Zestaw animacji o tolerancji



Podobne dokumenty
El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma

Ponyo reż. Hayao Miyazaki

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Czerwiec 2016 SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6. TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! Jeszcze jeden krok do zwycięstwa.

Nocturna reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado

Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Akeelah i jej nauczyciel reż. Doug Atchison

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Indianin reż. Ineke Houtman

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

- wiedzied o podobieostwach i różnicach pomiędzy różnymi krajami/kulturami

Edukacja filmowa. w pracy z TRUDNYM TEMATEM.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

SPOSÓB REALIZACJI METODY

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, obserwacja, problemowa,

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Konspekt lekcji na temat filmu pt.: Amazonia. Przygody małpki Sai dla klas I-III

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?


Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Program adaptacyjny. dla klasy I. Jestem pierwszakiem. w Szkole Podstawowej nr 28

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:


Scenariusz zajęć nr 6

Felix reż. Roberta Durrant

Raport ewaluacyjny projektu Poczuj, doświadcz - zrozum, zaakceptuj 2

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Temat: W grupie jestem odpowiedzialny za innych

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

PROGRAM ADAPTACYJNY OPRACOWANY DLA DZIECI Z KLASY 0 I Z KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W KAMIENICY

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny W rodzinie i wśród przyjaciół Temat: Mój dom i moja rodzina

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

Sekret z Kells reż. Tomm Moor

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ogień. Ogień. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Transkrypt:

Zestaw animacji o tolerancji MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Nie wszyscy są czarni albo biali. Niektórzy są w kratkę. 2. Karta pracy. (str. 5) stowarzyszenie nowe horyzonty zamenhofa 1, 00-153 warszawa, tel. +48 22 530 66 40, fax +48 22 831 06 63, www.nhef.pl

Opracowała: Paulina Krześniak SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Nie wszyscy są czarni albo biali. Niektórzy są w kratkę. CELE LEKCJI rozwijanie w uczniach wrażliwości estetycznej przez kontakt ze sztuką filmową; ćwiczenie umiejętności rekonstruowania poznanej fabuły; zachęcenie uczniów do rozmowy na poruszane w filmach tematy (brak akceptacji, wykluczenie, odrzucenie, bycie sobą); kształcenie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi mówionych i pisanych; rozwijanie wyobraźni. METODY I FORMY PRACY pogadanka burza mózgów karta pracy: ćwiczenia pisemne, kolorowanie, rysowanie quiz dyskusja wspólna tożsamość ŚRODKI DYDAKTYCZNE CZAS zestaw filmów animowanych, które uczniowie zobaczą w kinie, karty pracy dla wszystkich uczniów. 1 lekcja PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie: Nauczyciel przypomina dzieciom tytuły filmów, które obejrzały i pyta, który z nich spodobał im się najbardziej. Uczniowie proszeni są uzasadnianie swoich opinii. 2. Pogadanka: Prowadzący pyta dzieci, o czym opowiada film pt. Przygoda w paski. Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie streszczają fabułę filmów (film opowiada o pasiastej słonicy w biało-czarne pasy odrzuconej przez stado białych słoni i o pasiastym słoniu wykluczonym ze stada słoni czarnych. Gdy pasiaste słonie się spotykają, zakochują się w sobie i postanawiają żyć razem. Parze słoni rodzi się kilkoro słoniątek w kratkę). Prowadzący prosi także dzieci, by zastanowiły się, co różni film o słoniach od dwóch pozostałych animacji (chodzi o to, że jest to film niemy i nie pada w nim ani jedno słowo). 3. Karta pracy: Nauczyciel prosi uczniów, by przypomnieli sobie dobrze moment, w którym para nietypowych słoni się spotyka i wyobrazili sobie, co słoń mógł wtedy powiedzieć słonicy i co ona odpowiedziała. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i prosi o zapisanie dialogu pod poleceniem

