było coś co przeszkadzało w pracy? - czy były to odpowiednie warunki do skupienia? ( szum kilku odbiorników ) - jak Wam się podoba nowa dekoracja sali? ZAŁĄCZNIK NR 3 Dwie grupy otrzymują zadanie wypisania na kartkach stacji radiowych, a trzy stacji telewizyjnych. Na plakacie podzielonym pionową kreską napisy: STACJE TELEWIZYJNE, STACJE RADIOWE. Przedstawiciele grup odczytują pojedyncze stacje i wpisują pisakami.

ZAŁĄCZNIK NR 4 Grupy siedzą przy stolikach wg wylosowanych wcześniej tematów.zadaniem grup było przynieść wycinek z prasy z najważniejszą informację na dany temat: I grupa informacje o najważniejszym konflikcie zbrojnym, wojnie II grupa informacja o najważniejszej katastrofie III grupa informacja o najważniejszym wydarzeniu sportowym IV grupa informacja o najważniejszym wydarzeniu politycznym V grupa informacja o najważniejszym wydarzeniu kulturalnym Każda grupa zapisuje na kartkach zbiorczych najważniejsze informacje. Jeśli temat powtarza się zapisujemy tyko raz, jeśli są różne to każde wydarzenie osobno. Przedstawiciele grup przypinają na wspólny plakat podpisany NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE Pytania ( przykłady ) - skąd bierze się taka różnorodność? - czy o tych samych wydarzeniach dowiadujemy się zawsze w tej samej formie? - czy wszystkie informacje są podawane podobnie? ZAŁĄCZNIK NR 5 Nauczyciel czyta notatkę prasową Dnia 24 marca 2000 roku w mieście N. otwarto nowy supermarket. Na otwarcie przybył burmistrz miasta, przedstawiciele władz oraz liczni mieszkańcy. Supermarket należy do europejskiej sieci sklepów X. Uroczystościom towarzyszyły liczne pokazy, konkursy, promocje i występy zespołów. Zadania dla grup: Jesteście reporterami, którzy przygotowują notatki dla swoich gazet. Każda notatka ma zwrócić uwagę czytelnika na pewien szczegół powyższego wydarzenia. Polecenia są zapisane na kartkach w kopertach. Notatka ma się zamknąć w 8-10 zdaniach. Notatce należy nadać tytuł. Polecenia w kopertach: I grupa - popieracie zagraniczne inwestycje w Polsce II grupa krytykujecie inwestowanie kapitału zagranicznego w Polsce III grupa protestujecie przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego pod wielkomiejską zabudowę IV grupa - chwalicie możliwość zrobienia zarówno zakupów jak i przyjemne spędzanie czasu z całą rodziną przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę V grupa krytykujecie zastępowanie spotkań rodzinnych i wypadów za miasto wycieczkami do sklepu

ZAŁĄCZNIK NR 6 Przedstawiciele pięciu grup umieszczają na plakacie 5 notatek. Pytania (przykłady ) - czego dotyczy notatka? - skąd wzięły się różnice w tytule? - czy informuje nas o tym samym? - co czujesz czytając te notatki / - jakie możliwości daje przekazywanie informacji? ( manipulowanie, zwrócenie uwagi na jeden wybrany szczegół, niekoniecznie najważniejszy) ZAŁĄCZNIK NR 7 Obejrzyj wiadomości np. w TVN i TVP. Porównaj, zrób notatkę.