Co to jest komunikat? Zadanie 1

Podobne dokumenty
Julka i Kuba tropią nadawcę komunikatu Zadanie 1

Komputer skrzynią wspomnień Zadanie 4

Czy to jest reklama? Zadanie 3

Ja i mój komputer Zadanie 1

Chmurne archiwum - Zadanie 3

Twoja cyfrowa opowieść Zadanie 3

Język komputera - Zadanie 2

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Wiem, jak bezpiecznie korzystać z mediów

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

Przyjazne i dostępne kino

Zabawa i nauka w mediach Zadanie 1

Media a prawa dziecka

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

Elementy aktywne w aplikacjach Zadanie 3

Świat aplikacji - Zadanie 2

Julka, Kuba, Psotnik i komputery Zadanie 1

Wielkie porządki w komputerze Zadanie 4

Różnorodność źródeł informacji

Pieniądze w mediach Zadanie 2

Kampanie społeczne by zmieniać świat na lepsze

Mój pierwszy film Zadanie 5

Psotnik a zdrowa żywność Zadanie 5

Emocje w kropkach i kreskach Zadanie 4

Empatia w komunikacji

Bałagan w Encyklopedii Internetowej Zadanie 1

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Dzieci tworzą stają się autorami swoich dzieł. Mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę.

Dzielni poszukiwacze informacji

Grzecznie i skutecznie o zasadach dobrej komunikacji Zadanie 2

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Wielkie porządkowanie informacji

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Mój świadomy wybór mediów.

Jak Psotnik poznał język komputerów Zadanie 2

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Bliźniaki reklamują swój piknik naukowy Zadanie 3

Upublicznić czy uwiecznić co zrobić z wizerunkiem Psotnika? Zadanie 1

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

CO SPRAWIA, ŻE JESTEŚMY SZCZĘŚLIWI? CO WIDZISZ TY, A CO JA?

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń

Te same historie, różne media Zadanie 3

Cyfrowe opowieści o Psotniku Zadanie 3

Audiopamiętnik Julki i Kuby Zadanie 2

Scenariusz zajęć nr 7

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

mediach Zadanie 2 Co słychać w Laboratorium? Pomysł na lekcję Cele operacyjne Pomoce zalecane do przeprowadzenia zajęć:

Szyfry kody - scenariusz działania

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie.

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

W KTÓRYM MIEJSCU ZIEMI SIĘ ZNAJDUJESZ? Scenariusz zajęć na 60 min.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Akcja! Julka i Kuba kręcą swój pierwszy film Zadanie 5

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Edukacja kulturalna Warsztat ewaluacyjny zespołu

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Radzenie sobie ze stresem. moduł 4 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

Jak pracować z przedmiotem? Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

Scenariusz zajęć nr 1

EDUKACJA GLOBALNA NA PLASTYCE I ZAJĘCIACH ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM, CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ MÓJ ŚWIAT JEST JAK LABIRYNT!

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Interaktywne lekcje zajęć komputerowych i informatyki - kilka pomysłów na wykorzystanie ciekawych darmowych narzędzi

Kolejną czynnością będzie wyświetlenie dwóch pasków narzędzi, które służą do obsługi układów współrzędnych, o nazwach LUW i LUW II.

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Psotnik buja w obłokach Zadanie 3

Sekret, tajemnica kiedy poprosić o pomoc dorosłych

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Temat : Ręka lewa, ręka prawa -

Przyjaźń to, co najważniejsze

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

SHARED HISTORY MASTER CLASS

System bezpłatnego wsparcia dla NGO

e-mocni WSPÓLNIE REALIZUJEMY SZKOLENIA ONLINE

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ CELE ZAJĘĆ

temat lekcji: Niebezpieczne treści

JĘZYK POLSKI. Na czym polega skuteczność reklamy? Dobra i zła perswazja

Wybrane kompetencje medialne. Opracowała: Małgorzata Dec Edukacja Medialna KUL

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie


#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Scenariusz nr 5. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Janusz Korczak i nasz świat. Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie.

CZYTAM, WIĘC JESTEM PROJEKT EDUKACYJNY DLA KLAS 1-6

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz zajęć nr 8

ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU (mass media) słuchanie A2 / B1

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Transkrypt:

Co to jest komunikat? Zadanie 1 Pomysł na lekcję Dzieci będą miały okazję wspólnie zdefiniować słowo komunikat, wcielić się w role nadawców i odbiorców; odkryć, w których mediach nadawane są komunikaty, do których możemy wracać wielokrotnie, a w których jeśli nie nagramy prezentowanych treści zobaczymy, usłyszymy lub przeczytamy dany komunikat tylko raz. Znajdą też wyjątki od tej reguły, przeprowadzą burzę mózgów i wystąpią w scenkach rodzajowych z telefonem w roli głównej. Cele operacyjne Dzieci: wiedzą, co, to jest komunikat, wiedzą, że do komunikacji potrzebni są nadawcy i odbiorcy komunikatów, potrafią wskazać media, które dają możliwość wielokrotnego odtworzenia nadawanego komunikatu oraz te, w których pojawi się on w danej formie jedynie raz. Pomoce zalecane do przeprowadzenia zajęć: sznurki, plastikowe kubeczki, nożyczki, taśma klejąca, tablica, marker lub kreda, kartki A5, kredki, magnesy

