Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum Temat: Właściwości alkoholi monohydroksylowych na przykładzie u Cele operacyjne: Uczeń wie: - jaki jest wzór ogólny alkoholi monohydroksylowych - jak się tworzy nazwy alkoholimonohydroksylowych - jakie są wzory mu, u, propanolu i innych - jakie zastosowanie mają m i - Uczeń potrafi: - zbadać i określić właściwości fizyczne u; stan skupienia, barwę,rozpuszczalność w wodzie, odczyn wodnego roztworu, zapach rozpuszczalność tłuszczów i benzyny w u - zbadać właściwości chemiczne u: - napisać równania reakcji: spalania u, u z sodem i chlorowodorem - zbadać działanie u na białko i wyjaśnić szkodliwy wpływ u na organizm ludzki - określić rzędowość alkoholi - napisać wzory sumaryczne półstrukturalne i strukturalne alkoholi monohydroksylowych Metody: - pogadanka - praca w grupach - praktyczna ćwiczenia wykonywane przez uczniów - dyskusja - pokaz Środki dydaktyczne: - sprzęt laboratoryjny: probówki, parownica porcelanowa, szkiełko zegarowe - odczynniki:, olej jadalny, benzyna, fenoloftaleina, papierki uniwersalne, białko kurze, sód metaliczny, kwas siarkowy (VI) i chlorek sodu. Przebieg lekcji: 1.Część nawiązująca - przypomnienie - wzorów sumarycznych i strukturalnych, oraz nazewnictwa alkanów - pojęcia grupy funkcyjnej, budowa grupy hydroksylowej; - definicji szeregu homologicznego; 2. Część właściwa: - zapisanie tematu lekcji na tablicy - dyskusja na temat wzorów alkoholi, oraz ich nazw i rzędowości. Uczniowie na tablicy zapisują wzory sumaryczne i strukturalne, oraz nazwy alkoholi. Omówienie przez nauczyciela metod otrzymywania u (fermentacja alkoholowa, uwodnienie etylenu, reakcja fluorowcopochodnych z mocnymi zasadami) i zapisanie reakcji na tablicy, uczniowie zapisują je do zeszytu.
Podział klasy na cztery grupy. - Grupa pierwsza określa właściwości fizyczne u i odczyn wodnego roztworu - Grupa druga bada rozpuszczalność oleju i benzyny w u. - Grupa trzecia bada palność u oraz identyfikuje produkty spalania - Grupa czwarta bada wpływ u na białko Liderzy grup referują spostrzeżenia i wnioski z doświadczeń Pokazy wykonane przez nauczyciela - reakcja u z sodem zapisanie przez uczniów spostrzeżeń i równania reakcji na tablicy i do zeszytu - reakcja u z chlorowodorem zapisanie spostrzeżeń i wniosków oraz równania reakcji 3. Podsumowanie. Uczniowie omawiają właściwości u, szkodliwy wpływ na organizmy żywe (nadmierne spożywanie oraz zastosowanie u które wynika ze zbadanych właściwości. 4. Praca domowa 1. Oblicz masę sodu jaką potrzeba użyć do reakcji z mem (przeprowadzonej w warunkach normalnych aby wydzieliło się 5.6 dm 3 wodoru: 2. Napisz reakcje obrazujące następujące przemiany: C 2 H 6 C 2 H 5 Cl C 2 H 5 OH C 2 H 5 OK
Karta pracy grupy1 Badanie rozpuszczalności u w wodzie woda Obserwacje... Wniosek... Badanie odczynu roztworu u fenoloftaleina fenoloftaleina woda Obserwacje... Wniosek...
Karta pracy grupy 2 Badanie rozpuszczalności oleju i benzyny w u olej jadalny Obserwacje... Wniosek... benzyna Obserwacje... Wniosek...
Karta pracy grupy 3 Nad palącym się em umieszczamy: a) suchą zlewkę dnem do góry b) zlewkę zwilżoną wodą wapienną Obserwacje... Wnioski... Reakcja spalania... Karta pracy grupy 4. roztwór wodny albuminy (białko jaja kurzego) Obserwacje... Wnioski... Pokazy wykonywane przez nauczyciela Pokaz1. Reakcja u z chlorowodorem
Obserwacje... Wniosek... Reakcja... Pokaz 2. Działanie u na sód kawałek sodu (5 cm 3 ) Obserwacje... Wnioski... Reakcja... opracował mgr Adam Dzida