SCENARIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘPIORCZOŚCI (PRACA Z UCZNIAMI NIESŁYSZĄCYMI)



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

O OSZCZĘDZANIU. O ważnej roli pieniądza w życiu człowieka. Klasa IV VI Zajęcia 1 MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Wymagania edukacyjne z podstaw przedsiębiorczości klasa 3LO. Wymagania edukacyjne. Uczeń:

Monika Borowiec. Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.9 Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości z działu Cele lekcji: 2. Metody i techniki:

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

DLA KLAS : I HOT/TOT, I LOG

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Poznajemy rodzaje podmiotu

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA DLA KLAS TRZECICH GIMNAZJUM.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

8 W przemysłowym mieście

Scenariusz zajęć dodatkowych

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Nie owijam w bawełnę asertywność.

*12 Polska między wojnami

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EKONOMII W PRAKTYCE w XIII LO w Białymstoku

Funkcja rzeczownika w zdaniu

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Czy potrafimy żyć bez pieniędzy. Autor: Małgorzata Zagórska

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. FIZYKA poziom podstawowy i rozszerzony

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Kryteria ocen z wiedzy o społeczeństwie dla klasy III gimnazjum

2.2 Poznajcie mnie autoprezentacja mocnych stron

Szkoła Podstawowa nr 247 w Warszawie klasy I-III

ARKUSZ OBSERWACJI Świetlica szkolna

Przedmiotowy system oceniania z podstaw przedsiębiorczości

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III SP. I. Organizacja oceniania. A. Elementy podlegające ocenianiu:

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego klasy IV - VI w Szkole Podstawowej nr 29

1. Każdy ma swojego dusiołka

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego w klasach IV-VI Nauczyciel mgr Aldona Zdanowicz

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM DWUJĘZYCZNEGO

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO I ANGIELSKIEGO. Klasy IV-VIII. Szkoła Podstawowa w Zdunach

Doradca zawodowy Beata Kapinos

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK NIEMIECKI. Kryteria oceniania w klasach II - III Gimnazjum (dla początkujących)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Opracowany na podstawie programu nauczania realizowanego w oparciu o podręcznik,,new Sparks 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO SZKOŁA PODSTAWOWA NR 28 W BYDGOSZCZY

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Podstawy przedsiębiorczości

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Wymagania edukacyjne z edukacji dla bezpieczeństwa

Wymagania edukacyjne z przedmiotu Marketing w działalności reklamowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH IV VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII

KONSPEKT LEKCJI. Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska.

Matematyka z ekonomią w klasie VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Na polowaniu z Wielkomiludem

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Przedmiotowe zasady oceniania zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

PROGRAM KÓŁKA ORTOGRAFICZNEGO Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT DLA KLAS I-III

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA Z GEOGRAFII W KLASACH PIĄTEJ, SZÓSTEJ, SIÓDMEJ I ÓSMEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ obowiązujące od 1 września 2019 r.

Unia Europejska.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘPIORCZOŚCI (PRACA Z UCZNIAMI NIESŁYSZĄCYMI) mgr Agata Jasińska nauczyciel podstaw przedsiębiorczości i podstaw ekonomii Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Głuchych ul. Łucka 17/23 00-842 Warszawa

