ELEMENTY E-LEARNINGU W KURSIE CZASOPISMA ELEKTRONICZNE. Honorata Niemiec Agnieszka Wolańska

Podobne dokumenty
Agnieszka Wolańska Biblioteka Główna i OINT agnieszka.wolanska@pwr.wroc.pl

Sylabus Część A - Opis przedmiotu kształcenia Przysposobienie biblioteczne Grupa szczegółowych efektów

Sylabus na rok akademicki 2017/2018 Opis przedmiotu kształcenia. Przysposobienie biblioteczne

Projekt szkolenia on-line w bibliotece akademickiej

Konferencja Biblioteka Akademicka: Infrastruktura Uczelnia Otoczenie Gliwice, października 2013 r.

OPIS WYMOGÓW JAKOŚCI ŚWIADCZENIA USŁUG e-learnig

Regulamin Organizacji Nauczania na Odległość (E-learningu) w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

Udział biblioteki w kształtowaniu i rozwoju kompetencji informacyjnych na przykładzie Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej

Kurs zdalny Podstawy geoinformacji dla nauczycieli

PROGRAM ZAJĘĆ REALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU

Wykorzystanie platformy e-learningowej moodle do szkoleń i zarządzania

Dlaczego musimy nauczać o katalogach bibliotecznych, w świecie idei Web 2.0?

Scenariusz spotkania z koordynatorem. Materiały informacyjne dotyczące prawa autorskiego, ustawy o ochronie danych osobowych

Kurs zdalny Zarządzanie informacją przestrzenną

E-learning: nowoczesna metoda kształcenia

Szkolenie biblioteczne w formie e-learningu

Biblioteka Politechniki Krakowskiej Zarządzanie e-zbiorami w Bibliotece Politechniki Krakowskiej

Formy dokształcania studentów przyszłych nauczycieli z wykorzystaniem narzędzi TI

PRZEBIEG (KROK PO KROKU Z UWZGLĘDNIENIEM METOD I SZACUNKOWEGO CZASU) I FORMA REALIZACJI ZAJĘĆ

CELE I TREŚCI NAUCZANIA POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW I. PRZEDMIOTY PODSTAWOWE, WSPÓLNE DLA OBYDWU ŚCIEŻEK:

Lifelong learning a działalność edukacyjna polskich bibliotek akademickich w zakresie kompetencji informacyjnych

PRZEBIEG (KROK PO KROKU Z UWZGLĘDNIENIEM METOD I SZACUNKOWEGO CZASU) I FORMA REALIZACJI ZAJĘĆ

Regulamin Organizacji Nauczania na Odległość (E-learningu) na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

AKADEMIA MUZYCZNA IM. I.J. PADEREWSKIEGO W POZNANIU WYDZIAŁ INSTRUMENTÓW SMYCZKOWYCH, HARFY, GITARY I LUTNICTWA STUDIA III STOPNIA

Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie

KARTA KURSU. Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego. Oddział Informacji Naukowej: mgr inż. Anna Sobol

TECHNOLOGIE INFORMACYJNE I EDUKACJA MULTIMEDIALNA W PRAKTYCE SZKOLNEJ

Laboratorium przez Internet w modelu studiów inżynierskich

Plan zajęć stacjonarnych. Grupa II

e-learning w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych

Andrzej Syguła Wirtualne Wyspy Wiedzy. E-learning jako nowa forma kształcenia

ELEKTRONICZNA RZECZYWISTOŚĆ P U B L I C Z N E G I M N A Z J U M N R 1 Z Ą B K I D Y R E K T O R S Z K O Ł Y

MODUŁ E-learning nauczanie przez Internet

PROGRAM SZKOLENIA SOMMELIER

KARTA PRZEDMIOTU Nabór 2016/2017

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

1 Metody i formy pracy:

Biblioteczne Centrum Zdalnej Edukacji wirtualny wydział Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA,

Czy nauczyciele wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w kształceniu? Raport z badań.

ABC e - learningu. PROJEKT PL35 KOMPETENTNY URZĘDNIK WYśSZA JAKOŚĆ USŁUG W WIELKOPOLSCE

KARTA KURSU. Seminarium dziedzinowe 1: Multimedia w edukacji i e-learning

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ ZAWODOWY NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

IV Konferencja EBIB Open Access Internet w bibliotekach

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

KARTA KURSU. Techniki informatyczne

edycja 1 opracowany zgodnie z Zarządzeniami Wewnętrznymi PWr. nr 14/2012 i 15/2012 i 34/2012

Początki e-learningu

Komputer w nowoczesnej szkole. Szkolenie online.

