SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Koło matematyczne 2abc

STANDARDY WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH. Zakres przedmiotów humanistycznych

Maj jest ostatnim, a zarazem najpiękniejszym miesiącem wiosny. Jest to czas, kiedy na drzewach

Alberta Einsteina: Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Nasza wiedza jest zawsze ograniczona, podczas gdy wyobraźnią ogarniamy cały świat.

nauczania, np. poziomie wykonania i rodzajach zadań realizowanych na -motywujące ucznia do podejmowania wysiłków, podkreślające mocne strony i

Kartoteka testu Moda ma swoją historię

Kartoteka testu Moda ma swoją historię

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z GEOGRAFII GIMNAZJUM 24

STANDARDY WYMAGAŃ BĘDĄCE PODSTAWĄ PRZEPROWADZANIA EGZAMINU W OSTATNIM ROKU NAUKI W GIMNAZJUM

Przedmiotowy system oceniania z plastyki w gimnazjum

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

W szkole funkcjonuje Zespół do spraw wspierania uzdolnień uczniów oraz, w ramach szkolnej procedury udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej,

Z plastyką na TY. z zakresu plastyki i historii sztuki

SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU:

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

Proporcjonalność prosta i odwrotna

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANUSZA KORCZAKA W KLESZCZOWIE PROJEKT EDUKACYJNY Z

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Kartoteka testu Oblicza miłości

STANDARDY WYMAGAŃ BĘDĄCE PODSTAWĄ PRZEPROWADZANIA EGZAMINU W OSTATNIM ROKU NAUKI W GIMNAZJUM

Przedmiotowe zasady oceniania z plastyki Kl. IV

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK STYMULACJI MYŚLENIA TWÓRCZEGO

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA JĘZYK POLSKI

Kryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne Klasa IV

KARTA PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Przedmiotowe zasady oceniania z plastyki w klasie VII

Filozofia, Pedagogika, Wykład I - Miejsce filozofii wśród innych nauk

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

STAROŻYTNY TEATR GRECKI

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

Dydaktyka przedmiotowa

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 6. Urok i symbolika Domów Uwielbienia świątyń starożytnego Egiptu

Scenariusz zajęć nr 3

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO KLASA IV

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

INFORMATYKA a FILOZOFIA

ŚWIATOPOGLĄD NEW AGE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W PLESZEWIE. Barbara Walter

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z GEOGRAFII W GIMNAZJUM

Budowanie poczucia własnej wartości

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W GIMNAZJUM W KOMORNIKACH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń:

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeństwie. Cele oceniania na lekcjach wos. i umiejętności wynikających z programu nauczania.

Scenariusz lekcji fizyki

Wymagania edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej i gimnazjum

Człowiek stworzony do szczęścia

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

PORADY DLA MATURZYSTÓW JĘZYK POLSKI, MATURA PISEMNA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH 4 6 W SP18 W ZIELONEJ GÓRZE Ocenianie osiągnięć jest w przypadku plastyki trudne ze względu na

20. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. I

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZE SZTUKI PLASTYKA GIMNAZJUM

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA - GIMNAZJUM

KRYTERIA OCENIANIA Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W II KLASIE GIMNAZJUM

,,Doświadczam, myślę, jestem kreatywny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH GEOGRAFII W GIMNAZJUM W STARYM KUROWIE.

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Przedmiotowy system oceniania z plastyki

SCENARIUSZ LEKCJI POWTÓRZENIOWEJ Z HISTORII KL. I LO TEMAT: DOROBEK CYWILIZACYJNY STAROŻYTNYCH GREKÓW.

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

IX KONGRES ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ OSKKO - ŁÓDŹ,

Planowanie zajęć dydaktycznych stanowi roboczą syntezę treści nauczania, logiczne dopełnienie wcześniej przeprowadzonej analizy.