Data opracowania scenariusza: 18.05.2008r. Klasa: II Liceum Profilowane dla Niesłyszących Liczba uczniów w klasie: 8 uczniów Podstawa programowa: Pieniądz i banki bank centralny, banki komercyjne, poza bankowe usługi finansowe. Dział programowy: Gospodarka rynkowa. Temat lekcji: Rola pieniądza w gospodarce rynkowej. Typ lekcji: tematyczny z zastosowaniem metod aktywizujących. Ilość lekcji: 1 (45 minut) Założenie: przed prowadzeniem wyżej wymienionego tematu lekcji uczniowie powinni mieć opanowaną wiedzę na temat mechanizmu rynku, cech gospodarki rynkowej, znać prawo popytu i prawo podaży, wymienić rodzaje rynków, wyróżnić modele struktur rynkowych. Ta lekcja przygotowuje uczniów do poznania wartości pieniądza (aprecjacja, deprecjacja, inflacja), która zostanie omówiona na następnej lekcji. Kilka słów o specyficznej pracy z uczniami niesłyszącymi: Konstruując scenariusz lekcji podstaw przedsiębiorczości z uczniami niesłyszącymi i słabosłyszącymi należy bezzwłocznie uwzględnić - oprócz celów dydaktycznych (głównych i operacyjnych) i wychowawczych cele rewalidacyjne. Za cele rewalidacyjne stosowane w lekcji z uczniami niesłyszącymi i słabosłyszącymi uważa się rozwój i kształtowanie mowy artykulacyjnej, doskonalenie odczytywania mowy z ust, ćwiczenia pobudzające resztki słuchowe, kształtowanie i doskonalenie poprawności językowej z uwzględnieniem zasad gramatycznych w formie ustnej, pisanej i w języku migowym. U osoby w rezultacie utraty słuchu w różnym stopniu (częściowo czy całkowicie), w różnym czasie (przed rozwojem mowy, w trakcie rozwoju mowy czy po opanowaniu mowy) pojawiają się następujące zaburzenia różnego stopnia takie, jak językowe (problemy związane z rozwojem języka, agramatyzmem języka ojczystego) czy komunikacyjne (problemy związane z porozumiewaniem się z innymi ludźmi). Nie należy zapomnieć o uwzględnieniu, jakie metody surdopedagogiczne, tzn. metody porozumiewania się z uczniami niesłyszącymi chcemy wykorzystać na lekcji. Mogą być to metody oralne (wyłączne ustne), oralne z daktylografią (alfabetem palcowym), migowe lub kombinowane, tzn. ustno migowe z zastosowaniem daktylografii (alfabetem palcowym). Podczas przebiegu każdej lekcji należy systematycznie zwracać uwagę u każdego ucznia na poprawność językową i gramatyczną w wypowiedziach ustnych, pisemnych oraz na poprawność posługiwania się językiem migowym przy wymowie nowych wyrazów, wyrażeń. Cel główny: doskonalenie rozumienia znaczenia pieniądza w gospodarce. Cele operacyjne: a. wiadomości: Uczeń powinien: - znać definicję pieniądza oraz jego właściwości i formy, - znać ogólną historię i rozwój pieniądza, - wymieniać funkcje pieniądza, - opisać budowę banknotu, - posługiwać się pojęciami: banknot, moneta, nominał, barter, kruszce, tezauryzacja, awers i rewers. b. umiejętności: Uczeń powinien: - oceniać rolę i funkcje pieniądza w gospodarce, - wykazywać ścisłą zależność życia gospodarczego od pieniądza. 2

Cele wychowawcze: - podnoszenie u uczniów aktywności podczas przebiegu lekcji, - wdrażanie uczniów do współpracy w zespole i jednocześnie do rywalizacji podczas pracy z mapą mentalną oraz burza mózgów - podawanie własnych pomysłów, - kształtowanie u uczniów umiejętności prezentacji swojej pracy. Cele rewalidacyjne: - doskonalenie u uczniów rozumienia treści wypowiadanych mową i językiem migowym przez innych kolegów i nauczyciela, - zwracanie uwagi na prawidłowe wypowiadani się w mowie ustnej i w języku migowym oraz na piśmie. Metody pracy z uczniami: a. metody dydaktyczne: - obserwacja, analiza i doświadczenia, - metody aktywizujące: mapa mentalna, burza mózgów i portfolio - test, b. metoda surdopedagogiczna: metoda kombinowana (ustno-migowa). Formy pracy z uczniami: - indywidualna - w grupach, - zespołowa (cała klasa). Środki pomocnicze: - arkusze papieru i flamastry, - tablica, magnesy i kreda, - testy, - skserowane fragmenty tekstów z pakietów edukacyjnych wydawnictw OPERON, Nowa Era, - drukowane fragmenty tekstów ze stron internetowych: http://portalwiedzy.onet.pl/34526,,,,pieniadz,haslo.html http://pl.wikipedia.org/wiki/pieni%c4%85dz www.finanse.egospodarka.pl/10365,pieniadz,1,57,1.html - drukowane teksty aforyzmów, - 8 kopert z dowcipami, - atlas geograficzny, - tester, - banknoty i monety w walucie polskiej, - falsyfikaty banknotów, - teczka na portfolio. 3

