SCENARIUSZ LEKCJI Nauczyciel prowadzący: Przedmiot: Klasa: Wymiar godzin tygodniowo: Czas trwania lekcji: Temat lekcji: Podręcznik: Cele lekcji: mgr Izabela Skórcz język niemiecki I 3 godziny 45 minut Mein Tagesablauf - Mój przebieg dnia podręcznik i ćwiczenia Das ist Deutsch! KOMPAKT autorstwa: J. Kamińskiej uczeń potrafi opisać swój dzień w czasie teraźniejszym, uczeń umie opowiedzieć o swoim dniu w czasie przeszłym, uczeń rozumie wysłuchany tekst, uczeń poprawnie rozwiązuje zadania na rozumienie tekstu czytanego, uczeń utrwala, rozumie i stosuje poznaną leksykę, uczeń umie odpowiadać na zadawane pytania, uczeń umie przetłumaczyć zdania, słowa i zwroty z języka niemieckiego na język polski i odwrotnie, uczeń układa prawidłową kolejność wydarzeń, uczeń uzupełnia tekst luk, uczeń potrafi skonstruować samodzielnie wypowiedzi ustne i pisemne, uczeń czuje się współodpowiedzialny pracując w parze, uczeń umie pracować indywidualnie i w parze.
Ćwiczenia językowe: - rozumienie tekstu słuchanego i czytanego, - tłumaczenie tekstów, słów, zwrotów, - odpowiadanie na zadawane pytania, - układanie kolejności wydarzeń, - uzupełnianie tekstu luk, - nazywanie i opisywanie obrazków. Ćwiczenia językowe przydatne w razie nadmiaru czasu: - sprawdzenie poznanego słownictwa przy pomocy patyczków, - przekształcenia zdań z czasu teraźniejszego na czas przeszły Perfekt. Formy pracy: - cała klasa bierze udział, - praca indywidualna, - praca w parach. Pomoce dydaktyczne: tablica, kreda, podręcznik z ćwiczeniami, kopie pracy, obrazki, magnetofon, płyta CD, projektor, laptop. Praca domowa: Zadaniem uczniów jest opis dnia w czasie teraźniejszym i przekształcenie go na czas przeszły Perfekt. (około 10 15 zdań w każdym czasie)
PRZEBIEG LEKCJI Czynności nauczyciela i ucznia Formy pracy Pomoce Czas Uwagi 1. Powitanie i sprawdzenie listy obecności. 2. Sprawdzenie zadania domowego. (krótki opis wakacji w czasie przeszłym Perfekt) 3. Zapisanie daty i tematu lekcji na tablicy. 4. Zaprezentowanie ogólnej tematyki zajęć oraz przedstawienie celów lekcji. 5. Nauczyciel wprowadza na kopiach i przy pomocy materiału obrazkowego nowe słownictwo. 6. Uczniowie wykonują zadanie na słuchanie ze zrozumieniem z podręcznika. (zad.1 str. 26). Sprawdzenie następuje w plenum. 7. Przypomnienie określeń czasowych, pór dnia i odczytywania godzin, niezbędnych do opisu dnia. 8. Uczniowie wykonują zadanie na uzupełnienie luk w tekście. 9. Uczniowie opisują ustnie historyjkę obrazkową. 10. Uczniowie układają poprawną kolejność zdarzeń w prezentowanym opisie dnia. 11. Uczniowie pracując w parach przeprowadzają ze sobą wywiad odnośnie opisu dnia. (PARTNERSPIEL) Cała klasa Tablica, kreda, 8' Nauczyciel posługuje się głównie językiem niemieckim, ale podaje odpowiedniki polskie swoich wypowiedzi. Praca indywidualna Praca indywidualna Cała klasa Praca w parach Kopie pracy Podręcznik Magnetofon, płyta CD, projektor, laptop 7' 5' 2' 4' 5' 5' 5' Nauczyciel poprawia wszelkie błędy. Nauczyciel upewnia się czy uczniowie zrozumieli zadania 12. Gry i zabawy językowe podsumowujące pracę w razie nadmiaru czasu. (sprawdzenie poznanego słownictwa przy pomocy patyczków) 13. Zadanie domowe: Zadaniem uczniów jest opis dnia w czasie teraźniejszym i przekształcenie go na czas przeszły Perfekt. (około 10 15 zdań w każdym czasie) 14. Podsumowanie i ewaluacja. (zadanie dokończ zdanie: Nauczyłem się dzisiaj..., Umiem., Podobało mi się itd.) Praca indywidualna Cała klasa Praca indywidualna 5' 4'
ZAŁĄCZNIKI
Jaki jest przebieg dnia Nico? W tekście panuje chaos. Zanotuj kolejność fragmentów. [ ] Nico wacht gewöhnlich gegen sieben auf, aber er steht ein paar Minuten auf. Dann macht er sein Bett und geht schnell ins Bad, denn die Zeit ist knapp. Zuerst putzt er sich die Zähne, duscht er. Erst beim Duschen wacht er so richtig auf. [ ] Der Nachmittag sieht gut aus: Nico trifft sich mit seinen Freunden, und sehen sie einem Freund beim Bungee-Jumping zu.[ ] Nach dem Abendbrot macht er seine Hausaufgaben, sieht ein bisschen fern oder surft im Internet. Vor dem Schlafengehen liest er noch Autobild. [ ] Er zieht sich an, frühstückt und fährt mit dem Rad zur Schule. Radfahren ist praktisch und macht Spaß. Vor dem Unterricht bleiben noch ein paar Minuten Zeit. Um acht geht es los. Der Unterricht dauert gewöhnlich von acht bis vierzehn Uhr, je nachdem. [ ] Vor dem Abendbrot ist Nico zu Hause, denn die Familie isst gewöhnlich gemeinsam zu Abend. Alle reden über den Tag und über alles Mögliche. [ ] Nach der Schule kommt Nico und isst zu Mittag meistens alleine, den die Eltern sind noch nicht da.