WYDZIAŁ EKONOMII KARTA OPISU MODUŁU KSZTAŁCENIA

Rozdział 1. Postanowienia ogólne

ZAŁOŻENIA OGÓLNE. Cele konkursu

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

SZKOLENIE: METODYKA E-LEARNINGU (50h) Tematyka zajęć: PROGRAM EXE NARZĘDZIE DO TWORZENIA ELEKTRONICZNYCH MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH (10h)

KARTA PRZEDMIOTU. Programowanie aplikacji internetowych

Moodle i złudzenia na temat Moodle. dr Małgorzata Miranowicz Zakład Dydaktyki Chemii Wydział Chemii UAM, Poznań

Program zajęć realizowanych w ramach godzin z art. 42 KN (Koło Informatyczne)

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2014/2015

Współczesne technologie i narzędzia informatyczne a wypożyczanie międzybiblioteczne. Anna Gogiel-Kuźmicka Biblioteka Politechniki Białostockiej

Oferta zajęd z edukacji czytelniczej i regionalnej Książnicy Karkonoskiej na rok 2011/2012 1

GDAŃSKA PLATFORMA EDUKACYJNA

Zmiany w certyfikacie ECDL EPP e-urzędnik związane ze zmianami w prawie i nie tylko

OBSŁUGA KATALOGU OPAC W SYSTEMIE PROLIB. Program szczegółowy szkolenia - Jolanta Gruszczyńska, Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp.

Kompetencje informacyjne, ich wdrożenia i rozwój.

KARTA KURSU. Opis kursu (cele kształcenia) Warunki wstępne. Efekty kształcenia. Technologia informacyjna kierunek Ochrona Środowiska.

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z INFORMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

OPIS PRZEDMIOTU. Dygitalizacja i biblioteki cyfrowe MSIW IN23D-SP. Wydział Administracji i Nauk Społecznych Instytut/Katedra

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE WYKŁAD ĆWICZENIA LABORATORIUM PROJEKT SEMINARIUM

Informatyka kl. 1. Semestr I

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ ZAWODOWY NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

KARTAKURSU. Efekty kształcenia dla kursu Student: W01wykazuje się znajomością podstawowych koncepcji, zasad, praw i teorii obowiązujących w fizyce

Plan rozwoju zawodowego

Warszawa, dnia 1 lipca 2015 r. Poz. 43 DECYZJA NR 206 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI. z dnia 24 czerwca 2015 r.

Przygotowanie użytkownika biblioteki akademickiej do korzystania z zasobów wiedzy na przykładzie bazy PEDAGOG

Novum w certyfikacji ECDL EPP e-urzędnik związane ze zmianami w prawie i nie tylko

Rozwijanie kompetencji nauczycieli i uczniów z zakresu stosowania TIK. Wykorzystanie e-podręczników i e-zasobów w nauczaniu i w uczeniu się

KARTA KURSU. Przetwarzanie dokumentów XML i zaawansowane techniki WWW

Nowe zadania Biblioteki kilka słów o kompleksowym wspomaganiu szkół i placówek

Baza PEDAGOG narzędziem edukacji informacyjnej w bibliotece

Program Cyfrowy Nauczyciel

1. Szczegółowe cele kształcenia: PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH. dla klas IV-VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH. dla klas IV-VI. 2. Systematyczne dokumentowanie postępów uczenia się. 3. Motywowanie do rozwoju;

Formy kształcenia i transferu wiedzy realizowane przez pracowników Biblioteki Politechniki Poznańskiej stan obecny i perspektywy

Usługi dla biznesu. Motivation Direct SUBJECT NAME HERE

Cyfrowe portfolio korzystanie z informacji

Rozwijanie kompetencji cyfrowych. Wykorzystanie e-zasobów w nauczaniu i w uczeniu się

Specyfikacja dla Zadania 1: Kurs programowania sterowników PLC dla uczniów grupy I w ZSP nr 2 w Brzesku.

PORTAL ŁÓDŹ AKTYWNYCH OBYWATELI WYKORZYSTANIE NARZĘDZIA INFORMATYCZNEGO

OCENA POZIOMU SATYSFAKCJI I ANALIZA CZASU NAUKI W EDUKACJI MEDYCZNEJ Z WYKORZYSTANIEM PLATFORMY E-LEARNINGOWEJ

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Technologia informacyjna. 2. KIERUNEK: Logistyka. 3. POZIOM STUDIÓW: I stopnia

Koncepcja Podlaskiej Przestrzeni Edukacyjnej

ZBIORY ELEKTRONICZNE. Dostęp do zbiorów elektronicznych. Opis wybranych źródeł elektronicznych. Biblioteka Cyfrowa CYBRA

Politechnika Częstochowska, Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE PRAKTYKA. Inżynieria Materiałowa

