SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Temat: POZNAJEMY PTAKI DRAPIEŻNE

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Plan metodyczny lekcji

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Edukacja przyrodnicza

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

NA TROPACH LEŚNYCH ZWIERZĄT

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Scenariusz zajęć nr 7

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

WARSZTATY Z ANIMACJI

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Scenariusz zajęć nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Historia pewnego domu

Charakterystyka przedmiotu zamówienia

REGULAMIN 1. Konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży szkolnej miasta Poznania pn. Chronione i zagrożone gatunki roślin, zwierząt i grzybów

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Scenariusz zajęć nr 5

W ramach projektu realizowane będą następujących zadania:

Jak oceniam? Karta informacyjna dla uczniów klas IV rok szkolny 2014/2015 Przyroda mgr inż. Danuta Zawierucha, mgr Monika Szyszka-Dziedzic

Rośliny rosnące na wydmach w pasie nadmorskim Bałtyku. Klasa I. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć nr 4

EKOLOGIA, MY I REGION W KTÓRYM ŻYJEMY

Lubię tu być na zielonym!

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Opis ekosystemu z natury

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

III Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny organizowany w roku szkolnym 2016/2017 dla uczniów klas gimnazjalnych szkół Gminy Dębica

OPIS ZADANIA. Spotkanie z Morzem Bałtyckim 2016

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

Natura 2000 w terenie

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

PROJEKT MIÓD w klasie 2B

REGULAMIN XVIII EDYCJI KONKURSU POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI rok szkolny 2018/2019

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Dziennikarze przyszłości

W ramach projektu realizowane będą następujących zadania:

Temat: Polskie symbole narodowe.

KARTY DODATKOWE. Orlik w locie. Wytnij, pozaginaj i posklejaj

Szkoła podstawowa - klasa 6

Transkrypt:

Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01. Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada Lokalna Organizacja Turystyczna Brama na Bagna, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej. SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW Autor: Agnieszka Maszkowska Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna Przedmiot: warsztaty ekologiczne w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Brama na Bagna Cele operacyjne: UCZEŃ: - poznaje budowę ptaków; - potrafi wymienić gatunki ptaków występujących nad Narwią potrafi określić środowiska, w których gniazdują i zdobywają pożywienie ptaki nad Narwią poznaje gatunki ptaków zagrożone wyginięciem - wie dlaczego i jak można chronić ptaki - potrafi rozpoznawać gatunki po sylwetce, wyglądzie (na zdjęciach oraz w środowisku naturalnym) Metody i techniki pracy: burza mózgów; prezentacja multimedialna; quiz praca w grupach; 1

film obserwacje w terenie Materiały pomocnicze: przewodniki ze zdjęciami i opisami ptaków wycięte zdjęcia i rysunki ptaków kredki, mazaki, farby lornetki, lunety wypluwki, pióra płyta CD z odgłosami ptaków (Ptaki Polski, cz. 1) film Czas: 5 godzin lekcyjnych Żródła: Andrzej G. Kruszewicz, Ptaki Polski, część 1, część 2, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2005 Lars Jonsson, Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego, MUZA SA, Warszawa 2006 Wilfried Stichmann, Erich Kretzschmar, Spotkania z przyrodą. Zwierzęta, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2006 Przyroda Biebrzańskiego Parku Narodowego. Monografia. Red. A. Dyrcz, C. Werpachowski, Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-T wierdza 2005 Wilfried Stichmann, Erich Kretzschmar, Spotkania z przyrodą. Zwierzęta, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2006 2

M. Kramer, Ptaki wokół nas, Oficyna Wydawnicza Multico Ptaki wokół nas. Młody obserwator przyrody. (praca zbiorowa), Oficyna Wydawnicza Multico 2007 Zdjęcia, rysunki:www.wikipedia.pl, Paweł Świątkiewicz www.ptaki-polski.com Rysunki: Monika Kożuchowska Materiały uzupełniające: (1) Charakterystyka budowy ptaków. (2) Części ciała ptaków. (3) Budowa skrzydeł, rodzaje piór. (4) Ptaki nad Narwią i Biebrzą wprowadzenie. (5) Poznajemy ptaki zadanie. (6) Wypluwki. (7) Poradnik obserwatora ptaków. (8) Cechy przyjaciela ptaków. (9) Polska Czerwona Księga Zwierząt. (10) Ptaki w niebezpieczeństwie. (11) NATURA 2000. (12) Quiz. Realizacja: 3

