2 MAŁY ŚWIAT POD NASZYMI STOPAMI POCHYLAMY SIĘ BY GO POZNAĆ CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Podobne dokumenty
Phylum Arthropoda stawonogi Nadgromada Myriapoda wije

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

ZIEMIA TO NASZ DOM. POZNAJEMY JĄ I CHRONIMY

Temat: Stawonogi zwierzęta o członowanych odnóżach.

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Plan metodyczny lekcji

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 11. Rola martwego drewna.

FORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Scenariusz zajęć terenowych

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Biologia klasa 6. Wymagania edukacyjne do działów na poszczególne oceny

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 6

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Zwierzęta bytujące w ściółce leśnej i w powierzchniowych warstwach gleby

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Edukacja społeczno- przyrodnicza

Scenariusz zajęć terenowych

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII kl. VI

KLASA VI WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY (BIOLOGIA) Poziom wymagań

LAS OD KORZENI PO KORONY DRZEW. Dla najmniejszych. Las od korzeni po korony drzew Dla najmniejszych l 1

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Scenariusz zajęć nr 5

Tablica informacyjna w Rezerwacie,,Chmielinne.

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

Przyroda Lasu Bielańskiego

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Scenariusz zajęć nr 1

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Podsumowane wiadomości o roślinach

Scenariusz zajęć nr 1

Lasy w Tatrach. Lasy

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 8

Dział I Powitanie biologii

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

ocena celująca I. Świat zwierząt

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Przykładowe zadania egzaminacyjne do eksperymentalnej klasy przyrodniczej PRZYRODA

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć nr 3

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Nie wchodzić-trwa metamorfoza Nowy wygląd-nowe życie

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

Scenariusz zajęć nr 7

Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje. u nich bez oddźwięku.

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

Grupa I Zadanie 1. Podziel środowisko wodne uzupełniając poniższy schemat: wody ... Zadanie 2. Podaj czynniki niezbędne organizmom do życia w wodzie:

Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich. Temat dnia: MALOWAŁA JESIEŃ /temat na 1lub 2 dni wg zainteresowania i możliwości dzieci/ Cele ogólne:

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Wymagania programowe z przyrody. Klasa 4. Dział 1 MY I PRZYRODA. Dział 2 MOJA OKOLICA

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z BIOLOGII W KLASIE VI Dział Temat Poziom wymagań

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 7

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo

ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W BIAŁOGARDZIE POZNAJĄ PRZYRODĘ OBSZARU NATURA 2000

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 oparte na Programie Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Poszczególne warsztaty dostosowaliśmy dla wymienionych grup wiekowych:

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej. 1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY 6

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Zestaw pytań Podział zwierząt na bezkręgowce i kręgowce dokonano na podstawie

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO-CHEMICZNEGO

Temat: Świat gadów. Gady pierwotnie lądowe lądzie wtórnie w wodzie zmiennocieplne ciepłolubne

Charakterystyka przedmiotu zamówienia

Transkrypt:

2 MAŁY ŚWIAT POD NASZYMI STOPAMI POCHYLAMY SIĘ BY GO POZNAĆ CELE OGÓLNE: rozwijanie pasji poznawania zjawisk przyrodniczych rozwijanie umiejętności analizowania obserwowanych zjawisk zrozumienie roli człowieka w środowisku przyrodniczym kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. CELE OPERACYJNE: Przewidywane osiągnięcia uczeń potrafi: dostrzec, że gleba to środowisko życia wielu drobnych zwierząt opisać rolę jaką organizmy te odgrywają w rozkładzie martwej materii pobrać i zanalizować próbę gleby (ściółki) odłowić żyjące w glebie bezkręgowce posługiwać się lupą i uproszczonym kluczem do rozpoznawania grup bezkręgowców porównać szczegóły w wyglądzie odłowionych bezkręgowców porównać zachowania odłowionych zwierząt wykazać się znajomością takich pojęć jak: owady, pajęczaki, wije rozróżnić kilka głównych grup organizmów glebowych samodzielnie prowadzić obserwacje przyrodnicze dzielić się spostrzeżeniami z obserwacji umiejętnie pracować w grupie. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: próby gleby i ściółki obrus plastikowy ( cerata ), plastikowe pojemniki (miseczki), łyżeczki żywe okazy bezkręgowców lupy ilustracje. Literatura dla nauczyciela: Jura C. Bezkręgowce. PWN Warszawa 2004. Przewodnik do rozpoznawania roślin i zwierząt na wyciecze. Multico. Warszawa 1996. Dreyer W. Las. Multico. Warszawa 1999. 8

