www.filmotekaszkolna.pl



Podobne dokumenty

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Warsztaty z tworzenia filmów animowanych metodą poklatkową.

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy


14/2015 PROJEKT GIMNAZJALNY ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

T JAK POWSTAJE DZIEŁO FILMOWE?: na przykładzie filmu "Pan Tadeusz". Lekcja z edukacji medialnej dla uczniów gimnazjum

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (3x45 min.) Film

S Y L A B U S. MODUŁU KSZTAŁCENIA rok akademicki 2012/2013. Dramaturgia / Dramaturgy. Dramaturg teatru. Reżyseria teatru muzycznego

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

wydarzeniach w utworze epickim opowiada narrator; jego relacja ma najczęściej charakter zobiektywizowany i cechuje ją

Szkolny Klub Dyskusyjny

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Sprawozdanie z realizacji zadania nr 1

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Czerwiec 2016 SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6. TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! Jeszcze jeden krok do zwycięstwa.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

wyniki oglądalności 0,37 0,38 +3,5% Dane: NAM, za okres styczeń-sierpień dla wszystkich prezentowanych lat, grupa A16-49

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

KONSPEKT LEKCJI. matematyka VI Symetria w geometrii, przyrodzie, architekturze i sztuce oraz w Ŝyciu codziennym i technice.

JAK ŻAGLÓWKA Z POZIOMKĄ ŚWIAT ZMIENIAJĄ? - czyli o przypowieściach w życiu Szkoły Podstawowej Nr 143 w Warszawie


KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

1. Prezentacja filmu (początkowa scena filmu Dystrykt 9 N. Blomkampa), lub odegranie ról*

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Program zajęć dodatkowych dla uczniów uzdolnionych realizowany na zajęciach koła teatralnego

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Róża Połeć Scenariusz zajęć dla grupy studentów. Kreowanie wysokiej jakości przestrzeni publicznych. Czas trwania zajęć: 3 spotkania x 90 minut


Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas II lub III gimnazjum na podstawie filmu pod tytułem

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

TREŚCI NAUCZANIA ZGODNE Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Polskie kino w opinii Internautów. wyniki badań bezpośrednich

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

30 godz. wykładów 30 godz. ćwiczeń laboratoryjnych

PROJEKT INDIANA JONES W TATRACH -NAUCZYMY SIEBIE, A TAKŻE CIEBIE. ZDJĘCIA-INSPIRACJA DO PRACY 1. Określenie swoich mocnych i słabych stron

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć nr 6

Konkursu Świetlica kształtująca prospołeczne postawy wśród uczniów Al. Jerozolimskie 151, kl. I, piętro 2, lok Warszawa

III POWIATOWY TURNIEJ TEATRALNY pod honorowym patronatem Starosty Sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego REGULAMIN

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY: 2012/2013

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Kto puka do naszych drzwi?

1. Każdy ma swojego dusiołka

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

KOMPUTERY W PRACY. Projekt edukacyjny dla uczniów klas 4 szkoły podstawowej z przedmiotu informatyka

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów Film w sztuce i kulturze"

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

OFERTA PROGRAMOWA POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ w Skarżysku-Kamiennej na rok szkolny 2018/2019

*12 Polska między wojnami

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Wokół filmu ćwiczenia różne opracowała mgr Wiesława Giercarz

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

6 W średniowiecznym mieście

Język polski wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne

Prezentacja przygotowana przez uczniów w uczęszczaj

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

TYTUŁ Wielokulturowość i wrażliwość kulturowa

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

MĄDRA ADOPCJA. Autorzy. Instrukcja dla osoby prowadzącej zajęcia. Paweł Fortuna. Katarzyna Ługowska. Jan Borowiec

BUILDING CULTURAL AWARENESS AND ENGLISH TO CHILDREN COMMUNICATION ABILITIES IN TEACHING KOŁO JĘZYKOWO TEATRALNE

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Transkrypt:

