Słynny malarz polski Jan Matejko

Podobne dokumenty
Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Drzewa iglaste i liściaste

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Klasa 3 marzec blok 3 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Wielcy Polacy i ich osiągnięcia. Temat dnia: Matejko malarz dziejów Polski.

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

1. Gorące wulkany. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1. Obywatel w urzędzie gminy

2. Metody prezentacji informacji

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Metody: pogadanka, opowiadanie, metoda zajęć praktycznych, instrukcja, gry dydaktyczne Formy: praca indywidualna, zbiorowa

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć dla klasy III

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Procenty w życiu codziennym

Dodawanie ułamków dziesiętnych

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

SCENARIUSZ LEKCJI. Uczeń zapisuje: wzór na pole prostokąta i kwadratu ( B 1 ) jednostki długości ( B 2 ) podstawowe jednostki miar pola ( B 3 )

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

TEST SPRAWDZAJĄCY WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW KLASA TRZECIA SEM. II

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Izomeria cukrów prostych

Moja wakacyjna przygoda

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Transkrypt:

Słynny malarz polski Jan Matejko 1. Cele lekcji Cel ogólny: Poznanie sylwetki i dzieł Jana Matejki. a) Wiadomości Uczeń wie, kim był Jan Matejko. Uczeń zna najważniejsze dzieła Jana Matejki. b) Umiejętności Uczeń potrafi udzielać odpowiedzi na pytania na podstawie przeczytanego tekstu. 2. Metoda i forma pracy Metoda pracy: Pogadanka Łańcuch skojarzeń Burza mózgów Praktycznego działania Forma pracy: Indywidualna Zbiorowa 3. Środki dydaktyczne Materiały plastyczne (arkusz szarego papieru, flamastry, kredki świecowe, blok rysunkowy) Tekst opowiadania Tadeusza Czarneckiego Matejko malarz dziejów Polski dla każdego ucznia 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Łańcuch skojarzeń. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie Czy wiecie, kim był Jan Matejko? Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi i zapisują je na dużym arkuszu papieru. Nauczyciel prezentuje uczniom portret Jana Matejki (załącznik 1). b) Faza realizacyjna 1. Burza mózgów Malarz (załącznik 2). Nauczyciel wiesza na tablicy duży arkusz szarego papieru z pytaniami. Nauczyciel odczytuje kolejno pytania, a chętni uczniowie udzielają odpowiedzi i poprawną odpowiedź zapisują na arkuszu szarego

papieru. 2. Pogadanka Słynny malarz Matejko (załącznik 1). Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi tekst opowiadania Tadeusza Czarneckiego Matejko malarz dziejów Polski (opowiadanie znajduje się w książce H. Małkowska-Zegadło, M. Bober-Pełzowska, Język polski. Całoroczna podróż. Klasa 3, Wydawnictwo JUKA, Warszawa 1999, strona 92-94). Uczniowie zapoznają się z tekstem dwa razy. Najpierw głośno czyta nauczyciel, następnie uczniowie samodzielnie. Propozycje pytań do uczniów po zapoznaniu się z tekstem: O czym jest opowiadanie? Kto jest bohaterem opowiadania? Jak zachowywał się Jan Matejko, gdy był dzieckiem? Dzięki komu mały Janek zainteresował się historią Polski? Kto kupił pierwszy obraz Janka? W jaki sposób mały Janek został malarzem historii Polski? Jakie dwa obrazy Matejki były jego pierwszymi wielkimi dziełami? Co ludzie myśleli o obrazach Matejki? 3. Praktyczne działanie: Praca plastyczna Jestem malarzem. Uczniowie przy użyciu kredek świecowych wykonują portret ulubionej koleżanki lub ulubionego kolegi z klasy. Gotowe prace prezentują na forum klasy. c) Faza podsumowująca Nauczyciel podaje uczniom krótką biografię Jana Matejki (załącznik 3). 5. Bibliografia 1. Małkowska-Zegadło H., Bober-Pełzowska M., Język polski. Całoroczna podróż. Klasa 3, Wydawnictwo JUKA, Warszawa 1999. 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/jan_matejko 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:kazanie_skargi.jpg 4. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:stanczyk_matejko.jpg 5. http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:matejko_autoportret.jpg 6. Załączniki a) Materiały dla nauczyciela do wykorzystania w pogadance Słynny malarz Matejko Załącznik 2 Ilustracje:

Jan Matejko autoportret http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:matejko_autoportret.jpg

Stańczyk http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:stanczyk_matejko.jpg Kazanie skargi http://pl.wikipedia.org/wiki/grafika:kazanie_skargi.jpg a) Materiały dla nauczyciela do wykorzystania w burzy mózgów Malarz Załącznik 2 Pytania na arkusz szarego papieru: Osoba, która maluje obrazy to (malarz) Malarz maluje (farbami) Służy malarzowi do mieszania farb (paleta) Dzieło stworzone przez malarza to (obraz) Własny obraz malowany przez malarza nazywamy (autoportretem) Obraz, który przynosi malarzowi sławę i jest podziwiany to (dzieło) c) Biografia Jana Matejki Załącznik 3 Jan Matejko (1838 1893) jest najwybitniejszym polskim malarzem. Malował obrazy o tematyce historycznej i batalistycznej. Przedstawiał najważniejsze postacie i wydarzenia z historii Polski. Jan już od najmłodszych lat zdradzał niepospolite zdolności plastyczne. Gdy był dorosły poświęcił się malarstwu historycznemu. Był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Do końca życia cieszył się wielką sławą tak w Polsce, jak na całym świecie. Do najważniejszych dzieł zaliczamy: Stańczyk, Bitwa pod Grunwaldem, Kazanie Skargi, Hołd pruski, Bitwa pod Racławicami, Konstytucja 3 maja. Jan Matejko wykształcił wielu wspaniałych malarzy.

d) Zadanie domowe W domu postaraj się samodzielnie rozwiązać krzyżówkę. Pytania do krzyżówki: 1. Jan Matejko to wybitny polski (malarz) 2. Dużą sławę Matejce przyniósł obraz (Stańczyk) 3. Matejko malował obrazy batalistyczne i obrazy (historyczne) 4. Jednym z słynnych obrazów, jakie namalował Matejko, jest Bitwa pod (Grunwaldem) 5. Matejko miał na imię (Jan) 6. Miasto w którym urodził się Matejko to (Kraków) 7. Kraj w którym urodził się i żył Matejko to (Polska) 4 3 6 2 1 5 7 Rozwiązanie krzyżówki:.. oprac. Katarzyna Ruta 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz lekcji nauczania zintegrowanego jest przeznaczony dla klasy trzeciej szkoły podstawowej.