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ Kilka dni przed realizacją tematu trzeba znaleźć miejsce w lesie lub parku z bogatą ściółką. PRZEBIEG ZAJĘĆ Etap wprowadzający 1. Dowolne ćwiczenie uwrażliwiające Otwieram oczy, uszy, nos i ręce. 2. Rozmowa kierowana Gdzie mieszkają zwierzęta. Czy wiesz gdzie mieszkają zwierzęta? Czy znasz ich domy? Gdzie jest najwięcej domów dla zwierząt? 3. Zabawa ruchowa z obserwacją Szukamy domków zwierząt. Kto znajdzie najwięcej? Uczniowie rozbiegają się, obserwują otoczenie i szukają miejsc, w których mogą się ukryć zwierzęta największe i najmniejsze. Na sygnał wracają do nauczyciela i opowiadają ile mieszkań zauważyli. Czy ktoś zauważył, że depczemy po dachu wielkiego domu, jakim jest ziemia? Wniosek: Podłoże, na którym stoimy to świat małych istot, które trudno zauważyć. W ziemi i w ściółce znajdują się mieszkania najmniejszych zwierząt. Aby je poznać trzeba się bardzo nisko pochylić i spojrzeć przez lupę. Etap realizacji 1. Ćwiczenia Mały świat pod naszymi stopami. Uczniowie pracują w grupach i pod nadzorem nauczyciela wykonują ćwiczenie w kilku etapach: Pobierają ostrożnie niewielki wycinek darni i umieszczają w pojemniku (np. kartonowym pudełku, plastikowej misce itp.). Wyjmują próbę z pojemnika umieszczają na dużej białej kartce papieru A3 lub plastikowym obrusie i obserwują, czy w glebie są jakieś zwierzęta (w terenie na miejscu zajęć lub w klasie przy stolikach). Delikatnie rozdrabniają glebę na całej powierzchni kartki, ostrożnie wyjmują bezkręgowce (łyżeczką) i umieszczają je w przygotowanych wcześniej pojemnikach (najlepiej białych plastikowych miskach lub szklanych podstawkach) i obserwują przez lupę. Uczniowie prowadząc obserwacje z pomocą nauczyciela odpowiadają na pytania: Czy zwierzątko ma nogi? Ile ma nóg? Czy nogi są długie czy krótkie? Czy ma skrzydła? Jakiego koloru są skrzydła? Czy ma czułki? Czułki są długie czy krótkie? Jak się porusza wolno czy szybko? 9

Oglądamy mały świat pod naszymi stopami uczniowie klasy II e Szkoła Podstawowa nr 2 w Rabce wychowawczyni Barbara Wierzba Podczas obserwacji można wybrać i umieścić w oddzielnych pojemnikach bezkręgowce: z 3 parami nóg z 4 parami nóg z wieloma parami nóg najszybsze i najwolniej poruszające się. Można również przeprowadzić wybory na: najgroźniej wyglądające najśmieszniejsze największe i najmniejsze. Obserwujemy zwierzęta glebowe uczniowie klasy II e Szkoła Podstawowa nr 2 w Rabce wychowawczyni Barbara Wierzba 10

Uwaga! Podczas ćwiczenia należy pamiętać, że obserwowane przez nas zwierzęta mają wrócić w to samo miejsce, z którego zostały zabrane. Na zakończenie ćwiczenia każdy uczeń wybiera jedno lub dwa zwierzęta, które mu się najbardziej podobają i z pomocą nauczyciela odszukuje ich opis w materiałach pomocniczych, starając się poznać je jak najlepiej (jak się nazywa, czym się żywi, gdzie żyje). Wniosek: Gleba i ściółka, po której deptamy spacerując po łące, lesie lub ogrodzie jest domem wielu drobnych zwierząt. Różnią się one między sobą wyglądem i trybem życia, ale wszystkie mają do spełnienia ważną rolę. Etap podsumowujący 1. Wypełnianie karty pracy. Spośród zwierzątek, które dziś obserwowałeś wybierz i narysuj wija, pajęczaka, owada. ZAŁĄCZNIKI: Nr 1 Zwierzęta bezkręgowe, żyjące w ściółce i glebie Nr 2 Uproszczony klucz do oznaczania bezkręgowców tablica nr 16 Nr 3 Mieszkańcy gleby tablica nr 26 Nr 4 Karta pracy. 11

