SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Szkoła podstawowa klasa 2 3

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I a

Szkoła podstawowa klasa 1

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w ogrodzie. Temat ośrodka dziennego: Przechowywanie owoców.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla dzieci 5-6 letnich POZNAJEMY WARZYWA. Cele ogólne:

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Scenariusz zajęć nr 8

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Pierwszaki o projekcie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KL.II /WYKORZYSTANIE TECHNIK WSPOMAGAJĄCYCH ZAPAMIĘTANIE TEKSTU/

SCENARIUSZ DBAM O TO, CO JEM I JAK SPĘDZAM CZAS CELE:

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Cele operacyjne: Uczeń: rozpoznaje za pomocą zmysłu smaku, węchu, dotyku wybrane owoce, warzywa, inne wybrane produkty spożywcze,

Scenariusz zajęć nr 6

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Klasa II, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Co październik z sobą niesie? Jesień w sadzie i ogrodzie. Temat: Warzywne smakołyki

Październik Plan Pracy "Maluchów" Jesienne Owoce Jesienne Warzywa Skarby Jesieni Las Jesienią

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II A 3. TEMAT ZAJĘC: WDRAŻANIE DO ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA NA PODSTAWIE WYPRAWY DO KRAINY 5 PORCJI

Jadłospis na listopad 2016

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć nr 1

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej

SCENARIUSZ STAWIAM NA ŚNIADANIE

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C).

Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V. Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej.

Pokazy naukowe w placówkach edukacyjnych. w placówkach edukacyjnych

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza zajęć: Smaki lata w warzywnym ogródku. Blok tematyczny: Bezpiecznie na wakacje

Zajęcia integracyjne na przyrodniczym kole zainteresowań

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Stres, a co to w ogóle jest?

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Scenariusz Marchewkowe ciasto zdjęcia Urodziny marchewki ilustracja 1 z 5

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

2. Scenariusz zajęć. Temat: Bomby witaminowe o warzywach i owocach

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Mała Szkoła Wielka Sprawa

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PROJEKT MIÓD w klasie 2B

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

ZAJĘCIA METODĄ PROJEKTU 3-LATKI KRASNOLUDKI

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Jak oceniasz swój stan zdrowia? Czy przed wyjściem do szkoły zjadasz śniadanie?

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

Tydzień pierwszy ciało człowieka. 1. Głowa centrum dowodzenia

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w II klasie szkoły ponadgimnazjalnej

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia.

CZĘŚĆ PIERWSZA PRZYPOMNIENIE, CZYM JEST PIRAMIDA ŻYWIENIA CO TO JEST ZDROWA ŻYWNOŚĆ?

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ( kl. I-II gim..

SCENARIUSZ UCZYMY SIĘ DOBRYCH ZWYCZAJÓW ŻYWIENIOWYCH

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ DBAM O TO, CO JEM I JAK SPĘDZAM CZAS

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 6

Tematy zajęć warsztatów kulinarno-plastycznych

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Transkrypt:

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE CELE: 1. Uświadomienie dzieciom ich możliwości poznawczych (zmysły: wzroku, węchu, dotyku i smaku). 2. Zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi warzyw i owoców. 3. Uświadomienie dzieciom roli warzyw i owoców w codziennej diecie. 4. Zachęcenie dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców. 5. Uczenie dzieci zasad koleżeoskiej współpracy potrzebnej do osiągania zakładanych celów. POMOCE: 1. Surowe warzywa i owoce. Dwa dni przed planowaną lekcją nauczyciel prosi o przyniesienie różnych warzyw i owoców przydziela każdemu dziecku określone owoce lub warzywa (powinny byd dobrze umyte). Ważne, aby był to przekrój polskich plonów dostępnych o tej porze roku. Nauczyciel zaś przynosi owoce-nagrody. 2. Kartony z ilustracjami warzyw i owoców. Przed planowaną lekcją nauczyciel drukuje 4 ilustracje warzyw i 2 ilustracje owoców, a następnie nakleja na kartony. Zostaną one wykorzystane do zabawy Moje warzywko odgadnę szybko, potrzebna pomoc jaki to owoc?. 3. Karteczki z nazwami warzyw. Należy przygotowad po jednej kartce dla każdego dziecka. Powinno byd po kilka takich samych. Będą one potrzebne do przeprowadzenia zabawy: Sałatka jarzynowa. 4. Torebki papierowe lub plastikowe. Do zabawy Zgadnij proszę, co w sobie noszę należy przygotowad o połowę mniej torebek, niż wynosi liczba dzieci w klasie. Do każdej torebki nauczyciel wkłada po jednym owocu lub warzywie (z przyniesionych przez dzieci na lekcję). 5. Szaliki lub chusteczki do zawiązania oczu dzieciom. Będą potrzebne do przeprowadzenia zabawy Zgadnij proszę, co w sobie noszę. PLAN: 1. Wprowadzenie: Zapoznanie z owocami i warzywami 2. Zabawa Moje warzywko odgadnę szybko, potrzebna pomoc jaki to owoc?. 3. Burza mózgów: Dlaczego dzieci powinny jeśd warzywa i owoce? 4. Zabawa edukacyjna Zagadki o warzywach. 5. Sztafeta: Zgadnij proszę, co w sobie noszę. 1

