1. Piszemy mowę obronną

Podobne dokumenty
1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Roland rycerz średniowieczny

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

1. Moralność jako motyw egzaminu gimnazjalnego

Słynny malarz polski Jan Matejko

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

1. Różne oblicza zwycięstwa powtórka przed egzaminem

1. Ach, och, czuję się jak Opis przeżyć wewnętrznych

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

2. Tabele w bazach danych

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. Czy znasz te wyrazy? Miron Białoszewski Namuzowywanie

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY PIERWSZEJ GIMNAZJUM

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

1. Obywatel w urzędzie gminy

Własności walca, stożka i kuli.

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

1. Książka w życiu bohatera literackiego

2. Metody prezentacji informacji

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

WARUNKI I SPOSOBY OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

TEMAT: Nasze pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej i prawidłowe obchodzenie się z prądem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

2. Graficzna prezentacja algorytmów

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji języka polskiego

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

,, ZALAJKUJ CZYTANIE SZKOLNY PROJEKT PROMUJĄCY CZYTELNICTWO WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Temat: Odejmowanie w pamięci

Zostań młodym ekologiem

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

3. Miłość niejedno na imię

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Scenariusz lekcji wychowawczej z cyklu Bezpieczne wakacje

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Transkrypt:

1. Piszemy mowę obronną Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna fragmenty Pana Tadeusza A. Mickiewicza, zna treść utworu A. Mickiewicza Dziady cz. II, zna treść utworu K. Dickensa Opowieść wigilijna, zna treść noweli H. Sienkiewicza Latarnik. ii. b) Umiejętności potrafi odnaleźć w życiu analizowanych bohaterów literackich źródła ich winy oraz określić kary, jakie ponieśli za swe czyny, potrafi określić, w jaki sposób kary wpłynęły na dalsze życie bohaterów literackich, potrafi rozwiązywać problemy w sposób twórczy, rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych pomysłów, potrafi zredagować mowę obronną dla wybranego bohatera literackiego. b. 2. Metoda i forma pracy Praca w grupach, metoda skojarzeń, burza mózgów, dyskusja c. 3. Środki dydaktyczne Schemat do pracy w grupach (załącznik 1) Wskazówki do pracy dla uczniów (załącznik 2) d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Następnie uczniowie zapisują na tablicy zadanie: Jaka może być wina i jaka może być kara? ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, każda grupa wybiera lidera, sprawozdawcę i sekretarza. Nauczyciel krótko przypomina lub odczytuje zasady pracy w grupie, przypomina o rolach poszczególnych osób w grupie. Grupy wypełniają schemat, po czym odczytują wyniki swojej pracy

na forum klasy, można zadawać dodatkowe pytania. Następnie wspólnie zostają sformułowane wnioski: Bohaterowie literaccy musieli w większości ponieść karę za swoje czyny, każdy z nich starał się odpokutować za swoje grzechy. Wnioski są zapisane do zeszytu (załącznik 1). 2. Uczniowie indywidualnie redagują mowę obronną dla wybranego przez siebie bohatera literackiego. Nauczyciel rozdaje uczniom na kartkach podstawowe wskazówki, jak redagować tę formę wypowiedzi. Poszczególni uczniowie odczytują swoje prace (załącznik 2). iii. c) Faza podsumowująca Uczniowie zastanawiają się, czy są takie winy, których nie da się wybaczyć? e. 5. Bibliografia 1. Dickens K., Opowieść wigilijna, Greg, Kraków, 2001. 2. Mickiewicz A., Dziady cz. II, Zielona Sowa, Kraków 2003. 3. Mickiewicz A., Pan Tadeusz, Greg, Kraków 2002. 4. Sienkiewicz H., Latarnik, Czytelnik, Warszawa 2000. f. 6. Załączniki g. a) Karta pracy ucznia Załącznik 1. Schemat do pracy w grupach BOHATER CO ZROBIŁ, ŻE UZNANO GO ZA WINNEGO? JAKĄ PONIÓSŁ KARĘ? JAK KARA WPŁYNĘŁA NA JEGO ŻYCIE? JACEK SOPLCA Z PANA TADEUSZA

