Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego



Podobne dokumenty
1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Unia Europejska.

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

2. Konstruowanie budżetu domowego

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Metody prezentacji informacji

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Rodzaje zdań złożonych

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Charakterystyka królestwa Protista

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; zadeklarować zmienną w programie; przypisywać wartości zmiennym i stałym;

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Poznajemy rodzaje podmiotu

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Dodawanie ułamków dziesiętnych

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Iwona Tonderys- Wymagania edukacyjne z języka angielskiego dla klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence

Countries and nationalities

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE II

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

1. Roland rycerz średniowieczny

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

1. Obywatel w urzędzie gminy

Własności walca, stożka i kuli.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Zarządzanie informacją w programie Access

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi szeregowo

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz nr 47 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

1. Każdy ma swojego dusiołka

Badanie prawa Archimedesa

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

2. Zakładanie własnej firmy

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Transkrypt:

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, czym charakteryzuje się język pisany, wie, czym charakteryzuje się język mówiony, zna pojęcia: gest, mimika, mowa ciała, kod językowy. b) Umiejętności Uczeń potrafi: rozróżnić język pisany i mówiony, scharakteryzować język mówiony i pisany, posługiwać się poznanymi terminami językowymi. 2. Metoda i forma pracy Metoda problemowa, wykład, heureza, praca z całą klasą, praca indywidualna, praca w grupach. 3. Środki dydaktyczne Teksty scenek dla uczniów (załącznik 1).

4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel informuje o celach lekcji. Wybiera dwie pary uczniów do prezentacji scenek. Prosi uczniów, by w trakcie ich oglądania zastanowili się, dlaczego informacja w pierwszej scence została przekazana, a w drugiej nie. b) Faza realizacyjna 1. Uczniowie odgrywają kolejno scenki: Znajomi spotykają się po latach i Obcokrajowiec pyta o drogę (załącznik 1). Prawdopodobne odpowiedzi uczniów to: słowa, język, wspólny język. 2. Nauczyciel wprowadza termin kod językowy i schemat komunikacji językowej: Kod językowy = słowa + gramatyka 3. Uczniowie zapisują pierwsze poznane cechy komunikacji mówionej. Komunikacja mówiona: kod językowy mowa twarzą w twarz face to face komunikacja bezpośrednia 4. Nauczyciel prezentuje wystawę fotografii z Ch. Chaplinem (zdjęcia można znaleźć w Internecie). 5. Uczniowie szukają sposobów przedstawienia informacji, emocji w filmie niemym (dopisują je do cech komunikacji mówionej): gest,

mimika, mowa ciała body language. 6. Uczniowie utrwalają pojęcia: mimika, gest, język ciała przez zabawę w pokazywanie (po trzech uczniów do każdego terminu). Uczniowie przedstawiają zadania z kartek, nie informując klasy, jaki środek komunikacji wybrali. Uczniowie w klasie zgadują, o który z terminów chodzi: a) gest b) mimika c) mowa ciała (załącznik 2). 7. Nauczyciel wprowadza pojęcie: kanał dystrybucji. Uczniowie dopisują do cech komunikacji mówionej: Kanał dystrybucji: usta ucho 8. Komunikacja pisana zostaje omówiona w odniesieniu do komunikacji mówionej. Uczniowie zapisują wyciągnięte wnioski: Komunikacja pisana: kod językowy pismo komunikacja pośrednia np.: poprzez kartkę, Internet, edytor tekstów, smsy, kanał dystrybucji: ręka oko. c) Faza podsumowująca Uczniowie utrwalają wiadomości pozyskane na lekcji, czytając notatki w zeszycie. Nauczyciel dzieli klasę na dwie drużyny. Czyta pytania z wcześniej przygotowanej kartki (załącznik 3), drużyny na przemian odpowiadają. Jeśli padnie błędna odpowiedź, drużyna przeciwna może zdobyć dodatkowe punkty za poprawną odpowiedzieć. Zdobyte punkty nauczyciel zapisuje na tablicy. 5. Bibliografia 1. Orłowa K, Synowiec H., Język ojczysty - Podręcznik do kształcenia językowego dla klasy I gimnazjum, WSIP, Kraków 2001. 2. http://www.chaplinmuseum.com/ 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/charlie Chaplin 4. http://www.stopklatka.pl/sklep/produkt.asp?p1i=1978&t1i=2&xi=16616&p2i=8 6. Załączniki a) Załącznik 1 Scenki dla uczniów do wycięcia. Znajomi spotykają się po latach

- Witaj Kasiu! Dawno cię nie widziałam. - O! Monika. Cześć. Co u ciebie słychać? - Dużo się u mnie zmieniło. Teraz mieszkam w Warszawie, pracuję tam. A ty? - Ja wyjechałam do Irlandii. Znalazłam tam pracę. - A mówisz po angielsku? - Tak, całkiem nieźle sobie radzę. Obcokrajowiec pyta o drogę - Sorry. I m loking for a church? Do you now were it is? - Przepraszam, nie mówię po angielsku. - I m loking for church? You now, with a priest. - Niestety, nie wiem o czym pan mówi. Nie mówię po angielsku. b) Załącznik 2 Zadania do zabawy w pokazywanie do wycięcia. gest Pokaż wyłącznie za pomocą gestu: pieniądze. Pokaż wyłącznie za pomocą gestu: to, tam. Pokaż wyłącznie za pomocą gestu: cześć. mimika Pokaż wyłącznie za pomocą mimiki: radość.

Pokaż wyłącznie za pomocą mimiki: smutek. Pokaż wyłącznie za pomocą mimiki: złość. mowa ciała body language Pokaż wyłącznie za pomocą mowy ciała: tak. Pokaż wyłącznie za pomocą mowy ciała: nie mam. Pokaż wyłącznie za pomocą mowy ciała: nie wiem. c) Załącznik 3 Pytania do konkursu. 1. Słowa i gramatyka są niezbędnie do przekazywania informacji. Jak nazywa się w językoznawstwie tworzywo, które razem tworzą. 2. W schemacie komunikacji występują dwie strony, nazwij je i podaj dla ich skróty. 3. Podaj trzy cechy komunikacji pisanej? 4. Podaj trzy cechy komunikacji mówionej? 5. Gest to sposób przekazywania informacji za pomocą...? 6. Jaki jest kanał dystrybucji w komunikacji mówionej? 7. Komunikacja pisana to komunikacja pośrednia czy bezpośrednia? 8. Body language w którym rodzaju komunikacji występuje? 9. Który rodzaj komunikacji odbywa się face to face? 10. Co może pośredniczyć w komunikacji pisanej. Proszę wymienić przynajmniej dwa przedmioty.

7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak