Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Koźba Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Uczę się poruszać po drodze. Cele operacyjne: Dziecko: różnicuje sylwetę sygnalizatora dla samochodów i pieszych; potrafi omówić kolorystykę, symbolikę oraz zastosowanie sygnalizatora; różnicuje, a także klasyfikuje wybrane figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt) zgodnie z podaną cechą jakościową (kolor, wielkość, kształt); przelicza elementy zbioru w zakresie indywidualnych możliwości; potrafi skonstruować przestrzenny sygnalizator zgodnie z instrukcją; współpracuje podczas zabaw zespołowych. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym; rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu; słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami; orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach oraz korzystaniu ze środków transportu; grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach; dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania; stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć; uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami. Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, słuchanie wypowiedzi innych osób; rozwój mowy (samodzielne formułowanie wypowiedzi ustnej, wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego oraz biernego); doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na tekście czytanym przez nauczyciela; rozwijanie pamięci słuchowej dotyczącej treści wysłuchanego tekstu; rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (znak, rysunek); znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze; grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie figur geometrycznych zgodnie z podaną cechą); rozwijanie spostrzegawczości oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej; utrwalanie nazw figur geometrycznych: koła, trójkąta, kwadratu; kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu; posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem; rozwijanie sprawności manualnej, a także orientacji w przestrzeni; rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne II. Zajęcia dydaktyczne Przebieg zajęć 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie. Zabawy indywidualne zgodne z zainteresowaniami dzieci, z wykorzystaniem propozycji nauczyciela (N). 1. Figurkowo: zabawa utrwalająca znajomość kształtów geometrycznych i kolorów (koło, kwadrat, trójkąt; czerwony, żółty, zielony). 2. Znaki drogowe: wysłuchanie i omówienie wiesza (załącznik nr 4). Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka N zachęca dzieci do rozmowy na temat zgromadzonych w sali sylwet obrazujących wybrane znaki drogowe. Proponuje różnorodną aktywność opartą na tematyce zajęć: zabawy stolikowe w oparciu grę Memo (załącznik nr 1); puzzle przedstawiające znak drogowy oraz sygnalizator (załączniki nr 2 i 3); Figuraki układanie konturów figur za pomocą szarf. N zaprasza dzieci do zabawy multimedialnej doskonalącej koncentrację i wyzwalającej szybkość reakcji (załącznik nr 5). Dzieci nazywają pojawiające się na monitorze kształty używając ich nazw oraz określając kolor. Ćwiczenia pamięci słuchowej poprzez przypomnienie kształtów znaków drogowych. Zabawy z wykorzystaniem klocków Figury
III. Zajęcia popołudniowe 3. Czy znasz te znaki?: zapoznanie z wybranymi znakami Kodeksu Drogowego rozwijanie spostrzegawczości podczas oglądania wybranych materiałów dostępnych w Kodeksie Drogowym. 4. Przedszkolak bezpieczny na drodze: wyjście na spacer. 1. W co się bawić?: zabawy indywidualne dla zainteresowanych dzieci. geometryczne: grupowanie, tworzenie zbiorów wg określonej cechy (kształt, kolor); przeliczanie elementów zbiorów. Próby wyjaśnienia znaczenia nazwy: Kodeks Drogowy. Zachęcenie dzieci do odnajdywania i opisywania znaków drogowych w Kodeksie Drogowym (można także wykorzystać prezentację z wybranymi znakami drogowymi - załącznik nr 6). Dzieci tworzą cztery zespoły. Każdy z nich odszukuje wybrany rodzaj znaków drogowych (znaki zakazu, nakazu, ostrzegawcze, informacyjne). Następnie prezentują odnalezione znaki oraz omawiają ich kolor i kształt. Dzieci podczas spaceru obserwują zachowanie pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię. N zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo i pożądane zachowania oraz właściwą ocenę zachowań niebezpiecznych, gdyby takie się pojawiły. N proponuje dzieciom multimedialną grę memo (załącznik nr 8).
2. Syrena policyjna zabawa ruchowa dźwiękonaśladowcza. N prezentuje dzieciom krótkie nagranie syreny radiowozu policyjnego (załącznik nr 7). Dzieci biegają po sali naśladując jeżdżące samochody; na sygnał alarmowy przystają w miejscu. Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku. Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita i zróżnicowana; zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: plansze znaków Kodeksu Drogowego, Kodek Drogowy, szarfy, wstążki, mozaika geometryczna np. klocki Dienesa, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Kolorowe figury gra memo materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela; 2. Sygnalizator puzzle - materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela; 3. Uwaga, światła! puzzle - materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela; 4. Znaki drogowe tekst wiersza, autor: Anna Koźba; 5. Figurkowo - gra multimedialna; 6. Znaki drogowe - prezentacja multimedialna; 7. Syrena radiowozu plik audio; 8. Czy pamiętasz, gdzie jestem?- multimedialna gra memo.