1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza



Podobne dokumenty
Łatwe zarządzanie plikami Eksplorator Windows

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

2. Metody prezentacji informacji

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Rozdział 1. Zastosowanie komputera w życiu codziennym Rozdział 2. Elementy zestawu komputerowego...11

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI KLASA CZWARTA

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Sprawdzenie wiadomości z podstawowych zagadnień informatyki i edytora grafiki

Wymagania edukacyjne

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

CEL LEKCJI - Poznanie podstawowych zasad użytkowania programu Autodesk 123D Design. - zaprojektowanie breloka dla mamy lub taty.

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

SYSTEM OPERACYJNY. Monika Słomian

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Uchwała Nr 59/2016/IX Senatu Politechniki Lubelskiej z dnia 15 grudnia 2016 r.

1. 2. System operacyjny Windows. Podstawowe działania na oknach

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

1. Zarządzanie informacją w programie Access

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Tematy lekcji informatyki klasa 4a wrzesień 2012

Informatyka kl. 1. Semestr I

Spis treści. Rozdział 1. Wprowadzenie, czyli kilka słów o komputerze / 11

d) program działający w środowisku Windows 10. Edytorem tekstu jest: a) Paint b) WordPad c) PowerPoint d) Excel

Tworzenie stron WWW PROGRAM AUTORSKI. Spis treści ZAJĘCIA POZALEKCYJNE KÓŁKO INFORMATYCZNE

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - Grafika komputerowa dla klas II-III rok szkolny 2017/2018

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Działanie komputera i sieci komputerowej.

Budowa Komputera część teoretyczna

Programowanie i techniki algorytmiczne

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania w klasie VI 2013/2014 OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIA PODLEGAJĄCE OCENIE

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA V. Wymagania podstawowe (dostateczna) Uczeń:

Temat: Odejmowanie w pamięci

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

2. Konfiguracja programu Outlook Express

KARTA INFORMACYJNA Z INFORMATYKI DO KLASY 4. Imię i nazwisko ucznia:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH, KLASA CZWARTA. Zakres wiadomości. rozszerzający

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

KRYTERIA OCENIANIA II ETAP EDUKACYJNY ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV KLASA V KLASA VI. DOPUSZCZAJĄCY Uczeń

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2012

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

copyspace WEB2PRINT PROJEKTOWANIE I EDYCJA PRZEZ INTERNET

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Wyniki diagnozy uczniów klas pierwszych Publicznego Gimnazjum w Kowalewie Pomorskim z przedmiotu informatyka w roku szkolnym

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

Publiczne Technikum Informatyczne Computer College w Koszalinie

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Transkrypt:

1. 2. Edycja rysunku ćwiczenia 1. Cele lekcji a) Wiadomości 1. Uczeń potrafi wymienić narzędzia i możliwości programu Paint. 2. Uczeń potrafi wyjaśnić skróty: CAD, CAE, CAM, CTP. b) Umiejętności 1. Uczeń potrafi sprawnie korzystać z narzędzi programu Paint. 2. Uczeń potrafi edytować prace graficzne. 3. Uczeń potrafi umieścić swój rysunek jako tapetę pulpitu. 2. Metoda i forma pracy pogadanka, objaśnienie, ćwiczenia, praca z całą klasą, praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne - komputer - program Paint - tablica - zeszyty - karty pracy z ćwiczeniami i pracą domową - drukarka 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel wita uczniów, sprawdza listę obecności i prosi o zapisanie tematu lekcji. Uczniowie odczytują swoją pracę domową, w której musieli wytłumaczyć następujące skróty: CAD, CAE, CAM, CTP oraz odpowiedzieć na pytanie: na czym polega różnica miedzy grafiką wektorową a rastrową (załącznik c). b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi o włączenie komputerów i uruchomienie programu Paint. 2. Nauczyciel rozdaje karty pracy z ćwiczeniami do rozwiązania (załącznik a). 3. W trakcie pracy nauczyciel może podawać wskazówki, w jaki sposób i z jakich narzędzi powinien skorzystać uczeń, aby mógł dokonać fotomontażu. Korekta pracy uczniów.

c) Faza podsumowująca Ocena prac uczniów. Wybór kilku najlepszych prac, wydrukowanie i powieszenie ich na tablicy z innymi pracami. Podanie pracy domowej. Zadaniem uczniów jest rozwiązanie krzyżówki i wytłumaczenie hasła (załącznik b). 5. Bibliografia M. Sławik, A. Bremer, Elementy informatyki dla szkół średnich, VIDEOGRAF II, Katowice 2000. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Ćwiczenie 1. Spośród czterech plików (wiosna.jpg, zima.jpg, park.jpg, rodzina.jpg) udostępnionych ci przez nauczyciela wybierz dwa i dokonaj fotomontażu. Zapisz swoją pracę jako mapę bitową w folderze Moje dokumenty. fot. Agnieszka Terebus Ćwiczenie 2. Otwórz dokument stworzony w ćwiczeniu 1, umieść go jako tapetę na pulpicie swojego komputera. b) Zadanie domowe (dołączono rozwiązanie) Zadanie 1. Rozwiąż krzyżówkę i wyjaśnij hasło. 9. 8. 7. 12. 4. 5. 11. 2. 10. 1. 3. 6.

