MNOŻENIE SPOSOBEM PISEMNYM PRZEZ LICZBY JEDNOCYFROWE. a) 43 x 3 b) 15 x 5 c) 61 x 5 d) 18 x 6 e) 72 x 4 f) 24 x 4

Podobne dokumenty
3 Działania pisemne. 1 Dodawanie pisemne. 2 Odejmowanie pisemne. P 1. Oblicz pisemnie. a) b) P 2. Oblicz pisemnie.

15 w 13 mieści się 0 razy. Przecinek wstawiamy nad przecinkiem. Nie ma już cyfr w dzielnej? 27,6 = 27,60, więc możemy wpisać zero.

Powtórka przed klasowką nr 3 - ułamki (kl. 6) - zestaw łatwy

LICZBY WYMIERNE. Zadanie 1 Wskaż jedną poprawną odpowiedź. Liczba XLIV zapisana w systemie rzymskim jest równa:

ZADANIA I ETAPU LIGI ZADANIOWEJ

XXII MINIKONKURS MATEMATYCZNY

Zadania dla klasy V. Zad 2. Oblicz sumę trzech liczb, z których pierwsza jest równa. mniejsza od drugiej liczby. kg jabłek i 7 ważyły zakupy mamy?

ZADANIA DO ROZWIĄZANIA. MAJ 2016 r.

Powtórka - liczby naturalne i ułamki

Wskazówka. Oblicz cenę 1 dag wełny białej i niebieskiej i porównaj.

NACIONALINIS EGZAMINŲ CENTRAS


DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

MIĘDZYSZKOLNA LIGA PRZEDMIOTOWA EDUKACJA MATEMATYCZNA klasa II PŁOCK 2014

ZADANIA DO ROZWIĄZANIA. KWIECIEŃ 2016 r.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1. Dom zajmuje powierzchni działki. Ile to m 2? A. 80 m 2 B. 100 m 2 C. 120 m 2 D. 160 m 2

Liczby i działania str. 1/6

Określ zbiór wartości i przedziały monotoniczności funkcji.

Sprawdź, co już umiesz! (2)

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

lekcje powtórzeniowe Matematyka z plusem

Zadanie 1( 15 pkt) Zamień procenty na ułamki: a) 4%, 30%, 4,2%, 0,8%, 64%, 120%, 242,2%, 22,5% b) 2 4 %, 6 %, %, %, 14 %, 33 %

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych etap wojewódzki część I

ZBIÓR ZADAŃ PROCENCIK

Trenuj przed sprawdzianem! Matematyka Test 3

Probny test szóstoklasisty z matematyki nr 15. W górach

Matematyka test dla uczniów klas trzecich

Oto przykład konspektu lekcji jaką przeprowadziłam w klasie pierwszej gimnazjum.

MATEMATYCZNEJ LIGI ZADANIOWEJ

Odp... Zadanie 2. Jeżeli 30 jajek pakuje się do 5 opakowań, to ile opakowań potrzeba, aby zapakować 48 jajek? Ile, aby zapakować 51jajek?

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 159, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Sprawdzian umiejętności matematycznych po klasie V szkoły podstawowej

KL. I. ZAD. 2 Zapytano rybaka, ile waży złowiona przez niego rybka. Rybak odpowiedział:

III POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS CZWARTYCH CO DWIE GŁOWY TO NIE JEDNA 2013 R.

= = = = = =...

Konkursy w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2013/2014 KONKURS Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ETAP REJONOWY

Część I. 1. Jaka jest ostatnia cyfra liczby będącej wynikiem działania ?

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO DLA KLASY TRZECIEJ

Trenuj przed sprawdzianem! Matematyka

ZESTAW ZADAŃ Konkurs Finanse w matematyce

KONKURS Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI dla uczniów szkół podstawowych 24 lutego 2016 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Matematyka test dla uczniów klas piątych

Sprawdzian 1. Zadanie 3. (0 1). Dokończ poniższe zdanie wybierz odpowiedź spośród podanych.

Kurs ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI MODUŁ 1 Zadania liczby rzeczywiste cz.1

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY ZINTEGROWANEJ JUŻ TO WIEM DLA KLAS TRZECICH Imię i nazwisko ucznia: VI EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU

Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów gimnazjów. Etap Wojewódzki 17 lutego 2016 Czas 90 minut

Procentowe: 1. Towar po podwyżce o 30% kosztuje 845 zł. Ile kosztował ten towar przed podwyżką?

Próbny test szóstoklasisty z matematyki nr 12

PŁOCKA MIĘDZYSZKOLNA LIGA PRZEDMIOTOWA MATEMATYKA klasa III szkoła podstawowa marzec 2015

Zadanie 1. Oblicz: 65 % liczby 80, 28 % liczby 12,4, 4,6 % liczby 32 3

KONKURS MATEMATYCZNY RUSZ GŁOWĄ

Szkolny Mistrz Matematyki Zestaw drugi - listopad

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Pasjonat kwiecień. 1. Janek był na wsi przez cały lipiec, sierpień i jeden dzień we wrześniu. Ile dni był Janek na wsi, ile to tygodni?

