KATALOG RZECZOWY - lekcja w bibliotece pedagogicznej

Podobne dokumenty
WYDAWNICTWA INFORMACYJNE - konspekt lekcji bibliotecznej dla klasy v szkoły podstawowej

Bożena Czyż-Bortowska, Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z TECHNIKI:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII Szkoła podstawowa klasy IV- VI.

Regulamin działalności biblioteki Szkoły Podstawowej nr 28 im. Kornela Makuszyńskiego w Poznaniu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

B. Założenia realizacyjne na rok szkolny 2012/2013

Przedmiotowy System Oceniania Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

PROGRAM ZAJĘĆ SPORTOWO REKREACYJNYCH REALIZOWANYCH W RAMACH FUNKCJONOWANIA UCZNIOWSKIEGO KLUBU SPORTOWEGO ORZEŁ PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W ZIELENIU

Katalog elektroniczny

Wysoka jakość w nowej formie. Język polski

uczniów o zakresie materiału objętego sprawdzianem. obowiązku informowania uczniów o zaplanowanym sprawdzianie.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu

Wymagania edukacyjne z przedmiotu Pracownia aplikacji internetowych dla klasy 3iA Nauczyciel: Kornel Barteczko Rok szkolny: 2015/2016

XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy w Warszawie WYMAGANIA EDUKACYJNE W ROKU SZKOLNYM 2016/17

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W GIMNAZJUM IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W PIETROWICACH WIELKICH

Wymagania edukacyjne z przedmiotu Pracownia Baz danych dla klasy 3iA Nauczyciel: Mariusz Walendzewicz Rok szkolny: 2015/2016

Bożena Zwierzyńska, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach, Filia w Bytomiu

Wymagania na poszczególne oceny w klasie 4

Projekt edukacyjnowychowawczy

SZKOLNEGO KOŁA HISTORYCZNEGO,, Łowcy historii

WYTYCZNE DO PISANIA PRAC DYPLOMOWYCH LICENCJACKICH I MAGISTERSKICH

Nazwa Wydziału Nazwa jednostki prowadzącej moduł Nazwa modułu kształcenia. Kod modułu Język kształcenia Efekty kształcenia dla modułu kształcenia

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA CHEMIA KL. VII - VIII

ZASADY REKRUTACJI UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi. im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

Rola publicznych placówek doskonalenia nauczycieli we wdrażaniu podstawy programowej obowiązującej od roku szkolnego 2017/2018

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z HISTORII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA MATEMATYKA

Scenariusz jednostki lekcyjnej.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Przedmiotowe zasady oceniania z biologii

Baza aktywności e-learningowej uczelni

Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Ewaluacja wewnętrzna

w s t o s u n k u d o p r z e d m i o t u z a j ę c i a k o m p u t e r o w e w k l a s a c h c z w a r t y c h

STANDARDY PRACY DYPLOMOWEJ (LICENCJACKIEJ, INŻYNIERSKIEJ I MAGISTERSKIEJ)

Wymagania edukacyjne z przedmiotu Witryny i aplikacje internetowe dla klasy 3iA Nauczyciel: Mariusz Walendzewicz Rok szkolny: 2015/2016

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU

I Zasady oceniania bieżącego z techniki i zajęć technicznych

Nauczyciele - Wychowawcy klas:

PO CO BAJCE KOLOR- SCENARIUSZ ZAJĘĆ CZYTELNICZO - EDUKACYJNYCH DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Podstawa prawna. 1. Ustawa o systemie oświaty z dn. 7 września 1991 r. (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz z późn. zm.)

