Pomysły na zaktywizowanie uczniów

Podobne dokumenty
Co to jest dystopia? Prezentacja unitu opartego na powieściach dystopijnych

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Szkoła podstawowa - klasa 6

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

1. W świecie obyczajów i tradycji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Aktywne metody nauczania.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Lekcja szkoły sobotniej Kazanie Spotkania biblijne w kościele, w domu, podczas wyjazdów

Temat Można o nią zabiegać, zmienić się dla niej i zginąć Niejedno ma imię i ciągle trwa. Motyw miłości w literaturze

Wybory książek. Lp. Tytuł. Autor. Liczba oddanych głosów. Harry Potter (seria) Rowling K. Joanne

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

MATEMATYCZNY TURNIEJ KLAS Szkoła a Podstawowa nr 26 im.andrzeja Struga W Krakowie

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Scenariusz zajęć nr 3

Realizacja innowacji pedagogicznej działania w ramach projektu realizowanego na platformie e-twinning Matematycznie na języku polskim

Konspekt lekcji języka polskiego

Scenariusz lekcji wychowawczej

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Kto puka do naszych drzwi?

Spis treści. Rozdział I. Wprowadzenie Biblioteka miejsce prezentacji i realizacji tekstu artystycznego... 19

Scenariusz lekcji z języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

PROGRAM KOŁA POLONISTYCZNO-TEATRALNEGO DLA KLAS IV - V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

LITERATURA. Bohater z książką w ręku. Omów wpływ lektur na życie postaci literackich na podstawie analizy wybranych przykładów.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

g i m n a z j a l n e g o w h u m a n i s t y c z n e j

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

1. Roland rycerz średniowieczny

Scenariusz zajęć nr 8

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Zadanie domowe kl. 3 z dnia 14 marca 2015

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Małopolski Konkurs Humanistyczny dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2017/ marca 2018

Dobre i niewłaściwe praktyki realizowania podstawy programowej w klasach IV i VII na języku polskim. dr Małgorzata Juda-Mieloch

Na polowaniu z Wielkomiludem

Kryteria ocen z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej

Z humorem o książkach i podróżach - spotkanie z Krzysztofem Petkiem

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Czasownik bez tajemnic

JAK ZACHĘCIĆ UCZNIÓW DO CZYTANIA LEKTUR I ATRAKCYJNIE JE OMAWIAĆ?

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

Wymagania edukacyjne z języka polskiego w roku szkolnym 2012/2013 Kryteria ocen w klasie V

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

DZIAŁANIA CZYTELNICZE

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2018/2019 / stara matura/

Uczeń i nauczyciel w roli rozmówcy


To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

VI KSZTAŁCENIE LITERACKIE I KULTUROWE

Zadanie 6: Kibole, blokersi i inne grupy podwórkowe- co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki?

tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu. Uczniowie otrzymają dwa polecenia do wyboru:

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

6 W średniowiecznym mieście

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV - VI) Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Metody nauczania: Zabawa edukacyjna, dyskusja z argumentowaniem, pokaz, pogadanka, burza mózgów.

Test kompetencji pisali uczniowie klas drugich. Obejmował zadania wielokrotnego wyboru, wymagające krótkiej odpowiedzi oraz rozszerzonej odpowiedzi.

ZADANIA DOMOWE LUTEGO

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014

KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ETAP SZKOLNY SIŁA MIĘŚNI CZY SIŁA UMYSŁU?

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Z matematyką i programowaniem za pan brat. Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Połajewie

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Treści kształcenia. Metody realizacji. Materiały do zajęć. Czas trwania

Temat 1. : Wykorzystanie cyberprzestrzeni

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Transkrypt:

Pomysły na zaktywizowanie uczniów 10 przykładowych aktywności lekcyjnych zaangażowanie uczniów i zachęcenie do lektury poza lekcjami dopasowanie do wieku uczniów praca na całości i fragmentach wykorzystanie innych mediów praca indywidualna i w grupach To tylko przykłady! otwarte na modyfikacje, do twórczego wykorzystania

1) Utopia a dystopia charakterystyka gatunku Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci (fragmenty), Aldous Huxley Nowy wspaniały świat (fragmenty) idealny świat w formie graficznej wyobraź sobie i narysuj/opisz w kilku zdaniach (praca indywidualna) cechy wspólne idealnych światów uczniów i pojęcie utopii (dyskusja na forum i krótki wykład wyjaśnienie pojęcia) czym byłaby więc dystopia? próba wychwyceniach cech i różnic (dyskusja) cicha lektura wybranych fragmentów Igrzysk śmierci i Nowego wspaniałego świata wspólne odniesienie definicji utopii i dystopii do opisanych światów praca domowa: opisać wybraną dystopię w kilku zdaniach w oparciu o fragmenty zachęcamy, by sięgnąć do całości powieści Cele: zachęcenie do sięgnięcia po powieść, wprowadzenie nowych pojęć i gatunku dystopii młodzieżowej (literatura popularna), dyskusja na temat czytanego tekstu.