ZADANIA MATURALNE LICZBY RZECZYWISTE - POZIOM PODSTAWOWY. Opracowała mgr Danuta Brzezińska

Matematyka test dla uczniów klas piątych

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI dla uczniów szkół podstawowych województwa lubuskiego 14 stycznia 2012 r. zawody II stopnia (rejonowe)

MIĘDZYSZKOLNA LIGA PRZEDMIOTOWA EDUKACJA MATEMATYCZNA klasa III PŁOCK 2014

Zbiór zadań z matematyki dla klas IV-VI

Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów gimnazjów. Etap Szkolny 16 listopada 2018 Rozwiązania i punktacja

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI dla uczniów szkół podstawowych 24 marca 2017 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

1. Kwotę 3849 zł wypłacono dziewięcioma monetami jednozłotowymi i pewną liczbą banknotów dziesięciozłotowych. Ile było tych banknotów?

Powtórzenie - ułamki zwykłe i dziesiętne klasa 6

TEST MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS IV - V

Temat: Proporcje. Wielkości wprost i odwrotnie proporcjonalne.

Klasa 5. Liczby i działania

Suma ( ) 0,3 jest równa:

WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE trening przed sprawdzianem

UŁAMKI ZWYKŁE. Ułamek, jako iloraz liczb całkowitych. 1. Zapisz w postaci ułamka: i) j) k) l) e) f) g) h) a) b) c) d) 2. Zapisz, jako ułamek metra:

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI dla uczniów szkół podstawowych 9 stycznia 2016 r. zawody II stopnia (rejonowe)

WIOLETTA NAWROCKA nauczyciel matematyki w Zespole Szkół w Choczewie IDĘ DO GIMNAZJUM ZADANIA TESTOWE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KL. VI.

Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów gimnazjów. Etap Szkolny 23 listopada 2017 Czas 90 minut

KONKURS MATEMATYCZNY w szkole podstawowej 2010/2011 ETAP WOJEWÓDZKI

Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego

Matematyka test dla uczniów klas piątych

Spis treści. Materiały do wycięcia...

Odpowiedź: Arbuz waży 2 kilogramy. Kryteria oceniania Uczeń otrzymuje 1 punkt, gdy: Prawidłowo obliczy, ile waży arbuz.

Powtórka przed klasowką nr 3 - ułamki (kl. 6) - zestaw średniotrudny

TEST NR 1 TEST ABSOLWENTA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z MATEMATYKI

e) 4,3 0,2 f) 0,7 0,08 Za zakupione owoce pani Ania zapłaciła 5,10 zł. prawda fałsz

KONKURS MATEMATYCZNO FIZYCZNY 22 listopada 2007r. Klasa II

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

SPIS TREŚCI. Liczby i działania Zadania Systemy zapisywania liczb. Działania pisemne Zadania Figury geometryczne Zadania...

Przykładowe zadania - I półrocze, klasa 5, poziom podstawowy

SCHEMATY PUNKTOWANIA ROZUMOWANIE I WYKORZYSTYWANIE WIEDZY W PRAKTYCE Zadanie 1.

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

Osiągnięcia opisane w podstawie programowej obowiązujące do sprawdzianu klas VI:

Spis treści. Statystyka...2. Liczby...8. Figury płaskie Prostokątny układ współrzędnych Wielkości proporcjonalne Procenty...

Zestaw dla uczniów klas II

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 2. MATEMATYKA

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015

Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów gimnazjów. Etap Szkolny Rozwiązania i punktacja

P o w o d z e n i a!

3. Pani Ewa pisze na komputerze kolejne liczby naturalne dodatnie bez odstępów. Jaka cyfra przypadnie na setne uderzenie w klawisz?

Matematyka test dla uczniów klas trzecich

Matematyka test dla uczniów klas trzecich = = = = = =...

Transkrypt:

ZAWARTOŚĆ Mnożenie sposobem pisemnym... 2 Mnożenie sposobem pisemnym przez liczby jednocyfrowe... 2 Mnożenie sposobem pisemnym przez liczby jednocyfrowe- zadania z treścią... 2 Mnożenie sposobem pisemnym przez liczby wielocyfrowe... 3 Mnożenie sposobem pisemnym przez liczby wielocyfrowe- zadania z treścią... 4 Dzielenie sposobem pisemnym... 4 Dzielenie z resztą... 4 Dzielenie z resztą- zadania z treścią... 6 Dzielenie sposobem pisemnym przez liczby jednocyfrowe... 6 Dzielenie sposobem pisemnym przez liczby jednocyfrowe - zadania tekstowe... 7 Dzielenie sposobem pisemnym przez liczby wielocyfrowe... 7 Dzielenie sposobem pisemnym przez liczby wielocyfrowe- zadania tekstowe... 8 1