Analiza wyników badania Kompetencji trzecioklasistów uczniów klasy 3a i 3b w roku szkolnym 2015/16. opracowała Joanna Chachulska

WYMAGANIA EDUKACYJNE - HISTORIA, HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO, HISTORIA PAŃSTWA I PRAWA

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz zajęć nr 1

MĄDRA ADOPCJA. Autorzy. Instrukcja dla osoby prowadzącej zajęcia. Paweł Fortuna. Katarzyna Ługowska. Jan Borowiec

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z HISTORII

Wymagania edukacyjne i zasady oceniania z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA dla uczniów klas IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU STERYLIZACJA RADIACYJNA

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

WYMAGANIA EDUKACYJNE KLAS I III EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ OBOWIAZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 32 IM. ARMII KRAJOWEJ W TORUNIU

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie! Zapraszamy do udziału w XXI Warszawskim Konkursie Mitologicznym,

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego. Test język obcy nowożytny język angielski (poziom podstawowy) Test GA-P1-122

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI I Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W GIMNAZJUM

Transkrypt:

Autorka: Małgorzata Kacprzykowska SCENARIUSZ LEKCJI DO DZIAŁU: Wprowadzenie do filozofii Temat (3): Dlaczego Grecy stworzyli filozofię? Cele lekcji: wdrażanie do refleksji nad istotą ciągłości kultury śródziemnomorskiej, doskonalenie umiejętności odróżniania przednaukowego obrazu świata od naukowego, zapoznanie z przyczynami, które spowodowały powstanie filozofii w Grecji. Normy wymagań Uczeń: czyta tekst kultury, interpretuje teksty kultury, uwzględniając intencje nadawcy, wyszukuje informacje zawarte w tekstach kultury, buduje wypowiedzi poprawne pod względem językowym i stylistycznym, wartościuje uzasadniając stanowisko własne lub cudze. Metody: analiza tekstu w oparciu o kartę pracy (ZAŁĄCZNIK 3), problematyzowanie, circept (koło analogii) twórcze rozwiązywanie problemów. Kluczowe pojęcia: kultura śródziemnomorska, przednaukowy obraz świata, naukowy obraz świata. Materiały dydaktyczne: karta pracy (ZAŁĄCZNIK 3). Czas trwania: 45 minut. Przedmiot: historia, język polski, filozofia, etyka. Przebieg lekcji: 1. SPRECYZOWANIE PROBLEMU WYJŚCIOWEGO a. Nauczyciel wraz z uczniami próbuje zdefiniować pojęcie kultura śródziemnomorska. Rozpoczyna on od pytania: Co łączy wszystkie kraje europejskie w jedną całość? Pytaniami pomocniczymi nauczyciel naprowadza uczniów na trzy fundamenty, które tworzą termin kultura śródziemnomorska. Wskazuje tym samym zasadność istnienia Unii Europejskiej zakorzenionej w tradycji basenu śródziemnomorskiego. b. Uczniowie zapisują: FUNDAMENT KULTURY ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ TWORZĄ: A) Filozofia grecka, Kacprzykowska 1

B) Wiara w jednego Boga (judaizm), C) Prawo rzymskie. c. Termin kultura śródziemnomorska związany jest z filozofią, która powstała w Basenie Morza Śródziemnomorskiego, i która jako pierwsza z nauk stała się podstawą rozwoju myśli europejskiej. 2. ROZMOWA SONDUJĄCA a. Dalsze dociekania zmierzają do ustalenia skąd starożytni czerpali wiedzę o świecie, gdy nie było nauki. Nauczyciel pyta: Dlaczego według starożytnych Greków powstał świat? Jak ludzie zdobyli ogień? b. Dodatkowymi pytaniami naprowadza uczniów na pojęcie mitu. Prowadzący wskazuje, iż mit pomógł ówczesnemu człowiekowi zrozumieć i poznać świat. Uczniowie przywołują znane mity, interpretują ich symboliczne znaczenie. Na przykład: mit o Demeter i Korze symbolizuje zmienność pór roku oraz matczyną miłość do dziecka. 3. ĆWICZENIA WYJAŚNIAJĄCE a. Nauczyciel wprowadza pojęcia przednaukowy obraz świata (mitologia) i naukowy obraz świata (filozofia) b. Uczniowie w tabeli porównawczej zapisują elementy charakterystyczne dla mitologii i filozofii. MITOLOGIA religijna koncepcja poznawcza, w której świat powstał i istnieje dzięki bóstwom. FILOZOFIA rozumna koncepcja poznawcza, która opisuje świat wyłącznie za pomocą narzędzi wytworzonych przez rozumu. 4. PROBLEM PRAKTYCZNY Prowadzący rozdaje kartę pracy (ZAŁĄCZNIK 3), na podstawie której uczniowie ustalą przyczyny, które spowodowały powstanie filozofii w Grecji. 5. POWTÓRKA MATERIAŁU Na koniec uczniowie tworzą Circept (koło analogii). Niech badanym obiektem będzie filozofia. Ćwiczenie polega na okrążeniu obiektu (filozofia) analogiami oddającymi jego różne aspekty. Pozwala to na uzyskanie wglądu w antynomiczne i ukryte struktury obiektu. Uczniowie tworzą grupach 4-osobowych różnorodne analogie, porównują filozofię do innych rzeczy lub zjawisk. Kacprzykowska 2