Temat: Przy otwartym oknie. Filmowa przypowieść - Duże zwierzę Jerzego Stuhra. Opracowała: Anna Kołodziejczak, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi Cele lekcji rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji tekstów kultury kształtowanie umiejętności analizowania treści i formy filmowej jako jednolitej struktury doskonalenie kompetencji krytycznego odbioru dzieła filmowego kształtowanie postaw kreatywnych twórczych rozwiązywanie problemów analitycznych w sposób twórczy kształtowanie wrażliwości estetycznej doskonalenie umiejętności współpracy w grupie doskonalenie umiejętności dyskutowania oraz prezentacji i uzasadniania swoich opinii Czas pracy 90 minut Materiały dydaktyczne film Duże zwierzę w reżyserii Jerzego Stuhra zestaw wybranych zdjęć z tegoż filmu (dostępne na stronie www.stopklatka.pl) plakat do filmu Duże zwierzę 4 kartony, mazaki Forma pracy praca z całą klasą graca w grupach Metody pracy metody aktywizujące: burza mózgów, dyskusja elementy pogadanki

Przebieg lekcji Przed lekcją uczniowie obejrzeli film w reżyserii Jerzego Stuhra Duże zwierzę. Film trwa 73 minuty. Projekcja została poprzedzona pogadanką na temat dorobku reżyserskiego i aktorskiego Jerzego Stuhra, jego miejsca w kinematografii światowej obecnie (jako twórcy kina autorskiego ), a także miejsca w nurcie Kina moralnego niepokoju (Kino moralnego niepokoju nurt w polskiej kinematografii w latach 1976-1981. Początek nowego kierunku wyznaczył debiut Krzysztofa Kieślowskiego Personel z 1976 roku. Akcja filmów z tego nurtu toczy się w małych, prowincjonalnych sceneriach. Instytucje bądź środowiska, do których należą bohaterowie, cechuje korupcja, nepotyzm, brak zasad moralnych. Główną postacią jest zazwyczaj idealista przedstawiciel inteligencji, który próbuje przeciwstawić się lokalnej oligarchii; w starciu z aparatem władzy ponosi porażkę lub system doprowadza do demoralizacji bohatera). Przybliżenie najistotniejszych autorów tegoż nurtu, jak: Feliks Falk, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, a przede wszystkim Krzysztof Kieślowski, jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina, reżyser wielu filmów z udziałem Jerzego Stuhra ( Spokój, Blizna, Amator, Przypadek, Trzy kolory: Biały ), autor pierwowzoru scenariusza do filmu Duże zwierzę. 1. Analiza plakatu do filmu Duże zwierzę (załącznik nr 2) Pytania do uczniów: Kto/co jest pokazane na plakacie? Jakie sensy generuje połączenie ról : bohatera filmu, bohatera zwierzęcego wielbłąda i realnego autora filmu? Z jakimi wymiarami rzeczywistości mamy do czynienia w przypadku filmu Duże zwierzę? Jak możemy interpretować, w kontekście filmu, znaczenia tego plakatu? W jakim sensie plakat może stanowić dopełnienie filmu? Jak interpretujecie to, że film jest czarno-biały, a plakat kolorowy? Warto w tym miejscu zapoznać uczniów z dokonaniami Polskiej szkoły plakatu. (Polska szkoła plakatu określenie powstałe w latach 60. XX w., używane wobec grupy polskich artystów -plakacistów, którzy zdobyli międzynarodowy rozgłos. Tworzyli plakaty o tematyce kulturalnej: do filmów, przedstawień teatralnych, wystaw, przedstawień cyrkowych. Mimo różnorodności, ich wspólnymi cechami były lapidarność i oszczędność formy, ironia, nowatorskie liternictwo.

