Temat lekcji: Zachowanie uległe i jego konsekwencje w relacjach międzyludzkich

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji z godziny z wychowawcą. w klasie III Td. wykorzystaniem Metody projektów. Temat : Asertywność, agresja, uległość.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Projekt Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej. Czas realizacji: 2 godz. lekcyjne. Cele zajęć:

ASERTYWNOŚĆ AGRESJA ULEGŁOŚĆ

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

SCENARIUSZ LEKCJI, NA KTÓREJ UCZNIOWIE ZAPOZNAJĄ SIĘ Z POJĘCIEM ASERTYWNOŚCI.

Jak powiedzieć NIE. Spotkanie 27. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW

akceptuję siebie, choć widzę też własne akceptuję innych, choć widzę ich wady jestem tak samo ważny jak inni ludzie Copyright by Danuta Anna

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Niska samoocena a wyniki w nauce.

Jolanta Malanowska Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu

Warsztaty grupowe z zakresu kluczowych umiejętności społeczno - zawodowych istotnych z punktu widzenia rynku pracy

Zasługujesz na szacunek! Bądź pewny siebie i asertywny.

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Program Coachingu dla młodych osób

KONSPEKT ZAJĘĆ OPS MODUŁ 2 -s WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA OSÓB DŁUGOTRWALE BEZROBOTNYCH SPOTKANIE 1 PODSTAWY KOMUNIKACJI SPOLECZNEJ

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

Składa się on z czterech elementów:

Sposoby wyrażania uczuć

ASERTYWNA KOBIETA. Bądź szczęśliwa. Harmonogram spotkań: 18 marca 2016 r. 1 kwietnia 2016 r. 15 kwietnia 2016 r. 29 kwietnia 2016 r.

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

zdecydowanie tak do większości zajęć do wszystkich zajęć zdecydowanie tak do większości do wszystkich do wszystkich do większości zdecydowanie tak

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

AUTORSKI PROGRAM Ja wśród innych

1.6.2 Reakcje na zachowania manipulacyjne

Jak się czuję w mojej szkole?

Plan pracy godzin wychowawczych w klasie V

Asertywność E M I L I A L I C H T E N B E R G - K O K O S Z K A

Asertywność na nią nigdy nie jest za późno.

Program profilaktyczny dla uczniów klas IV- VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomsku. Ludzie wokół mnie

Kurs przewodnikowski, kurs drużynowych

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

1. Trening asertywności

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Osoba, która Ci przekazała tego ebooka, lubi Cię i chce, abyś poświęcał wiele uwagi swojemu rozwojowi osobistemu.

Cel.Zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze wstydem

Tematyka zajęć na Godzinę z wychowawcą dla klasy I technikum i zasadniczej szkoły zawodowej

ABC emocji umiejętność wyciszania się i obserwowania swoich emocji.

Zostań młodym ekologiem

Motywowanie przez ocenianie

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Program profilaktyczny Integracja

TEST ASERTYWNOŚĆ. Poniższy test to kwestionariusz autopercepcji wg Anni Townend (publikacja Jak doskonalić asertywność ).

Stres, a co to w ogóle jest?

Propozycja wykorzystania filmu edukacyjnego

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

Temat zajęć: Agresja jak sobie z nią poradzić?

Wiedza. Znać i rozumieć ulubione metody uczenia się, swoje słabe i mocne strony, znać swoje. Umiejętności

Liczba ankietowanych 61. nie; % B wyśmiewanie % C zaczepianie % D szturchanie % E kopanie

100 POWODÓW, DLA KTÓRYCH DZIECKO POWINNO BYĆ ASERTYWNE

na większości lekcji lekcji wszystkich zajęć

Nie piję! Mam swoje plany.

1. Mam zwyczaj sadzić, że inni są lepsi ode mnie. tak nie 2. Często jestem podejrzliwy w stosunku do motywów działań innych ludzi. tak nie 3.