Temat szkolenia: Technologie informacyjno-komunikacyjne w nauczaniu przedmiotów humanistycznych SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA, 2014

2. NAZWA JEDNOSTKI (jednostek) realizującej przedmiot: Katedra i Zakład Informatyki i Statystyki

Transkrypt:

ELEMENTY E-LEARNINGU W KURSIE CZASOPISMA ELEKTRONICZNE Honorata Niemiec Agnieszka Wolańska

Termin e-learning E learning - nauczanie z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CD-ROMu i Internetu ( ) Doskonale uzupełnia również tradycyjny proces nauczania. Wikipedia

Kurs Czasopisma elektroniczne a e-learning Forma mieszana połączenie formy tradycyjnego nauczania z elementami e-learningu

Założenia i cele kursu Czasopisma elektroniczne ZAŁOŻENIA: Korzystanie z narzędzi informatycznych Proporcje: 2/3 ćwiczenia, 1/3 wykłady Indywidualne podejście do uczestnika CELE: Nauka praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy Poznawanie narzędzi informatycznych wykorzystywanych w pracy ze źródłami elektronicznymi Poznawanie w praktyce właściwości Internetu, takich jak: interaktywność, hipertekst i personalizacja

Narzędzia wykorzystywane w kursie (1) CZYTNIKI Acrobat Reader, DJVu, Press Reader Cel ćwiczenia: Nauka instalacji Rozpoznawanie funkcji Możliwości czytników Praktyczne zastosowanie

Narzędzia wykorzystywane w kursie (2) STRONA WWW Cel ćwiczeń: Zapoznanie się z witryną Biblioteki i poznanie jej funkcji jako platformy wyjściowej dla większości ćwiczeń Poznanie zasad dostępu, zakresu i zasięgu chronologicznego źródeł zawartych na stronie www Sprawdzenie nabytej wiedzy poprzez interaktywne testy zamieszczone na witrynie

Narzędzia wykorzystywane w kursie (3) SERWISY E-CZASOPISM Elsevier, Springer, Ebsco, IEEE, ProQuest, Wiley, BioMed, DOAJ Cel ćwiczeń: Przeszukiwanie serwisów na przykładach Tworzenie własnych profili wyszukiwawczych Umiejętność selekcjonowania otrzymanych wyników Możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy poza kursem na przykładach serwisów open access oraz tych, do których prawa posiada instytucja wysyłająca uczestnika kursu

Narzędzia wykorzystywane w kursie (4) Cel ćwiczeń: OPAC i LinkSolver Przedstawienie właściwości katalogu Biblioteki pod kątem zawartości informacji o źródłach elektronicznych Prezentacja współpracy katalogu bibliotecznego z systemem LinkSolver Scharakteryzowanie aplikacji i jej praktyczne wykorzystanie

Narzędzia wykorzystywane w kursie (5) OneLog Cel ćwiczenia: Poznanie obsługi systemu Poznanie reguł rządzących dostępem Wyszukiwanie informacji oraz tworzenie własnego profilu wyszukiwawczego

Podsumowanie (1) TRADYCYJNE CECHY SZKOLENIA: zachowanie miejsca fizycznego i czasu indywidualne podejście do uczestnika poprzez bieżący nadzór nad prawidłowością wykonywanych ćwiczeń zeszyt ćwiczeń w wersji papierowej, który po zakończeniu kursu przechodzi na własność kursanta integracja między uczestnikami a prowadzącymi zajęcia poprzez udział we wspólnej wycieczce po Wrocławiu nawiązywanie znajomości zawodowych wykłady w formie prezentacji, dające możliwość pogłębienia tematu w formie bezpośredniego kontaktu z prowadzącym.

Podsumowanie (2) ELEMENTY E-LEARNINGU: korzystanie z serwerów zlokalizowanych na całym świecie interaktywne testy sprawdzające wiedzę zdobytą na kursie ustalanie własnych profili wyszukiwawczych zeszyt ćwiczeń pozwalający na późniejsze korzystanie z serwisów open access lub serwisów komercyjnych dla tych uczestników, którzy są uprawnionymi ich użytkownikami kontakt z autorami artykułów poprzez pocztę elektroniczną.

Podsumowanie (3) Forma pośrednia takiego sposobu nauczania pozwala na wykorzystanie nowoczesnych, a także tradycyjnych technik. Tego rodzaju kształcenie w oparciu o doświadczenie ma przewagę nad formami edukacji, które skupiają się tylko (i jedynie) na e-learnigu lub tylko na nauczaniu bezpośrednim.

Dziękujemy za uwagę Honorata Niemiec [honorata.niemiec@pwr.wroc.pl] Agnieszka Wolańska [agnieszka.wolanska@pwr.wroc.pl]