Gęstość substancji -lekcja doświadczalna.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć. - współpracuje w grupie - interpretuje uzyskane wyniki i wykorzystuje je do formułowania wniosków

Badanie prawa Archimedesa

MECHANIKA PŁYNÓW LABORATORIUM

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

FIZYKA CIEPŁO PRZEMIAN FAZOWYCH

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Temat: Analiza energetyczna procesów cieplnych powtórzenie. Scenariusz lekcji fizyki w gimnazjum

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY [ETAP SZKOLNY] ROK SZKOLNY

DZIAŁ TEMAT NaCoBeZu kryteria sukcesu w języku ucznia

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Sposoby przedstawiania algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

N: Wprowadzenie nowych treści: prawo Archimedesa. N: Zapisanie wzorów na obliczanie siły wyporu. U: Notuje najważniejsze pojęcia

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI DOŚWIADCZALNEJ

Wpływ temperatury na rozmiary ciał stałych oraz objętości. cieczy i gazów.

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

Jak wyznaczyć gęstość śrubki z nakrętką?

Gabriela Mysłowska Państwowe Liceum sztuk Plastycznych W Olsztynie PLAN METODYCZNY

Temat: Gęstość ciała. Adaptacja poznanych treści- zróżnicowanie nauczanie. Osobiste znaczenie- budowanie. 8 Etap przedstaw.

Metoda : Forma pracy : praca z całą klasą, praca w grupach. Materiały i środki dydaktyczne : zestawy zadań do pracy w grupach, karty pracy ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Czas zajęć: 1 godzina z 2 przeznaczonych na temat w rozkładzie materiału;

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU PRZEGRZANA WODA SPIS TREŚCI:

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Przedmiotowy system oceniania biologia

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

KONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ BIZNESPLAN MAŁEGO PRZEDSIĘBIORSTWA 1

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

Jak oceniam? - karta informacyjna dla ucznia

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

V. KONSPEKTY UCZELNIA WYŻSZA

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Rodzaj/forma zadania Uczeń odczytuje przebytą odległość z wykresów zależności drogi od czasu

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Warunki i przebieg fotosyntezy

Przykładowe zadania z działu: Pomiary, masa, ciężar, gęstość, ciśnienie, siła sprężystości

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum,,pomiary wybranych wielkości fizycznych

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

SCENARIUSZ LEKCJI. Zanim przystąpisz do wykonywania zadań, przypomnij sobie zasady pracy z mikroskopem.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Wyznaczenie gęstości cieczy za pomocą wagi hydrostatycznej. Spis przyrządów: waga techniczna (szalkowa), komplet odważników, obciążnik, ławeczka.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Projekt O czym świadczy moja masa ciała i wzrost

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z BIOLOGII

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Ćwiczenie 402. Wyznaczanie siły wyporu i gęstości ciał. PROSTOPADŁOŚCIAN (wpisz nazwę ciała) WALEC (wpisz numer z wieczka)

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI W ZESPOLE SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM.BOHATERÓW MONTE CASSINO WE WRZEŚNI

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Projekt Co cząsteczki potrafią

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Przedmiotowy system oceniania z fizyki

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

2. Sprawdzanie i ocenianie osiągnięć uczniów 1. Sprawdzanie pracy uczniów odbywa się za pomocą narzędzi takich jak: Ø Sprawdziany, testy Ø Kartkówki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI W ZESPOLE SZKÓŁ IM. MARII SKŁODOWSKIEJ CURIE W DZIAŁOSZYNIE

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz lekcji fizyki

Temat: Pole równoległoboku.

Przedmiotowy system oceniania biologia gimnazjum

Raport z ewaluacji wewnętrznej w szkole 2012/2013. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach chemii. w Gimnazjum w Starym Kurowie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI ROK SZKOLNY KLASA I D, MGR. MONIKA WRONA

Transkrypt:

Gęstość substancji -lekcja doświadczalna. Ginazju,czas: 45 inut Barbara Dębska -nauczycielka fizyki w Ginazju w Olsztynie. Kopetencje: - uiejętność pracy i porozuiewania się w zespole - rozwiązywanie probleów w sposób twórczy - korzystanie z dostępnych źródeł inforacji Cele: Uczeń potrafi: - wyznaczyć doświadczalnie gęstość ciała stałego o regularny kształcie,ciała stałego o nieregularny kształcie,cieczy - obliczyć na podstawie swoich poiarów gęstość - przeliczyć jednostki gęstości z na 3 3 c - porównać gęstość ciał stałych,cieczy i gazów - wyjaśnić w oparciu o budowę cząsteczkową,żeróżne substancji ają różne gęstości Środki dydaktyczne: wagi szalkowe,koplety odważników,enzurki,woda,denaturat, kostka cukru w kształcie prostopadłościanu,klocek w kształcie sześcianu,klucz, linijka,ilustracje -budowa cząsteczkowa ciał stałych,cieczy i gazów, tablice ateatyczno- fizyczne. Metody: praktyczna: ćwiczenia laboratoryjne Fory: praca w grupach