MNOŻENIE SPOSOBEM PISEMNYM MNOŻENIE SPOSOBEM PISEMNYM PRZEZ LICZBY JEDNOCYFROWE 1. Oblicz sposobem pisemnym: a) 43 x 3 b) 15 x 5 c) 61 x 5 d) 18 x 6 e) 72 x 4 f) 24 x 4 g) 82 x 2 h) 35 x 5 i) 91 x 6 j) 21 x 9 k) 79 x 8 l) 96 x 7 m) 87 x 9 n) 68 x 5 o) 95 x 6 p) 43 x 3 r) 29 x 9 s) 47 x 5 t) 39 x 9 u) 47 x 5 w) 74 x 5 x) 71 x 8 y) 66 x 8 z) 57 x 9 2. Oblicz sposobem pisemnym: a) 132 x3 b) 154 x 4 c) 221 x 4 d) 236 x 5 e) 713 x 3 f) 356 x 3 g) 621 x 6 h) 414 x 7 i) 351 x 5 j) 518 x 8 k)746 x 5 l) 547 x 6 m) 467 x 8 n) 948 x 3 o) 825 x 4 p) 885 x 6 r) 936 x 8 s) 679 x 9 3. Oblicz sposobem pisemnym: a) 110 x 7 b) 310 x 5 c) 280 x 3 d) 440 x 6 e) 870 x 4 f) 650 x 8 g) 920 x 5 h) 450 x 8 i) 360 x 3 j) 970 x 3 k) 980 x 6 l) 120 x 5 m) 320 x 5 n) 310 x 3 o) 650 x 4 p) 720 x 5 r) 860 x 5 s) 910 x 6 4. Oblicz sposobem pisemnym: a) 263 x 2 b) 518 x 5 c) 687 x 8 d) 721 x 4 e) 505 x 8 f) 803 x 5 g) 705 x 9 h) 903 x 6 i) 402 x 8 j) 503 x 7 k) 708 x 5 l) 909 x 5 m) 501 x 9 n) 302 x 8 o) 408 x 9 p) 309 x 9 r) 241 x 8 s) 654 x 8 5. Oblicz sprytnie sposobem pisemnym: a) 27 x 20 b) 58 x 40 c) 34 x 40 d) 65 x 30 e) 51 x 50 f)37 x 40 g) 64 x 60 h) 78 x 20 i) 31 x 70 k) 21 x 300 l) 45 x 500 m) 15 x 800 n) 37 x 400 o) 91 x 300 p) 87 x 300 r) 87 x 200 s) 63 x 500 t) 21 x 900 MNOŻENIE SPOSOBEM PISEMNYM PRZEZ LICZBY JEDNOCYFROWE- ZADANIA Z TREŚCIĄ 6. Kartoniki mleka "Krasula" pakowane są w paczki po 12 kartoników. Oblicz ile jest łacznie kartoników mleka w 9 paczkach? 7. W sali kinowej Kina Retro znajdują się 21 rzędy po 9 miejsc. Oblicz ile osób zmieści się w w tej sali kinowej. 2

8. W jednym kartonie znajduje się 45 wafelków. Do sklepu dostarczono 5 kartonów. Ile wafelków dostarczono do sklepu? 9. Cztery 15- osobowe klasy wybierają się na wycieczkę. Oblicz, czy wystarczy zamówić autokar z 54 miejscami? 10. Człowiek średnio w ciągu dnia powinien wypić 2 l wody. Oblicz ile litrów wody musi wypić człowiek w ciągu 31 dni. 11. Bilet do teatru kosztuje 8 zł. Oblicz, ile musi zapłacić nauczyciel za bilety, jeśli na wycieczkę jedzie 45 osób? 12. Na targu Pan Jan kupił 5 kg fasoli po 12 zł za kg. Ile zapłacił Pan Jan? 13. Pani Zofia zarabia 32 zł za godzinę. Oblicz ile zarabia Pani Zofia w ciągu jednego tygodnia roboczego, jeśli dziennie pracuje 8 godzin? 14. Ładunek był przewożony przez 2 samochody. Pierwszy samochód mógł zabrać jednorazowo 5 ton ładunku, natomiast drugi mógł zabrać jednorazowo 9 ton ładunku. Pierwszy samochód wykonał 247 kursów, drugi 156 kursów. Który z tych samochodów przewiózł więcej ton ładunku? 15. Do sklepu spożywczego Stonka zamówiono 20 kartonów mleka oraz 41 kartonów soku. Oblicz ile łącznie zapłacił właściciel sklepu, jeżeli jeden karton mleka kosztuje 12 zł, a soku 11 zł. 16. W teatrze było 8 rzędów po 18 krzeseł na parterze i 160 na balkonie. Ile łącznie miejsc ma teatr? 17. W stołówce szkolnej jest 16 stolików po 6 krzeseł. Ilu uczniów jednocześnie może zjeść w niej obiad? 18. Uczniowie sadzili drzewka. Pierwszego dnia posadzili 27 rzędów po 9 drzewek. Drugiego dnia posadzili 32 rzędy po 8 drzewek. Którego dnia posadzono więcej drzewek? O ile? Ile łącznie posadzono drzewek? 19. Ewa ma do szkoły 287 kroków. Adam ma 3 razy więcej kroków, a Michał 2 razy więcej. Ile kroków do szkoły mają koledzy Ewy? 20. Bociany białe, przelatując pomiędzy kontynentami pokonują dziennie średnio 211 km. Ich lot do Afryki trwa 50 dni. Oblicz, ile km w obydwie strony pokonuje bocian w trakcie swojej zimowej wędrówki? 21. Na budowę dostarczono cegły, które ułożono w trzech stosach po 2444 cegły w każdym. Ile cegieł dostarczono na budowę? MNOŻENIE SPOSOBEM PISEMNYM PRZEZ LICZBY WIELOCYFROWE 1. a) 14 x 11 b) 24 x 11 c) 14 x 16 d) 24 x 16 e) 12 x 23 f) 32 x 21 g) 45 x 60 h) 15 x 43 i) 33 x 57 j) 29 x 74 k) 19 x 27 l) 93 x 16 m) 39 x 61 n) 53 x 57 o) 72 x 26 p) 54 x 31 r) 27 x 87 s) 21x 96 2. a) 132 x 8 b) 161 x 27 c) 903 x 16 d) 394 x 61 e) 53 x 512 f) 72 x 264 g) 846 x 29 h) 954 x 76 i) 842 x 95 j) 903 x 165 k) 523 x 181 l) 267 x 435 m) 704 x 808 n) 525 x 604 o) 281 x 609 p) 873 x 902 r) 5088 x 606 s) 93 x 120 t) 61 x 270 u) 367 x 450 w) 769 x 440 x) 682 x 560 y) 123 x 250 z)456 x 140 3