pierwszym. Wcześniej nauczyciel przedstawia lub przypomina dzieciom zasady zapisu dialogu. Wybrani lub chętni uczniowie czytają swoje dialogi w parach z koleżankami lub kolegami z ławki. 4. Pogadanka: Prowadzący pyta uczniów, czy brak słów utrudniał im zrozumienie filmu. Jeśli tak, czego nie zrozumieli, jeśli zaś nie dlaczego tak się stało? Następnie nauczyciel pyta dzieci, jakie emocje wzbudził w nich film? Możliwe odpowiedzi: współczucie, smutek, żal, złość na inne słonie, wzruszenie, radość z powodu spotkania nietuzinkowej pary. Ostatnie pytanie ma skłonić uczniów do nazwania powodu, dla którego kraciaste słonie budziły tak silną niechęć w swoich stadach. Nauczyciel podkreśla, że powodem tym była inność i odmienność głównych bohaterów, fakt, że nie byli oni ani czarni, ani biali. 5. Porządkowanie fabuły metodą dopowiadania: Nauczyciel prosi uczniów, by przypomnieli sobie fabułę filmu pt. Zagubiona gąsieniczka. Począwszy od pierwszego ucznia klasa odtwarza fabułę przez dopowiadanie: każdy uczeń dodaje jedno zdanie do tego, co zostało powiedziane wcześniej. 6. Karta pracy: Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia drugiego z kart pracy. 7. Quiz: Nauczyciel prosi uczniów, by przypomnieli sobie treść filmu pt. Owadeusz i trąba. Następnie zadaje dzieciom pytania dotyczące tego filmu. Po każdym pytaniu uczniowie zgłaszają swoją chęć odpowiedzi przez podniesienie ręki. Ucznia, który odpowie poprawnie na największą liczbę pytań można nagrodzić plusem lub oceną. Przykładowe pytania wraz z odpowiedziami: Dlaczego ojciec Owadeusza opuścił rodzinę? (Ojciec nienawidził tańca nowoczesnego, który kochała matka Owadeusza) Na jakim instrumencie uczył się grać Owadeusz? (Na trąbie) Jakim owadem była Eliza, w której zakochał się Owadeusz? (Biedronką) Kto pomagał głównemu bohaterowi zbliżyć się do Elizy? (Wujek) Jakie owady w mieście zajmowały się głównie odchudzaniem i salutowaniem? (Patyczaki) Czyje przemówienie zakończyło się kompletną katastrofą? (Burmistrza) Czyj pomnik stanął w centralnym punkcie miasta? (Owadeusza) 8. Dyskusja: Nauczyciel pyta uczniów, co jeszcze poza elementami wymienionymi wcześniej łączy wszystkie obejrzane przez dzieci filmy. Nauczyciel naprowadza klasę na odpowiedź, że jest to temat odmienności, braku akceptacji ze strony innych. Dotyczy on zarówno pasiastych słoni, zagubionej gąsieniczki i Owadeusza. Każda z historii kończy się jednak dobrze: bohaterowie albo przechodzą niezwykłą przemianę, albo znajdują akceptację, a nawet uznanie i miłość. Nauczyciel pyta uczniów, czy ich zdaniem bycie tak mocno odróżniającym się od otoczenia ma więcej wad czy zalet? Jakie są dobre, a jakie złe strony bycia innym? Możliwe odpowiedzi: Złe strony bycia odmiennym: - bycie nielubianym, nieakceptowanym, wykluczanym ze wspólnych zajęć; - poczucie osamotnienia, odrzucenia, smutek; - trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi, spadek poczucia pewności siebie. Dobre strony bycia odmiennym: - bycie kimś wyjątkowym, niezwykłym, oryginalnym - pewność, że jeśli się z kimś zaprzyjaźnimy, znaczy to, że ta osoba w pełni nas akceptuje oraz szanuje i ceni. 9. Karta pracy: Dyskusja staje się punktem wyjścia do wykonania polecenia trzeciego z kart pracy. Po zakończeniu pracy nauczyciel sprawdza zadania. 10. Pogadanka: Nauczyciel podkreśla, jak ważny jest szacunek i akceptacja dla innych. Zwraca uwagę, że każdy z nas pod jakimiś względami różni się od większości ludzi, np. jest dużo niższy, dużo grubszy, ma nietypowe hobby, słabo radzi sobie w sporcie albo ma inny kolor skóry. Prowadzący wyjaśnia, że

postawę poszanowania inności oraz akceptacji dla ludzi bez względu na to, jak bardzo się od nas różnią, nazywamy TOLERANCJĄ. 11. Wspólna tożsamość: Prowadzący zwraca uwagę dzieci na to, że jak pokazuje choćby przykład pasiastych słoni nawet bardzo nietypowe cechy dzielimy zwykle z kimś jeszcze. Stwierdzenie to staje się punktem wyjścia do zabawy we wspólną tożsamość. Uczniowie muszą wstać z krzeseł, gra wymagać będzie od nich chodzenia po sali. Nauczyciel podaje hasło, np. ulubiony zespół, ulubiona potrawa itp., zadaniem uczniów jest dowiedzieć się poprzez rozpytywanie, którzy koledzy i koleżanki lubią to samo i ustawieniu się z nimi w jednej grupie. Nauczyciel pyta każdą z grup, co ją łączy, a potem podaje kolejne hasło według którego dzieci znów się określają i ustawiają. 12. Zabawa kończy lekcję, nauczyciel prosi uczniów, by w domu wykonali ostatnie polecenie z kart pracy.

Karta pracy Zadanie 1. Co mógł powiedzieć pan słoń do pani słonicy, gdy spotkali się po raz pierwszy? Co ona odpowiedziała? Zapisz swoją propozycję. Zadanie 2. Pokoloruj motyla, w którego zamieniła się zagubiona gąsieniczka, najpiękniej, jak potrafisz. Z lewej strony narysuj, jak bohaterka filmu wyglądała przed przemianą.

Zadanie 3. Zamaluj na kolor zielony te kratki w konturach rysunku, w które wpisane zostały dobre strony bycia kimś zupełnie innym niż wszyscy, zaś na kolor czerwony te kratki, w które wpisane zostały złe strony takiej odmienności. Pozostałą część rysunku pokoloruj według własnego uznania, tak aby Twój słoń był absolutnie wyjątkowy! Zadanie 4. Co, Twoim zdaniem, najbardziej różni Cię od innych i czyni Cię wyjątkowym/wyjątkową?