SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI W KLASIE V Temat: Ojczyzna zawsze bliska memu sercu tworzenie kompozycji graficznych. Nauczyciel: Zofia Lewandowska Cele lekcji: przekształcanie fragmentów rysunku, kopiowanie fragmentów rysunku, tworzenie kompozycji graficznej z wykorzystaniem fragmentów rysunku, kształtowanie postaw patriotycznych, formatowanie tekstu, kopiowanie do dokumentu tekstowego elementów graficznych, wstawianie do dokumentu tekstowego rysunków zapisanych, formatowanie elementów graficznych umieszczonych w tekście, efektywne wykorzystanie wiadomości i umiejętności, Środki dydaktyczne: podręcznik, - Komputerowe opowieści, komputer, system operacyjny Windows, edytor grafiki Paint, płyta CD-ROM Komputerowe opowieści - dołączona do podręcznika, Metody i formy pracy: pogadanka, instrukcja, objaśnienie, praktyczne działanie, indywidualna praca przy komputerze, Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, uruchomienie komputerów. 2. Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji. 3. Uczniowie zajmują miejsca przy komputerach. Uruchamiają komputery. Wkładają płyty CD-ROM do napędu bez uruchomienia programu z płyty. Oglądają w pliku graficznym, który znajduje się na płycie rysunki godła, flagi oraz zapisu nutowego hymnu narodowego; zwracają uwagę, że poszczególne rysunki należy przekształcić tak, aby znalazły się we właściwych pozycjach. (Załącznik nr 1).
4. Uczniowie wykonują wskazane ćwiczenie ( P, zad. 1. ze str. 111.) Przekształcają (obracają) rysunku godła, flagi i zapis nutowy hymnu i pokazują nauczycielowi poprawnie wykonane zadanie (Załącznik nr 2). 5. Kolejne zadanie to kopiowanie fragmentów rysunku uzupełnianie kompozycji graficznej (Załącznik nr 3). Uczniowie wykonują kolejne zadania - P, zad. 2. ze str. 111. Uzupełniają kompozycje graficzną, kopiując w odpowiednie miejsca kompozycji rysunki symboli narodowych z zadania 1 (Załącznik nr 4). 6. Uczniowie projektują kartkę z kalendarza z uwzględnieniem wybranych elementów graficznych, (Załącznik nr 5) jak również wykonują samodzielnie napisu zawierający datę oraz nazwę święta zaplanowanie rozmieszczenia elementów graficznych i tekstowych P, zad. 3. ze str. 112. Poprawnie wykonane zadanie - (Załącznik nr 6). 7. Nauczyciel na bieżąco kontroluje indywidualną pracę uczniów. 8. Na zakończenie lekcji uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną (Załącznik nr 7). Podsumowanie: Nauczyciel ocenia pracę każdego ucznia. Zapisane prace można wydrukować i stworzyć z nich gazetkę klasową.
ZAŁĄCZNIK NR 1
ZAŁĄCZNIK NR 2
ZAŁĄCZNIK NR 3
ZAŁĄCZNIK NR 4
ZAŁĄCZNIK NR 5 11 listopada 1918 roku zakończyła się pierwsza wojna światowa. Był to ważny moment nie tylko w dziejach Europy, ale też Polski. Tego dnia nastąpiło przekazanie władzy wojskowej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, pod którego przywództwem zaczęła formować się niepodległa II Rzeczpospolita. Piłsudski całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie. Pragnął, aby Polska po ponad 100-letniej niewoli stała się krajem silnym, z ładem wewnętrznym i mocną pozycją międzynarodową. Walkę o taką Polskę prowadził przez długie lata. W czasie I wojny światowej Piłsudski był m.in. założycielem Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów Polskich, w których dowodził I Brygadą. Za swoje działania (organizowanie wojska, odrzucanie niezgodnych z interesem narodu polskiego warunków stawianych przez rządy zaborców) zapłacił uwięzieniem w Magdeburgu. 8 listopada 1918 roku, gdy I wojna światowa zbliżała się do końca, Piłsudski został zwolniony z twierdzy magdeburskiej. Dwa dni później przybył do Warszawy. Do jego mieszkania zaczęli przychodzić znajomi oraz podkomendni, aby go przywitać i oddać się do jego dyspozycji. Wieczorem 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna (najwyższa tymczasowa władza w Królestwie Polskim) przekazała mu naczelną władzę nad wojskiem. Jeszcze tego samego dnia Piłsudski rozpoczął rozmowy z przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych w sprawie utworzenia rządu. W całej Warszawie rozpoczęło się rozbrajanie wojsk okupacyjnych. Polacy zajmowali gmachy publiczne, dworce, składy, magazyny i koszary, zdobywając w ten sposób spore ilości broni, amunicji oraz żywności. W akcji rozbrajania tłumnie uczestniczyła młodzież. Na ulicach odbywały się spontanicznie wiece i zgromadzenia ludności. Piłsudski zaapelował do żołnierzy niemieckich, aby spokojnie opuszczali Polskę. Nie stawiali oni większego oporu, choć nie obeszło się bez sporadycznych walk i strzelaniny. Koszary na ul. Nowowiejskiej zostały zajęte przez Polaków po godzinnej wymianie strzałów. Niemcy bronili również Cytadeli i ratusza. Niewiele brakowało, by doszło do ciężkich walk o Zamek Królewski, w którym zabarykadowała się dobrze uzbrojona załoga niemiecka. Jeden z działaczy Polskiej Organizacji Wojskowej relacjonował: Chmielnik zajął koszary na Ludnej, Mieloszyński z milicją koszary na Mokotowie. Ja z grupą swoich ludzi zająłem nocą z 10 na 11 listopada niemiecką komendanturę na dworcu i tam utworzyłem swoją nową kwaterę. Jeszcze tej nocy zostały wydrukowane odezwy w języku polskim do żołnierzy Polaków z Wielkopolski, Śląska i Prus, wzywające, by zgłaszali się do nas.
