Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego

Podobne dokumenty
Zadania wychowawcze na miesiąc listopad

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Jak pokonać nocne strach?

Cele i założenia na ten tydzień:

Zadanie 1 Z każdego szeregu wypisz wyraz, który nie pasuje do pozostałych.

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji W świecie wyobraźni bawimy się w teatr. Data i miejsce realizacji Kwiecień 2015 Szkoła Podstawowa w Cieksynie

Pełne emocji występy małych artystów w Pałacu Brunów

Scenariusz nr 59 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Konkurs Humanistyczny dla uczniów szkół podstawowych województwa lubuskiego 5 marca 2011 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Klasa 2 marzec blok 2 dzień 3. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Teatr- miejsce magiczne. Temat dnia: Pracownicy teatru. Cele zajęć: Uczeń:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Scenariusz zajęć nr 5

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego Etap szkolny

Scenariusz zajęć nr 2

SCENARIUSZE LEKCJI SZACHOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I III LEKCJA NR 7

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 4

przy Szkole Podstawowej nr 2 w Tuszynie

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Scenariusz zajęć nr 5

GRUPA TEATRALNA. Działalność grupy teatralnej jest rejestrowana w postaci kroniki, nagrań CD i prezentacji multimedialnych.

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 1

Program zajęć artystycznych z edukacji teatralnej. realizowanych w klasach I a i I c w roku szkolnym 2011/2012

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji. Data i miejsce realizacji. Adresaci Uczniowie gimnazjum

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

Scenariusz lekcji. Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK. Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

PROGAM PROFILAKTYCZNY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RUDNIE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO - OPIEKUŃCZO DYDAKTYCZNEJ NA ROK SZKOLNY 2012/2013

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 2

Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW. Warsztat fakultatywny. Inne jest ciekawe

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Rzymski system liczbowy - powtórzenie wiadomości i przygotowanie do pracy klasowej.

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji. Data i miejsce realizacji. Adresaci. Cel

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Praca z tekstem i obrazkiem wskazówki metodyczne. ZCDN, sierpień 2014 r. Maria Twardowska

Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach Centrum Aktywizacji Zawodowej Klub Pracy. Umiejętności interpersonalne

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

T o t a l n a i m p r o w i z a c j a

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz zajęć nr 4

program edukacyjny realizowany przez Luty 2016

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

Scenariusz lekcji: My toys wprowadzenie nazw zabawek. Liczebniki 1 10

Scenariusz zajęć nr 8

PROGRAM PRACY KOŁA TEATRALNEGO Na rok szkolny 2005/2006

PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ INTEGRACYJNYCH BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH IV OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć dla 5-latków

INNOWACJA PEDAGOGICZNA Z ZAKRESU EDUKACJI CZYTELNICZEJ W PRZEDSZKOLU

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTO- WARSZTATOWEGO DLA RODZICÓW Warsztat fakultatywny Inne jest ciekawe

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

AKADEMIA DOBREGO RODZICA

Transkrypt:

Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego Autor/ka / Autorzy: Katarzyna Bajszczak Trenerka wiodąca: Olga Wieczorek-Trzeciak Tytuł lekcji Teatr w życiu przedszkola. Data i miejsce realizacji Sala przedszkolna Adresaci grupa przedszkolna 5-6 latki. Cel - rozwijanie uzdolnień teatralnych -rozwijanie mowy -wdrażanie do uważnego słuchania recytowanego tekstu - rozwijanie kreatywności Zaplanowany sposób ewaluacji Powtórzenie wiadomości zdobytych podczas trwania zajęć.

Scenariusz ramowy Nazwa ćwiczenia i jego krótki opis Czas Materiały 1. Powitanie całej grupy przez nauczyciela. Iskierka z klaskaniem. Nauczyciel przekazuje dzieciom iskierkę poprzez klaśnięcie w dłonie. Informuje, że można klasnąć dwa razy w ręce, oznacza to zmianę kierunku przekazywanej iskierki. Jeśli ktoś się pomyli wstaje i mówi porażka. Pozostałe dzieci biją brawo. Nauczyciel zadaje pytanie. Jak myślicie czy porażki są dobre, czy złe? Czego mogą nas nauczyć? Morał: " Każdy jest tylko człowiekiem i ma prawo do pomyłek oraz porażek." 2. Nauczyciel przedstawia dzieciom kilka rekwizytów- ilustracji. Zadaniem przedszkolaków jest odgadniecie tematyki obecnych zajęć. 3. Słuchanie wiersza J. Kulmowej pt. "Po co jest teatr?" Ta drabina to schody do nieba, A ta miska nad schodami to księżyc. Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz, A z garnków są hełmy rycerzy. Ale kto w te czary uwierzy? To jest teatr. A teatr jest po to, Żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie. I już zawsze w misce księżyc widzieć... 4. Rozmowa kierowana na temat czytanego wiersza. Nauczyciel instruuje: -zwróćcie uwagę na przedmioty, które zastępowały rekwizyty potrzebne do przedstawienia. Waszym zadaniem będzie połączenie w pary odpowiednich przedmiotów. (do zadania wybierane są tylko 4 chętne osoby) - krótka pogadanka- wypowiedzi dzieci na temat: Po co jest teatr? 5 min. Fotografie przedstawiające aktora, kurtynę, dekorację, scenę 10 min. Tekst wiersza J. Kulmowej pt. "Po co jest teatr?", ilustracje przedstawiające rekwizyty: drabina, schody, miska, księżyc, pogrzebacz, miecz, garnek, hełm rycerski Fotografie przedstawiające aktora, kurtynę, dekorację, scenę 5. Zabawa ruchowa Myszka i kotek."- Jedno dziecko zamienia się w myszkę, a drugie w kotka. Pozostałe dzieci dobierają się w pary- tworząc dziurkę (schronienie) dla myszki. Na dźwięk dany przez nauczyciela myszka zaczyna uciekać, a kotek zaczyna ją gonić. Później następuje zamiana ról. Zabawę powtarzamy dwa, trzy razywybierając nowego kotka i myszkę. 3 min.

6. Elementy dramy - zwierzęta. Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel za pomocą czarodziejskiej różdżki zamienia wszystkie dzieci w aktorów. Na środku dywanu rozkłada kilkanaście kolorowych kartoników na których ukryte są różne zwierzątka. Następnie każde dziecko podchodzi i wybiera jeden kartonik- zapoznaje się z postacią (kartoniki odwrócone są zwierzątkiem do dywanu tak, żeby nie było widać postaci). Później pojedynczo podchodzi w wyznaczone miejsce i wciela się w postać, którą wybrał. Pozostali odgadują przedstawianą postać zwierzęcia. Na koniec zabawy N. zadaje pytania: 15 min. Kartoniki z postaciami zwierząt (ok. 25 szt.) - jak czuliście się w roli aktora? - czy łatwo było zamienić się w wylosowane zwierzątko? - co było najtrudniejsze? Zakończenie. Podsumowanie tematyki zajęć. Przypomnienie najważniejszych informacji dotyczących teatru. Podziękowanie za dzisiejsze zajęcia. 2 min.

Szczegółowe materiały dla nauczyciela/nauczycielki Pomoce dydaktyczne wykorzystane podczas zajęć, w wersji elektronicznej. podptk. 2

podpkt.3 podpkt. 6 (word)