I. 1) NAZWA I ADRES: Urząd Miejski, ul. Zgierska 2, Konstantynów Łódzki, woj. łódzkie,

Wymagania edukacyjne z przedmiotu Systemy baz danych dla klasy 3iA Nauczyciel: Kornel Barteczko Rok szkolny: 2015/2016

Wymagania edukacyjne oraz kryterium oceniania dla uczennic Wydziału Rytmiki SZKOŁY MUZYCZNEJ II STOPNIA PRZEDMIOT Technika Ruchu i Taniec

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PIETROWICACH WIELKICH

Metody pracy na lekcji. Referat przedstawiony na spotkaniu zespołu matematyczno przyrodniczego

Rodzaj szkolenia nieformalnego: Coaching

Kurs: Rozwijanie umiejętności

program nauczania ogólnego muzyki w klasach 4 6 szkoły podstawowej I gra muzyka wydawnictwa Nowa Era

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRYWATNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 63 I PRYWATNEGO GIMNAZJUM NR 5

Kurs: Rozwijanie umiejętności

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS I-III GIMNAZJUM

Wymagania na poszczególne oceny w klasie 5

Sposoby sprawdzania i oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów. Mówienie (opowiadanie ustne- twórcze i odtwórcze);

MISTRZ KOMPUTERA Harmonogram X Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego MISTRZ KOMPUTERA. Klasy VI-VIII

Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Ewaluacja wewnętrzna. Obszar II Wymaganie 2.3 Organizacja procesu edukacyjnego

Hyżne: Nabór personelu w projekcie Przyjazna szkoła Numer ogłoszenia: ; data zamieszczenia: OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - usługi

Instrukcja obsługi plusbank24

I. 1) NAZWA I ADRES: Urząd Miejski, ul. Zgierska 2, Konstantynów Łódzki, woj. łódzkie,

WEWNĘTRZNY SYSTEM OCENIANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 64 W POZNANIU

CZYLI MYŚLENIE W ROZCIĄGANIU CZĘŚĆ PIERWSZA STATYCZNA

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3, Publicznym Gimnazjum Nr 3 im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Partner projektu F5 Konsulting Sp. z o.o. ul. Składowa 5, Poznań T: F:

REGULAMIN. Konkurs ekologiczny dla szkół podstawowych. w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami

Statystyka - wprowadzenie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIANIA Z MATEMATYKI (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum)

PROGRAM WYCHOWAWCZY XXVIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

PROGRAM PRZYGOTOWANIA INFORMACYJNEGO KADRY OŚWIATOWEJ DO KORZYSTANIA Z ZASOBÓW DOLNOŚLĄSKIEGO SYSTEMU INFORMACJI PEDAGOGICZNEJ

ZASADY REKRUTACJI UCZNIÓW NA ROK SZKOLNY 2013/14 DO VI LO IM. TADEUSZA REYTANA W WARSZAWIE

REGULAMIN REKRUTACJI KANDYDATÓW DO KLAS PIERWSZYCH LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO NR III IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W OTWOCKU na rok szkolny 2015/2016

Program pracy z uczniem mającym trudności w nauce

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KOSOWIE LACKIM

Podstawa prawna: Zarządzenie Nr 5/15 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 2 lutego 2015 r.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU SIECI KOMPUTEROWE. dla klasy 2

Przedmiotowy System Oceniania. Wiedza o społeczeństwie Szkoła Podstawowa Klasa 8

Informatyka Europejczyka. Program nauczania do zajęć komputerowych w szkole podstawowej, kl. 4-6.

ZASADY REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2015/2016. w Zespole Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH klasavi

OFERTA EDUKACYJNA. Muzeum Solca im. księcia Przemysła. Oferta edukacyjna na rok 2012: * Życie dawnego człowieka- warsztaty archeologiczne

PROJEKT JAK NA ŚMIECIACH MOŻNA ZAROBIĆ?

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: mogilenska.pl

w Gimnazjum nr 3 w Jelnej

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

1. W ramach przygotowywania zawodowego studenci filologii polskiej specjalność: wiedza o kulturze zaliczają praktykę w następującym wymiarze:

OFERTA JEDNOSTKI NAUKOWEJ. STAŻ PRACOWNIKA PRZEDSIĘBIORSTWA W JEDNOSTCE NAUKOWEJ w ramach projektu Stolica staży (UDA.POKL

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: bip.slaskie.pl/index.php?