Tok lekcji: Fazy zajęć Zagadnienia Czynności nauczyciela Czynności uczniów Czas realizacji i uwagi 10 minut Sprawdzenie listy obecności uczniów i wiedzy zdobytej na poprzednich lekcjach. Sprawdza listę obecności. Rozdaje testy. Zgłaszają swoją obecność. Rozwiązują testy. Test nr 1 Wprowadzająca Zagadka. Wprowadzenie tematu lekcji. Zadaje pytanie: Gdzie często spotykają się książę Mieszko I z królem Zygmuntem I Starym? Pokazuje zbiór banknotów i monet polskich o różnych nominałach, karty płatnicze i zadaje pytania: Co to jest? Jaka to waluta? Dlaczego lubimy/potrzebujemy pieniędzy? Informuje uczniów, że dziś będziemy mówić o pieniądzach. Pisze temat na tablicy. Odpowiadają: w portfelu. Odpowiadają: To są pieniądze, karty płatnicze. Waluta polska złoty. Wymieniają potrzeby posiadania pieniędzy. Przepisują temat lekcji w notatkach. 25 minut Przygotowania do tworzenia mapy mentalnej. Objaśnia, na czym polega zadanie. Demonstruje zadania tworzenie elementu mapy mentalnej na temat: definicja pieniądza. Cała klasa tworzy element mapy mentalnej na temat: definicja pieniądza. Realizacyjna Tworzenie mapy mentalnej. Dzieli klasę na cztery grupy i rozdaje fragmenty tekstów nt. pieniądza z pomocami dydaktycznymi oraz arkusze z flamastrami. Wiesza hasło pieniądz na tablicy i prosi uczniów o wywieszanie arkuszy z notatkami na tablicy. Poleca każdej grupie zaprezentować swoją pracę i zaleca wykorzystanie pomocy. Pomaga wyjaśniać niezrozumiałe, nowe pojęcia. Każda grupa czyta i analizuje treści tekstu, po czym notuje najważniejsze informacje na dany temat na arkuszu. Wieszają zanotowane arkusze. Uczniowie każdej grupy omawiają poszczególne tematy: - historii i form pieniądza, - funkcji pieniądza w gospodarce, - budowy pieniądza, - właściwości pieniądza, wykorzystując i demonstrując pomoce. Podczas pracy uczniów nauczyciel wpisuje temat lekcji do dziennika i sprawdza test nr 1. Pomoc uczniom w trudnych momentach. 4