Załącznik 1. ZWIERZĘTA BEZKRĘGOWE, ŻYJĄCE W ŚCIÓŁCE I GLEBIE Wierzchnia warstwa gleby, ściółka, martwe szczątki roślin i zwierząt są środowiskiem życia dla niezwykle bogatego świata zwierząt bezkręgowych, grzybów i roślin. Te maleńkie, często niewidoczne gołym okiem istoty, połączone siecią zależności, pełnią ważną rolę w funkcjonowaniu całych ekosystemów. Obumarłe jesienią rośliny, opadłe liście drzew i krzewów, martwe drewno, szczątki zwierząt nieustannie przykrywają powierzchnię ziemi. Co się dzieje z tą ogromną masą martwej materii organicznej? Dlaczego z dnia na dzień, z roku na rok nie wzrasta jej ilość? To tajemnica małego świata pod naszymi stopami. Zespoły drobnych zwierząt bezkręgowych nieustannie pracują nad przetworzeniem martwej materii organicznej. Odżywiają się nią i powodują jej rozdrabnianie. W ten sposób przygotowują podłoże dla bakterii i grzybów, które z kolei przetworzą ją na proste substancje, niezbędne roślinom do życia. Wije to zwierzęta wyłącznie lądowe. Prowadzą ukryty tryb życia w glebie, pod kamieniami, pod korą drzew, w ściółce leśnej, pod opadłymi liśćmi. Wśród nich są gatunki roślinożerne, żywiące się martwymi tkankami roślinnymi, jak również drapieżne. Ich ciało jest zbudowane z głowy i wielosegmentowego tułowia. Na głowie znajduje się 1 para czułków oraz 2 3 pary przysadek gębowych. Jak rozpoznać wija? na głowie ma 1 parę czułków długie ciało jest wyraźnie segmentowane posiada bardzo dużo nóg (więcej niż 4 pary). Drobnonogi (1 8mm dł) i skąponogi (0,5 2 mm) to najdrobniejsi przedstawiciele wijów. Żywią się szczątkami roślin i zwierzętami mniejszymi od siebie. Nie mają oczu, biegają bardzo szybko. Dwuparce to wśród wijów grupa liczna opisano ok. 8 000 gatunków. Są znacznie większe od drobnonogów i skąponogów, mają do kilkunastu cm długości, poruszają się dość wolno. Ich czułki są krótkie. Większość żywi się martwymi tkankami roślinnymi. Niektóre gatunki w sytuacji zagrożenia zwijają się w kulkę i nieruchomieją. Wśród dwuparców wyróżniają się krocionogi, które mogą mieć do 70 par odnóży. Pareczniki to liczna grupa wijów drapieżnych (opisano ponad 3000 gatunków), żywiących się owadami i ich larwami. Posiadają oczy. Pierwsza para odnóży tułowiowych jest duża i zaopatrzona w pazury, w których znajdują się ujścia gruczołów jadowych. Owady to najliczniejsza grupa świata zwierzęcego ok. 75% wszystkich zwierząt żyjących na ziemi. Wszystkie owady mają ciało wyraźnie zróżnicowane na: głowę, tułów i odwłok. Formy dorosłe mają 3 pary odnóży, a na głowie czułki. Jak rozpoznać owada? na głowie 1 para czułków 3 pary nóg. W glebie i ściółce żyje duża grupa owadów bezskrzydłych. Prowadzą one podobny tryb życia jak wije. Żywią się głównie pokarmem roślinnym. Są zwierzętami drobnymi, osiągają zaledwie 1 cm długości. Larwa, po wyjściu z osłon jajowych, niewiele 12

się różni od postaci dorosłej. W trakcie kolejnych linień rośnie i osiąga dojrzałość. Wiele gatunków jest ślepych. Najliczniejszą grupą owadów bezskrzydłych są skoczogonki, odgrywające bardzo istotną rolę w przetwarzaniu martwej materii organicznej. Na brzusznej stronie odwłoka mają widełki skoczne urządzenie działające jak sprężyna wyrzucająca ciało do przodu. Jednym z większych (ok. 5 mm długości) i pospolitszych gatunków jest czwórzębiec bielański o ciemnoniebieskim zabarwieniu. Widłogonki (ok. 1 cm) są owadami drapieżnymi, mają niewielką głowę, długie wieloczłonowe czułki, ale nie posiadają oczu. Odwłok jest zakończony widełkami lub szczypcami. Szczeciogonki są największe wśród owadów bezskrzydłych osiągają 2 cm długości. Żywią się pokarmem roślinnym. W naszych domach możemy spotkać jednego z ich przedstawicieli rybika cukrowego. W ściółce znajdziemy również przedstawicieli owadów skrzydlatych, najczęściej chrząszczy z rodziny biegaczowatych i kusakowatych oraz ich larwy. W glebie żyją też dość licznie larwy muchówek. Jak rozpoznać pajęczaka? W odróżnieniu od owadów, pajęczaki nie mają czułków i posiadają 4 pary odnóży krocznych. Pająki to grupa liczna i bardzo zróżnicowana pod względem wielkości ciała. Gatunki drapieżne są wyposażone w kądziołki przędne, wytwarzające nić pajęczą. Do pajęczaków należą też kosarze. Są łatwe do rozpoznania. Ich drobne ciało ma zarys owalny, a nogi są wyjątkowo długie i cienkie. Najczęściej wybierają miejsca wilgotne, żyją w ściółce. W sytuacji zagrożenia mogą odrzucać odnóża. Większość prowadzi nocny tryb życia. Żywią się głównie martwymi bezkręgowcami. Licznie występującymi w glebie pajęczakami są roztocza. Występują powszechnie we wszystkich środowiskach. W niewielkiej próbce ściółki leśnej można znaleźć setki roztoczy. Są to bardzo drobne pajęczaki o owalnym kształcie ciała, niesegmentowane, z charakterystycznie wyciągniętą częścią gębową. Niektóre mają jaskrawe zabarwienie. Do roztoczy należą również kleszcze. 13

Załącznik 2. UPROSZCZONY KLUCZ DO OZNACZANIA BEZKRĘGOWCÓW tablica nr 16 14

Załącznik 3. MIESZKAŃCY GLEBY tablica nr 26 15