Szczegółowe zasady rekrutacji uczniów do I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie na rok szkolny 2015/2016

I. Organizatorzy. Cele konkursu. Etapy konkursu. V. Organizacja II KKM R E GU L A MIN II K R OŚ N IEŃSKIE GO K ON K U R S U MA T E MA T Y C Z N E GO

Numer ogłoszenia: ; data zamieszczenia:

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych w gimnazjum klasa II 2010/2011

Zespół Szkół i Przedszkola w Mokrsku Gimnazjum w Mokrsku

Program nauczania techniki z wychowaniem komunikacyjnym w gimnazjum (klasy I-III) DKOS /02 Autor: Leszek Bakun

I. 1) NAZWA I ADRES: Małopolska Organizacja Turystyczna, ul. Rynek Kleparski 4/13,

Wymagania ustalone zostały na podstawie programu DKW /99.

Program nauczania techniki z wychowaniem komunikacyjnym w szkole podstawowej (klasy IV-VI) DKOS /02. Autor: Leszek Bakun CELE PROGRAMU

Regulamin rekrutacji do LXVIII Liceum Ogólnokształcącego. im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie, ul. Narbutta 31. na rok szkolny 2012/2013

Młodzieżowa Rada Programowa - decydujmy wspólnie z młodymi

Transkrypt:

1 KATALOG RZECZOWY - lekcja w biblitece pedaggicznej Bżena Czyż-Brtwska, Bibliteka Pedaggiczna w Truniu Temat: KATALOG RZECZOWY : lekcja w biblitece pedaggicznej Klasa: scenariusz lekcji w klasie V szkły pdstawwej Czas trwania lekcji: 45 minut Cel gólny: Pznanie budwy i rli katalgu rzeczweg Cele peracyjne: Na pzimie wiadmści uczeń p lekcji pwinien: wymienić rdzaje katalgów, wyjaśnić różnicę między katalgiem rzeczwym i alfabetycznym. Na pzimie umiejętnści uczeń pwinien: Nawyki: w sytuacjach typwych: krzystać z napisów infrmacyjnych, dczytać pdstawwą infrmację książce na pdstawie karty katalgwej, scharakteryzwać układ kart w katalgu rzeczwym, dtrzeć d ptrzebnej książki pprzez katalg rzeczwy, wyszukać w katalgu i wyknać spis pzycji na zadany temat. w sytuacjach prblemwych: samdzielnie dcierać d infrmacji rzeczwych, cenić przydatnść katalgu rzeczweg. kształtwanie pstawy samkształceniwej, kształtwanie ptrzeb sięgania d różnych źródeł infrmacji. Metda: pdająca, ćwiczeń, praktyczneg działania. Frmy pracy: zbirwa, indywidualna, grupwa. Pmce dydaktyczne: infrmacje bibliteczne (napisy na katalgach, pis szufladek), katalgi, tablica infrmacyjna d katalgu rzeczweg, plansza ze schematem UKD, skrócne wydanie Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej, indeks d katalgu rzeczweg, wzry kart katalgwych, książki z literatury pięknej i ppularnnaukwej. Przebieg lekcji: Zaprszenie uczniów d wypżyczalni. Stwrzenie atmsfery mbilizującej d aktywneg uczestnictwa w lekcji. 1. Część wstępna