3. a) 384 x 268 b) 407 x 368 c) 889 x 316 d) 9943 x 574 e) 3785 x 905 f) 2570 x 663 g) 1576 x 123 h) 7894 x 543 i) 456 x 3265 j) 8943 x 365 k) 4569 x 364 l) 5654 x 556 m) 4831 x 543 n) 1354 x 432 o) 8435 x 654 p) 2546 x 444 r) 5366 x 326 s) 2951 x2351 t) 2156 x 1354 u) 2354 x 2135 w) 2664 x 1493 x) 3649 x 2463 MNOŻENIE SPOSOBEM PISEMNYM PRZEZ LICZBY WIELOCYFROWE- ZADANIA Z TREŚCIĄ 4. W kartonie jest mieści się 13 opakowań kefiru. Do sklepu przywieziono 23 takie kartony. Ile opakowań kefiru przywieziono? 5. W kinie jest 17 rzędów foteli, po 24 fotele. Ile jest miejsc w tym kinie? 6. Najszybszy lot balonem przez Atlantyk trwał 31 godzin. W ciągu godziny przeciętnie balon przelatywał ok 87 km. Jak długą trasę pokonał? 7. W roku 1952 pobito rekord, przepływając statkiem przez Atlantyk w 3 dni i 10 godzin. W trakcie tego rejsu statek pokonywał w ciągu godziny 66 km. Jaka była długość tej trasy? 8. Najszybsze auto świata jest w stanie przejechac 480 km w ciągu godziny. Jak długą trasę przejechałoby to auto w ciągu 17 godzi, jeśli jechałby bez przerw z maksymalną prędkością? 9. Z największej stacji metra na świecie dziennie korzysta 2 650 osób. Ile osób korzysta z tej stacji w ciągu 30 dni? 10. Każdego dnia koliber wypija nektar z około 2000 kwiatów. Ile kwiatów odwiedza koliber w ciągu roku? 11. Z kopalni wysłano 18 wagonów z węglem po 32 tony w każdym. Ile ton węgla wysłano z kopalni? 12. W nowej szkole planowano utworzyć 18 klas po 26 uczniów w każdej klasie. Ilu uczniów miało uczęszczać do tej szkoły? 13. W planach wycieczki do Torunia jest m.in. zwiedzanie planetarium, muzeum piernika oraz kina. Oblicz, ile wyniósł koszt wycieczki, jeśli było 42 uczestników, a bilety za atrakcje kosztowały kolejno 12 zł, 8 zł i 18 zł. 14. Ślimak winniczek, ważący tylko 16 g, potrafi ciągnąć za sobą ciężar, który waży 200 razy więcej niż on sam. Chrząszcz rohatyniec nosorożec waży zaledwie 4 gramy, a może uciągnąć ciężar 850 razy większy. Które z tych zwierząt potrafi uciągnąć większy ciężar? O ile większy? 15. Właściciel sklepu z akcesoriami szkolnymi zamówił 32 tornistry szkolne po 140 zł każdy. Ile łącznie warte są tornistry zamówione do sklepu? 16. Oblicz z ilu minut składa się tydzień? 17. Mama Oli zamierza kupić nową pralkę. I wpłata wynosi 420zł. Pozostała kwota ma być spłacona w 12 miesięcznych ratach, po 95zł. Ile kosztuje ta pralka? 18. Ile trzeba zapłacić za cztery koła samochodowe, jeżeli jedno koło kosztuje 229zł Ile reszty zostanie z 1000zł? DZIELENIE SPOSOBEM PISEMNYM DZIELENIE Z RESZTĄ 1. Znajdź reszty z dzielenia: a) 26:5 27:5 28:5 29:5 30:5 31:5 32:5 33:5 4