JÓZEF SKAWIŃSKI Z LATARNIKA EBENEZER SCROOGE Z OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ DUCHY Z DZIADY CZ. II Załącznik 2. i. b) Wskazówki dla uczniów 1. Pisz w 1 os. liczby pojedynczej. 2. Twoje pomysły muszą nawiązywać do tekstu i realnych przewinień bohatera. 3. Możesz powołać ludzi na świadków i opisać to w formie dialogu. 4. Pamiętaj o słownictwie typu: Wysoki Sadzie, Ławo Przysięgłych. 5. Ułóż mowę końcową, w której będziesz się odwoływać do sumień zebranych. ii. c) Notatki dla nauczyciela Przykładowe wypełnienie tabeli BOHATER CO ZROBIŁ, ŻE UZNANO GO ZA WINNEGO? JAKĄ PONIÓSŁ KARĘ? JAK KARA WPŁYNĘŁA NA JEGO ZYCIE?

JACEK SOPLCA Z PANA TADEUSZA JÓZEF SKAWIŃSKI Z LATARNIKA EBENEZER SCROOGE Z OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ Jacek Soplica zabił Stolnika, popełnił wielką zbrodnię. Przyczynił się w ten sposób nieświadomie do zwycięstwa Rosjan. Uznano go za zdrajcę ojczyzny, został odrzucony przez szlachtę i musiał uciekać z kraju. Nie zapalił lampy na latarni w Aspinwall, gdzie pracował i gdzie znalazł przystań po latach tułaczki po świecie. Pod wpływem lektury Pana Tadeusza Adama Mickiewicza zapomniał o wywiązaniu się ze swego obowiązku. Przez większość życia był dusigroszem i skąpcem, nie zauważał innych dookoła siebie, jego jedynym zmartwieniem było ciągłe pomnażanie dóbr materialnych. Nie cieszyły go Święta Bożego Narodzenia, pragnął spędzać je samotnie. Cyniczny i bezduszny bohater zapomniał, co tak naprawdę liczy się w życiu człowieka Musiał ukrywać się w przebraniu, znosić ciążące na nim oskarżenie, cały czas ukrywał się za habitem, przybrał imię Robaka i pod tym pseudonimem przygotowywał powstanie. Został zwolniony z pracy i musiał szukać dalej swojej przystani. W noc wigilijną Scroogowi pokazały się trzy duchy: Duch Wigilijnej Przeszłości, Teraźniejszości oraz Przyszłości. To one uświadomiły mu jego bezcelowe i puste życie. Dzięki nim skąpiec zmienił się diametralnie i nie poniósł kary, dostał za to drugą szansę w życiu. Zrozumiał, że źle postąpił, zmienił całe dotychczasowe swoje życie. Z hulaki i szlachcica martwiącego się jedynie o wyniki pojedynków stał się prawdziwym patriotą, walczącym o swoją ojczyznę. Skawiński nie zmartwił się karą, ponieważ tak naprawdę dzięki lekturze eposu narodowego odzyskał wiarę w Polskę, odnalazł w swym starym sercu patriotę. Mimo że Scrooge nie poniósł kary, to zmienił się całkowicie. Stał się przyjaznym człowiekiem, pełnym współczucia i miłości. Pomagał innym, zauważał ludzkie cierpienie, swoją fortuną postanowił podzielić się z najbardziej potrzebującymi.

DUCHY Z DZIADY CZ. II Zły pan, męczył za życia swoich poddanych, nie zważał na cierpienie ludzkie, doprowadził do zamarznięcia matki z dzieckiem, kiedy nie chciał im udzielić pomocy. Zosia nigdy nikogo nie kochała całym sercem, nie zaznała prawdziwej miłości, prowadziła zbyt frywolne życie. Rózia i Józio nie zaznały w życiu ziemskim żadnych trosk i goryczy. Duch Złego pana będzie za swe winy tułał się po wsze czasy po zaświatach, nie mogąc nic zjeść ani ukoić swego pragnienia. Zosia musi jeszcze rok przebywać w zaświatach, a po tym okresie dostanie się do raju. Dzieci dzięki ludziom w kaplicy zostają uniewinnione i przenoszą się do raju. Wszystkie duchy za swoje winy musiały przebywać w zaświatach i czekać na pomoc ludzi ziemskich iii. d) Zadanie domowe To jedno wydarzenie zmieniło moje życie opowiadanie. 45 minut brak h. 7. Czas trwania lekcji i. 8. Uwagi do scenariusza