2) Ludzie zabawkami w rękach ludzi Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci (fragmenty lub całość), Homer Iliada, Henryk Sienkiewicz Quo vadis (fragmenty lub całość) prezentacja (wskazana multimedialna ze zdjęciami) na temat igrzysk w starożytnym Rzymie można wykorzystać fragmenty filmu Gladiator lub innego cicha lektura krótkich fragmentów Iliady (pojedynek, walka, ingerencja bogów) lub Quo vadis (arena, zachowanie Nerona) podział na 5-6-osobowe grupy, które mają kilka minut na scharakteryzowanie idei antycznych igrzysk (np. w formie mapy mentalnej na kartce) dyskusja na temat wykonanej pracy, porównanie wniosków grup cicha lektura fragmentów Igrzysk śmierci lub zachęcenie do przeczytania całości praca domowa: Odpowiedz na pytanie, czy organizatorzy Głodowych Igrzysk są podobni do antycznych bogów i władców? Uzasadnij. Cele: zachęcenie do sięgnięcia po powieść, łączenie elementów wiedzy o antyku z lekturą tekstów współczesnych, pokazanie, że kultura popularna czerpie z tradycji.

3) Opowiedz własną historię Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci, Dmitrij Glukhovsky Metro 2033, James Dashner Więzień labiryntu aktywność oparta głównie na pracy indywidualnej i znajomości przynajmniej jednej ze wskazanych lektur uczniowie mają napisać krótkie opowiadanie rozgrywające się w świecie jednej z trzech dystopijnych powieści można wczuć się w jedną z postaci, stworzyć własną lub opisać swoje przygody lekcja miałaby formę warsztatu kreatywnego pisania nauczyciel pomaga uczniom, doradza w trakcie pracy, odpowiada na pytania można wprowadzić elementy dramy, czytania wybranych opowiadań z podziałem na role Cele: rozbudzenie wyobraźni i kreatywności uczniów, zaangażowanie się w proces twórczy, zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w lekturze tekstu, powtórzenie gatunku opowiadania.

4) Jak opisać niebezpieczeństwo i grozę? Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci, Dmitrij Glukhovsky Metro 2033, James Dashner Więzień labiryntu zajęcia opierają się na analizie stylistycznej tekstu klasa podzielona na trzy grupy każda z grup otrzymuje fragment danej powieści, w którym opisana jest sytuacja niebezpieczeństwa uczniowie mają odnaleźć w nich środki stylistyczne i wskazać te, które posłużyły opisaniu niebezpieczeństwa, grozy (np. wykrzyknienia, porównania, nagromadzenie czasowników, pytania) prezentacja wniosków (można zapisywać wymieniane środki na tablicy) praca domowa: stworzyć opis niebezpiecznej sytuacji z wykorzystaniem wybranych środków stylistycznych Cele: zainteresowanie chłopców tekstem opisana sytuacja dynamiczna, zachęcenie do lektury całości powieści, powtórzenie środków stylistycznych.

5) Idealny bohater w antyświecie Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci, Dmitrij Glukhovsky Metro 2033, James Dashner Więzień labiryntu na podstawie znajomości powieści dystopijnych (lub fragmentów) uczniowie tworzą portret idealnego bohatera, który przetrwa w antyświecie każdy z uczniów najpierw wypisuje sobie cechy takiego bohatera (wygląd, charakter, umiejętności) uczniowie projektują kartę do gry ze swoim bohaterem aktywność oparta na strukturze gier RPG pracując w parach, można mierzyć się siłą swoich kart konieczne wcześniejsze ustalenie reguł, np. wysoka zwinność pozwala unikać ciosów silnych bohaterów, a wysoka inteligencja zapewnia przewagę nad siłą magii ta zabawa może być wstępem do pisania charakterystyki bohatera powieściowego Cele: zaangażowanie chłopców w czytanie tekstu poprzez wprowadzenie elementu znanego im medium, rozbudzenie wyobraźni, poprawa umiejętności charakteryzowania postaci.