Dysponując dużą liczbą rozmaitych analogii, nauczyciel wraz z uczestnikami przystępuje do ich porządkowania. Ilustrując wnioski, przyjmujemy porządek kołowy zaproponowany przez E. Nęckiego w Treningu twórczości który układa analogie koliście w ten sposób, aby te, które oddają przeciwne cechy obiektu (np. filozofia zła, zbrodni filozofia życia, szczęścia), znajdowały się naprzeciw siebie. Należy tak narysować na arkuszu diagram, aby mogły sąsiadować ze sobą tylko analogie zbliżone. Ostatnim etapem procedury może być nazwanie osi, na których leżą najważniejsze analogie, a więc osi poziomej i pionowej, a także obu osi ukośnych. Nazywając te osie, używamy abstrakcyjnych, dwubiegunowych wymiarów, np. ostry miękki, naturalność sztuczność, okazjonalność codzienność. W analogiach szukamy ukrytych cech badającego pojęcia. Klasyfikujemy nawet bardzo odległe skojarzenia związane z obiektem. Ciekawym eksperymentem myślowym będzie analiza przeciwieństw tkwiących w pojęciu filozofia, które przedstawiamy w ułożonej harmonijnie strukturze kołowej. Circept ma za zadanie pokazać jedność obiektu w jego przeciwieństwach. Kacprzykowska 3

ZAŁĄCZNIK 3 Dlaczego Grecy stworzyli filozofię? Filozofia europejska narodziła się w Grecji ok. VII p.n.e., jako potrzeba poszukiwania czegoś stałego, trwałego w chaosie postrzeganych zmian. Była odpowiedzią na niewystarczalność mitologicznego opisu świata. Na pytanie: Dlaczego to waśnie Grecy stworzyli filozofię? Próbował odpowiedzieć Władysław Tatarkiewicz. Filozofia starożytna Europy była filozofią grecką. Żaden inny naród w tym okresie nie wytworzył filozofii; żaden nawet nie współdziałał z Grekami (...) Rozkwit filozofii w Grecji nie była dziełem przypadku: ułatwiły go specjalne warunki tego kraju. Ziemia uboga, a przy tym morzem od innych krajów oddzielona, nie przyciągała cudzoziemców i długo chroniła od klęsk wojny; natomiast wywoływała kolonizację i czyniła, że Grecy obcowali z kulturą innych krajów; ustrój państwowy Grecji duża ilość małych państw sprzyjał wytwarzaniu się różnorodnych postaci kultury, a przy tym przez współzawodnictwo wzmagał ambicje. Szczep grecki, bogato przez naturę obdarzony, wydawał w dziedzinie nauki talenty nie mniejsze niż w poezji, plastyce czy sztuce wojskowej. Właściwie greckim umysłom zainteresowanie otaczającym światem, większe niż zainteresowanie własną osobą, postawa śmiałą a życzliwa wobec rzeczywistości, kultura plastyczna, żądza jasności, umiłowanie rzeczy konkretnych, a jednocześnie zdolność do abstrakcyjnego rozumowania przyczyniły się do stworzenia filozofii greckiej. WŁADYSŁAW TATARKIEWICZ (1886 1980) Wypisz przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne, które przyczyniły się do tego, że to właśnie Grecy, a nie inne ludy, które przed nimi pojawiały się w kulturze europejskiej, stworzyli filozofię. PRZYCZYNY WEWNĘTRZNE PRZYCZYNY WEWNĘTRZNE Kacprzykowska 4

Kacprzykowska 5