Przedstawicielami polskiej szkoły plakatu byli m.in.: Jan Lenica, Walerian Borowczyk, Franciszek Starowieyski). Plakat filmowy może stanowić punkt wyjścia do rozmowy na temat Dużego zwierzęcia jako: przypowieści, kreowania rzeczywistości surrealistycznej (obrazów burzących logiczny porządek rzeczywistości, wizji groteskowych, z pogranicza jawy, snu, fantazji, halucynacji, a odsuniętych od realizmu), ascetyzmu w sztuce, wzajemnego dopełniania się sensów filmu i plakatu, podania autorskiego i autoironicznego komentarza twórców do obrazu filmowego. A także: nietolerancji, przywiązania i walki w obronie własnych przekonań, odmienności zachowań prowadzącej do samotności, niezłomnej postawy wobec presji masy i akceptacji samego siebie. Kierunek tej rozmowy powinny wyznaczyć wnioski uczniów z przestawionej powyżej analizy plakatu. Warto przy tej okazji przypomnieć termin przypowieść. Przypowieść (parabola) gatunek literacki, którego cechy formalne (schematyzm fabuły, uproszczona konstrukcja postaci, obiektywny narrator, selekcja realiów) służą właściwemu odczytaniu alegorycznego lub symbolicznego znaczenia przedstawionego świata, przekazaniu prawdy moralnej. Posługuje się narracją, w której postacie i zdarzenia pełnią rolę nosicieli i zarazem przykładów prawd uniwersalnych. Fabuła ulega zwykle schematyzacji, realia zaś występują w postaci zredukowanej. Interpretacja przypowieści wymaga sięgnięcia do znaczeń alegorycznych lub symbolicznych. 2. Kolejny etap zajęć poświęcony będzie analizie filmu z wykorzystaniem załączonych niżej kadrów (dostępnych na stronie www.stopklatka.pl). Uczniowie, podzieleni na pięć grup, otrzymują zdjęcia z filmu (każda grupa jeden kadr załącznik nr 1). Jednym z ważnych elementów każdego kadru jest okno, usytuowane w tle lub na pierwszym planie. Młodzież zastanawia się nad znaczeniem zdjęć. Ich pracą kierują pytania zawarte w instrukcji dla grup (załącznik 3): Jaką scenę przedstawia zdjęcie? Jaką rolę pełni okno w przedstawionej sytuacji? (Warto, aby każda grupa sięgnęła do Słownika symboli i zapoznała się z symboliką okna). W jakim planie pokazani są bohaterowie, jaki to ma znaczenie? Jakie są wzajemne relacje pomiędzy bohaterami? Czy możemy wnioskować ze zdjęć o relacji: bohaterowie reszta społeczności? Jakie są rytuały Sawickich? Jaki wizerunek tych ludzi kształtują?

Zadając ćwiczenie, wymagające znajomości planów filmowych, musimy mieć pewność, że rodzaje planów filmowych i ich podstawowe funkcje są znane młodzieży. (Plan filmowy wymiar kadru, standardową miarą przy określaniu rodzaju planu jest sylwetka człowieka widoczna w kadrze. Rodzaje planów: totalny (miasto z lotu ptaka) daleki = panorama (rozległa panorama pleneru bez postaci ludzkich) ogólny (postać lub kilka widocznych na tle pleneru, dekoracji) pełny (widoczna cała postać, blisko kamery, dominująca w kadrze) średni = amerykański (postać widoczna od kolan w górę) półzbliżenie = popiersie zbliżenie (np. ludzka twarz) detal (np. tylko oko) mikrodetal (coś, czego normalnie nie jesteśmy w stanie zobaczyć np. wirus). Po 15 minutach pracy uczniowie przedstawiają wyniki. Najlepiej, aby każdy członek grupy odpowiadał na kolejne pytanie. Przedstawiciele grup tworzą na tablicy mapę mentalną, zapisując odkryte przez siebie znaczenia i funkcje okna (np. punkt styczny między nami a światem, okno ma związek z myślami, marzeniami i nadziejami, patrzenie z dystansu na rzeczywistość znajdującą się na zewnątrz, otwartość na świat, hermetyczność mikroświata domowego) i nazywają codzienne rytuały (np. wspólny, codzienny posiłek, wspólne bycie w jednym pomieszczeniu, oczekiwanie żony przed domem na męża). Z ćwiczenia wyniknąć może ocena Sawickich jako ludzi poczciwych, to z kolei może służyć przywołaniu kontekstów literackich (jeśli wystarczy na to czasu). 3. Celem następnej części zajęć będzie tworzenie przez uczniów mapy czasu i bezczasowości w poszukiwaniu czasu realnego i uniwersalnego w filmie. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy dwie z nich to detektywi realności i dwie grupy to łapacze bezczasu : na czterech planszach przydzielonych grupom (arkusze łapaczy bezczasu mogą się znajdować w mniej konwencjonalnym miejscu, np. na parapecie, podłodze, natomiast plansze detektywów realności mogą być tradycyjnie zawieszona na tablicy) młodzież notuje znaki, nazwy, miejsca, sytuacje świadczące o tym, że rzecz dzieje się w konkretnym czasie i miejscu np.: praca w banku głównego bohatera, posługiwanie się określonymi narzędziami, sprzętem, zaproszenie na zebranie Rady Miejskiej, wystrój sali obrad, stroje bohaterów, traktory ciągnące wozy cyrkowe, marki samochodów, loteria fantowa i jej nagrody, posterunek policji itp.; druga grupa zapisuje znaki świadczące o tym, że opowieść jest uniwersalna: mgła, która osnuwa pierwsze ujęcie filmu, europejski pejzaż