b) 24:6 25:6 26:6 27:6 28:6 29:6 30:6 31:6 c) 10:4 9:4 8:4 7:4 6:4 5:4 4:4 3:4 d) 11:7 10:7 9:7 8:7 7:7 6:7 5:7 4:7 e) 11:8 10:8 9:8 8:8 7:8 6:8 5:8 4:8 2. Znajdź reszty z dzielenia: a) 25:8 b) 50:7 c) 93:9 d) 55:5 e)43:4 f) 74:10 g) 62:7 h) 35:2 i) 89:9 j) 43:5 k) 66:8 l) 40:6 m) 68:8 n) 73:7 o) 31:3 p) 69:9 r) 84:4 s) 50:7 t) 95:5 u) 4:6 w) 64:15 x) 50:12 y) 5:13 z) 67:11 3. Wykonaj dzielenie z resztą i sprawdź otrzymane wyniki: a) 331 : 3 b) 335 : 6 c) 3268 : 6 d) 4247 : 7 e) 3694 : 5 4. Wykonaj dzielenie z resztą i sprawdź wyniki. 25 : 5 =.......... r.......... sprawdzenie:....................... 63 : 10 =......... r.......... sprawdzenie:....................... 37 : 6 =.......... r.......... sprawdzenie:....................... 89 : 8 =.......... r.......... sprawdzenie:....................... 60 : 9 =.......... r.......... sprawdzenie:....................... 16 : 3 =.......... r.......... sprawdzenie:....................... 50 : 7 =.......... r.......... sprawdzenie:............ 5. Uzupełnij działania: a) 26:...= 4 r 2 b) 59:...= 7 r 3 c) 108:...= 10 r 8 d) 97:...= 10 r 7 e) 69:...= 6 r 3 f)... : 7 = 4 r 2 g)... : 5= 7 r 3 h)... : 8 = 8 r 7 i)... : 9 = 7 r 6 j)... : 11= 10 r 10 5

6. Które działania nie są wykonane poprawnie? Sprawdź i popraw błędne działania. a) 27: 9= 3 r 2... b) 59 : 8 = 8 r 3... c) 53 : 10 = 5 r 3... d) 32 : 5= 5 r 7... e) 66: 8 = 8 r 2... DZIELENIE Z RESZTĄ- ZADANIA Z TREŚCIĄ 7. Mama miała 39 ciastek. Podzieliła ciastka pomiędzy 6 swoich dzieci. Czy zostały dla niej jakieś ciastka? Jeśli tak to ile? 8. W klasie 3 a jest 38 uczniów, a w 6b 36 uczniów. Podczas rozgrywek międzyklasowych uczniowie każdej z klas zostali podzieleni na trójki. Na ile trójek została podzielona każda z klas? Czy w każdej klasie udało podzielić się uczniów na pełne trójki? 9. Mydło pakowano po 12 sztuk do jednego pudełka. Zapakowano 10 pełnych pudełek i zostało jeszcze 9 mydeł. Ile było wszystkich mydeł? 10. W jednym wagonie może zmieścić się 25 osób. W pociągu do Poznania całkowicie zapełnione było 6 wagonów, w siódmym było tylko 13 osób. Ile osób podróżowało pociągiem do Poznania? 11. Maszyna do pakowania zabawek pakuje je do pudełek po 6 sztuk. Ile pełnych kartonów pakuje maszyna w ciągu całego dnia, jeśli dziennie w fabryce produkowane są 123 sztuki zabawek. Czy wszystkie kartony są całkowicie wypełnione? DZIELENIE SPOSOBEM PISEMNYM PRZEZ LICZBY JEDNOCYFROWE 1. Oblicz sposobem pisemnym: a) 369 : 3 b) 156 : 6 c) 230 : 5 d) 198 : 6 e) 168 : 7 f) 264 : 8 g) 135 : 9 h) 282 : 6 i) 405: 3 j) 508 : 4 k) 580 : 5 l) 486 : 9 m) 628 : 4 n) 876 : 6 o) 920 : 8 p) 896 : 7 r) 84 : 6 s) 335 : 5 2. Oblicz sposobem pisemnym: a) 520 : 4 b) 621 : 3 c) 814 : 2 d) 525 : 5 e) 1608 : 8 f) 2121 : 7 g) 1830 : 6 h) 2020: 5 i) 1080 : 3 j) 1680 : 4 k) 2450 : 7 l) 3840 : 6 3. Oblicz sposobem pisemnym i sprawdź otrzymane wyniki: a) 1872 : 6 b) 2535 : 5 c) 1684 : 4 d) 1684 : 4 e) 7497 : 7 f) 4585 : 5 g) 1785 : 7 h) 4144 : 8 i) 28350 : 7 j) 609 : 7 k) 231 : 7 l) 2331 : 7 m) 23331 : 7 6