Swbdna rzmwa na temat różnych spsbów pszukiwania książek w biblitece szklnej i w biblitekach publicznych ( książkę pdaje biblitekarz, wybór książki z półki, wybór książki pprzez katalgi). Uczniwie dpwiadają na pytania: Znaczenie słwa "katalg"? - spis książek ułżny w kreślnym prządku ze wskazaniem miejsca na półce. Czym jest katalg alfabetyczny? - spis książek ułżny alfabetycznie według haseł autrskich lub tytułwych, jeśli dzieła nie mają znaczneg autra. Kiedy z nieg krzystamy? - jeśli znany jest autr lub tytuł pracy zbirwej. Jakie wiadmści zawiera karta katalgwa? - zawiera najważniejsze infrmacje książce. Jaką rlę pełni sygnatura? - jest znakiem miejsca książki na półce. 2 2. Część zasadnicza: Na lekcji uczniwie pznają budwę i funkcję katalgu rzeczweg. Nauczą się kiedy i jak z nieg krzystać. Nauczyciel infrmuje uczniów: - Czytelnik sięga d katalgu rzeczweg, grupująceg książki według ich treści, jeśli ptrzebuje książki z kreślnej dziedziny wiedzy na kreślny temat, a nie wie lub nie pamięta, kt taką książkę napisał i nie zna jej tytułu. W biblitekach mżna zetknąć się z różnymi rdzajami katalgów rzeczwych, np.: działwy literatury pięknej ( ułżny wg działów literatury pięknej znacznych symblami literwymi - w biblitece szklnej), przedmitwy (ułżny alfabetycznie według tematów - haseł przedmitwych - przypmina encyklpedię gólną), systematyczny (układ wielstpniwy, prwadzi d pjęć gólnych d craz bardziej szczegółwych). W biblitekach pedaggicznych i szklnych stsuje się katalg rzeczwy systematyczny party na Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Klejnym etapem działań nauczyciela jest pkaz planszy i mówienie tablicy infrmacyjnej przedstawiających pdział piśmiennictwa według UKD: C t jest UKD? - System uniwersalny bejmujący całść wiedzy ludzkiej. Pdstawwą cechą jest pdział dziesiętny, z któreg wynika niegraniczna rzbudwa systemu w pinie. Sztuczny pdział całści na 1p działów narzuca tę samą metdę pstępwania na wszystkich szczeblach pdziału (ilustracją tej części wykładu jest plansza ze schematem UKD). Struktura UKD Całą wiedzę pdzieln na 1p działów głównych (pierwszy stpień rzbudwy) : 1. Zagadnienia gólne 2. Filzfia 3. Religia. Telgia

3 4. Nauki spłeczne. Praw Administracja 5. Dział wlny 6. Matematyka. Nauki przyrdnicze 7. Nauki stswane. Medycyna. Technika. Rlnictw 8. Sztuka. Architektura. Rzemisł artystyczna. Ftgrafia. Muzyka. Teatr. Gry. Sprt 9. Języki. Lingwistyka. Literatura piękna 1p. Gegrafia. Bigrafie. Histria. Każdy z tych działów mże być pdzielny na działy pdrzędne drugieg stpnia rzbudwy, np. Matematyka 5 5p Ogólne zagadnienia nauk matematycznych i przyrdniczych 51 Matematyka 52 Astrnmia. Gedezja. Kartgrafia. Chrnlgia 53 Fizyka 54 Chemia teretyczna. Krystalgrafia. Mineralgia 55 Gelgia i nauki pkrewne. Meterlgia 56 Palentlgia 57 Nauki bilgiczne 58 Btanika 59 Zlgia Mżna też wprwadzać pdziały pdrzędne trzecieg lub nawet czwarteg stpnia rzbudwy, znaczne symblami trzy- lub cztercyfrwymi, np. 51 Matematyka 51p Matematyka gólnie. Pdstawy. Lgika 511 Arytmetyka. Teria liczb.1 Arytmetyka elementarna.2 Elementarna teria liczb W UKD zastswan szerk rzbudwany system symbli wspólnych. Przy klasyfikacji biblitekarz psługuje się tablicami patrznymi indeksem przedmitwym (nauczyciel pkazuje skrócne tablice UKD ). Alfabetycznie ułżny indeks ułatwia dtarcie d właściwych symbli cyfrwych. Okazanie książek z kilkma symblami klasyfikacyjnymi uświadmi ucznim fakt, że jedna książka mże być zaszeregwana d kilku działów. ĆWICZENIA PRAKTYCZNE: Uczniwie trzymują schemat tablicy infrmacyjnej d katalgu i wyknują następujące plecenia: wskaż skrzynki katalgwe dpwiadające działm głównym z tablicy infrmacyjnej UKD, wskaż skrzynki katalgwe z działem 5, a ptem dszukaj szufladkę z pddziałem 51, prównaj schemat pdziału UKD na planszy z układem kart katalgwych w skrzynce,