górski, na tle którego stoi wielbłąd, człowiek przechadzający się z wielbłądem na uwięzi, trzy kobiety mojry decydujące o losie Sawickiego, Sawiccy okrywający wielbłąda szydełkową, ozdobną derką, Sawicki stojący we mgle, w szlafroku na środku ulicy itp. Po upływie 10 minut grupy łapaczy bezczasu konsultują ze sobą swoje zapisy, to samo robią detektywi realności. Następnie liderzy grup przedstawiają swoje ustalenia i wnioski. Tej części zajęć powinna towarzyszyć konkluzja, że wprawdzie możemy osadzić opowieść w ramach Polski socrealistycznej lat 70. czy 80., ale mamy do czynienia z rzeczywistością uniwersalną, poetycką, pretekstową, z fabułą podporządkowaną sensom naddanym, w której postacie i zdarzenia pełnią rolę nosicieli i przykładów prawd uniwersalnych. 4. Praca domowa A. Fabuła filmu Duże zwierzę jest prosta i opiera się na jednym zaledwie wątku, ale przedstawiona jest w taki sposób, że film może mieć nieskończenie wiele interpretacji. Jerzy Stuhr porównuje ten film do wiersza, który dla każdego z widzów możne znaczyć coś innego.zadaniem uczniów jest stworzenie krótkiego wiersza białego, który będzie poetyckim planem wydarzeń, a właściwie mikrozdarzeń dziejących się w filmie. Np.( Na środku osnutej mgłą doliny stoi wielbłąd Noc, przy otwartym oknie małżonkowie jedzą, jak co dzień, posiłek). B. Jako wariant pracy domowej można zaproponować napisanie krótkiej historii, dotyczącej zniknięcia i dalszych losów wielbłąda.

Załącznik nr 1 Kadry z filmu Duże zwierzę Załącznik nr 2 Plakat do filmu Duże zwierzę PP

Załącznik nr 3 Instrukcja do pracy w grupie (taka sama dla wszystkich grup) Waszym zadaniem jest analiza i interpretacja kadru z filmu Duże zwierzę. Pomocne w tej pracy będą poniższe pytania. Przed przystąpieniem do realizacji zadania podzielcie między siebie pracę: - wybierzcie lidera (przedstawiciela) grupy, - rozdzielcie pytania pomiędzy siebie (tak, aby każdy członek grupy miał okazję się wypowiedzieć). W związku z tym, że jednym z elementów, wypełniających kadr, jest okno, sprawdźcie znaczenie tego symbolu w Słowniku symboli i uwzględnijcie zdobyte informacje w Waszej pracy. Następnie odpowiedzcie na pytania dotyczące kadru z filmu: Jaką scenę przedstawia zdjęcie? Jaką rolę pełni okno w tej sytuacji? W jakim planie pokazani są bohaterowie, jaki to ma znaczenie? Jakie są wzajemne relacje pomiędzy bohaterami? Czy możemy wnioskować ze zdjęć o relacji bohaterowie-reszta społeczności? Jakie są rytuały Sawickich? Jaki wizerunek tych ludzi kształtują? Po wykonaniu tej części pracy, zastanówcie się, jak, za pomocą mapy mentalnej, przedstawić odkryte przez siebie funkcje okna i codzienne rytuały bohaterów. Na wykonanie zadania macie 10 minut. Po tym czasie kolejni członkowie grup przedstawią wypracowane odpowiedzi na pytania, a przedstawiciele zapiszą wysnute wnioski na tablicy w postaci mapy mentalnej.