ZAŁĄCZNIK NR 6 11 listopada 1918 roku zakończyła się pierwsza wojna światowa. Był to ważny moment nie tylko w dziejach Europy, ale też Polski. Tego dnia nastąpiło przekazanie władzy wojskowej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, pod którego przywództwem zaczęła formować się niepodległa II Rzeczpospolita. Piłsudski całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie. Pragnął, aby Polska po ponad 100-letniej niewoli stała się krajem silnym, z ładem wewnętrznym i mocną pozycją międzynarodową. Walkę o taką Polskę prowadził przez długie lata. W czasie I wojny światowej Piłsudski był m.in. założycielem Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów Polskich, w których dowodził I Brygadą. Za swoje działania (organizowanie wojska, odrzucanie niezgodnych z interesem narodu polskiego warunków stawianych przez rządy zaborców) zapłacił uwięzieniem w Magdeburgu. 8 listopada 1918 roku, gdy I wojna światowa zbliżała się do końca, Piłsudski został zwolniony z twierdzy magdeburskiej. Dwa dni później przybył do Warszawy. Do jego mieszkania zaczęli przychodzić znajomi oraz podkomendni, aby go przywitać i oddać się do jego dyspozycji. Wieczorem 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna (najwyższa tymczasowa władza w Królestwie Polskim) przekazała mu naczelną władzę nad wojskiem. Jeszcze tego samego dnia Piłsudski rozpoczął rozmowy z przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych w sprawie utworzenia rządu. W całej Warszawie rozpoczęło się rozbrajanie wojsk okupacyjnych. Polacy zajmowali gmachy publiczne, dworce, składy, magazyny i koszary, zdobywając w ten sposób spore ilości broni, amunicji oraz żywności. W akcji rozbrajania tłumnie uczestniczyła młodzież. Na ulicach odbywały się spontanicznie wiece i zgromadzenia ludności. Piłsudski zaapelował do żołnierzy niemieckich, aby spokojnie opuszczali Polskę. Nie stawiali oni większego oporu, choć nie obeszło się bez sporadycznych walk i strzelaniny. Koszary na ul. Nowowiejskiej zostały zajęte przez Polaków po godzinnej wymianie strzałów. Niemcy bronili również Cytadeli i ratusza. Niewiele brakowało, by doszło do ciężkich walk o Zamek Królewski, w którym zabarykadowała się dobrze uzbrojona załoga niemiecka. Jeden z działaczy Polskiej Organizacji Wojskowej relacjonował: Chmielnik zajął koszary na Ludnej, Mieloszyński z milicją koszary na Mokotowie. Ja z grupą swoich ludzi zająłem nocą z 10 na 11 listopada niemiecką komendanturę na dworcu i tam utworzyłem swoją nową kwaterę. Jeszcze tej nocy zostały wydrukowane odezwy w języku polskim do żołnierzy Polaków z Wielkopolski, Śląska i Prus, wzywające, by zgłaszali się do nas.
ZAŁĄCZNIK NR 7 Zaznacz odpowiedź TAK lub NIE 1. Lekcja była interesująca 2. Zdobyłem nową wiedzę 3. Zdobyłem nowe umiejętności 4. Byłem aktywny na lekcji 5. Utrwaliłem zdobytą wiedzę 6. Pracowałem samodzielnie na lekcji