Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Bobry i litoral. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala/teren. Formy pracy: Metody pracy:

Podobne dokumenty
Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

Scenariusz nr 6. I. Tytuł scenariusza: Rośliny wodne. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Woda jako środowisko Ŝycia karta pracy

Szkoła podstawowa klasy 4-6

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

CELE: 1) podnoszenie kompetencji uczniów w obserwowaniu przyrody z wykorzystaniem wszystkich

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Scenariusz zajęć terenowych

,,O przyrodzie w przyrodzie - zajęcia terenowe z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie

Drzewa iglaste i liściaste

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Bóbr - opis

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Wychowanie ekologiczne w kl.vi

Legenda: Badany obiekt staw w Mysiadle Granica powiatu Granice gmin Gmina Lesznowola

Karta pracy nr 5. Materiały dodatkowe do scenariusza: Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły. Anna Janowska.

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Scenariusz lekcji fizyki

Temat lekcji: Ocena stanu środowiska przyrodniczego. Karty pracy

3 TABLICE NA PRZYSTANKACH TEMATYCZNYCH parametry 150cm x 125cm

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

Zostań młodym ekologiem

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz zajęć terenowych

Dane zlewniowe: Powierzchnia zlewni: całkowitej: 154,20 km 2

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Założenie własnego stawu w ogrodzie nie jest zadaniem szczególnie trudnym.

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Kto puka do naszych drzwi?

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

Mapa roślinna łąki. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ. Między. wodą a lądem. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Kl. V integracyjna. żywność. I. Cele wycieczki:

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Scenariusz na zajęcia Koła Miłośników Przyrody

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Scenariusz zajęć nr 7

Rogatek sztywny. Pływacz zwyczajny. Ceratophyllum demersum. Utricularia vulgaris. Występowanie

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z PRZYRODY

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Scenariusz 17. Gimnazjum. temat: Chrońmy wydrę. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

Symetria w klasie i na podwórku

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Barwy wiosny w ogrodzie zróżnicowanie fenologiczne wybranych gatunków krzewów

Edukacja przyrodnicza klas I-III

XII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI etap II r.

Temat: Tropem bobrów.

Adaptacja roślin do środowiska wodnego

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Charakterystyka przedmiotu zamówienia

Przyrodnicze uwarunkowania gospodarki przestrzennej PUGP. Ćwiczenie 1 zagadnienia wprowadzające do informacji o środowisku przyrodniczym

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci Lindeman, 1888 ssp. communis Uzel, 1895

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

Ruchy tropiczne roślin

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Projekt Poznajemy Jezioro Bukowskie

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

,,DAR PANOWANIA NAD PRZYRODĄ WINNIŚMY WYKORZYSTAĆ W POCZUCIU ODPOWIEDZIALNOŚCI, ŚWIADOMOŚCI, ŻE JEST TO WSPÓLNE DOBRO LUDZKOŚCI.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Tematy zajęć realizowanych w pracowni LUCEMIUM II

Transkrypt:

Scenariusz 16 autor: Krzysztof Kus Gimnazjum temat: Bobry i litoral. Cele ogólne: poznanie roślinności wodnej, poznanie środowisk wodnych, przedstawienie roli bobrów w kształtowaniu środowiska naturalnego. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: podać definicję litoralu, wyjaśnić pojęcie organizm wskaźnikowy (bioindykator), nazwać rośliny zasiedlające różne strefy litoralu, określić na podstawie występujących roślin, czystość wody, wymienić co najmniej dwa gatunki wodnych roślin chronionych, wskazać związek pomiędzy morfologią roślin a miejscem ich występowania w zbiorniku wodnym, podać konsekwencje działania bobrów dla bioróżnorodności. grupowa, zbiorowa. Miejsce: sala/teren. Formy pracy: Metody pracy: pogadanka, metoda badawcza, obserwacja. Wiek uczestników: 13-15 lat. Optymalna liczba uczestników: 20 osób. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: 45 minut + 2x45 minut. Materiały i środki dydaktyczne: karty pracy, notatniki, atlasy do oznaczania roślin wodnych, ołówki. Czynności przygotowawcze nauczyciela: 1. W najbliższej okolicy, nad niewielką rzeką lub strumieniem, wytypuj stanowisko bobrów. Powinno to być miejsce, w którym, po zasiedleniu go, bobry podniosły poziom wód tworząc rozlewisko. Informacje na temat rozmieszczenia bobrów możesz uzyskać u członków kół wędkarskich, myśliwych lub w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 2. Zgromadź odpowiednie materiały do przeprowadzenia ćwiczeń: notatniki, karty pracy, atlasy do rozpoznawania roślin wodnych (patrz literatura), ołówki. 3. Przygotuj karty z rysunkami (fotografiami) dwóch gatunków roślin reprezentujących każdą ze stref litoralu. 4. Przygotuj pokaz multimedialny lub ilustracje w atlasach roślin wodnych w celu przedstawiania najczęściej spotykanych nad wodami gatunków.