Przebieg lekcji: Czynności nauczyciela iuczniów Dokonuję podziału klasy na 5 grup (3in.) Lekcję rozpoczyna od przyponienia podstawowych wiadoości o gęstości (4in.) ( załącznik nr 1) Metody Fory Wskazówki Uwagi praca z całą klasą Uczniowie wchodzą do sali pojedynczo i odliczając kolejno od 1 do5(takiesaecyfry stanowią grupę ). Zapoznaję uczniów z celai lekcji i zapisuję jej teat na tablicy (2in.) pogadanka praca z całą klasą Przypoina ucznio o zasadach pracy w grupie i sposobie prezentacji wyników. Uczniowie wybierają swojerolewgrupie. (4in.) praca w grupach Plansza z zasadai pracy w grupie jest na stałe wywieszona w pracowni. Przydziela grupo zadania doświadczalne ( załącznik nr 2 ) i poleca ich wykonanie. Eleenty potrzebne do doświadczeń znajdują się na stolikach. Uczniowie saodzielnie wyznaczają gęstości danych substancji (15 in. ) eksperyent praca w grupach Obserwuję pracę uczniów w grupach i w razie potrzeby udziela niezbędnych wskazówek. Sposób wyznaczenia gęstości substancji i wyniki poiaru uczniowie wpisują do zeszytu.

Sprawozdawcy z poszczególnych grup prezentują sposób przeprowadzenia doświadczenia i ich wyniki. dyskusja dydaktyczna praca z całą klasą Ocenia poprawność odpowiedzi i uzupełnia w razie potrzeby. Przy oawianiu i porównaniu wyników zwraca uwagę,że różne substancje ają różną gęstość. Wyjaśnia to w oparciu o budowę cząsteczkową (10in.) dyskusja dydaktyczna Wykorzystuję rysunki scheatyczne przedstawiające budowę cząsteczkową ciał stałych,cieczy igazów. Ewaluacja ( 5 in. ) ( załącznik nr 3 ) Jako pracę doową zadaję ucznio -jak wyznaczyć gęstość gazu? ( 2 in. ) ( załącznik nr 4 ) praca indywidualna Ankiety z odpowiedziai członków danej grupy liderskładanastole nauczyciela.

Przykładowe pytania dla klasy: Załącznik nr 1 1. Jaką wielkość fizyczną nazyway gęstością ciała? 2. Wyień sybole wielkości opisujących asę,objętość,gęstość. 3. Jakie znasz jednostki asy i objętości? 4. Jakie są jednostki gęstości? Co to znaczy,żegęstość srebra wynosi: g 10 c 3?

Zadanie dla grupy I Załącznik nr 2 Wyznacz gęstość ciała stałego o regularny kształcie ( kostka cukru ) według następującego planu: a) zierz linijką wyiary ciała a = b = c = b) oblicz jego gęstość (wc 3 )= c) wyznacz za poocą wagi asę ciała = d) oblicz gęstość ciała e) przelicz jednostki z ----- na ----- c 3 3 Zadanie dla grupy II Wyznacz gęstość ciała stałego o regularny kształcie ( klocek w kształcie sześcianu z nieznanej substancji ) według następującego planu: a) zierz linijką wyiary ciała a = b) oblicz jego objętość (wc 3 ) = c) wyznacz za poocą wagi asę ciała = d) oblicz gęstość ciała e) przelicz jednostki z ---- na ---- c 3 3 f) sprawdź w tabeli ( podręcznik,tablice fizyczne ) z jakiej substancji jest wykonany klocek Zadanie dla grupy III Wyznacz gęstość ciała stałego o nieregularny kształcie ( klucza ) według następującego planu: a) nalej do enzurki wody i odczytaj jej objętość 1 = b) zanurz ciało do enzurki z wodą i odczytaj jej objętość 2 = c) oblicz objętość badanego ciała = 2-1 =

d) wyznacz asę za poocą wagi = e) oblicz gęstość ciała ze wzoru f) sprawdź w tabeli ( podręcznik,tablice fizyczne ) z jakiej substancji jest wykonany klucz Zadanie dla grupy I Wyznacz gęstość cieczy ( wody ) według następującego planu: a) poiar asy naczynia ( tara ) 1 = b) poiar asy naczynia z cieczą (brutto) 2 = c) obliczenie asy cieczy ( netto ) = 2-1 = d) wyznaczenie objętości cieczy za poocą enzurki = e) obliczenie gęstości cieczy f) przelicz jednostki z ---- na ---- c 3 3 Zadanie dla grupy Wyznacz gęstość cieczy ( denaturatu ) według następującego planu: a) poiar asy naczynia ( tara ) 1 = b) poiar asy naczynia z cieczą (brutto) 2 = c) obliczenie asy cieczy ( netto ) = 2-1 = d) wyznaczenie objętości cieczy za poocą enzurki = e) obliczenie gęstości cieczy f) przelicz jednostki z ---- na ---- c 3 3

Załącznik nr 3 Ankieta 1. Co sądzisz o lekcji prowadzonej w zespołach? 2. Czy opanowanie wiadoości i uiejętności w ten sposób jest łatwiejsze? 3. Czy napotkałeś na jakieś trudności ( jeżeli tak to jakie )? 4. Czy chciałbyś ieć częściej takiego typu lekcje? 5. Jaki był twój udział w pracy zespołu,oceń w skali od 1 do 5. Załącznik nr 4 Mając do dyspozycji autosyfon i nabój do autosyfonu ( z dwutlenkie węgla ) opisz w punktach sposób wyznaczenia gęstości dwutlenku węgla.