6) Przetrwanie vs. moralność Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci, Miron Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego, Tadeusz Borowski Opowiadania lekcja oparta na znajomości tekstów i debacie próba podjęcia dyskusji na temat moralności w sytuacjach ekstremalnych na podstawie przeczytanych powieści/opowiadań nauczyciel przygotowuje wcześniej paseczki papieru z wypisanymi cechami charakteru każdy z uczniów losuje po trzy paseczki i wyobraża sobie osobę noszącą takie cechy, a następnie stara się opisać, jak zachowałaby się taka osoba w obliczu zagrożenia. Można to robić po kolei na forum klasy lub jako pracę domową scenariusze konkretnych zagrożeń czy sytuacji nauczyciel musiałby przygotować wcześniej kilka powtarzalnych (np. czy taka osoba uratowałaby rannego żołnierza, narażając życie swojej rodziny) Cele: skłonienie uczniów do czytania refleksyjnego także tekstów literatury popularnej.

7) Zwycięzca czy przegrany? Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci drama zainscenizowanie sądowego procesu fikcyjnego zwycięzcy Głodowych Igrzysk praca domowa: napisanie uzasadnienia wyroku albo w stylu procesów amerykańskich mowy końcowej adwokata lub prokuratora Cele: wywołanie refleksji na temat natury zwycięstwa za wszelką cenę i sportowej rywalizacji, co szczególnie może zainteresować chłopców; zaangażowanie w lekturę tekstu.

8) Labirynt Bibliografia: James Dashner Więzień labiryntu jakie niebezpieczeństwa czyhały na bohaterów w labiryncie? jak wyglądał labirynt? nauczyciel wprowadza elementy labiryntu jako motywu literackiego odwołania do mitologii, znanych utworów czym jest labirynt metaforycznie, czemu służy itd. uczniowie mają zaprojektować swój własny labirynt praca w 4-osobowych grupach, najlepiej, żeby była to forma graficzna na dużym kartonie grupy krótko przedstawiają swoje projekty i zastanawiają się, czy ich labirynty i labirynt Dashnera mogłyby posłużyć jako scenariusze do gry komputerowej zastanowić się: co takiego powinna mieć w sobie książka, żeby zainteresować twórców gier? praca domowa: krótka praca na podstawie gry lub filmu, które powstały na podstawie książki. Dlaczego ta książka okazała się atrakcyjna dla twórcy filmu/gry? Cele: zwrócenie uwagi chłopców na potencjał literatury i uświadomienie im atrakcyjności powieściowych światów.

9) 48 godzin Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci, Dmitrij Glukhovsky Metro 2033, James Dashner Więzień labiryntu drama / praca w grupach na podstawie znajomości powieści dystopijnych uczniowie mają wyobrazić sobie, że kończy się znany im świat i muszą odnaleźć się w dystopii zadaniem uczniów jest przetrwać 48 godzin: wymyślić system organizacji swojej grupy, przypisać każdemu jakąś rolę wg jego cech i opracować reguły rządzące nowym społeczeństwem na podstawie tej zabawy zastanowić się, czy lepszym system w dystopii jest demokracja czy totalitaryzm praca domowa: napisać rozprawkę na ten temat z odniesieniami do sytuacji w klasie i do powieści Cele: wywołanie refleksji nad tematem władzy i społeczeństwa, zaangażowanie chłopców w tekst i dyskusję o nim, kształtowanie postawy krytycznego myślenia i umiejętności formułowania argumentów.

10) Body-mind: bieg o życie Bibliografia: Suzanne Collins Igrzyska śmierci, James Dashner Więzień labiryntu uczniowie dostają wydruki z fragmentami Igrzysk śmierci Collins (np. ze szkolenia trybutów) i Więźnia labiryntu (wybrana scena z labiryntu) dotyczącymi wysportowania, ćwiczeń, ciała, umiejętności fizycznych, rywalizacji. Uczniowie mają odnaleźć w nich środki stylistyczne i wskazać te, które posłużyły opisaniu niebezpieczeństwa, grozy (np. wykrzyknienia, porównania, nagromadzenie czasowników, pytania) debata na temat roli wysportowania w świecie powieściowym, ale prowadząca do odniesień realnych i współczesnych nawiązanie do ideału greckiego kalokagatii, ideału duchowego i cielesnego. Nauczyciel wyjaśnia lub przypomina pojęcie i dyskusja dotyczy też doskonalenia umysłu pytanie o wzorce we współczesnym świecie praca domowa: odpowiedz na pytanie, jak dziś można realizować ideał kalokagatii i czy sport zawsze musi być w kontrze do czytania. Cele: pokazanie chłopcom tekstów mówiących o wartości sportu; pokazanie, że sport nie stoi w kontrze do czytania, ale że mogą się dopełniać.