Przebieg zajęć Krok 1 Poproś spośród dzieci dwoje ochotników. Wręcz im przyczepione dnem do długiego sznurka dwa kubeczki, które będą imitować słuchawki telefonu i linię telefoniczną. Zaproś do krótkiej zabawy, w której będą oni mieli za zadanie stanięcie od siebie na tyle daleko, by sznurek się naprężył oraz przeprowadzenie rozmowy telefonicznej, w której chcieliby się umówić na wspólną grę w piłkę w najbliższą sobotę o 11.00. Po odegranej scence powiedz, że zawsze, gdy z kimś się komunikujemy jest nadawca tego komunikatu i odbiorca. Te role w każdej rozmowie się zamieniają odbiorca odpowiada nadawcy i wtedy sam staje się tym, który nadaje komunikat (przekazuje jakąś informację, czy zadaje pytanie). Zapytaj dzieci, czy tak samo dzieje się, gdy oglądają bajkę, czytają artykuł w czasopiśmie lub słuchają radia? Kto wtedy jest odbiorcą, a kto nadawcą. Podkreśl, że za każdą informacją np. nadawaną w telewizji, czy tekstem piosenki lub opowiedzianą w bajce historią stoi nadawca komunikatu osoba lub osoby, które chcą coś innym przekazać. Poproś dzieci żeby dobrały się w pary, rozdaj wszystkim sznurki, plastikowe kubeczki, nożyczki, by mogli stworzyć własne kubeczkowe telefony i zaproś do przeprowadzenia rozmów, np. o ostatnio oglądanej bajce lub przeczytanej książce. Czas: 10 min Metoda: odgrywanie scenki Pomoce: sznurki, plastikowe kubeczki, nożyczki, taśma klejąca

Krok 2 Skoro wszyscy już odnaleźli się w roli nadawców i odbiorców i przekazali sobie wrażenia i opinie o obejrzanych filmach lub przeczytanych książkach, zapytaj jak, by określili, czym jest komunikat. Wszystkie odpowiedzi zapisz na tablicy (informacja, opowieść, historia, czyjaś opinia, relacja etc.). Czas: 5 min Metoda: burza mózgów Pomoce: tablica, marker lub kreda Krok 3 Podziel dzieci na cztery grupy. Każdej z nich wręcz kartki A5, kredki oraz magnesy. Poproś, żeby każda grupa narysowała odbiornik TV, salę kinową z ekranem i krzesełkami, gazetę, odbiornik radiowy oraz komputer, który będzie symbolizował Internet (każdy przedmiot na osobnej kartce). Na tablicy narysuj pionową linię przedzielającą ją na pół. Zaproś dzieci do naradzenia się, które z narysowanych mediów pozwalają na wracanie do treści w nich zawartych (nadanych komunikatów) wielokrotnie; a reprezentantów tych grup do przyczepienia rysunków przedstawiających wybrane media po lewej stronie linii. Pozostałe rysunki będą pokazywały, które media pozwalają na obejrzenie np. filmu albo wysłuchanie audycji jeden raz. Ponownie poproś reprezentantów grup o przyczepienie wybranych rysunków, tym razem po prawej stronie tablicy. Sprawdźcie wspólnie, czy wszyscy dokonali podobnego podziału i wyjaśnijcie ewentualne wątpliwości np. w Internecie najczęściej możemy wracać do różnych treści wiele razy, ale może się też zdarzyć, że jakiś artykuł, filmik lub fotografia zostaną usunięte ze strony i nie będziemy już mogli ich znaleźć etc. Czas: 20 min Metoda: praca w grupach Pomoce: kartki A5, kredki, tablica, kreda lub marker, magnesy

Krok 4 Zaproś dzieci do wspólnego podsumowania, czytając fragmenty zdań i prosząc o ich dokończenie: do każdej komunikacji potrzebny jest odbiorca i. (nadawca); komunikat jest tym, co chcemy powiedzieć/przekazać naszemu. (odbiorcy); moją ulubioną bajkę, którą mam na płycie mogę oglądać.. (wiele) razy; jeśli nie nagram audycji nadawanej w radio, usłyszę ją tylko. (raz); za każdym komunikatem stoi. (nadawca). Czas: 5 min Metoda: praca grupowa Pomoce: fragmenty zdań

Ewaluacja Czy po przeprowadzeniu zajęć dzieci: wiedzą, co to jest komunikat, wiedzą, że do komunikacji potrzebni są nadawcy i odbiorcy komunikatów, potrafią wskazać media, które dają możliwość wielokrotnego odtworzenia nadawanego, komunikatu oraz te, w których pojawi się on w danej formie jedynie raz. Opcje dodatkowe Jeśli masz więcej czasu zacznij zajęcia od prezentacji tajemniczego słowa "komunikat". Rozłóż na podłodze kartki z literami składającymi się na ten wyraz (każda litera na osobnej kartce). Poproś dzieci o ułożenienie liter i odczytanie powstałego z nich słowa. Powiedz, że właśnie komunikatem zajmiecie się na dzisiejszych zajęciach. Odkryjecie wspólnie, czym jest i kogo potrzebujemy, by komunikacja była możliwa. Informacje Scenariusz: Anna Walczak Konsultacja merytoryczna: Barbara Krywoszejew Konsultacja metodyczna: Joanna Góral Wojtalik Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 3.0

Słowniczek komunikat nadawca komunikatu odbiorca komunikatu media Czytelnia Godzic Wiesław, Drzał Sierocka Aleksadra, Raport o mediach audiowizualnych, Kongres Kultury Polskiej [dostęp: 07.02.2016], dostępny w internecie: http://www.kongreskultury.pl/title,raport_o_mediach_audiowizualnych,pid,143.html.