6. Zabawa ruchowa Sałatka jarzynowa. 7. Podsumowanie zajęd: rozmowa na temat wiadomości zdobytych przez dzieci w czasie lekcji oraz możliwości wykorzystania ich w życiu codziennym. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie: Zapoznanie z owocami i warzywami. Dzieci oglądają przyniesione warzywa i owoce, wąchają, próbują tych, które można jeśd na surowo. 2. Zabawa Moje warzywko odgadnę szybko, potrzebna pomoc jaki to owoc? Spośród przygotowanych kartonów nauczyciel wybiera 2 z owocami i 4 z warzywami, a następnie losuje sześcioro dzieci. Pierwsze dziecko wychodzi na środek klasy i staje tyłem do tablicy. Na tablicy nauczyciel umieszcza karton w ten sposób, aby dziecko nie widziało, jakie warzywo lub jaki owoc jest tam narysowany. Dziecko ma za zadanie odgadnąd, co przedstawia rysunek, zadając pozostałym dzieciom pytania, na które one odpowiadają tak lub nie. W zgadywankę po kolei gra pozostała piątka dzieci. Wygrywa to, które zgadło najszybciej. Zwycięzca dostaje owoc. 3. Burza mózgów: Dlaczego dzieci powinny jeśd warzywa i owoce? Nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiedzi, a później je odczytuje: zdrowe, mają dużo witamin, smaczne, można zastąpid nimi słodycze, itp. Nauczyciel podsumowuje wszystkie odpowiedzi, a następnie podaje dodatkowe wiadomości na temat wartości odżywczych owoców i warzyw. Jakie owoce i warzywa dzieci lubią najbardziej? 4. Zabawa edukacyjna: Zagadki o warzywach. Nauczyciel czyta wierszyki-zagadki, dzieci odgadują. Nauczyciel prosi dzieci o wypowiedzi na temat prezentowanych warzyw, a następnie uzupełnia wypowiedzi uczniów. Chrupie ją zajączek, Schrupie ją i Ewka, Bo smaczna i zdrowa Jest właśnie (marchewka). 2

Pęk zielonych włosów, Długa biała nóżka, Mama wkłada ją do zupy, A to jest. (pietruszka). Powiem ci zagadkę, Albo wierszyk może, Ma byd o selerze, rzodkiewce czy. (porze)? Zielone ma liście, W środku głowa pusta, Czy to jest sałata? Czy może.. (kapusta)? Lecz zamiast zgadywad, Chyba ruszę głową, Zjem jedną i drugą Sobie na surowo. Kroiła ją mama, A płakała Ula, Chociaż szczypie cię w oczy, Zdrowa jest. (cebula). Czy chcesz byd silny? Odpowiesz, że tak. Oto jedzie na talerzu Czerwony Pan... (Burak). Niektóre nasionka Białko maja zdrowe. Jak się nazywają? Chyba wiem,.. (strączkowe)! 5. Sztafeta: Zgadnij proszę, co w sobie noszę. Przed rozpoczęciem zabawy należy przygotowad metę (stolik) dla każdego zespołu i ułożyd tam torebki z warzywami/owocami. Do przeprowadzenia sztafety bardzo wskazane byłoby poproszenie o pomoc jednej osoby dorosłej. Dzieci dobierają się w pary i nauczyciel dzieli wszystkich na dwa zespoły. Jedna osoba z pary ma mied zawiązane oczy, druga będzie odgrywała rolę przewodnika do mety. Na mecie dziecko z zawiązanymi oczami sięga do torby, wyjmuje owoc/warzywo i odgaduje jego nazwę dotykając, wąchając, a jeśli trzeba próbując. Za każdą poprawną odpowiedź przyznawany jest 1 punkt. 3

Zespół, który szybciej ukooczy sztafetę, otrzymuje dodatkowo 5 punktów. Wygrywa ten zespół, który zgromadził najwięcej punktów. 6. Zabawa ruchowa: Sałatka jarzynowa. Dzieci siedzą w kole na krzesłach. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z rysunkami warzyw i owoców po kilka takich samych, na przykład 5 buraków, 5 marchewek itd. Zabawę rozpoczyna nauczyciel, który wywołuje wybrane warzywo, np. pietruszki. Dzieci, które mają taki kartonik szybko zamieniają się miejscami. W tym samym czasie nauczyciel zabiera jedno krzesło. Uczeo, który nie zdąży zająd krzesła zostaje na środku i wywołuje kolejne warzywo. Na hasło sałatka jarzynowa wszystkie dzieci wstają z miejsca i biorąc się za ręce robią koło. 7. Podsumowanie zajęd: rozmowa na temat wiadomości zdobytych przez dzieci w czasie lekcji oraz możliwości wykorzystania ich w życiu codziennym. Czego nowego dzieci dowiedziały się na temat warzyw i owoców? Jak te wiadomości można wykorzystad? PRACA DOMOWA: Karta pracy ucznia Poznajemy warzywa i owoce. 4

.. (wpisz swoje imię i nazwisko) KARTA PRACY UCZNIA POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE 1. Narysuj dwa warzywa, które mają pomaraoczowy kolor oraz dwa warzywa, które mają zielony kolor. Warzywa pomaraoczowe: Warzywa zielone: 2. Narysuj swój ulubiony owoc. Kącik dla Mamy i Taty Drodzy Rodzice! Zróbcie wspólnie z dzieckiem pyszną, kolorową surówkę. Inspiracji można poszukad w dziale Przepisy na stronie www.aktywniepozdrowie.pl. 5

MATERIAŁY POMOCNICZE POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE 1. Kartoniki z ilustracjami warzyw i owoców. 2. Karteczki z nazwami warzyw. MARCHEWKA PIETRUSZKA SELER OGÓREK KISZONY GROSZEK POR 6