DZIELENIE SPOSOBEM PISEMNYM PRZEZ LICZBY JEDNOCYFROWE - ZADANIA TEKSTOWE 4. W jednym opakowanie znajduje się 6 kredek. Ile potrzeba opakowań kredek, aby mieć 276 kredek? 5. Do pewnego biura zakupiono 7 jednakowych biurek. Zapłacono 2352 zł. Ile kosztowało jedno biurko? 6. Jak podzielić 582 zł pomiędzy 3 osoby? Jaką kwotę dostanie każda z tych osób? 7. Rada Rodziców szkoły w Krakowie postanowiła kupić nagrody, każda po 8 zł. Na ten cel może przeznaczyć 184 zł. Ile nagród kupi za tą kwotę? 8. Mieszkańcy kamienicy złożyli się na wymiane okien. Każda z 9 rodzin wpłaciła po 700 zł. Koszt wymiany okien wyniósł 4779 zł.. Pieniądze, które pozostały zostały podzielone i zwrócone pomiędzy 9 rodzin. Ile pieniędzy dostała każda rodzina? 9. Rowerzysta planuje przemierzyć w ciągu tygodnia 798 km. Oblicz ile km przebędzie rowerzysta każdego dnia? 10. Podczas świątecznego kiermaszu uczniowie klasy IV zorganizaowali loterię, w której jeden los kosztował 8 zł. Dochód z loterii wyniósł 360 zł. Ile biletów sprzedano? 11. Do ilorazu liczb 2989 i 7 dodaj iloczyn liczb 9 i 706. Jaką liczbę otrzymasz? 12. Od iloczynu liczb 8 i 654 odejmij iloraz liczb 6042 i 6. Jaką liczbe otrzymasz? 13. Pani Hiacynta kupiła lodówkę za 1106 zł. Należność należy spłacić w 7 równych ratach. Ile wynosi jedna rata? 14. Telewizor kosztuje 2140 złotych. Przy kupnie na raty należy wpłacić 300 złotych, a resztę w 8 równych ratach. Jaka będzie wysokość każdej raty? 15. Do ilorazu liczb 917 i 7 dodaj 18. Jaką liczbę otrzymasz? 16. W pięciu identycznych dużych zbiornikach mieści 3425 litrów mleka, a w dziewięciu identycznych małych zbiornikach mieści się 3906 litrów mleka. O ile litrów mleka więcej znajduje się w dużym pojemniku niż w małym/ 17. Alicja zapisała pewną liczbę i pomnożyła ją przez 8. Następnie otrzymany wynik pomnożyła przez 5 i otrzymała 2440. Jaką liczbę zapisała Alicja? 18. Podczas międzyszkolnych zawodów sportowych w Poznaniu brały udział 9 osobowe drużyny. Każdą szkołę mogła reprezentować tylko jedna drużyna. Przyjechało 216 zawodników. Ile szkół wzięło udział w tych zawodach? 19. Na szczyt kursuje kolejka, która w jednym wagoniku może zmieścić 6 osób. Oblicz, ile wagoników musi zarezerwować kierownik wycieczki dla 126 osób?, DZIELENIE SPOSOBEM PISEMNYM PRZEZ LICZBY WIELOCYFROWE 1. Oblicz sposobem pisemnym: a) 368 : 16 b) 528 : 24 c) 598 : 13 d) 798 : 42 e) 792 : 36 f)169 :13 g) 1824 : 12 h) 1785 : 21 i) 576 : 32 j) 1040 : 16 k) 825: 55 l) 912: 48 2. Oblicz sposobem pisemnym i sprawdź otrzymane wyniki: a) 756 : 36 b) 897 : 39 c) 816 : 24 d) 2310 : 55 e) 2244 : 51 f) 4067 :83 g) 4446 : 19 h) 2170 : 35 i) 4232 : 46 j) 4558 : 53 k) 4087 : 61 l) 5005 : 77 m) 8106 : 42 n) 8188 : 23 o) 9398 : 37 p) 2852 : 124 r) 28024 : 452 s) 1173 : 51 t) 4944 : 24 u) 13508 : 44 w) 25110 : 62 3. Oblicz i sprawdź otrzymane wyniki: 7