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Na twoim miejscu. Spotkanie 11. fundacja. Realizator projektu:

Program Profilaktyczno-Wychowawczy Bezpieczna Szkoła. Wstęp

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Wśród koleżanek i kolegów. Budowanie pozytywnego obrazu siebie. i relacji w grupie.

Przedmiotowe zasady Oceniania z Biologii

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE DLA DZIECI W WIEKU 8-12 LAT: RAZEM LEPIEJ - realizowany w SP 209

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz godziny wychowawczej. Temat: Pojęcie konfliktu, sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowej

SCENARIUSZLEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (dla IV etapu edukacyjnego)

Pamiętaj! Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

PROGRAM WYCHOWAWCZY KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAWADCE OSIECKIEJ

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

ŻYWIOŁ WODY - ĆWICZENIA

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

Jesper Juul. Zamiast wychowania O sile relacji z dzieckiem

Program wychowawczy Przedszkola nr 3 w Szamotułach

Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

PROGRAM ANTYTYTONIOWEJ EDUKACJI ZDROWOTNEJ PT. "BIEG PO ZDROWIE"

Temat: Nasze państwo nasze prawa.

Kwestionariusz PCI. Uczniowie nie potrafią na ogół rozwiązywać swoich problemów za pomocą logicznego myślenia.

Raport z ewaluacji wewnętrznej dotyczącej przestrzegania norm społecznych w Szkole Podstawowej w Karpicku

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Bycie asertywnym łączy się z przekazaniem komunikatu, że nie pozwolimy sobą manipulować, naruszyć własnych granic.

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

JAK KOMUNIKOWAĆ SIĘ SŁUCHAĆ I BYĆ WYSŁUCHANYM

TEMAT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?. Cel główny:

Transkrypt:

Konspekt lekcji Imię i nazwisko prowadzącego: Wioletta Anna Czaplicka Przedmiot: godzina wychowawcza klasa: II Data 05.01.2015r. Czas realizacji: 45 minut Temat lekcji: Zachowanie uległe i jego konsekwencje w relacjach międzyludzkich Cele ogólne: 1. Zdobycie nowej wiedzy o zachowaniach uległych jako mechanizmach społecznych. 2. Kształtowanie postawy asertywnej. Cele szczegółowe: 1. Uczeń wymieni przyczyny zachowań uległych. 2. Uczeń rozróżni zachowania uległe od agresywnych i asertywnych. 3. Uczeń wymieni konsekwencje zachowań uległych w kontaktach koleżeńskich. Metody nauczania: 1. Metody aktywizujące: metoda sytuacyjna, burza mózgów, dyskusja, ekspozycja 2. Metody podające: mini wykład Środki dydaktyczne: koperty z opisem zachowania uległego i jego przykładami, tekst ćwiczenia Wygraj z czasem, samoprzylepne karteczki (dwa kolory), długopisy, plansza ze szkicem krzaka, flipchart, test zachowań uległych. Formy nauczania: praca w grupie, warsztaty, praca indywidualna Przebieg zajęć Część I - 15 minut - Czynności organizacyjno - porządkowe (np. sprawdzenie obecności) Część II - 25 minut Rundka wstępna: Prowadzący prosi o określenie poziomu własnej energii w skali od 1 do 10. Ćwiczenie I (3 min.) Prowadzący mówi, że teraz wykonają króciutkie ćwiczenie, które podniesie poziom energii w klasie. Rozdając karteczki z tekstem ćwiczenia kładzie je drukiem do dołu i tłumaczy zasady:

- odwracamy karteczki na mój znak, - mamy tylko trzy minuty na wykonanie tego ćwiczenia, - osoba, która wykona ćwiczenie pierwsza podnosi rękę do góry i nie przeszkadza innym, - osoba, która zrezygnuje z wykonania ćwiczenia odwraca kartkę tekstem do dołu i nie przeszkadza innym, - wykonujemy polecenia dokładnie, czyli jeżeli w poleceniu jest powiedz głośno to wykonujecie to, chcę Was słyszeć. Podczas wykonywania ćwiczenia prowadzący cały czas sygnalizuje upływ czasu, rozpraszając tym uwagę uczniów. Jest to konieczne, żeby ćwiczenie udało się. - załącznik nr 1 Prowadzący tłumaczy, na czym polegał haczyk w tym ćwiczeniu i, że tzw. owczy pęd, czyli bezrefleksyjne robienie tego, co robią inni jest rodzajem zachowania uległego. Prowadzący podaje temat zajęć: Zachowanie uległe i jego konsekwencje w relacjach międzyludzkich. Ćwiczenie II - (7 minut) Prowadzący dzieli klasę na cztery zespoły pięcioosobowe. Rozdaje koperty mówiąc, że w środku jest definicja zachowania uległego i opisy różnych scenek (każda grupa ma inne). Z tych scenek uczniowie muszą wybrać te, które są przykładem zachowań uległych. Praca w grupach: Każda z grup zapoznaje się z definicją zachowania uległego i wybiera właściwe scenki. - załącznik 2 Następnie prowadzący prosi każdą z grup o odczytanie definicji i wybrane przykłady. Gdy jedna grupa czyta swoje wybrane scenki reszta sprawdza czy wybrali prawidłowo. Ćwiczenie II (10 min) Prowadzący prosi, żeby każdy wyobraził sobie, że jest osobą zachowującą się zawsze ulegle. Rozdaje grupom karteczki samoprzylepne. Zastanówcie się, dlaczego tak zachowują się osoby uległe. Jakie mogą być tego przyczyny? Każdy pomysł jest dobry. Zapisujecie go na karteczce i przyklejacie do korzeni krzaczka. Przykładowe pomysły: - obawiamy się odrzucenia, - bo chcemy, żeby wszyscy nas lubili, - obawiamy się porażki,

- obawiamy się braku akceptacji, - obawiamy się reakcji innych ludzi, - uważamy, że to grzeczne zachowanie, - wolimy uniknąć konfliktu, - mamy niską samoocenę, - nieumiejętność wyrażania własnych uczuć, - ucieczka od podejmowania decyzji, - niewiara we własne możliwości, - nie jesteśmy asertywni, - chcemy manipulować innymi ludźmi, - chcemy osiągnąć jakieś korzyści. Prowadzący jeszcze raz odczytuje wszystkie pomysły Ćwiczenie III (5min) Znamy już przyczyny zachowań uległych przynajmniej niektóre a teraz spróbujmy ustalić skutki takiego zachowania w relacjach z otoczeniem, z kolegami. Każda grupa zastanowi się nad skutkami i wypisze je na karteczkach. Później przykleimy je w miejscu, gdzie krzak powinien mieć owoce. Te owoce będą symbolem skutków naszego postępowania. Przykładowe skutki: - niedowartościowanie, - utrata wiary w siebie, - wzbierająca złość, frustracja, gniew - wybuchy agresji, - konformizm, - poczucie krzywdy, - brak osiągania pożądanych celów, - płacz - nieadekwatne reakcje, - izolacja, - brak sympatii ze strony otoczenia, - stres.

Część III - 5 minut Uległość to ignorowanie własnych potrzeb, odczuć, poglądów, lekceważenie własnych praw, udawanie zadowolenia z podporządkowania się innym. Wskutek uległości gromadzi się w nas żal, gorycz, pretensje do całego świata. Pozwalamy by nas lekceważono. Taka postawa często prowadzi do wybuchów nieuzasadnionego gniewu, izolacji społecznej, bardzo niskiej samooceny i nieakceptowania nas przez rówieśników. (W zależności od pozostałego czasu podsumowujący mini wykład może być dłuższy). Rozdam Wam teraz mały test. Wykonacie go w domu, ale nie traktujcie tego jak pracy domowej. Niech zrobią go te osoby, które naprawdę chcą dowiedzieć się, jakiego typu zachowanie je cechuje. Oczywiście nikt tego nie będzie sprawdzał. - załącznik nr 3 Dziękuję za aktywność na zajęciach.