13. 14. 1. Dyskowy system operacyjny. 2. Pamięć nieulotna (stała), w odniesieniu do której (w normalnych warunkach) jest dozwolona tylko operacja czytania. Jest to pamięć służąca do przechowywania stałych elementów oprogramowania (np. programu BIOS). 3. W odniesieniu do oprogramowania regulacja prawna określająca warunki jego użytkowania i zasady odpłatności. 4. Urządzenie komputera przeznaczone do przechowywania danych programów. 5. Urządzenie pozwalające na bezpośrednią kontrolę nad przebiegiem pracy programu. Wyświetla obraz tworzony przez kartę grafiki. 6. Jednostka arytmetyczno-logiczna, która wykonuje operacje logiczne na dostarczonych jej danych. Podstawowy zestaw operacji to: dodawanie, podstawowe operacje logiczne oraz przesunięcia bitowe w lewo i w prawo. 7. Kodeks postępowania respektowany przez użytkowników sieci Internet. 8. Połączenie (wiązka przewodów lub ścieżek na płytce obwodu drukowanego), którym drogę do i z jednostki centralnej pokonują sygnały pochodzące od jednego lub większej liczby urządzeń zewnętrznych. Urządzenia mogą się komunikować z systemem komputerowym także bezprzewodowo). 9. Karta ta umożliwia przetwarzanie obrazu oraz zapewnia współpracę komputera z monitorem. 10. Komórki pamięci o niewielkich rozmiarach (najczęściej 4/8/16/32/64/128 bitów) umieszczone wewnątrz mikroprocesora, służące do przechowywania tymczasowych wyników obliczeń oraz adresów lokacji w pamięci operacyjnej. 11. Pamięć niesekwencyjnego dostępu. Każdy program wykonywany przez komputer jest najpierw wczytywany do tej pamięci, ponieważ zawiera ona niezbędne do jego pracy dane. Powinny się też w niej zmieścić wszystkie dane, nad którymi pracujemy. Pamięć ta jest niestety tymczasowa (np. zanik napięcia powoduje utratę danych mieszczących się w tej pamięci), więc co jakiś czas podczas pracy powinniśmy zapisywać jej efekt na twardym dysku lub innym nośniku pamięci. 12. Rodzaj układu scalonego (miniaturowego urządzenia elektronicznego) zawierającego blok sumatora, blok logiczny i blok kontrolny, niezbędnego do realizowania funkcji operacyjnej jednostki centralnej. 13. Urządzenie pozwalające użytkownikowi komputera na przekazywanie do komputera poleceń i informacji. 14. Jednostka informacji w komputerze, która składa się z ośmiu bitów. Rozwiązanie krzyżówki 1. D O S 2. R O M 3. L I C E N C J A 4. P A M I Ę Ć 5. M O N I T O R

6. A L U 7. N E T Y K I E T A 8. M A G I S R A L A 9. G R A F I C Z N A 10. R E J E S T R Y 11. R O M 12. M I K R O P R O C E S O R 13. K L A W I A T U R A 14. B A J T Hasło: Dolina Krzemowa c) Notatki dla nauczyciela Programy znajdujące profesjonalne zastosowanie w przemyśle: CAE (Computer Aided Engineering) komputerowe wspomaganie procesów technologicznych CAM (Computer Aided Manufacturing) komputerowe wspomaganie nadzoru procesu produkcyjnego CAD (Computer Aided Design) komputerowe wspomaganie projektowania Narzędzia te służą do projektowania konkretnych obiektów, jak np. części maszyn, urządzeń elektronicznych, mostów i budynków. Ich końcowym produktem jest projekt. Rysunki są tutaj niezbędnym ogniwem dla wykonawców. Służą również do wizualizacji projektu, czyli zaprezentowania obiektu zleceniodawcy i odbiorcy. Są zazwyczaj generowane automatycznie podczas projektowania. Szczegółowy rysunek jest niezbędny do realizacji projektu. Inną cechą programów CAD jest umiejętność renderingu, czyli powlekania zaprojektowanych obiektów właściwymi dla nich powłokami. Po renderingu obiekty wyglądają tak, jak w rzeczywistości. Proces projektowania odbywa się na szkielecie obiektu. Tworzenie rysunków w tych programach wymaga od użytkownika sporych umiejętności. Przy tworzeniu projektów często korzysta się z urządzeń nazywanych rysownicami dyskretyzującymi. Są to płyty, na których rysuje się specjalną myszką lub piórem. Programy CAD generują często rysunki projektów o bardzo dużych wymiarach. Trudno je wydrukować na zwykłej drukarce. Do tego celu służą plotery wieloformatowe urządzenia do rysowania i wycinania. DTP (Desktop publishing) komputerowy skład publikacji, zastosowanie na rynku wydawniczym DTP domowy: w tej grupie programów możemy miedzy innymi wymienić program Microsoft Publisher (Microsoft) czy Corel PrintOffice (Corel Corporation). Tego rodzaju programów używa się do tworzenia niewielkich publikacji (zaproszeń, kart okolicznościowych, dyplomów lub ulotek reklamowych) z myślą o wydrukach na drukarkach biurowych. DTP profesjonalny: wymienić tu można PageMaker i InDesign (Adobe Systems Incorporated), Corel Ventura Publisher (Corel Corporation) i QuarkXPress(Quark). Programy te umożliwiają dokonywanie składu począwszy od prostych publikacji, jak np. broszura, po zaawansowane wydawnictwa książkowe i encyklopedyczne. 7. Czas trwania lekcji 45 minut

8. Uwagi do scenariusza Do scenariusz dołączone są cztery pliki graficzne, które stanowią materiał do ćwiczeń na lekcji (załącznik a: karta pracy ucznia ćwiczenia).