Scenariusz zajęć logopedycznych Rodzaj terapii: logopedyczna Czas trwania zajęć: 45 min. Etap kształcenia: szkoła podstawowa Klasa: I Forma pracy: indywidualna Diagnoza logopedyczna: Dziewczynka lat 7 z SORM (samoistnie opóźnienie rozwoju mowy) dziewczynka posługuje się pojedynczymi wyrazami i zdaniami pojedynczymi. Ograniczony zasób słownictwa czynnego. Artykulacja: parasygmatyzm (w mowie dziecka występuje jedynie szereg ciszący, zastępujący szeregi syczący i szumiący; pararotacyzm głoska r zastępowana jest głoską l). Cele dydaktyczne: Rozwijanie zasobu słownikowego i mowy spontanicznej dziecka. Cele szczegółowe: - wydłużanie fazy wydechowej i utrwalanie nawyku oddychania torem nosowym;
- usprawnianie pracę narządów mownych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy; - usprawnianie percepcji słuchowej i słuchu fonetycznego rozpoznawanie dźwięków instrumentów; zapamiętywanie i odtwarzanie dźwięków w odpowiedniej sekwencji; umiejętność różnicowania głoski š w nagłosie wyrazów - utrwalanie nazw przedmiotów codziennego użytku z najbliższego otoczenia dziecka; - rozpoznawanie i utrwalanie nazw kolorów; - usprawnianie pamięci; - doskonalenie umiejętności pragmatycznych; Metody pracy: logopedyczne pedagogiczne lingwistyczne Pomoce dydaktyczne: - piórka (czerwone, żółte, zielone i niebieskie) zawieszone na patyczku - karty z ilustracjami przedstawiającymi różne minki - gry planszowe - gra memory - biedronka + kropki - ilustracje przedstawiające meble oraz przedmioty codziennego użytku
Przebieg zajęć: Rodzaje ćwiczeń Opis ćwiczenia Cel Ćwiczenia oddechowe - naprzemienne dmuchanie (raz mocno, raz lekko) na piórka zawieszone na patyczku zadaniem dziecka jest wprawienie w ruch piórka określonego koloru; - wykształcenie nawykowego oddychania odpowiednim torem (wdech nosem, wydech przez usta) - wydłużenie fazy wydechowej - zdmuchiwanie wyciętych z kartonu kropek, nałożonych na skrzydełka namalowanej biedronki; Ćwiczenia usprawniające pracę artykulatorów - losowanie kartoników z rysunkami twarzy, demonstrujących różne układy artykulatorów (warg, języka, żuchwy) - usprawnienie artykulatorów
Ćwiczenia percepcji słuchowej - dziecko odwrócone plecami słucha dźwięku instrumentu (np. bębenek, trójkąt, tamburyn, kołatka, grzechotka) następnie odwracając się wskazuje słyszany uprzednio instrument; - uwrażliwienie słuchowe dziecka; - poprawa pamięci słuchowej; różnicowania dźwięków; - dziecko odwrócone plecami słucha i stara się zapamiętać proste sekwencje dźwięków. Następnie stara się je odtworzyć. Bogacenie słownictwa dziecka nazwy kolorów - gra Baloniki (po wyrzuceniu danego koloru na kostce wybieramy krążek o tym samym kolorze i układamy na odpowiednim baloniku) - rozróżnianie kolorów; - utrwalanie nazw kolorów; pragmatycznych czekanie na swoją kolej, przestrzeganie ustalonych zasad gry;
Ćwiczenia pamięci - Memory obrazki przedstawiające przedmioty codziennego użytku - usprawnienie pamięci; - utrwalanie nazw przedmiotów codziennego użytku; pragmatycznych - jak wyżej; Ćwiczenie słuchu fonemowego - logopeda wymawia nazwy obrazków, zadaniem dziecka jest włożenie do koszyka obrazków przedstawiających przedmioty o nazwach rozpoczynających się od głoski š, zaś do woreczka obrazków, przedstawiających przedmioty o nazwach nie zawierających tej głoski; rozróżniania głosek; - słuchowe przygotowanie dziecka do wywołania głoski š; Ćwiczenie percepcji słuchowej - logopeda odczytuje listę wyrazów, dziecko, słuchając uważnie, ma zasygnalizować, kiedy usłyszy nazwy mebli; - wśród rozłożonych ilustracji dziecko ma wskazać zapamiętanie meble i podać ich nazwy; - uwrażliwienie słuchowe dziecka, wykształcenie umiejętności wydzielania w ciągu słownym poszczególnych wyrazów; - poprawa koncentracji uwagi i pamięci dziecka; - utrwalanie nazw mebli;
Ćwiczenia fonacyjne - gra planszowa - stając na niektóre pola należy wykonać polecenie np. naśladowanie dźwięku syreny strażackiej (e:o), naśladowanie osiołka (i:o), bzyczenia muchy itp. - kształcenie umiejętności prawidłowego i wyrazistego wypowiadania głosek; - wyrobienie umiejętności modulowania siły natężenia głosu; Zadanie domowe ćwiczenie sprawności manualnej - umebluj pokój dziecko otrzymuje obrazek przedstawiający pusty pokój oraz wycinanki meble. Zadanie polega na naklejeniu wyciętych mebli w odpowiednie miejsca ilustracji. - usprawnianie umiejętności manualnych dziecka; - utrwalenie nazw mebli.