Załącznik 2 ZACHOWANIA ULEGŁE charakteryzują się respektowaniem praw innych osób i lekceważeniem praw własnych. Nie uwzględniamy swoich potrzeb, poglądów, odczuć, pozwalamy by nas lekceważono. Osoby uległe myślą takim schematem: Liczą się potrzeby i zdanie innych, a nie moje. ZACHOWANIA ULEGŁE charakteryzują się respektowaniem praw innych osób i lekceważeniem praw własnych. Nie uwzględniamy swoich potrzeb, poglądów, odczuć, pozwalamy by nas lekceważono. Osoby uległe myślą takim schematem: Liczą się potrzeby i zdanie innych, a nie moje. ZACHOWANIA ULEGŁE charakteryzują się respektowaniem praw innych osób i lekceważeniem praw własnych. Nie uwzględniamy swoich potrzeb, poglądów, odczuć, pozwalamy by nas lekceważono. Osoby uległe myślą takim schematem: Liczą się potrzeby i zdanie innych, a nie moje. ZACHOWANIA ULEGŁE charakteryzują się respektowaniem praw innych osób i lekceważeniem praw własnych. Nie uwzględniamy swoich potrzeb, poglądów, odczuć, pozwalamy by nas lekceważono. Osoby uległe myślą takim schematem: Liczą się potrzeby i zdanie innych, a nie moje.

Grupa I Czekasz w kolejce do sklepiku szkolnego i wtedy ktoś wskakuje przed Ciebie i kupuje ostatnią bułkę. Nic nie mówisz tylko głośno wzdychasz. Akurat wtedy, gdy nadawany jest Twój ulubiony program telewizyjny, ktoś z domowników chce oglądać coś innego. Pozwalasz na to i bez zainteresowania oglądasz inny program. Koleżanka chce pożyczyć od Ciebie książkę, ale nie oddała poprzednich. Mówisz: Nie, nie pożyczę Tobie tej książki, ponieważ nie zwróciłeś mi jeszcze dwóch poprzednich. Koledzy namawiają Cię na imprezę w sobotę, ale Ty chcesz się uczyć. Zależy Ci na wysokiej średniej. Mówisz: Nie, nie przyjdę na dzisiejsze spotkanie, gdyż będę zajęty. Kolega prosi Cię o pomoc w rozwiązaniu zadań z matematyki. Odpowiadasz, że to jego problem a nie Twój. Kolega na lekcji polskiego złośliwie skomentował Twoje wypracowanie. Na przerwie wylewasz na niego sok pomidorowy i mówisz, ze to niechcący.

Grupa II Mama prosi Cię, żebyś pomógł jej w pracach domowych. Akurat uczysz się do sprawdzianu. Odpowiadasz, że oczywiście pomożesz, chociaż właśnie uczyłeś się do sprawdzianu. Koledzy idą zapalić. Wiesz, ze zdobyli marihuanę. Ciebie też zapraszają. I chociaż boisz się, to palisz pierwszy, bo bardzo chcesz należeć do ich paczki. Koleżanka chce pożyczyć od Ciebie książkę, ale nie oddała poprzednich. Mówisz: Nie, nie pożyczę Tobie tej książki, ponieważ nie zwróciłeś mi jeszcze dwóch poprzednich. Koledzy namawiają Cię na imprezę w sobotę, ale Ty chcesz się uczyć. Zależy Ci na wysokiej średniej. Mówisz: Nie, nie przyjdę na dzisiejsze spotkanie, gdyż będę zajęty. Kolega prosi Cię o pomoc w rozwiązaniu zadań z matematyki. Odpowiadasz, że to jego problem a nie Twój. Kolega na lekcji polskiego złośliwie skomentował Twoje wypracowanie. Na przerwie wylewasz na niego sok pomidorowy i mówisz, ze to niechcący.