10 minut Burza mózgów. Organizuje burzę mózgów zadając pytania: Co zrobiłbyś z wygraną np. 100 tysięcy w multilotka? Wyjaśnia, na czym polega metoda. Ogłasza wynik i zadaje pytanie: dlaczego właśnie ten pomysł uważa się za najlepszy? Każdy uczeń podaje własny pomysł pisząc na tablicy, po czym odbywa się tajne losowanie najlepszego pomysłu. Wnioskują. Wprowadzić metodę, gdy na to pozwoli czas Chwila refleksji o pieniądzach. Rozdaje uczniom 4 aforyzmy. Uczniowie wybierają, czytają i wnioskują. Ocena pracy uczniów. Rozdaje uczniom test. Zadaje pytanie utrwalając materiał nt. roli pieniądza w gospodarce i ocenia stopień aktywności każdego ucznia. Rozwiązują. Test nr 2 Podsumowująca Zadanie pracy domowej. Poleca przepisać treść ze zbioru notatek mapy mentalnej do zeszytu. Informuje, że na następnej lekcji będziemy omawiać wartości pieniądza. Rozdaje ćwiczenia do domu i prosi każdą grupę o rozwinięcie swojego tematu poprzez zgromadzenie najciekawszych materiałów z wykorzystaniem nowoczesnej technologii informacyjnej (Internet) tworząc teczkę, tzw. portfolio. Konkurs polega na tym, że każda klasa tworzy portfolio nt. pieniędza, po czym najciekawsze portfolio wybranej klasy zostaje wystawione w miejscu widocznym na terenie szkoły. Przyjmują polecenia nauczyciela do wiadomości. Daje przewodniczącemu klasy teczkę. Śmiej się z pieniędzy. Rodzaje uczniom koperty z dowcipami o pieniądzach i proponuje, aby uczniowie na przerwie czytali dowcipy i śmiali się z dowcipów. Każdy uczeń wybiera kopertę z dowcipem, który ma przeczytać na przerwie. Porządkują swoje stanowisko pracy. 5

ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA: TEST nr 1 Imię i nazwisko: Klasa: II. Zaznacz właściwe odpowiedzi: 1. Rynek jest to a. informacja o bogactwie obywateli, b. podział zasobów, c. mechanizm sterujący zachowaniami jej podmiotów (producentów i konsumentów), tj. podejmowaniem decyzji dotyczących wytwarzania, podziału lub konsumpcji dóbr i usług. 2. Konsumentem jest: a. sprzedawca, b. producent, c. klient. 3. Ilość towaru lub usług, którą producenci i usługodawcy oferują w danym czasie po określonej cenie to: a. podaż, b. cena, c. popyt. 4. Ilość towaru, jaką konsumenci są gotowi kupić po danej cenie w określonym czasie to: a. podaż, b. cena, c. popyt. II. Dopasowuj cechy gospodarki do rodzaju gospodarki: Gospodarka centralnie planowana Gospodarka rynkowa a) centralnie zarządzanie i planowanie, b) uwolniony system cen, c) własność prywatna, d) państwowa własność środków produkcji, e) nakazowo-rozdzielczy charakter systemu, f) upolitycznienie gospodarki, g) monopol, h) konkurencja, i) izolacja gospodarki, j) wolność rynkowa. 6

TEST nr 2 Imię i nazwisko: Klasa: I. Uszereguj chronologicznie formy pieniądza, zaczynając od najstarszej: kruszcowy, elektroniczny, barterowy, papierowy, monetarny 1. 2. 3. 4. 5. II. Zaznacz właściwą odpowiedź: Wymianę towaru za towar nazywamy a. barterem, b. pieniądzem elektronicznym, c. pieniądzem papierowym. III. Zaznacz właściwą odpowiedź: Nie jest elektronicznym pieniądzem a. banknot, b. karta bankomatowa, c. karta płatnicza. IV. Dopasuj: Funkcje pieniądza 1. miernik wartości a. za pieniądze można kupić spodnie. 2. środek płatniczego b. wyraża wartość naprawy silnika samochodu. 3. środek wymiany c. za pieniądze można opłacić rachunki za telefon. 4. środek tezauryzacji d. umożliwia gromadzenie majątku w formie ułatwiającej w przyszłości jego zamianę na konkretne dobra. V. Uzupełnij tabelkę: Rozliczenie gotówkowe Formy rozliczeń Rozliczenie bezgotówkowe 1. czeki, 2. monety, 3. banknoty, 4. karty płatnicze. 7