Gimnazjum Przebieg zajęć: A. Faza wstępna zajęć: 1. Wprowadź dzieci w tematykę zajęć. Bobry są jednymi ze zwierząt, które wywierają niezwykle duży wpływ na środowisko naturalne, potrafiąc go czynnie zmieniać i przystosowywać do własnych potrzeb. 2. Na tablicy narysuj przekrój zbiornika wodnego (patrz karta pracy nr 1) stworzonego przez bobry. Tamowanie cieków wodnych powoduje piętrzenie wód i stopniowe wykształcanie się litoralu, czyli strefy przybrzeżnej roślin. Jako pierwsze pojawiają się rośliny wynurzone, np. pałka wodna, trzcina. Potem, stopniowo tworzą się kolejne strefy litoralu obejmujące rośliny pływające oraz zanurzone. Podsiąkanie wód do gleby i czasowe jej zalewania początkuje również procesy bagienne wokół rozlewiska bobrów i pojawienie się roślinności bagiennej. Wskaż cztery strefy litoralu - bagienna, wynurzona, pływająca, zanurzona. 3. Na ławce rozłóż karty z rysunkami i nazwami dwóch przedstawicieli świata roślinnego, reprezentujących każdą ze stref, np. bagienna - turzyca bagienna, tatarak zwyczajny; wynurzona - żabiniec babka wodna, kosaciec żółty; pływająca - rzęsa wodna, grążel żółty; zanurzona - moczarka kanadyjska, rogatek sztywny. 4. Poleć wybranym uczniom dopasowanie roślin do właściwych im stref litoralu. W przypadku trudności podpowiedz prawidłowe rozwiązanie. 5. Na pokazie multimedialnym (lub posługując się atlasami roślin wodnych) przedstaw inne gatunki typowe dla poszczególnych stref litoralu. Rośliny zanurzone, zajmujące skraj litoralu od strony otwartej toni, to najczęściej wywłócznik kłoskowy i różne gatunki rdestnic, np. rdestnica drobna. Rośliny pływające mogą być reprezentowane poprzez rdest ziemnowodny, żabiściek pływający, grzybienie białe. Wśród roślin wynurzonych dominuje pałka wodna i trzcina, a także oczeret jeziorny, jeżogłówka gałęzista, sitowie. Ostatnia strefa porośnięta jest przez szuwary, a w nich różne gatunki turzyc oraz miętę nadwodną, mannę mielec. 6. Potrafiąc rozpoznać i oznaczyć gatunki rośliny wodnych i nadwodnych jesteśmy w stanie podjąć próbę określenia czasu pojawienia się bobrów na danym stanowisku, a także czystość wody w jakiej bytują te zwierzęta. B. Ćwiczenia 1. Badamy litoral. 1. Przed wyruszeniem w teren przypomnij uczestnikom zajęć o zasadach bezpieczeństwa podczas przebywania nad wodą. 2. Podziel uczniów na grupy czteroosobowe i rozdaj każdej z grup kartę pracy nr 1. W miejscu gdzie w sposób bezpieczny można dotrzeć do wody, grupy powinny przejść wzdłuż brzegu wpisując na karcie widoczne strefy roślinności i występujące w nich rośliny. Do określenia długości bytowania bobrów w danym miejscu pomocne będą materiały dydaktyczne nr 1. W przypadku wykształcenia się na bobrzym rozlewisku wszystkich czterech stref, jest ono zasiedlone co najmniej od kilkunastu lat. Brak szuwarów oraz roślin zanurzonych może świadczyć o krótszym okresie przebywania bobrów w danym miejscu. Występowanie jedynie pojedynczych roślin pływających (lub ich brak) oraz niewielkiej liczby roślin wynurzonych świadczy o stosunkowo świeżym zasiedleniu stanowiska. Jeżeli na stanowisku nie odnajdziemy wcale roślinności nadwodnej i stosunkowo dużo rosnących wokół brzegów drzew, bobry wprowadziły się niedawno (jeden, dwa sezony) i ich praca nie wywarła jeszcze skutków w środowisku. 3. Działania bobrów, polegające między innymi na ścinaniu drzew oraz zatapianiu gruntów, stwarzają, poprzez otwarcie dostępu dla światła słonecznego i pojawienie się wody, korzystne warunki do wzrostu roślin wodnych. Oczywiście nie muszą one pojawić się na każdym bobrzym rozlewisku, nie będą występowały na przykład na górskich stanowiskach bobrów ze względu na brak odpowiednich warunków wegetacyjnych. 4. Zapytaj uczniów, jakie dostrzegają różnice morfologiczne pomiędzy roślinami zasiedlającymi różne strefy litoralu? Jak morfologicznie różnią się rośliny wynurzone i rośliny pływające? Czy istnieją jakieś zależności pomiędzy budową zewnętrzną rośliny a środowiskiem jej życia? 2. Oceniamy czystość wody. 1. W celu oceny czystości wód rozlewiska uczniowie powinni posłużyć się kartą pracy nr 2. Poleć, by postarali się odszukać wśród flory nadwodnej wymienione na niej rośliny. 2. Znakiem + zaznaczają ich obecność, a w dalszej części tabeli określają liczebność roślin w miejscu prowadzenia ob- 2 16. Bobry i litoral