1) Zajęcia rozpocznij od krótkiego konkursu. Podziel uczniów na 5 grup. Ich zadaniem jest wypisanie w ciągu 2 minut jak największej liczby gatunków ptaków. Wygrywa drużyna, która zna najwięcej gatunków. Drużyna zwycięska otrzymuje nagrody (np. pocztówki). 2) Zapytaj uczniów, czym charakteryzują się ptaki. Zapisz na tablicy. Następnie podsumuj to, co powiedzieli uczniowie, uzupełniając ich wypowiedzi dotyczące budowy ptaków (1). Pokaż uczniom obrazek ptaka, na którym zaznaczone są części ciała ptaka (2). Można również omówić budowę skrzydeł i rodzaje piór (3), pokazując też prawdziwe pióra. 3) Wprowadzamy uczniów w temat ptaków zamieszkujących okolice Narwi i Biebrzy (4). Następnie włączamy uczniom film Biebrzański Park Narodowy, rozdział Czas zwierząt. 4) Podziel uczniów na 5-6 grup. Rozdaj dzieciom powycinane sylwetki - zdjęcia ptaków, osobno nazwy (5). Każda grupa otrzymuje 4-5 ptaków. Uczniowie mają za zadanie dopasować to do siebie, a w przewodnikach odnaleźć opis danego ptaka. Następnie zdjęcie i nazwę wklejają na kartkę A4. Obok opisują ptaka na podstawie przewodników i informacji z filmu. W opisie powinny się znaleźć następujące informacje: nazwa łacińska, tryb osiadły czy wędrowny, co jedzą, kiedy składają jaja, jakieś ciekawe zachowania, czy są rzadkie czy pospolite. Uczniowie rysują środowisko życia danego ptaka. Wymyślają też dwuwersowy rymowany wierszyk o tym ptaku i wpisują na kartkach. 5) Uczniowie prezentują wykonane prace oraz poszczególne ptaki. Dodatkowo wyświetl zdjęcia poszczególnych ptaków na ekranie oraz uzupełniaj informacje podawane przez uczniów o różne ciekawostki. 6) Pokaż uczniom wypluwki, krótko opowiedz, co to jest i dlaczego są ważne dla badaczy ptaków (6). 7) Powiedz uczniom, że ptaki możemy również rozpoznawać po ich odgłosach. Każdy gatunek ptaka ma swój charakterystyczny dźwięk. Zapytaj uczniów, kiedy i w jakim celu ptaki posługują się głosem (szukanie partnera, ostrzeganie się, straszenie, porozumiewanie się). 8) Zaproponuj uczniom posłuchanie odgłosów kilku gatunków ptaków - bąka, bociana białego, gęgawy, bielika, myszołowa, żurawia, skowronka, słowika szarego, kwiczoła, wrony. Posłuchajcie ich 2-3 razy. Następnie przeprowadź konkurs na poprawne rozpoznanie gatunków. Podziel uczniów na 4 grupy. Prezentuj poszczególne odgłosy, a uczniowie zapisują je w odpowiedniej kolejności. 4

9) Podsumuj, po czym możemy rozpoznać ptaka i jak należy obserwować ptaki (7). 10) Zapytaj uczniów czego nie powinien robić przyjaciel ptaków (8). 11) Powiedz uczniom o gatunkach ptaków zagrożonych (9). Poinformuj, że istnieje dokument Polska Czerwona Księga Zwierząt, w której są opisane wszystkie gatunki w jakikolwiek sposób zagrożone wyginięciem. Pokaż uczniom tę księgę. 12) Zapytaj uczniów, jakie widzą przyczyny tego, że niektóre ptaki są tak rzadkie (burza mózgów). Odpowiedzi zapisuj na tablicy. Następnie uzupełnij wypowiedzi uczniów (10). Zastanówcie się, jak można chronić ptaki. 13) Daj uczniom do ułożenia w kilku grupach następującą rozsypankę definicję sieci NATURA 2000. Natura 2000,/ nazwana także/ Europejską Siecią Ekologiczną,/ to system obszarów,/ których ochrona ma zapewnić trwałą egzystencję/ florze i faunie Starego Kontynentu,/ głównie poprzez zachowanie zagrożonych siedlisk przyrodniczych/ jako miejsc bytowania/ roślin i zwierząt. 14) Opowiedz uczniom o sieci Natura 2000 - gimnazjum/szkoła ponadgimnazjalna (11). 15) Przeprowadź QUIZ. Podziel uczniów na 2 grupy. Kolejno podchodzą do ciebie 2 osoby. Po zadaniu pytania podnoszą rękę. Osoba, która podała poprawną odpowiedź, otrzymuje punkt dla grupy. Jeśli nie, szansę ma druga grupa. Następnie odpowiadają inne osoby. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów. 5