Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Podobne dokumenty
Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Poznajemy rodzaje podmiotu

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Rodzaje zdań złożonych

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Orzeczenie i jego określenia

Strona czynna i strona bierna czasownika

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Charakterystyka królestwa Protista

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego dla klasy V. Szkoła Podstawowa nr 3 w Ozimku Wiesława Sękowska

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

1. Obywatel w urzędzie gminy

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz lekcji dla klasy IV

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Kryteria ocen z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

2 Lekcja. Kolory. Przymiotniki - męskie (masculine) - nijakie (neuter) / - liczba mnoga (plural) - żeńskie (feminine)

2. Tabele w bazach danych

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 3

Procenty w życiu codziennym

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Dodawanie ułamków dziesiętnych

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Moja wakacyjna przygoda

2. Metody prezentacji informacji

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Temat: Opis stroju regionalnego Czarnych Górali (górali nadpopradzkich)

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Ruchy tropiczne roślin

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

FILM W SKLEPIE ODZIEŻOWYM (A2 / B1)

Mikołajek postanawia zrobić porządek. Rozmawiamy o akcji, wątku i zdarzeniu na podstawie Nowych przygód Mikołajka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Na rok przypadają cztery pory roku, które powtarzają się cyklicznie w przyrodzie.

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Plan metodyczny lekcji

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Zostań młodym ekologiem

6 W średniowiecznym mieście

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Podsumowane wiadomości o roślinach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Słynny malarz polski Jan Matejko

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

SCENARIUSZ ROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

1. Każdy ma swojego dusiołka

Transkrypt:

Świat wokół nas opisujemy przedmioty 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna formę opisu przedmiotu, zna wyrazy oceniające i opisujące przedmiot, zna wyrazy o zabarwieniu dodatnim i ujemnym. b) Umiejętności Uczeń potrafi: gromadzić słownictwo i wyrażenia opisujące przedmioty, dobierać wyrazy bliskoznaczne, stosować wyrazy oceniające, wyrażać swój stosunek do przedmiotu, określać sytuacje przestrzenne opisywanego przedmiotu, posługiwać się formą opisu przedmiotu w mowie i piśmie, tworzyć i stosować w praktyce zdrobnienia i zgrubienia, budować zdania rozwinięte. 2. Metoda i forma pracy Podająca, aktywizująca, ćwiczenia słownikowe, ćwiczenia gramatyczno-stylistyczne, praca samodzielna. 3. Środki dydaktyczne Materiały przygotowane przez nauczyciela, ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela, plansze z ilustracjami różnych przedmiotów. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wyjrzeli przez okno i opowiedzieli o tym, co widzą (samochody, drzewa, boisko szkolne, ludzi idących ulicą i inne). 2. Potem pokazuje uczniom plansze z różnymi przedmiotami. Zadaniem uczniów jest próba ustnego opowiedzenia o tych przedmiotach (jak wyglądają, gdzie się znajdują, w jakiej są relacji przestrzennej z innymi elementami obrazka).

b) Faza realizacyjna Nauczyciel rozdaje karty pracy, koordynuje wykonanie poleceń, zadaje pytania naprowadzające, pomaga w doborze słownictwa. c) Faza podsumowująca Po wykonaniu zadań prowadzący dokonuje krótkiego podsumowania na temat kształconych umiejętności i ewentualnych trudności uczniów. Wyjaśnia pracę domową. 5. Bibliografia 1. Dobrowolska H., Jutro pójdę w świat. Zeszyt ćwiczeń do klasy 4, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000. 2. Dobrowolska H., Jutro pójdę w świat. Zeszyt ćwiczeń do klasy 5, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000. 3. Nagajowa M., A, B, C metodyki języka polskiego, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1990. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Zadanie 1. Uzupełnij tabelę, dopisując do podanych wyrazów zdrobnienia i zgrubienia. Tam, gdzie jest to niemożliwe, postaw kreskę oddzielającą końcówkę. rzeczownik zdrobnienie zgrubienie but dom kartka bułka włosy kapusta pies Zadanie 2. Do podanych wyrazów dopisz wyrazy bliskoznaczne. ładnie... duży... ciekawy... brzydki... mały... dowcipny... Zadanie 3. Do podanych wyrazów dopisz inne części mowy zbliżone pod względem znaczeniowym.

Wzór: zieleń zielony, zielono, zielenić się, zazielenić się piękny... żółć... mądry... okrągły... Zadanie 4. Rozwiń poniższe zdania poprzez dodanie określeń do rzeczowników i dopisanie drugiej części wypowiedzenia. 1. Dostałam psa, którego.... 2. Rodzice kupili rower, ale.... 3. To jest kubek, który.... 4. Byliśmy w lesie, gdzie.... 5. Siedzę w fotelu, znajdującym się w.... Zadanie 5. Przyjrzyj się koleżance lub koledze z ławki. Wypisz wszystkie elementy jego ubioru, dokładnie je opisując. Użyj określeń wyrażających opinię. np. gruby, w kolorowe paski, wełniany, nieco za długi, przyjemny w dotyku, bardzo ładny sweter sweter/ bluza/ koszulka itp. spodnie/ spódnica/ sukienka itp. skarpetki/ rajstopy itp.

buty/ kozaki/ trampki itp. dodatki (takie jak: gumka do włosów, zegarek, wisiorek, kolczyki, bransoletka) Zadanie 6. Do podanych przymiotników dopisz wyrazy przeciwstawne. kwadratowy... biały... długi... interesujący... wąski... zabawny... śliczny... lekki... ogromny... kakaowy... Zadanie 7. Do poniższej tabeli wpisz przymiotniki określające podane cechy rzeczowników. rzeczownik kształt kolor rozmiar materiał stół serwetka piórnik akwarium b) Zadanie domowe Dobierz wyrazy opisujące każdą z pór roku. Określ kolor, z którym ci się kojarzy, towarzyszące jej zjawiska przyrody (np. śnieg, słońce), wygląd charakterystycznej dla danej pory roślinności itp. wiosna -... lato... jesień... zima... bawełniany, krótki, nauczycielski, słony, miły, czeski, leniwy, grzeczny, uczynny, krótki, uśmiechnięty, prosty, sympatyczny, metalowy, drogowy, radosny 7. Czas trwania lekcji 45 minut

8. Uwagi do scenariusza brak