Gimnazjum serwacji. Liczne występowanie gatunków z pierwszej grupy, np. mięty wodnej, świadczy o względnej czystości zbiornika. Oczywiście, oprócz nich mogą być również widoczne rośliny z innych grup. Brak gatunków z pierwszej grupy i duża ilość np. moczarki kanadyjskiej, wskazuje na zanieczyszczenie wód zbiornika. Obecność gatunków jedynie z trzeciej grupy świadczy o bardzo niskiej jakości wód. 3. Większość roślin nadwodnych i pływających stanowi pokarm bobrów. Jak wykazały obserwacje, bobry mogą funkcjonować nawet w wodach o dużym stopniu zanieczyszczenia. Ich stawy pełnią istotną rolę w oczyszczaniu wód, bowiem na ich dnie tworzą się osady gromadzące metale ciężkie, a także związki azotu i fosforu. Dzięki temu wypływająca z rozlewisk woda jest czystsza. 3. Rośliny chronione. 1. Rozlewiska bobrów często stają się miejscem występowania roślin rzadkich i chronionych. To jeszcze jeden z wkładów tych niezwykłych zwierząt w bioróżnorodność. 2. Wydaj polecenie, by poszczególne grupy wypełniły, na podstawie obserwacji, w trakcie trwania ćwiczeń karta pracy nr 3. Pozwoli to ocenić wartość przyrodniczą stawu bobrów. 3. Uzyskanie wyniku potwierdzającego obecność co najmniej trzech gatunków roślin objętych ochroną w Polsce pozwala ocenić ostoję bobrów jako cenne przyrodniczo stanowisko. 4. Wymień obostrzenia płynące z faktu objęcia ochroną gatunkową danej rośliny. Zakazane jest m.in. pozyskiwanie jej ze środowiska naturalnego, przenoszenie w nowe miejsca. Zakończenie: Na zakończenie wycieczki zbierz wszystkie grupy razem i podsumuj zajęcia. Poproś uczniów o wymienienie zagrożeń na jakie narażone jest to siedlisko i sposobów zapobiegania im. Słowniczek trudniejszych pojęć: Litoral - strefa przybrzeżna zbiorników wodnych porośnięta roślinnością. Wybrane pozycje z literatury: 1. E. Tyralska-Wojtycza, Kaj. Romeyko-Hurko, Błękitny Monitoring. Pakiet edukacyjny dla opiekunów szkolnego monitoringu wód powierzchniowych, ROEE, Kraków 2003. 2. http://www.bobry.org 3. http://www.wigry.win.pl/bobry/.htm 4. http://www.wigry.win.pl/flora/wodyt_pl.htm 5. http://www.bobry.pl 16. Bobry i litoral 3

Bobry i litoral - karta pracy nr 1 Badamy litoral. Na podstawie obserwacji w terenie wpisz przykłady nazw roślin rosnących w poszczególnych strefach bobrzego rozlewiska.. I II III IV IV III.......................... zanurzona pływająca Przypuszczalna długość obecności bobrów na tym stanowisku:... II wynurzona I bagienna

Bobry i litoral - karta pracy nr 2 Oceniamy czystość wody. W tabeli zaznacz występujące gatunki roślin wraz z określeniem ich liczebności. Lp. Występuje Pojedynczo Kilkanaście Masowo 1. 2. 3. Rośliny czystej wody Rośliny przeciętnej wody Rośliny zanieczyszczonej wody Kaczeniec błotny Kosaciec żółty Jeżogłówka gałęzista Mięta wodna Grzybień biały Okrężnica bagienna Moczarka kanayjska Żabiniec babka wodna Żabiściek pływający Manna mielec Rdestnica drobna Szczaw lancetowaty Trzcina pospolita

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Bobry i litoral - karta pracy nr 3 Rośliny chronione Uzupełnij kartę, zaznaczając znakiem + gatunki występujące w zbiorniku, - gatunki nie obserwowane. Rys. rośliny chronionej grzybień biały grążel żółty kotewka orzech wodny Obecność w obserwowanym zbiorniku + Brak obecności - Rys. rośliny chronionej grzybieńczyk wodny starodub łąkowy salwinia pływająca Obecność w obserwowanym zbiorniku + Brak obecności -

Bobry i litoral - materiały dydaktyczne nr 1 Skala długości zasiedlenia przez bobry danego stanowiska. Skala pozwala na mocno przybliżone określenie długości bytowania bobrów w danym miejscu. 1. jeden, dwa sezony 3. sześć - dziesięć sezonów 2. trzy - sześć sezonów 4. kilkanaście lat i więcej