4 dszukaj w indeksie d Skrócnych tablic UKD hasł "matematyka" i dczytaj numer działu. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na karty rzdzielaczwe i alfabetyczny układ kart katalgwych w ramach pddziałów. Uczniwie prównują i pisują różnicę między szufladką katalgu alfabetyczneg i szufladką katalgu rzeczweg. Następują klejne plecenia (uczniwie krzystają z tablicy infrmacyjnej, pisów na szufladkach katalgwych i z indeksu): dszukaj numery działów swich przedmitów nauczania, w jakich działach znajdziesz wiadmści na następujące tematy: - religie niechrześcijańskich [29] - teksty literatury plskiej dla dzieci i młdzieży [821.162.1-93] Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zastswanie katalgu działweg literatury pięknej w biblitece szklnej! - życie i twórczść Marii Knpnickiej [821.162.1(p91)AjZ : 929AjZ], ile jest kart katalgwych książek na ten temat? - Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na pdwójną klasyfikację (ta sama książka mże być przydzielna d kilku działów)! - życie Marii Curie-Skłdwskiej [929AjZ], ile egzemplarzy książek na ten temat zgrmadziła bibliteka? - Pwstanie Warszawskie [94(438).p82.218] - pdaj trzy tytuły książek, - gemetria [514] - grzyby [582.28] - pływanie [797.2], dczytaj adntację umieszczną na karcie katalgwej - gegrafia Plski [913(438)] - starżytnść [94(3)] pdaj sygnaturę i znak klasyfikacyjny wybranej książki (wskaż ich miejsce na karcie katalgwej) kiedy rk wydania będzie miał wpływ na wybór książki? - (aktualnść infrmacji w pszczególnych dziedzinach wiedzy)? czy infrmacja ilści strn będzie miała znaczenie przy wybrze książki, dlaczeg? w jakim przypadku ważna będzie infrmacja, czy książka zawiera klrwe ilustracje? 3. Pdsumwanie Kiedy psłużymy się katalgiem rzeczwym? Czym różni się katalg rzeczwy d alfabetyczneg? Czym różni się katalg rzeczwy bibliteki pedaggicznej d katalgu rzeczweg bibliteki szklnej? Zadanie dmwe: W parciu katalg rzeczwy bibliteki szklnej wyknaj spis książek na temat życia i pracy Marii Curie- Skłdwskiej. W wykazie pdaj autra, tytuł, miejsce i rk wydania książki. Kmentarz Lekcja w biblitece pedaggicznej pwinna być pprzedzna zajęciami na temat katalgów w biblitece szklnej. Katalg rzeczwy jest tematem trudnym. Zrealizwanie lekcji na ten temat w biblitece pedaggicznej jest szczególnie uzasadnine, ze względu na stswanie teg sameg typu katalgu parteg na UKD również przez bibliteki szklne (należy pamiętać różnicy w klasyfikwaniu literatury pięknej). Zasby bibliteki pedaggicznej są bgatsze, a tym samym głębszy pdział w pszczególnych

dziedzinach wiedzy, c lepiej ilustruje ptrzebę stswania klasyfikacji dziesiętnej. Uczniwie muszą się wykazać na tej lekcji dużą samdzielnścią, i zazwyczaj sprawia im t dużą satysfakcję. Wskazane byłby zrganizwanie w niezbyt dległym terminie ddatkwych zajęć (ćwiczeń praktycznych w grupach), które utrwaliłyby zdbyte wiadmści i umiejętnści. Scenariusz pracwan w parciu prgram nauczania autrstwa Mariusza Kąklewicza i Józefa Pielachwskieg, pt. "Edukacja czytelnicza i medialna : prgram nauczania : szkły pdstawwe, gimnazja" Pznań : Wydaw. empi 2 1999. 5