Grupa III Wychodzisz z kina z koleżankami. Film Tobie nie spodobał się, ale koleżankom bardzo. Nie wyjawiasz swego zdania, bo uważasz, że większość musi mieć rację. Dyskutujecie w klasie o organizacji wigilii klasowej. Chcesz coś powiedzieć, ale ktoś ciągle Ci przerywa. W końcu rezygnujesz i zgadzasz się na wszystko, co klasa Ci przydzieliła. Koleżanka chce pożyczyć od Ciebie książkę, ale nie oddała poprzednich. Mówisz: Nie, nie pożyczę Tobie tej książki, ponieważ nie zwróciłeś mi jeszcze dwóch poprzednich. Koledzy namawiają Cię na imprezę w sobotę, ale Ty chcesz się uczyć. Zależy Ci na wysokiej średniej. Mówisz: Nie, nie przyjdę na dzisiejsze spotkanie, gdyż będę zajęty. Kolega prosi Cię o pomoc w rozwiązaniu zadań z matematyki. Odpowiadasz, że to jego problem a nie Twój. Kolega na lekcji polskiego złośliwie skomentował Twoje wypracowanie. Na przerwie wylewasz na niego sok pomidorowy i mówisz, ze to niechcący.

Grupa IV Na każdej przerwie dwóch starszych uczniów dokucza Ci. Znosisz to z pokorą. Może kiedyś zostawią Cię w spokoju. Kolega ciągle pożycza od Ciebie drobne pieniądze, ale nie oddaje. Dziś znów prosi o pożyczkę. Udajesz, że zapomniałeś wziąć pieniędzy z domu i cały dzień chodzisz głodny, bo nie chcesz, żeby kłamstwo wydało się. Koleżanka chce pożyczyć od Ciebie książkę, ale nie oddała poprzednich. Mówisz: Nie, nie pożyczę Tobie tej książki, ponieważ nie zwróciłeś mi jeszcze dwóch poprzednich. Koledzy namawiają Cię na imprezę w sobotę, ale Ty chcesz się uczyć. Zależy Ci na wysokiej średniej. Mówisz: Nie, nie przyjdę na dzisiejsze spotkanie, gdyż będę zajęty. Kolega prosi Cię o pomoc w rozwiązaniu zadań z matematyki. Odpowiadasz, że to jego problem a nie Twój. Kolega na lekcji polskiego złośliwie skomentował Twoje wypracowanie. Na przerwie wylewasz na niego sok pomidorowy i mówisz, ze to niechcący.

Załącznik 3 Polecenie: Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś osobą uległą, zastanów się nad tymi stwierdzeniami i odpowiedz TAK lub NIE. - Jeśli ktoś bardzo nalega, trudno mi odmówić. TAK NIE - Kogoś, kto mi przeszkadza, nie proszę, żeby przestał. TAK NIE - Jeśli ktoś niesłusznie mnie obwinia, nie protestuję. TAK NIE - Często miewam poczucie krzywdy. TAK NIE - Niezbyt umiem dopominać się o swoje. TAK NIE - Nie wiem jak domagać się zwrotu pożyczonej rzeczy. TAK NIE - Czasem czuję się wykorzystywany. TAK NIE - Trudno mi rozpoczynać rozmowy z kimś, kogo dobrze nie znam. TAK NIE - Jeśli ktoś mnie chwali, czuję się zażenowany i nie wiem co TAK NIE powiedzieć. - Nie umiem chwalić innych. TAK NIE - Nie wiem jak zachować się, kiedy jestem krytykowany. TAK NIE - Nie potrafię prosić o pomoc. TAK NIE - Nie umiem być całkiem szczery. TAK NIE - Złoszczę się, kiedy ktoś ma inne zdanie, niż ja. TAK NIE - Nie wiem, co zrobić, kiedy jestem zakłopotany. TAK NIE - Nie umiem bronić swojego zdania. TAK NIE - Odczuwam silną tremę, kiedy muszę wypowiadać się publicznie. TAK NIE - Często ulegam innym. TAK NIE - Bywam bardzo agresywny. TAK NIE - Zdarza się, że krzykiem wymuszam spełnienie moich próśb, TAK NIE Jeśli uzyskałeś więcej niż dziesięć odpowiedzi TAK, masz pewne kłopoty z uległością.