a) 5780 : 340 b) 15 400 : 350 c) 353400: 5700 d) 2263000:7300 e) 24000 : 1200 f) 2688000: 48000 g) 102600: 5400 h) 113100: 1300 DZIELENIE SPOSOBEM PISEMNYM PRZEZ LICZBY WIELOCYFROWE- ZADANIA TEKSTOWE 4. Auto kupowane na raty jest warte 48000 zł. Kwota ta jest spałacana w 24 równych ratach. Ile wynosi jedna rata? 5. Komputer kupowany na raty kosztuje 2399 zł. Przy zakupie wpłaca się 647 zł, reszta kwoty spłacana jest w 12 równych ratach. Jaka jest wysokość jednej raty? 6. Do szkoły zakupiono 32 jednakowe krzesła. Zapłacono 2144 zł. Jaka była cena jednego krzesła? 7. Na obozie harcerskim klasa Natalki poszła do teatru. Natalka obliczyła, że w teatrze jest 616 miejsc. Na parterze jest 16 rzędów po 28 miejsc. Na balkonie są rzędy po 12 miejsc. Ile rzędów jest na balkonie? 8. Pani Joanna kupiła mieskzanie o powierzchni 76 m 2 za 353 400 zł. Ile kosztuje 1 m 2 tego mieszkania? 9. Łączny koszt wycieczki do Warszawy, na którą pojechalo 28 uczniów, wyniósł 1960 zł. O ile będzie większy koszt wycieczk, jeśli pojedzie na nią 31 uczniów. 10. Alan zbierał pieniądze na wycieczke przez 6 miesięcy. Co miesiąc odkładał taką samą kwotę. Uzbierał 234 zł. Ile złotych miesięcznie odkładał Alan? 11. Uczniowie klasy 4a zapłacili w biurze podróży 1170 zł za wycieczkę dla 26 osób. Okazało się, że całkowity koszt wycieczki był o 130 zł mniejszy. Jaki był ostateczny koszt wycieczki dla jednego ucznia? 12. Podczas wakacji Karolina pracowała przez 7 dni. Za każdy dzień dostawała takie samo wynagrodzenie. Zarobiła 294 zł. Ile złotych dziennie zarabiała Karolina? 13. Uczniowie klasy 4b zapłacili w biurze podróży 980 zł za wycieczkę dla 28 osób. Okazało się, że całkowity koszt wycieczki był o 168 zł mniejszy. Jaki był ostateczny koszt wycieczki dla jednego ucznia? 14. Z Warszawy do Moskwy jest 1317 km, a z Warszawy do Rzeszowa jest 3 razy bliżej. Ile kilometrów jest z Moskwy do Rzeszowa przez Warszawę? 15. Z Berlina do Sztokholmu jest 1040 km, a z Poznania do Berlina jest 4 razy bliżej. Ile kilometrów jest z Poznania do Sztokholmu przez Berlin? 16. W akcji pomocy afrykańskim dzieciom bierze udział fundacja, która uzbierała w ciągu roku kwotę 4 500 zł. Przyjmuje się, że tygodniowe minimalne utrzymanie dziecka w Afryce wynosi 45 zł. Oblicz, na ile tygodni zebrana kwota wystarczy na utrzymanie jednego afrykańskiego dziecka. Ile to lat? 17. Oblicz : a) ile dób ma 408 godzin? b) 1460 dni, ile to lat? 8

ODPOWIEDZI Mnożenie sposobem pisemnym przez liczby jednocyfrowe 1. a) 129 b) 75 c) 305 d) 108 e) 288 f) 96 g) 164 h) 175 i) 546 j) 189 k) 632 l) 672 m) 783 n) 340 o) 570 p) 129 r) 261 s) 235 t) 351 u) 235 w) 370 x) 568 y) 528 z) 513 2. a) 396 b) 616 c) 884 d) 1180 e) 2139 f) 1068 g) 3726 h) 2898 i) 1755 j) 4144 k) 3730 l) 3282 m) 3736 n) 2844 o) 3300 p) 5310 r) 7488 s) 6111 3. a) 770 b) 1550 c) 840 d) 2640 e) 3480 f) 5200 g) 4600 h) 3600 i) 1080 j) 2910 k) 5880 l) 600 m) 1600 n) 930 o) 2600 p) 3600 r) 4300 s) 5460 4. a) 526 b) 2590 c) 5496 d) 2884 e)4040 f) 4015 g) 6345 h) 5418 i) 3216 j) 3521 k) 3540 l) 4545 m)4509 n) 2416 o) 3672 p) 2781 r) 1928 s) 5232 5. a) 540 b)2320 c) 1360 d) 1950 e) 2550 f) 1480 g) 3840 h) 1560 i) 2170 k) 6300 l) 22500 m) 12000 n)14800 o) 27300 p) 26100 r) 17400 s) 31500 t) 18900 6. 108 kartoników 7. 189 osób 8. 225 wafelków 9. Nie wystarczy 10. 62 litry wody 11. 360 zł 12. 60 zł 13. 1280 zł 14. I auto- 1235 ton II auto- 1404 ton, więcej ton przewiozło II auto 15. Za mleko 240 zł, za sok 451 zł, łącznie 691 zł 16. 304 miejsca 17. 96 uczniów 9