AFORYZMY Najpierw marnujemy zdrowie, aby dojść do pieniędzy, potem marnujemy pieniądze, aby dojść do zdrowia. Roberta Lembke Kiedy mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, z pewnością ma się na myśl pieniądze innych. Sacha Guitry Trzeba się dobrze mieć na baczności, aby rozpoznać fałszywą monetę przyjaźni. Honoriusz Balzac Pieniądz jest dobry, ale w przemyśle, w portfelu, w banku, w handlu, w ruchu, nie w środku mózgu i serca. ks. Janusz St. Pasierb Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy. Marilyn Monroe Czas to pieniądz. Benjamin Franklin Pieniądz jest jak każdy inny wirus: przeżarłszy duszę, w której zagościł, odchodzi w poszukiwaniu świeżej krwi. Carlos Ruíz Zafón Cień wiatru Dziwne jest, jak wszyscy ukrywamy, że jednym z głównych motorów naszego życia są pieniądze. Lew Tołstoj Pieniądz jest bezwonny, ale się ulatnia. Stanisław Jerzy Lec Pieniądze ma się po to, aby ich nie mieć. Tadeusz Kotarbiński Jeśli chcesz poznać wartość pieniędzy - spróbuj ich trochę od kogoś pożyczyć. Benjamin Franklin 8

DOWCIPY Dowcip I. Kolega do Jasia: - Ile razy mam Cię prosić, żebyś mi oddał pożyczone pieniądze? - A przypomnij sobie, ile razy Cię prosiłem, żebyś mi je pożyczył? Dowcip II. - Jak żyłbyś beze mnie? - pyta żona tuląc męża. - Znacznie taniej - odpowiada mąż. Dowcip III. O typowej połowicy - W moim domu - zwierza się kolega koledze - tylko ja oszczędzam. - A w moim domu role są podzielone - mówi drugi. - Ja wkładam pieniądze do banku, a żona wyjmuje... Dowcip IV. Kolega do kolegi: - Ty wiesz, wczoraj zauważyłem, że mam w portfelu fałszywą stuzłotówkę! - I co z nią zrobiłeś? - Dałem żonie. Ona wszystko potrafi wydać... Dowcip V. Powiedzenie mocne w czasach socjalizmu: Czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy. Dowcip VI. Rozmowa między zięciami: - Pożyczyłem swojej teściowej 1000 złotych i od tej pory nie widziałem jej na oczy. - No, to warto było!!! Dowcip VII. - Dlaczego wypłata jest zazwyczaj pod koniec miesiąca? - Dlatego, żeby starczyło do pierwszego. Dowcip VIII. Lekarz do lekarza: - Mam pacjenta z rozdwojeniem jaźni. - I co? - Obydwaj płacą! Dowcip IX. Jaki jest najwyższy szczyt głupoty? - Wydać ostatnie pieniądze na portfel. Dowcip X. Do banku w Szwajcarii wchodzi klient z walizką i ściszonym głosem mówi do bankiera: - Chciałbym wpłacić pieniądze, w tej walizce jest całe cztery miliony euro. Na to bankier uśmiechnięty: - Proszę nie ściszać głosu, bieda to żaden wstyd. 9

BIBLIOGRAFIA: http://portalwiedzy.onet.pl/34526,,,,pieniadz,haslo.html http://pl.wikipedia.org/wiki/pieni%c4%85dz www.finanse.egospodarka.pl/10365,pieniadz,1,57,1.html http://www.dowcipy24.pl/ B.Szczepankowski, Niesłyszący Głusi Głuchoniemi. Wyrównywanie szans, WSiP, Warszawa 1999. Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej Nr61 poz.:625, Warszawa, dnia 19 czerwca 2001r. J.Korba, Z.Smutek, Podstawy przedsiębiorczości, podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Gdynia 2006. Z.Makieła, T.Rachwał, Podstawy przedsiębiorczości, podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, Wydawnictwo Nowa Era, wydanie piąte, Warszawa 2006. D.Świerczyńska, Przysłowia są na wszystko, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001. 10