Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści?

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć - 45 min

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Instrukcja dla nauczyciela

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Nie zapominaj o pomarańczowych polach! Dzięki nim dowiesz się dużo więcej!

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Scenariusz zajęd i materiały pomocnicze. Waga śmieci.

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

O P I S P R Z E D M I O T U Z A M Ó I A W I E N

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Drugie rzeczy życie. Traktor jak żywy! Instrukcja na familyfun.go.com (źródło:

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

#UczymyDzieciProgramować

PORADY NA ODPADY Gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszym domu.

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Wspólny System Segregacji Odpadów

Edycja 2018/2019. Materiały edukacyjne. dla nauczycieli przedszkoli

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty: Poniżej przedstawiam szczegółowy opis proponowanych zajęć.

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

MICHAŁA RADY NA ODPADY

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Wykraczamy poza horyzont...

,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Scenariusz nr 60 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Klasa II, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Jesteśmy miłośnikami przyrody Temat: Mali ekolodzy to my!

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Segregacja odpadów, czy to konieczne? Wojciech Bartkiewicz kl. III b Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 84 Temat: Zabawa w architektów poznajemy różne rodzaje budowli.

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

PROJEKT RECYKLINGOWI tak

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Nie wyrzucaj jak leci. zużytych tonerów i starych telefonów do śmieci

Przedmiotowy System Oceniania z techniki Jak to działa?

Scenariusz zajęć nr 6

SEGREGACJA ODPADÓW? O CO TU CHODZI?

Przedmiotowy System Oceniania Techniki klasa 4. Wymagania na poszczególne oceny

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz ślubowania klas pierwszych połączony z obchodami Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Wstęp

SZKOLNY ŚPIEWNIK EKOLOGICZNY

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

TEMAT: Czy śmieci to problem? Recykling, to się nam opłaca!

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Wiosna, lato, jesień, zima wprowadzenie funkcji powtórzeń zawsze

Nowa gospodarka odpadami

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Czym zajmuje się ekologia?

Witajcie dzieci! Powodzenia! Czekam na Was na końcu trasy!

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

PLAN DZIAŁAŃ REALIZOWANY W Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Wojciechach Wojciechy Bartoszyce ZAPLANOWANE DZIAŁANIA

Transkrypt:

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu II. Cel ogólny: Rozwijanie wśród uczniów podczas zajęć świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów. III. Cele szczegółowe: Uczeń wie i potrafi wytłumaczyć, co to jest recykling. Uczeń wie, jak można ponownie wykorzystać wybrane odpady powstające w gospodarstwie domowym. Uczeń rozumie rolę recyklingu w ograniczeniu składowania odpadów raz jaką metodę ochrony środowiska. Uczeń współpracuje z rówieśnikami podczas wykonywania zadań. IV. Metody nauczania: wymiana w parach, praktyczna oparta na aktywności praktyczno technicznej, zdania podsumowujące. V. Formy pracy: indywidualna, w parach, zespołowa. VI. Środki dydaktyczne: napis na drzwi Muzeum Recyklingu (załącznik 1), list od dyrektora Muzeum Recyklingu (załącznik nr 2),

kolorowe karteczki w sześciu różnych kolorach, czyste odpady z trzech różnych grup (plastikowe i metalowe, papierowe, szklane), klej, taśma klejąca, sznurek, drucik. VII. Przebieg zajęć 1. Nauczyciel zaprasza uczniów do sali szkolnej, gdzie na drzwiach przyczepiony jest napis Muzeum Recyklingu. Wita uczniów i pyta, czy wiedzą, co to jest muzeum? Uczniowie wspólnie z nauczycielem wyjaśniają pojęcie. Nauczyciel informuje, że w kopercie którą przyniósł jest list skierowany do dzieci, przez dyrektora Muzeum Recyklingu (załącznik nr 2). 2. Nauczyciel czyta list. Uczniowie słuchają. Po przeczytaniu listu pyta dzieci: Dlaczego dyrektor skierował do nich list? Czy wiedzą dlaczego muzeum ma eksponaty z recyklingu? Z czego powinny być sporządzone dzieła sztuki, o które prosił dyrektor? Jak można jeszcze wykorzystać odpady lub niepotrzebne rzeczy? Dlaczego warto wykorzystywać ponownie śmieci? 3. Nauczyciel mówi uczniom, że za chwilę będą pracowali nad ekologicznymi dziełami sztuki. Prosi, aby każdy zajrzał pod swoje krzesło i odkleił kolorową karteczkę. Do pierwszego stolika zaprasza uczniów z karteczkami w kolorze niebieskim. Do drugiego stolika zaprasza uczniów z karteczkami w kolorze żółtym. Do trzeciego stolika uczniów z karteczkami w kolorze zielonym. Do czwartego stolika uczniów z karteczkami w kolorze czerwonym. Do piątego stolika uczniów z karteczkami w kolorze czarnym, a do szóstego stolika uczniów z karteczkami w kolorze pomarańczowym. 4. Uczniowie w zespołach wykonują ekologiczne dzieła sztuki wykorzystując surowce wtórne.

5. Po zakończeniu pracy w zespołach, nauczyciel prosi uczniów o prezentację swoich ekologicznych dzieł sztuki. Zaprasza wszystkich do podziwiania eksponatów w muzeum. (Po zakończeniu zajęć do muzeum uczniowie mogą także zaprosić kolegów z innych klas oraz nauczycieli.) 6. Nauczyciel zachęca uczniów do podsumowania zajęć poprzez dokańczanie zdania: Podczas dzisiejszych zajęć najbardziej zaskoczyło mnie to, że

UZEUM RECYKLINGU Załącznik nr 1

Załącznik nr 2 List od dyrektora Muzeum Recyklingu Drodzy Uczniowie, każdy z nas, mały i duży, wyrzuca codziennie bardzo dużo śmieci i niepotrzebnych rzeczy. Tymczasem wiele z nich może być ponownie wykorzystanych. Słoik po ogórkach może posłużyć jako dzbanek na kwiaty. Z plastikowej butelki można wykonać instrument. Zapewne obiło Wam się o uszy pojęcie recyklingu. Recykling polega na produkowaniu zupełnie nowych przedmiotów z odzyskanych surowców wtórnych pochodzących z segregacji odpadów. Dzięki temu nie trafiają one na składowisko. W ten sposób chronimy środowisko, a brzydkie góry śmieci nie rosną tak szybko. Mam nadzieję, że segregujecie w domu śmieci do kolorowych worków lub pojemników. My również w naszym muzeum segregujemy odpady, które mogą zostać ponownie wykorzystane. Postanowiliśmy stworzyć specjalną wystawę dzieł sztuki z recyklingu, dzieł wykonanych z odpadów. Zapraszam Was, małych artystów, do stworzenia ze śmieci przepięknych muzealnych eksponatów, które wszyscy będą podziwiać. Liczę na Waszą pomysłowość i wierzę, że potraficie pracując w zespołach, stworzyć wspólnie prawdziwe ekologiczne dzieła sztuki. Powodzenia! Podpisano Dyrektor Muzeum Recyklingu