18. I dzień- 243 drzewka; II dzień- 256 drzewek, łącznie 499 drzewek 19. Adam 861 kroków, Michał 574 kroków 20. 21100 km 21. 7332 cegły Mnożenie sposobem pisemnym przez liczby wielocyfrowe 1. a) 154 b) 264 c) 224 d) 312 e) 276 f) 672 g) 2700 h) 645 i) 1881 j) 2146 k) 513 l) 1488 m) 2379 n) 3021 o) 1872 p) 1674 r) 2349 s) 2016 2. a) 1056 b) 2864 c) 14448 d) 24034 e) 27136 f) 10962 g) 24534 h) 72504 i) 79990 j) 148995 k) 94663 l) 116145 m) 568832 n) 317100 o) 171129 p) 787446 r) 3083328 s)11160 t) 16470 u) 165150 w) 338360 x) 381920 y) 30750 z)63840 3. a) 102912 b) 149776 c) 280924 d) 5707282 e) 3425425 f) 1703910 g) 193848 h) 4286442 i) 1488840 j) 3264195 k) 1663116 l) 3143624 m) 2623233 n) 584928 o) 5516490 p) 1130424 r) 1749316 s) 6937801 t) 2919224 u) 5025790 w) 3977352 x) 8987487 4. 299 opakowań 5. 408 miejsc 6. 2697 km 7. 5412 km 8. 8160 km 9. 82150 osób 10. 730 000 kwiatów 11. 576 ton 12. 468 uczniów 13. 1596 zł 14. Ślimak- 3200 g Chrząszcz rogatyniec- 3400 g, więcej o 200 g uniesie chrząszcz 15. 4480 zł 16. 10 080 minut 10

17. 1 560 zł 18. 916 zł, reszty 84 zł Dzielenie z resztą 1. a) 1 2 3 4 0 1 2 3 b) 0 1 2 3 4 5 0 1 c) 2 1 0 3 2 1 0 3 d) 4 3 2 1 0 6 5 4 e) 3 2 1 0 7 6 5 4 2. a) 1 b) 1 c) 3 d) 0 e) 3 f) 4 g) 6 h) 1 i) 8 j) 3 k) 2 l) 4 m) 4 n) 3 o) 1 p) 6 r) 0 s) 1 t) 0 u) 4 w) 4 x) 2 y) 5 z) 1 3. a) 110 r 1 b) 55 r 5 c) 3264 r 4 d) 606 r5 e) 738 r 4 4. 5 r 0 6 r 3 6 r 1 11 r 1 6 r 6 5 r 1 7 r 1 5. a) 6 b) 8 c) 10 d) 10 e) 11 f) 30 g) 38 h) 71 i) 69 j) 120 6. a) 27 : 9 = 3 r 0 b) 59: 8 = 7 r 3 c) poprawne d) 32 : 5 = 6 r 2 e) poprawne 11

7. Zostały 3 ciastka dla mamy 8. 3a- 12 trójek 3b- 12 trójek, w 3a zostały 2 osoby 9. 129 mydeł 10. 163 osób 11. 20 kartonów, nie wszystkie Dzielenie sposobem pisemnym przez liczby jednocyfrowe 1. a) 123 b) 26 c) 46 d) 33 e) 24 f) 33 g) 15 h) 47 i) 135 j) 127 k) 116 l) 54 m) 157 n) 146 o) 115 p) 128 r) 14 s) 67 2. a) 130 b) 207 c) 407 d) 105 e) 201 f) 303 g) 305 h) 404 i) 360 j) 420 k) 350 l) 640 3. a) 307 b) 507 c) 421 d) 421 e) 1071 f) 917 g) 255 h) 518 i) 4050 j) 87 k) 33 l) 333 m) 3333 4. 46 opakowań 5. 336 zł 6. 194 zł / os 7. 23 nagrody 8. 169 zł/ rodzine 9. 114 km 10. 45 losób 11. 6781 12. 4225 13.158 zł 14. 230 zł 15. 149 16. Duże zbiorniki 685 litrów, małe zbiorniki 434 litrów, różnica 251 litró 17. 61 18. 24 szkoły 19. 21 wagoników 12

Dzielenie sposobem pisemnym przez liczby wielocyfrowe 1. a) 23 b) 22 c) 46 d) 19 e) 22 f) 13 g) 152 h) 85 i) 18 j) 65 k) 15 l) 19 2. a) 21 b) 23 c) 34 d) 42 e) 44 f) 49 g) 234 h) 62 i) 92 j) 86 k) 67 l) 65 m) 193 n) 356 o) 254 p) 23 r) 62 s) 23 t) 206 u) 307 w) 405 3. a) 17 b) 44 c) 62 d) 310 e) 20 f) 56 g) 19 h) 87 4. 2000zł 5. 146 zł 6. 67 zł 7. 14 rzędów 8. 4650 zł/ m 3 9. 2170 zł 10. 39 zł 11. 40 zł 12. 42 zł/ dziennie 13. 29 zł 14. 1756 km 15. 1300 km 16. 100 tygodni 17. a) 17 dób b) 4 lata 13